Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Edy spedition si garantiile (casa)


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

Dintr-o sursa sigura 100% am inteles ca domnii de la edy iti cer actul de proprietate al casei in caz ca lasi camionul sau vinzi motorina si ies iei pe pierdere..SE POATE ASA CEVA?Pai daca imi consuma camionul mai mult si ajung la ideea ca eu am furat imi ia casa?Sursa sigura,cand a fost la angajare ia cerut actul in ORIGINAL.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

    Sunt unele firme care procedeaza la fel sau putin diferit:NU ESTE LEGAL-in Contractul de Munca(sofer)nu este specificat(garantie) dar unele firme ,, constrang,, soferii prin declaratii aditionale (sau verbale) cu care sunt de acord ;necunoscand LEGEA sau CODUL MUNCII.

  Acei colegi ar trebui sa ceara; actiuni in firma dar ce-l mai sigur sa se informeze,sa fie atenti ce semneaza si sa nu accepte.

  Despre acele firme am o parere f. proasta ;pentru ce sunt asigurarile ?pana si la sofer nu-i face asigurare !

  In Austria la o firma serioasa :firma platea asigurare de viata la soferi romani(Allianz)avans (bani pt. mancare )=,,sa nu mananci din rezervor,,sau ,,sa faci imprumut

la banca pt. a merge la lucru...,,Acea firma este cu TRADITIE in familie mostenita de la bunici care faceau tot transport =(cu caruta)....NU cerea GARANTII la soferi !!!

  Dar sunt oameni si oameni...firma ,pentru a nu fii distrusa =a concediat toti soferii ro.(cati bani ar primii tot nu ar fi sanatosi...)

  In Spania la alta firma tot la fel ;primeai avans de cursa...NU cerea GARANTII !!! veneau romani de pe santier  direct pe masina si la drum (oameni si oameni )unii ok,unii nu se descurcau ,altii abandonau....

  La noi este diferit... 

  Alte locuri ,alte obiceiuri.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ca e legal sau ilegal ei asa cer,si asta mai de mult si nu de acum.Importante sunt insa alte 2 lucruri dupa mine,primul ca au acceptat destui asa ceva,si al 2 lea ca nu e singura firma,stiu si din bucuresti firme care au cerut casele puse garantie si apoi firma sia luat masini garantind la banca cu casele angajatilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  CODUL MUNCII -Art.270  Raspunderea salariatilor

                        -Modificat prin Lg.40/2011

1.Salariatii  raspund patrimonial,in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale,pt. pagubele materiale produse angajatorului din vina si in legatura cu munca lor.

2.Salariatii nu raspund de pagubele provocate de forta majora,de alte cauze neprevazute si care nu puteau fi inlaturate si nici de pagubele care se incadreaza in riscul nornal al serviciului.

3.In cazul in care angajatul constata ca salariatul sau a provocat o paguba din vina sa si in legatura cu munca sa,va putea solicita salariatului,printr-o nota de constatare si evaluare a pagubei,prin acordul partilor,intr-un termen care nu va putea fi mai mic de 30 zile de la data comunicarii.

4.Cotravaloarea pagubei recuperate prin acordul partilor,conform alin.(3.) nu poate fi mai mare decat echivalentul a 5 salarii minime brute pe economie.

 

  P.S. (....prost e cine da nu cine cere....)

Unele firme au SINDICAT :care e rolul lor si ce fac ?

Scuze.Seara buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Se vrea a fi o gluma din partea ta Jan68?!

Nu de alta dar ai bagat extra un "NU" in art 270 cand , de fapt, salariatii platesc si raspund patrimonial conform principiului raspunderii civile!!

http://www.euroavocatura.ro/legislatie/839/Codul_muncii,_actualizat_2011,_prin_Legea_49_2010/page/23#nextPage

http://www.codul-muncii.home.ro/raspunderea-patrimoniala.html

Mai e de citit de la art 273 la 275 in care sunt explicate modalitatile LEGALE de recuperare a pagubei provocata de angajat.

Cererea de garantii este ilegala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Cred ca se poate rezolva cu o asigurare.

