Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Ce folositi pentru protectie?


ionuke

Postări Recomandate

  • Members

Sunt taximetrist de vreo 4 ani si recent mi-am luat o bataie sora cu moartea de la un client si am si fost amenintat cu un cutit.

Ma rog ideea e ca ma gandesc sa-mi iau ceva pentru aparare , un aparat cu electrosocuri. Am gasit un blog unde descrie mai bine ce pot sa faca aparatele astea si am pus link acolo.

Voi ce ziceti sa il iau sa nu il iau. Cum va aparati la volan? Daca dati peste cretini care vor sa va fure.

Multumesc de raspuns

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cred ca un spary lacrimogen este indicat..sau de ce nu un aparat cu electrosocuri....ai taie elanul instantaneu..si pina la urma viata si sanatatea ta sunt mai importante..decat raul care il provoci unui asemenea individ care pina la urma toata merita sa sufere din plin..te sfatuiesc sa iti iei asa ceva....si sa il folosesti fara ezitare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

colegule am facut taximetrie vreo 10 ani cat am avut firma si masinile mele la strada...nu ai ce face cu o bata in masina ca n ai cum sa te aperi in masina cu ea...daca dai cu spray nici asa nu i bine ca te nenorocesti si tu...cutit nu ti da voie garda..poti sa incerci sa ti iei autorizatie pt pistol autoaparare arma neletala respectiv pistol cu bile cauciuc..problema este ca e o investitie destul de mare la cati bani cred ca ai tu acu' pt ca taximetria e cam moarta de vreo 3 ani...dai pe gun de la 1000 lei in sus mai dai pe vizita medicala, psihologic si restul de multe acte pe care ti le cer astia in tara asta nenorocita....Si asta nu este tot..Legea nu ti permite ca tu ca si taximetrist sau in fine ca persoana sa ti faci dreptate sau sa te aperi cu diverse arme kiar daca sunt autoaparare, in caz de nevoie se poate face uz de ele dar in caz de vatamare grava a agresorului tot tu raspunzi in fata instantei..daca dai cu electrosocuri si omul are ceva cu inima si "da coltzul"? Dac este alegic la spray si face o complicatie de da okii peste cap pana vine salvarea si politia...in tara asta de kkt legea in cazul TAXIMETRISTILOR modificata sau adaugirile de vigoare nu mai stiu exact din anul 2007-2008 spune asa:

--taximetristul nu trebuie sa preia clienti pe care el i i poate considera ca fiind periculosi(si atunci te suspenda "baza" pt ca intotdeauna CLIENTUL are dreptate nu tu ca taximetrist

--in caz de necesitate pericol etc se apeleaza 112

I ti dai seama ce prostie ..adik stai "jmekere sa dau7 telefon la garda si dupa aia poti sa ma tai" ceva de genul asta...

De aceea cea mai buna solutie este sa i arati tu ca nu ti este frica si ca esti mai nebun decat el..de exemplu daca vezi ca se da la tine calca progresiv acceleratia si trage consecvent de volan spre stg sau dreapta si intreaba l care copac sau masina i si alege ca sa te izbesti acolo si sa dati coltzul impreuna...Eu asa am facut in singura data cand am avut probleme..

Si ca un PS : Eu kiar daca sunt masiv si n am fost o "gasca" in tineretea mea nu ma hazardam la curse exterioare daca nu cunosteam clientul sau nu luam clienti in stare de ebrietate

pot sa ti mai dau un sfat ca si fost taximetrist, la taximetrie nu sunt atat de periculosi adevaratii "jmekeri" pt ca nu se preteaza ei la cati bani ai tu din incasari sau la o teapa la cursa(exista un cod al lor ca sa zic asa ,daca se afla ce a facut inseana ca a cazut financiar rau de tot daca se da la gainarii de astea), periculosi sunt cei drogati(care sunt imprevizibili si cunosti dupa oki), sunt rai pustii astia de 16-22 ani care vor sa se "afirme" si mai ales grija mare daca ei cumva 2 din astia care eu si o "zdreantza" de aceeasi varsta cu ei abia atunci este mai periculos (asta in cazul in care sunt bauti si eventual i i "simti " ca sunt pusi pe cearta) pentru ca atunci  se lasa cu "intepaturi" prin spatarul tau ei vor practic sa arate la "zdreamta" ce tari sunt ei....

