Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

probleme in ungaria !!


edyspedition

Postări Recomandate

  • Members

cea ce va povestesc acuma sa intamplat vecinului meu sofer de tir. eu nu am fost cu el, mi-a povestit detaliat ce sa intamplat.

deci vecinu avea cursa de austria, si la circa 20 km de kecskemet, sa oprit intr-o parcare pe marginea drumumui 45 min, a scos mancarea, a mancat, si cand sa stranga lucrurile, apare o masina de teren in spatele lui, sta 5 min, si cand sa se urce in camion, apare un individ care la intrebat ceva pe ungureste, si a mai aparut unu care a incercat sa se urce in cabina, a reusit sa ia o plasa in care erau niste haine de-ale soferului, si din fata veneau 2 tiruri rosii, cred ca erau polonezi, primul tir trece, al 2-lea observa si franeaza brusc, erau 2 soferi in el, se dau jos, unul cu o bata in mana vine fuga spre atacatori, ei se sperie si arunca plasa, si se urca in masina lor, polonezul a dat 2 bate in masina lor si a spart geamul de la sofer, poate la si ranit pe sofer, au demarat in tromba, de nu apareau polonezii poate il bateau rau pe vecinu, da si de reausea sai prinda pe atacatorii el cu polonezii, nici aia nu scapau intregi, ce a apucat sa vada vecinu ca erau nr de franta, atata numa, la politie nu a mers pt ca il putea lua pe el la intrebari, ca ziceau tiganii aia ca el ia atacat.

deci feriti-va de parcarile de pe marginea drumului din ungaria, unde nu e nimeni, incercati doar in parcari mari, unde sunt mai multi soferi, acolo nu au curaj sa fure.

...DOAMNE DALE SANATATE LA POLONEZI, NU O SA UIT NICIO DATA CEAU FACUT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pai soferii formeaza o mare "familie" a lor ( asta ar fi ideal, desii unii dintre ei se dau cu hotii) si ar fi bine sa se ajute reciproc.Daca vezi ca un "coleg" sofer are nevoie de ajutor , e bine sa i-l acorzi, pentru ca nu se stie niciodata cand ai si tu nevoie si chiar acel "coleg" te poate ajuta .Din pacate in zilele noastre nu ne mai ajutam prea mult intre noi soferii ( fie ei profesionisti sau nu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cea ce va povestesc acuma sa intamplat vecinului meu sofer de tir. eu nu am fost cu el, mi-a povestit detaliat ce sa intamplat.

deci vecinu avea cursa de austria, si la circa 20 km de kecskemet, sa oprit intr-o parcare pe marginea drumumui 45 min, a scos mancarea, a mancat, si cand sa stranga lucrurile, apare o masina de teren in spatele lui, sta 5 min, si cand sa se urce in camion, apare un individ care la intrebat ceva pe ungureste, si a mai aparut unu care a incercat sa se urce in cabina, a reusit sa ia o plasa in care erau niste haine de-ale soferului, si din fata veneau 2 tiruri rosii, cred ca erau polonezi, primul tir trece, al 2-lea observa si franeaza brusc, erau 2 soferi in el, se dau jos, unul cu o bata in mana vine fuga spre atacatori, ei se sperie si arunca plasa, si se urca in masina lor, polonezul a dat 2 bate in masina lor si a spart geamul de la sofer, poate la si ranit pe sofer, au demarat in tromba, de nu apareau polonezii poate il bateau rau pe vecinu, da si de reausea sai prinda pe atacatorii el cu polonezii, nici aia nu scapau intregi, ce a apucat sa vada vecinu ca erau nr de franta, atata numa, la politie nu a mers pt ca il putea lua pe el la intrebari, ca ziceau tiganii aia ca el ia atacat.

deci feriti-va de parcarile de pe marginea drumului din ungaria, unde nu e nimeni, incercati doar in parcari mari, unde sunt mai multi soferi, acolo nu au curaj sa fure.