La o prima cautare am gasit http://www.cautasigurari.ro/asigurari-raspundere-civila-generala-pf/credit-europe-asigurari-reasigurari/asigurarea-raspundere-civila-producator-angajator-prestator-de-servicii

Trebuie cautat mai adanc. Cum sa-i dau garantie casa ? Ce garantie imi ofera el ca e un om serios si nu-mi ia casa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Dintr-o sursa sigura 100% am inteles ca domnii de la edy iti cer actul de proprietate al casei in caz ca lasi camionul sau vinzi motorina si ies iei pe pierdere..SE POATE ASA CEVA?Pai daca imi consuma camionul mai mult si ajung la ideea ca eu am furat imi ia casa?Sursa sigura,cand a fost la angajare ia cerut actul in ORIGINAL.

Sursa sigura 100% era daca sunai la Tel:            0254 206 800          .NU mai trebuie garanti la angajare DE MULTI ANI (2-3 ani) , iar la cei angajati sa returnat integral fie bani , fie ipoteca imobiliara 100%
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

in momentul actual se semneaza un contract aditional,denumit contract de garantie,in fiecare luna timp de 12 luni,se depun intr-un cont la BCR,10% din salariul pe luna respectiva.in momentul in care pleci,sau in a 13-a luna,vei primii banii inapoi,eu si multi altii am primit-o(asta se intampla acum la edy)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In 2008 in februarie am fost eu la ei, cereau cash 100 milioane sau ipoteca pe o propietate imobiliara egala cu suma asta. daca plecai mai devreme de 2 ani pierdeai suma, ti se dadea inapoi daca nu aveai imputari doar DUPA 2 ani de stat la ei. Acceptau incepatori, conditia era insa pentru toata lumea, cu experienta sau nu!

Concluzia dupa interviu a fost ca trebuia sa fii bogat ca sa te angajezi la Edy...

Intre timp ofertele pentru incepatori au disparut de pe siteul lor, cer neaparat experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

daca ai fi citit ce am scris mai sus,ai fi observat ca asemenea probleme nu mai exista...tot ce e acum e perfect legal,multe din departamentele statului folosesc acest sistem de garantie,iar din punct de vedere etic si moral mi se pare un echilibru intre interesul soferului si al angajatorului(sistemul cu 10%)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am citit ce ai scris mai sus, in 2008 asta era situatia, despre 10% se practica in Romania, intr-o tara normala nu vei intalni asa ceva, daca tie ti se pare normal iti respect punctul de vedere, desi nu sunt de acord cu el!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

da,in 2008 cand am luat eu permisul si nu m-am angajat la edy,in schimb m-am angajat in 2010 si pot spune ca inca am mai prins o perioada foarte buna...nu am simtit acei bani depusi in fiecare luna,dar in momentul in care am plecat si i-am primit m-au ajutat foarte mult

in romania se practica garantia...nu am avut nici o problema,in germania,nu se practica garantia,dar uite ca am plecat fara 3000 de euro,salariu bine meritat...asta pentru ca in ultimele curse,nu am primit un sigiliu la una din descarcari,pentru schenker frankfurt,cargo city sud,baietii de acolo au pus stampila cu not secured pe cmr,iar patronul imi spune ca imi va imputa mie costul razelor pentru cei 4 paleti...doar ca inca nu a primit factura,motiv pentru care nici eu nu am primit banii...si nu cred ca ii voi mi primi...nimic din toate astea nu s-ar fi intamplat daca s-ar fi aplicat acel sistem cu 10%,de aici tragi ce concluzie vrei tu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Imi pare rau de ce ti s-a intamplat, poate vei gasi cumva o cale de mijloc ca sa iesi cu paguba asta.

E ok cand ti se dau banii inapoi la sfarsit, ai mare dreptate, bine ca au schimbat sistemul la EDY, pacat ca nu mai angajeaza si incepatori.

Drumuri bune si numai bine iti doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

mersi...daca cunosti pe "cine trebuie" si ai un coleg care sa te sustina si sa te ajute cateva saptamani,se mai angajeaza si incepatori,eu nu avusesem decat cateva luni la dunca inainte de a ma angaja la edy...si acum sincer ma bate gandul sa ma intorc,pentru ca mi-a placut atmosfera...sunt cateva probleme,dar nu are rost sa intru in detalii acum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.