Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

GRUPO J .CARRION Spania -Romania


Postări Recomandate

  • Members

Acum depinde ce proba sustii. Pentru titular tre sa stii tot. De la programul de lucru pana la bagatul la rampa intre 2 remorci,cuplat-decuplat remorca,trasee de prin europa si cat de cat sa stii sa lucrezi cu thermo-king-ul.

Pentru 7c(ajutor) te intreaba de program , cateceva despre thermo-king , si o parcare in rampa cu spatele...acum depinde si de seful de garaj ce dispozitie are. Nu e de speriat, daca ai habar de meserie treci fara probleme.

Iar cu angajatul nu stiu ce sa zic. Daca au nevoie te angajeaza si dupa mergi la proba, oricum te intreaba inainte daca dai de titular sau ajutor. Stima

Deci tot mai greu pentru un titular :))  :))  :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Acum depinde ce proba sustii. Pentru titular tre sa stii tot. De la programul de lucru pana la bagatul la rampa intre 2 remorci,cuplat-decuplat remorca,trasee de prin europa si cat de cat sa stii sa lucrezi cu thermo-king-ul.

Pentru 7c(ajutor) te intreaba de program , cateceva despre thermo-king , si o parcare in rampa cu spatele...acum depinde si de seful de garaj ce dispozitie are. Nu e de speriat, daca ai habar de meserie treci fara probleme.

Iar cu angajatul nu stiu ce sa zic. Daca au nevoie te angajeaza si dupa mergi la proba, oricum te intreaba inainte daca dai de titular sau ajutor. Stima

Mulțumesc colegu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Salut.colegii..din cate am citit imi pare firma seriosa pana la urma,stie cineva daca se fac angajari in perioada asta?imi puteti spune,va rog,cat ati luat in cea mai slaba luna..ca titular?multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegul din cate stiu eu nu se fac angajari in perioada asta, doar in timpul campaniei mari. Pe vara nu prea angajeaza.

Ca titular mai jos de 1300eu+946 lei luna nu ai cum sa iei, fie ca esti in 2 sau singur pe masina. Ai mai sus salarizarile detaliate. Stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Salut colegii !

 

Pentru cei interesati, din informatiile pe care le am, se fac angajari la CARRION si in aceasta perioada. Adevarat, nu multe, mai multe la toamna, si am auzit ca au deschis un birou si la Bucuresti. Puteti suna la Cluj(0264440466), verificati, si ve-ti primi informatiile necesare.

 

Drumuri bune...! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut cico_3504, sant sofer de 4,6 ani la ei, si ma uit cu mahnire ca se da aiurea cu noroi in stanga si dreapta.

Adevarat ai spus mai mereu : MULTI AU CARNET, DAR PUTINI SANT SOFERI !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Li se da mura in gura, adrese complete inclusiv COORDONATE, si nu sant capabili sa gaseasca un depozit. Desigur, o parte din colegi. Cei mai multi nici nu stiu cum arata un CARNET TIR, dar sa mai si lucreze cu el..... Ce sa mai spun de GPS, nu stiu sa introduca coordonatele corect, si se duc cu 500Km in directie opusa !!!!!!!

Si tot firma este neserioasa ??????????

A spus careva pe forum ca un si-a primit banii, ca ia primit fractionat, sau cu intarziere, ca a fost lasat singur cand a avut probleme de orice fel ?

A ramas vreodata careva fara bani de buzunar in traseu ......?

Sau ca intra in Elvetia fara sa-si plateasca taxele, ca habar n-au ce-i ala un ID CARD si cum se foloseste, ca intra in NORVEGIA fara sa faca vama(doar sa scaneze T-ul acela)........

 

Oare cum vezi tu raportul acesta, ca discutiile sant de cativa ani pe aici ?

 

 

 

Toata stima TIE si a celor care pot spune cu mandrie: SANT SOFER DE TIR !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

PS: Te rog sa ma scuzi daca din greseala am scris cumva aiurea !!!!!!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca situatia impune, (si asta nu e mereu), se poate face uz de formula legala (pe care, iarasi, nu multi stiu sa o foloseasca in avantajul lor).