...DOAMNE DALE SANATATE LA POLONEZI, NU O SA UIT NICIO DATA CEAU FACUT.

Ungaria poti sa inlocuiesti cu orcice tara (hai sa scoatem Germania) din Europa unde se poate intampla si se si intampla zilnici acest lucru (sa nu vorbesc de Ucraina, Bulgaria si Moldova)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

Am in blocul din fata vecini care aduc din Ungaria legume, fructe! Au 2 dube si mergeau saptamanal il lu-au pe un alt vecin care stia ungureste ca sofer. Intr-o zi ii opreste un politist maghiar pe autostrada...a vazut ca nu avea centura pusa si ii da amenda (nu mai stiu in jur de 50 de euro  :-\). Soferul ii zici sa-i scrie amenda ca o plateste el, unguru vazand ca nu vrea sa-i dea banii ii i-a talonu' de pe bord si pleaca in masina nu inainte sa-i spuna ca nu il va mai inapoia pana nu plateste. Trage-ti si voi concluzia cat de parsivi sunt politaii unguri...daca as putea i-as impusca!! >:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am in blocul din fata vecini care aduc din ungaria legume, fructe! Au 2 dube si mergeau saptamanal il lu-au pe un alt vecin care stia ungureste ca sofer. Intr-o zi ii opreste un bozgor pe autostrada...a vazut ca nu avea centura pusa si ii da amenda (nu mai stiu in jur de 50 de euro  :-\). Soferul ii zici sa-i scrie amenda ca o plateste el, unguru vazand ca nu vrea sa-i dea banii ii i-a talonu' de pe bord si pleaca in masina nu inainte sa-i spuna ca nu il va mai inapoia pana nu plateste. Trage-ti si voi concluzia cat de parsivi sunt politaii unguri...daca as putea i-as impusca!! >:(

Hoppa..... Domnilor moderatori si administratori. Nu vi se pare cam tare ceea ce spune "colegul" nostri, cica bosgor..... Eu personal sunt lezat cu comportamentul asta. Va rog sa luati masuri.

Si din povestirea de mai sus unde este parsivitatea politaiului ungur? La noi fara sa clipeasca din ochi iti da o amenda de 200 ron daca nu pui centura...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Parsivitatea este acolo unde iti ia talonul de pe bord si nu ti-l da pana nu platesti amenda.La noi in Romania macar nu se roaga sa-i dai talonul  :D, iti da amenda si fara el ;D.Cat despre politistii unguri, cred ca a vorbit respectuos chiar la care injurii ar merita, deoarece au ce au doar cu soferii romani in special, oare ei sa nu fie condamnati pentru discriminarea facuta asupra romanilor ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Hoppa..... Domnilor moderatori si administratori. Nu vi se pare cam tare ceea ce spune "colegul" nostri, cica bosgor..... Eu personal sunt lezat cu comportamentul asta. Va rog sa luati masuri.

Si din povestirea de mai sus unde este parsivitatea politaiului ungur? La noi fara sa clipeasca din ochi iti da o amenda de 200 ron daca nu pui centura...

Domnu palm de ce tineti atat de mult cu ungurii si le luati apararea ? Sunteti cumva de prin zona Harghita ,Mures sau Sf.Gheorghe ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ma scuza-ti daca am depasit limita bunului simt, dar m-au apucat iar nervii pe ei si... Nu le poti lua apararea politailor unguri chiar daca ai fi tu ungur sau neamurile tale se trag din nu stiu ce zona! Politaiul roman este mult mai intelegator decat unguru... daca ii vorbesti frumos si ii explici situatia te iarta...asa a facut taicameu, a gresit vb la telefon dar i-a vorbit frumos si l-a iertat cu un avertisment!! Dar unguru p**st cum e el nu te iarta orice i-ai spune. >:(

Am incheiat aici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Hoppa..... Domnilor moderatori si administratori. Nu vi se pare cam tare ceea ce spune "colegul" nostri, cica bosgor..... Eu personal sunt lezat cu comportamentul asta. Va rog sa luati masuri.

