Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

La Jonquera...prima data...


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

Hai sa mai si radam-plangem ;D, am vreo 25 ani de soferie, dar pe intern, si in ultimii 6 ani, patronul la care lucram ma trage pe dreapta si ma face persoana desemnata si sef de garaj. Bun, frumos, dar s-a terminat pe 13 ian 2011, asa ca raman pe drumuri, si da fericirea peste mine, hop si eu la international, ma angajez la un vechi si bun prieten si fost coleg de servici pe timpul lui ceasca.Fac o cursa la dublu cu unul din soferi,in Olanda, totul ok! Bine, sincer ma uitam mai mult la peisaj decat la drum, alta lume, ce mai! Colegu meu, ce sa zic, om brava, face programul asa incat sa conduc unde e mai usor, ma invata, respect pt el.A doua cursa a fost de poveste... dar de groaza cumva, sau comica, o sa vedeti! Bun, alt coleg, alta masina, directia Spania, Madrid. Si incepe aventura!!! Cum dracu face colegu asta ca ma baga pe portiunile de drum cele mai grele, adica, centura Budapesta( multi ziceau ca e pericol acolo), trec frumos, nu stau, nu nimic, trecem si Slovenia, ok, Italia, ok,dar incepe distractia pt mine, trecem de Genova, si eu incep programul: deal, deal, tunel, iar tunel, sa ma f..t, cum dracu au facut aia viaducturile alea!?In acest timp, colegu, tot imi zice ce drak de tequila au spaniolii, si gasesti numai la Jonquera, ca facem baie acolo, etc...dar tequila era al trei-lea cuvant... Coasta de Azur, mama ce frumos!, colegu imi tot arata in stanga si in dreapta, iote aia, iote aia, pana pe la Nimes, cand aud o bufnitura in stanga sub mine... un mos cu un nissan patrol, trecand pe linga mine, trage dreapta si pleaca cu tot cu scara si bara fata....BIG SHIT!!!! Trag la un shell, jandarmeria zice ca sa facem constat amiabil, pleaca, fac hartiile cu mosu, si gata!!! colegu zice: las ca ajungem la tequila si iti trece... O fi, dar cu rusinea cum ramane?! A doua cursa, accident, naspa , si masina un tg xxl, full, din 2009, tipla, eu ajung acasa cu ea busita....am inceput bine :( Ajungem la Jonquera sambata pe la 12, zice colegu ca aici stam pana duminica seara... eu aprob, ce sa zic, fac ca el ca el e meseriasul :D Hai la dus, hai la cumparaturi, la Sole, hai sa mancam, eu nu am cumparat decat o sticla de tequila, una de pepermint, si o cutie de masline, nu aveam chef de cumparaturi, urma saptamana mare si pastele, ai mei de acasa bani ioc... cum sa ma sparg in figuri!?