Deci ca sa revin(si scuze ca m am intins atat de mult dar am "mancat "taximetrie ani buni si cunosc) nu exista aparare pt taximetristi.Singura aparare este sa ai grija pe cine ei in masina

Drumuri bune sa ai colegule si spor la banutzi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Este foarte nasol ca tu, ca si taximetrist, sa iti faci treaba foarte bine si sa te trezesti ca un client nu-ti plateste cursa.Eu cred ca cel mai bine este dupa sistemul american, cu geam despartitor intre sofer si clienti (asa cum spunea cineva mai sus).Si inca ceva, sa blochezi masina si sa nu poata cobora pana nu plateste .Acum stim ca traim in Romania si nici taximetristii nu sunt tocmai usa de biserica (din pacate sunt peste 40% astfel de specimene ) .Nu pun ceasurile, iar la destinatie iti cer mai mult decat face cursa.Pe usi au scris un pret , iar la taxare merg cu un alt pret,mai mare desigur.Sa nu mai vorbim de acele taxiuri in care ti-e greata si frica sa te urci la cat de mizerabile si lipsite de donfort sunt, dar iti cer acelasi pret sau chiar mai mare decat taxiurile mai ingrijite si mai bune din punct de vedere tehnic (din pacate sunt situatii in care trebuie sa te urci in ele, ca nu ai de unde alege).Sa nu ne miram ca in astfel de conditii si clientii mai sar la cate un taximetrist (nu este normal , dar cateodata si tie ca si client ti se pune pe suflet).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cand am citit titlul topicului "Ce folositi pentru protectie?" ma gandeam ca ..neah..."prezervativul,ce altceva"  :P .

Acuma serios,dintre toate metodele expuse de cei de mai sus,eu consider electrosocul o arma foarte utila.Posed si eu unul si chiar are efect.O arma oarecare (bata,pistol,spray,nunchaku,electrosoc etc etc) este cu atat mai utila si eficace cu cat posesorul este mai competent si pregatit (fizic si mental).Degeaba ai o arma daca nu stii sa o folosesti.In cazul acesta mai bine nu-ti lua nimic deoarece poate la fel de bine sa fie folosit impotriva ta.Eu personal nu sunt adeptul armelor ci a confruntarii face to face (parte-n-parte) ;D.Acolo se vede cat de pregatit este un om nu ca tragi de la 10 m cu un pistol si omori un om care te-ar fi batut ca pana si neamurile cele mai indepartate ar fi plans.

Poti avea un pistol de jucarie care sa semene cu unul real si sa-l porti la curea.Posibilul "smecher" s-ar simti incomodat si nu cred ca si-ar permite sa faca vreun gest nesabuit ;) Si efectul vizual conteaza foarte mult.Ma opresc aici ca oricum nimeni nu citeste ceea ce scriu... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cand am citit titlul topicului "Ce folositi pentru protectie?" ma gandeam ca ..neah..."prezervativul,ce altceva"  :P .

Acuma serios,dintre toate metodele expuse de cei de mai sus,eu consider electrosocul o arma foarte utila.Posed si eu unul si chiar are efect.O arma oarecare (bata,pistol,spray,nunchaku,electrosoc etc etc) este cu atat mai utila si eficace cu cat posesorul este mai competent si pregatit (fizic si mental).Degeaba ai o arma daca nu stii sa o folosesti.In cazul acesta mai bine nu-ti lua nimic deoarece poate la fel de bine sa fie folosit impotriva ta.Eu personal nu sunt adeptul armelor ci a confruntarii face to face (parte-n-parte) ;D.Acolo se vede cat de pregatit este un om nu ca tragi de la 10 m cu un pistol si omori un om care te-ar fi batut ca pana si neamurile cele mai indepartate ar fi plans.

Poti avea un pistol de jucarie care sa semene cu unul real si sa-l porti la curea.Posibilul "smecher" s-ar simti incomodat si nu cred ca si-ar permite sa faca vreun gest nesabuit ;) Si efectul vizual conteaza foarte mult.Ma opresc aici ca oricum nimeni nu citeste ceea ce scriu... :P

Neeee, moderatorii trebuie sa citeasca  ;D. Auzi la el, pistol la cingatoare.Da' unde te crezi ,in vestul salbatic ?  ;D. Iti dai seama, ar fi chiar tare sa vedem dueluri intre soferii de taxi agresati si clientii nemultumiti  ;D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.