Si din povestirea de mai sus unde este parsivitatea politaiului ungur? La noi fara sa clipeasca din ochi iti da o amenda de 200 ron daca nu pui centura...

Domnu palm de ce tineti atat de mult cu ungurii si le luati apararea ? Sunteti cumva de prin zona Harghita ,Mures sau Sf.Gheorghe ?

Sunt secui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

    Nu este discriminare manv10, este doar rabufnirea multor soferi care au fost vanati de catre politia maghiara(vezi comunicatul afisat de Calin la Diverse)

    Acel comunicat trebuia sa fie transmis catre UE de parlament sau senat casa fie luat in seama.Atata vreme cat nu vom avea respectul autoritatilor de la noi din tara sa nu ne asteptam la respect de la altii, in special ungurii care ne vaneaza ca pe niste fazani. Asta este Romanica noastra mandra si trebuie sa fim mandrii cu cei care ne conduc.Halal conducatori, halal natiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Vizitator Anonymous

Si tatal meu a luat in ungaria de doua amenzi: una a fost pt depasirea vitezei cica: el mergea in coloana cu 85 cu cat mergeau ceilalti. Nu a depasit sau ceva de genu. Si dintre toti din coloana numa el era roman si la oprit ca cica limita ii de 70 ( era pe autostrada ) si ia dat amenda vreo 80 de euro! Si a doua amenda a primito pt ca seful lui dormea in pat si nu purta centura. Politaii au zis ca nu este voie sa doarma in timp ce conduci. Si de aceasta data i-au dat 75 euro amenda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ultima oara cand am trecut pe la unguri si i s-a pus 5 euro in pasaport,a venit unul dintre ei si zice "Domnu,da la mine vede prost nu vezi ca este 2".

Si politistii romani nu-s departe sau cel putin nu se ajuta romanu cu romanu.

A stat unchimiu vreo 3 saptamani prin Europa,prima iesire a lui cu tiru de l-a bagat gps-ul pe toate interzisurile de l-a scos politia si chiar erau fericiti politistii ca au putut sa ajute si dupa 3 saptamani a avut de descarcat la Brasov niste tractorase de gradina si normal ca la romani depozitele sunt toate pe interzis si l-a asteptat politistul sa iasa de la descarcat si i-a dat amenda...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

  Ceea ce se intampla in parcarile din Ungaria este foarte adevarat, eu am avut un astfel de incident neplacut. Vara trecuta in Mol-ul de la iesirea spre Varsand de pe M5 am oprit pentru pauza de 45 de minute, in timp ce ma aflam in remorca ptr. verificarea chingilor mi-a fost descuiata usa din dreapta si mi-au furat portofelul,precizez ca era ora 10 dimineata si in parcare mai erau alte masini dar nu a vazut nimeni nimic. Apeland la serviciile politiei din Kecskemet ptr a-mi face formalitatile necesare ca sa pot revenii in tara am aflat de la acestia ca zilnic se confrunta cu 4-5 cazuri de furt pe zi din autovehicole pe raza lor de competenta de pe M5.

  Un alt caz petrecut unui coleg de al meu s-a intamplat pe M7 in parcarea benzinariei Ina.

Revenind de la toaleta observa usile la cabina deschise larg,se apropie si gaseste doi indivizi cotrobaind in cabina, luandu-se la bataie cu ei apare un al treilea cu un cutit de vanatoare.Calculand lucrurile i-si da seama ca nu are nici o sansa si le da pace sa plece cu ce au apucat sa ia, dpua gps-uri si 60 euro.Problema mare este ca desi au auzit multi incaierarea nu s-a bagat nimeni toti au stat dupa perdele si au ascultat. Astia sunt colegii din pacate !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.