Mancam noi la lada, dar omu desface o sticla, cu ce?... cu tequila :o, mama ce se duce pe gat!!!!! Hopa, zice colegu am luat si vin, ca sa stingem arsita, stingem si o sticla de vin, de 2 litri, dupa care, mie imi vine chef de cumparaturi, hai la Sole, ca vine pastele ;)... si am luat 6 sticle de tequilq de toate natiile, pt nasu, sa traiasca, pt finu 1, sa traiasca, pt finu2, sa traiasca, pt finu 3 sa traiasca, pt cumatru, pt soacra etc...Colegu, in acest timp, avand un var in Spania, sofer si ala, vorbeste cu el si apare varu, il salta pe colegu, pleaca cu el , zice ca vine maine, eu... ma trezesc pe la 20:30 cu capul cat roata de rezerva la semiremorca :-[ Imi revin, usor, vad Pirineii, aha, sant in Spania....vad Sole, aha, toaleta... ma duc la toaleta, una ca ciocolata la piele imi face cu ochiu... :D Ajung la cabina....si caut telefonul...canci, caut portofel, canci, dar laptopu era pe bord, convertoru la 220v era, totul era.... sa mor nu alta....!Si tocmai activasem roamingul....numai gandul ca factura putea fi imensa ma facea sa plang! Sa-mi bag cv in ea de viata....cobor, o gasesc pe ciocolata, o iau in brate si ma apuca plansul la ea in engleza! Ea zice only romanian drivers fura(steel sau cum se zice)! Mai bine, zic eu, ca macar astia stiu sa folosesca roamingu...Ce sa fac, vira la cabina, scotoceste tot, nimic, adorm cu gandul ca telefonul meu avea o camera foto performanta si poate l-a luat colegu sa faca poze cu el, imi aduceam eu aminte ceva, parca ziceam sa-l ia cu el sa faca poze....Daca au fost hoti, de ce nu au luat si laptopu meu, si tv, si frigiger!? Aveam sa aflu a doua zi.... pe la 11, cand a venit colegu... asta disperat, ca nu raspundeam la tel, ca daca nu mai gaseste masina, ganduri negre de sofer... eu eram la toaleta cand a venit el....Cumparase omu un televizor din bazar, cu 25 eur, sa-l duca acasa...il pune in patul de jos, in spatele scaunului din dreapta, se pupa cu rudele si la drum.... sa-l ia dracu de progam zic eu,hai de aici ca innebunesc! Pana in Barcelona, povestesc omului patania mea, ramane cu botu pe labe si asta, zice: ouai(tipic in moldova) daca era sa te fure ramaneai in p..la goala... nu inteleg ce s-a intamplat....dar zice el: vezi ca in spatele scaunului(el conducea) e o sticla de cola, da-mi-o!Eu in dreapta, bag mana si scot...portofelu meu...mai bag mana odata si scot , ce credeti, telefonul!!!!!!!!!!!!!! :-\Sa mor, nu alta, asta rade de moare, trage la prima parcare ca nu era departe, cred ca a mai mers un minut, si ma scuipa intre ochi:boule!!!!!Acu, ce sa zic, avea dreptate  mare bou.....am fost, dar bine ca le-am gasit! Explicatia: uitasem de un obicei de-al meu, de a nu pleca de la masina cu portfel, bani mai multi, telefon, le ascundeam in masina , cheile le puneam pe undeva pe la sasiu sa stiu de ele numai eu, ca daca era sa ma incurc sau cv necazuri sa scap usor... Am pus telefonul si portofelul sub patura in spatetele scaunului din spate, si asta cand a venit a asezat televizorul exact acolo si au cazut alea jos...ASTA E DE LA TEQUILA.....Asa ca daca mai ajungeti pe acolo.... aveti grija: tequila AFECTEAZA!!!!! ;D

Bine, a fost o cursa de groaza, in saptamana mare, ba incarcam, ba nu, incercam sa ajungem si noi acasa la familie de Pasti... si nu am ajuns.... cel putin eu, ca in Slovenia, la a doua casa de plata(tot eu la volan) a pocnit un furtun de apa la intarder... si am ajuns la Lopata, joi seara, greu, noroc ca avem apa la noi... am gasit o reprezentanta MAN la Celje, am rezolvat, pastele l-am facut la Deva... etc restul e deja obisnuinta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

uite ai ce sa le zici nepotilor la batranete ,  ;D ;D ;D cursa ca lumea nu gluma ,

alta data ai grija de cum si unde parcati pe zona de jomquera , cel mai binear fii in cazul echipajului , sa mergeti pe rand la baie sau cumparaturi , sau daca esti singur , ia-ti intru-un rucsac ceva , lucrurile importante , strange tot de pe bord si  grija mare cu cine te bagi in seama , !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Amu intreb si eu ca unu care nu stie... Ce Dzeu se intampla in Jonquera aia??? Te fura ca in Hatvan, pt cei care stiu ce e aia? Nu e politie, paza, nimic?? Intr-un stat din UE? Eu personal am stat prin parcarea aia cateva minute cu diferite ocazii, altele decat cu un camion si nu mi s-a intamplat nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

off topic :

jomquera , este una din zonele -parcare / servicii cele mai mari din europoa , mult trafic greu , benzinarii si market-uri si implicit atrage multi ,,musafiri ,, nu tocmai binevoitori !!! mossos d'esquadra face ce poate , dar prin prezenta acolo nu sperie si hotii !!!