Daca nu vrea beneficiarul sa te descarce la timp, sau fuge la masa si te lasa cu 2 paleti in masina, ce poti sa-i faci ? Te iei la bataie cu el acolo ? Si strainii au fluturii lor in cap, o stiti foarte bine !!!! Sau ca nu ti-a venit toata marfa la depozit, mai trebuie 1 palet sa ajunga.... si alte porcarii de acest gen, aici cine mai e de vina ???

Si atunci ce faci ? E chiar asa de greu sa scoti un tichet, legal ?

Sau e mai usor sa pui magnetul,(pe care multi il duc acasa, si celalalt sofer care preia camionul nu mai poate alimenta ad-blue) de frica sa nu faci ceva gresit pe la tahograf ?

E usor sa critici (desigur astea sant informatiile pe forum), dar sa vezi camioane noi batute joc de ele, remorci noi turtite pe toate fetele inclusiv usile de la TK, baze noi (fac referire la Bonares si chiar la Montornes) de abia deschise si distruse.....

Stia cineva ca s-au furat pana si farfuriile de la cuptoarele cu microunde, puse la dispozitie de catre firma pentr soferi ?

Masinile de spalat sant pentru rufe, nu pentru bocanci sau covoarele de la picioare din cabina...! (apropo 1,5€ spalat+uscat).

 

Si totusi firma n-a oprit nici un ban la nimeni.........

 

Totusi, soferul acela profesionist (care a descoperit dusul la carrion), tipa si urla peste tot ca nu-i ajunge domnule !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Desigur, sa nu fiu inteles gresit : sant destui oameni printre noi care merita tot respectul, dar pentru cei putini, sufera cei multi !

 

Reflectati va rog.....!

 

Stima !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Personal, cred ca dusurile alea din Montornes au decedat in urma altercatiilor cu soferii care trec si fac sarbatorile acolo, ca ceilalti, saracii, nevazandu-le, n-au cum sa le distruga! Ori, de foarte multe ori, grosul banilor firmei vin de pe urma nespalatilor alora, carora li s-a pus eticheta de cum au trecut pragul Mamei Carrion si care fac baita prin alte locuri si un pic mai rar, iar asta nu li se datoreaza in totalitate! Oare de ce, d-le Volvo, am vaga banuiala ca dvs nu sunteti unul dintre cei care "baga" 16000 de unul singur? Mult noroc, domnule sofer pasionat de curatenia altora! Eu zic sa-i impuscati pe nemernici, inainte de a-i omora Carrion prin santuri, dupa cei 16000 ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Lucrez la J.C de putin timp (3 ani),treaba cu dusurile tine de cei 7ani de acasa,cu masinile prin sant-uri tine de tine ca sofer,nu cred ca te baga in sant dispecerul sau sefi. Daca respecti programu e totul ok. Eu personal imi fac datoria cum trebuie si nu are nimeni nimic cu mine,daca dispecerul (sefu sau sefi nu zice nici o data sa mergi peste program sau cu jumatate de roata) mai forteaza si zice da-i ca raspunde firma,ïi respund calm da-mi mesaj scris sau sa ma sune imparatia si mai discutam,dar nici asa nu prea ma corupe foarte rar. Atat timp cat iti faci treaba corect nu are nimeni nimic cu tine,garantat 100%, ar fi mai multe de spus,nu am mai scris de mult pe aici datorita "colegilor" care nu fac alt ceva decat sa comenteze ca e rau acolo ba dincolo si daca le urmaresti istoricul o sa vedeti ca schimba firmele ca pe ciorapi (de ce?),este oare asa rau peste tot.Parerea mea J.C -este una dintre firmele care (alea putine) mai respecta soferul pentru cei incepatori este ok mai rar firme care iti da posibilitate sa faci experiente pe masina nou,restul sunt discuti inutile. Inca o-data va zi,impuneti punctul de vedere de la inceput si va garantez ca treaba merge brici,daca esti bun nu te alearga nimeni,daca esti tantalau intri cu ea in sant(apropo)). Va salut si drumuri bune. PS.am in parbriz stanga placuta (COSTY). Va pup pe portofel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

''daca esti tantalau intri cu ea in sant(apropo)).''