tin minte acum ceva timp , cred prin 2007 , cand cautau niste membrii ,, ETA,, sau ceva de genul  am trecut prin 7 filtre din peajele din le boulo A9 , ultimu pana a intra , in spania , vama  si  (intrarea /iesirea 2 din ap7)  si pana in malgrat de mar pe n2 !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Remi66,ai fost tare!hahaha! Dar asculta-ma pe mine,ca tequila sa o simti si mai bine trebuie sa o bei din inghitituri mici si dintr-o bucata sa o dai pe git dupa care musti dintr-o lima(o specie de lamie verde de provenienta sud-americana)si apoi lingi putina sare de pe podul palmei dupa ce in prealabil ai pus-o acolo cu putina apa.probeaza asta si sa vezi ce gust nemaipomenit o sa aiba. Intradevar tequila e o bautura extraordinara,cinste mexicanilor!Mult noroc colegule si drumuri numai bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Revin cu intamplari din ultima cursa....Dar ca sa intelegeti mai bine drama vietii mele, pe scurt ma destainui: am lucrat ca sofer pana in 2006 parca, eram pe un Eurostar la un depozit en-gross, curse numai in tara, si tare imi doream eu sa ajung la international pe vremea aia, dar nu a fost sa fie pe atunci. In acel inceput de an, pleaca de la noi din firma directorul tehnic, si patronul imi propune sa raman eu in locul lui, asa ca functia s-a tranformat din director in sef parc auto... am facut si cursurile de persoana desemnata, si au trecut anii, intre timp mai faceam  cate o cursa cu Eurostarul, din placere, mai dadeam cate un liber la soferii din firma, etc. Nu ma laud, dar e important pt. povestea asta sa precizez ca in mare, am in jur la 2 mil. de km la volan, din care vreo 450 000 numai cu tir-ul, fara sa am nici cel mai mic accident, fara sa zgarii vreo masina. A venit criza, firma a mers din ce in ce mai greu, astfel ca pe 14 ian 2011 am ramas fara job. Si in aprilie reusesc sa ma angajez la un fost coleg de munca de pe timpul lui ceasca, care acum are 4 tg-uri, masini noi, abia terminat leasingul la ele. Deci fac la dublu intai o cursa in Olanda, apoi Spania aia cu tequila, si la incepitul lui mai inca o cursa, tot la dublu, in Belgia. Asa ca acum 2 saptamani, plec in cursa singur cu masina unuia din colegi ( colegul ramane acasa  ca sa faca adr-ul), cursa in Belgia, incarcat cu teava. Si au inceput ghinioanele, nu credeam ca se poate intampla ca in nici 60 de km sa o patesc de doua ori! Trec de Brno, intru intr-o parcare OMV, pt pauza, parcarea goala, erau doar doua camioane  acolo, pe marginea din spate a parcarii trase unul dupa altul, si parca sarsaila ma obliga sa trag si eu un fata lor, dau cu spatele cu ochii in oglinda si intru cu tamponul de la semiremorca  in primul camion din coloana, o cisterna volvo noua, sparg masca aluia si se rupe si telescopul cu perna de aer de la cabina cisternei. Polonezul, dormea in cabina, era cu sotia, va dati seama cum a sarit omu din cabina! Chem politia, ma amendeaza cu 2000 de coroane, dau asigurarea, si dupa ce pleaca politia, beau o bere cu colegu polonez, om mare, nu a facut scandal, parca il vad cum tot dadea din cap si zicea ca not good, fucking day rumunsko colega....se mira si el cum dracu de am facut-o....Asta a fost dimineata pe la 10. Seara, pe la 23 imi fac o cruce mare si plec mai departe, dar nu am mers mult, ca imi iese in fata un mistret: reusesc sa ma stapanesc sa nu franez brusc , ca sa nu ma omoare teava din spate, virez dreapta, dar nu reusesc sa evit porcu si il iau cu partea stanga! Bara zob, tandari si proiectorul, ramane intact farul si semnalizarea.... am mai mers vreo 6 km si intru in parcarea de la Jihlava, aia cu cazinoul de are o masina verde pe acoperis. Iar politie, protocol, etc, a durat pana la 4 dimineata! De acolo si pana in Belgia, si apoi acasa am mers numai noaptea, sa evit bag-ul pe germania, ca uitasem sa dau tahograful pe pat,  am stricat si programul...Ma intreb: de ce doamne m-i se intampla numai mie!? Ajung acasa, vede patronul masina, si m-a trimite acasa: de maine nu mai vii.... Iar am ramas fara servici... azi ma gandeam ce se face jumatate de an fara sa mai iau si eu un salar....  :( P.S. nu are casco la masini....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Colegu Remy , ce pot sa spun decit ca ai avut ghinion, dar  parerea mea e ca sa nu te sperii si sa faci tot posibilul sa continui cea ce ai inceput.Asa se mai intimpla si iti spun eu nu a murit nimeni ,o iei de la inceput, asta e viata si numai cine nu munceste nu greseste. Totul e sa inveti din greseli si sa nu le mai repeti .Apropo firme sint destule si se cauta soferi permanent,asa ca nu dispera , angajeaza-te la alta si dai bice mai departe . Asta e parerea mea si cei care sint asa perfecti in meserie sa se roage la Dumnezeu sa ramina asa si sa nu judece pe altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

draga Remy,

imi pare sincer rau ca ai parte numai de ghinion in ultima vreme.

si eu iti recomand sa nu renunti la soferie, din pacate nici alte domenii nu merg mai bine (vezi "djfotovideo")

si eu de la sonorizari am ajuns la soferie, datorita ghinionului doar cateva luni din pacate

acum imi caut norocul in alta tara, Spania si nu imi surade nici de aceasta data (ca sa fie mai interesant plec din Suedia in Spania la un job de sofer relativ sigur si normal ca teapa, intre timp colegu` Cipri cauta sofer pt Suedia :D)

numai bine, mult noroc pe viitor si drumuri bune sa ai

te saluta DjRed

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
Vizitator Anonymous

COLEGU PLIN CU PERIPETI, TE STIMEZ PE VECHIMEA CARE O AI CA SOFER, ASA SE INTAMPLA CAND ESTI SIGUR PE TINE SPUN ASTA DIN PROPRIA EXPERIENTA. DIN SOFER TE POTI FACE ZIDAR, I ZIDESTI LA UNU O CASA ITI DA SI TUIK (TEQUILA DE RO), SAU TE MAI POTI FACE POSTAS, SI ASTA E O MESERIA CIUBUCARA, PENSI BABUTE, VADUVE ALEA ALEA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

        FERITIVA DE JONQUERA , e zona cea mai defaimata (curve care stiu mai multe limbi depinde de client ,mai intai te intreaba de unde esti, pt a te uimi cu cateva cuvinte in limba ta, hoti de motorina ,marfa, lucruri de valoare), ultima oara la Kurt-beier se ameninta cu datul afara daca mai face pauza vreun sofer pe segmentul de drum perpignan pana la barcelona. chiar daca mai aveai program de condus si aproximai ca nu iti ajunge timpul sa ajungi in barcelona trebuia sa te opresti,la perpignan.

        DRUMURI LINE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.