.coss_35 cu placuta in geam stanga jos probabil la vreun Volvo esti un .....eliminat ,daca tu crezi ca cei care dau cu ele in sant sunt tantalai  esti probabil sau faci parte din cei care in viata lor de soferi nu au lovit nici macar o musca sa te tina dumnezeu sanatos sa nu cazi de cealalta baricada ,imi cer scuze colegilor dar nu m-am putut abtine cand un asemenea individ jigneste o intreaga breasla de colegi dar astea suntem din pacate stiind faptul ca doar din greseli se invata....as vrea sa mai scriu ceva dar oricum nu v-a intelege absolut nimic atata timp cat el incheie cu urmatoarea fraza

  PS.am in parbriz stanga placuta (COSTY). Va pup pe portofel....concluzia ....................

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

D-le coss_35, unii soferi, cu mai multa rugina ca matale, stiu ca, da, prin santuri te baga firma, care iti cere sa depasesti programul si sa rupi pauzele, altfel te-ai trage pe dreapta la somnul normal si nu la cel de veci! Stim toti ca, dupa 24 de ore de nesomn sau mai mult, pe drum, langa linia alba, te mai tine doar Bunul D-zeu! Sau, matale ai fi vreo chestie electronica pe baterii ?! Sa stii ca alte lucruri nu prea se regasesc in lista mea, vis-a-vis de reprosurile la adresa firmei de care esti indragostit si la care - cu siguranta - ti-ai facut si stagiatura!  E suficient sa fi auzit despre morti de curand si sa fi vazut, asa cum sustii si tu, camioanele rupte de "prosti si nepriceputi"!  P.S. Portofelul meu nu accepta pupaturile matale! Ia-ti-le indarat, te rog frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In tocmai ca nu imi este frica nici de dumnezeu,chiar te rog sa vi sa ne intilnim

(treaba cu placuta este ca nu ma ascund dupa tastatura),

cand am spus"tantalai"era pentru cei care baga pana nu mai poate si merge cu maimuta sa demonstreze ce?,

daca voi credeti ca ma cobor la mintea voastra va inselati. Oricum se vede ca nu prea stati bine cu nervii eliminat 

  Rog administratoti sa-mi stearga contul pentru ca in loc sa ne ajutam uni pe alti ne mancam unul pe altu exact ca afara de -aia suntem unde suntem prin mentalitatea care o etalam fata de noi insine. Adios amigos.

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor !

 

Oare ce este mai greu ? Sa critici , sau sa-ti faci autocritica ?

Pareri pro, contra , povesti de parcare dupa mai stiu eu ce licori ale lui Bachus .... , oameni suparati pe viata, sub povara eternei intrebari : de ce ?....

Colegii care nu sant in acest colectiv, si nu stiu exact despre ce este vorba, sa nu se mai ia dupa ce vorbesc altii (asa am ajuns unde am ajuns, tipic romaneste).

 

Cred ca ar fi necesar ca in regulamentul A.E.T.R. sa fie introdusa si  ,,civilizatia``  ca subpunct de studiu, asa vom fi obligati cu totii sa o cunoastem, alminteri ramanem fara atestate. Cum era pe vremea mea la scoala, in clasa a doua: Cum ne comportam in autobuz ?????????????

 

Ca raspuns d-lui White Crane (sper sa nu fie macaragiu de meserie cu preferine la culoarea alba), nu sant pasionat de curatenia altora, dar nu-mi convine cand ajung si eu la garaj, sa constat ca nu pot face un dus, pe motiv ca a disparut para de la dus, sau este smulsa de acolo. La fel si cand preiau un camion(cand vin din vacanta), sa constat ca colegul dinaintea mea mi-a lasat si mie cadou niste urme de bocanci pe tapiserie sub forma de tapet.....

 

Multumesc d-lui cico_3504 pentru indemnul de a reveni la normalitate, asa este si normal.

 

PS: Cu putin timp in urma, un mare sofer de la noi(probabil din acela cu multa rugina pe el), a considerat ca e mai bine sa-si prepare hrana in cabina, pe butelie ! Ce a obtinut ? O mare explozie a buteliei si norocul de a nu-si pierde viata ! Parbrizul a zburat din cheder(norocul lui), ambele usi umflate si suportii de oglinzi rupti, de interior nu mai vorbesc ... A fost dat afara ? NU !    A platit ceva ?  NU !   Reflectati, daca se poate......!

 

Respectul meu DRAGI COLEGI !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.