Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Ce ma enerveaza la A1 si A2 in Romania


CALIN

Postări Recomandate

  • Administrators

Deja m-am saturat de asa zisele autostrazi din Romania. Ma enerveaza la culme mai multe chestii pe ele:

  -calitatea asfaltului

  -cei ce iau la ocazie

  -cei ce stau la ocazie

  -cei ce opresc pe rezerva sa isi faca treburile

  -supermasinile care circula cu 50-60-70 km pe ora

  -indicatoarele cu depasirea interzisa

  -cum stie unii sa intre si sa iasa de pe autostrada

  -cei ce vin din spate cand esti in depasire si cel putin de la 500m dau flashuri cu farurile

Mai am dar nu imi aduc aminte de toate acuma.

Cand imi aduc aminte mai pun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Eu am fost pentru prima data pe Autostrada Soarelui cu un TGA de la Ahead(cara pentru Penny) si am ramas umit de calitatea podurilor.Cand intram pe pod zicei ca saream o bordura era o diferenta considerabila intra pod si asfalt !

Chestiile cu falsh-urile sunt pe peste tot nu neaparat pe autostrada eu fac Ploiesti -Mizil de 2 ori pe saptamana  si raman socat de cum conduc cate unii fie sofer de turism sau camion ! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Poi faptul ca nu lasau alte masini sa depaseasca ei mergeau pe banda 2 far nici o treaba ,cand vroiam sa ii depasim se bagau inapoi asa fara sa ii intereseze de cei din spate !

camioanele depaseau alte autoturisme... poate singura problema e , ca eu pot sa inteleg pe ei ca sunt si eu camionagiu..... ceea ce tu nu prea esti.. scuze ca trebuie sa-ti spun asta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

Razvan daca te uiti atent masinile de pe prima banda merg cu...60 max. 2 la mana cand te grabesti spre casa nu cred ca mergi cu 60 ,asta iti zic din propria experienta cand veneam dupa 10 zile din Germania si stiam ca putem merge acasa ....glont mergeam . bine ca nu au semnalizat si se bagau asa numa asta ii alta mancare de peste.o sa vezi si tu cand o sa fi sofer ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Asa e nu sunt ! Dar daca si tu conduci ca astia inseamna ca te numesti "posesor de permis" nu sofer.

Numai bine !

Ai dreptate.... nu ma pricep la masinile mici :) Si tare ma enerveaza comportamentul pe care ai. Nici macar intentia nu ai avut de-a depasii camioanele. Ce cauta o mentalitate ca a ta pe un forum de acest gen???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ba da am avut intetia dar ce rost avea sa stau la 2 m de el si sa imi taie fata poate chiar sa ma loveasca? Pur si simplu mergeam prudent ! Pe el il durea undeva de falsh-uri si calxoane !

Nu vreau sa ne insultam ,eu am pus filmuletul sa arat cum conduceau acei soferi.Si eu vreau sa devin sofer pe camion dar cand va veni vremea !

Si eu sunt de parere ca tu chiar daca ai un camion si esti la " inaltime" sau ai o masina de 100.000$ trebuie sa ai grija si de ceilalti din trafic nu esti doar tu pe strada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Pe el il durea undeva de falsh-uri si calxoane !

Sincer pe mine ma enerveaza cei care dau flashuri si clanxoane. Nu au nici un drept  sa faca asta si tot asa circula si ei pe drumuri ca si camioanele.  Daca camionul depasea trebuia sa astepte linistit in spate pana termina depasirea nu sa inceapa cu gesturi nesabuite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ba da am avut intetia dar ce rost avea sa stau la 2 m de el si sa imi taie fata poate chiar sa ma loveasca? Pur si simplu mergeam prudent ! Pe el il durea undeva de falsh-uri si calxoane !

Nu vreau sa ne insultam ,eu am pus filmuletul sa arat cum conduceau acei soferi.Si eu vreau sa devin sofer pe camion dar cand va veni vremea !

Si eu sunt de parere ca tu chiar daca ai un camion si esti la " inaltime" sau ai o masina de 100.000$ trebuie sa ai grija si de ceilalti din trafic nu esti doar tu pe strada.

Repet inca odata. Pe filmuetul ala nu se vede nici o greseala facuta de camion. Ca sa dat pe banda de langa acostament si imediat sa si reantors pe prima banda.... daca era aciolo un turism care mergae de parca era mort, ce daca????

Tu de ce ai dat cu flash-uri si claxon? Camionul era in depasire. Daca depasirea dureaza 10 minute ala inseamna ca tu trebuie sa dai imediat cu flashuri si claxoane? Stii ca camioanele sunt limitate la 85-90 km/ora? Banuiesc ca nu.

Dute afara, de ex. in Germania, si vezi tu acolo depasiri. Vezi depasiri care dureaza 20-30 de minute, se face un rand de 100-150 de turisme pana reuseste sa depaseasca un camion pe altul. Cine crezi ca da cu flashul si claxoane acolo? ... hai sa nu spun....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

HAi ma !!!aia nu mai este depasire daca dureaza atat10-20 minute, sa nu exageram ca nu incerci sa depasesti TGV-ul  :D.

Domnilor soferi, atunci cand sunteti depasit aveti obligatia sa mentineti viteza constanta, nu sa sa o mariti sau sa treceti de pe o banda pe alta aiurea, chiar daca va apare ceva in fatza pe banda dumneavoastra de mers, aveti obligatia sa incetiniti  ;) daca se intampla acest lucri si sa va asigurati k nu vine nici o masina pe a 2a banda apoi sa efectuati depasirea masinii care stationeaza sau se misca mai incet decat dumneavoastra. Vad ca saracul Razvan(GRSu) a fost prins in discutia aceasta intre soferii de camioane  :D si cam a iesit sifonat, desi avea dreptate referitor la unele aspecte, si anume:

- soferul din imagine mergea pe a2a banda desi pe prima banda nu se afla nici o masina;

- nu stiu dc frecvent ciupeste cu rotile linia continua de separare a sensurilor de mers ( tinand cont ca nu se afla nici o masina pe prima banda si mai mult decat atat avea niste centimetrii buni pana la linia dintre benzi;

- se afla pe a2a banda iar cand vine acea curba la dreapta intra scurt pe prima banda FARA SA SEMNALIZEZE !!! apoi dupa curba reintra scurt pe a2a banda FARA SA SEMNALIZEZE !!! ;

- a mai avut loc si timp in unele portiuni sa se dea la o parte, pe prima banda,si sa lase masina( masinile) mica sa il depasesca;

- soferul celu-i de-al doilea camion intra in depasire ( depaseste camionul de la Aquila) in conditiile in care din spate, pe a2a banda vine o masina ce nu se afla la mai mult de 30 de metri de el( in mers 30 de metrii e foarte putin ).

Stiu ca unii soferi , si mai ales Palm  :D,de pe forumul asta nu o sa fie deacord cu cele scrise de mine, dar aceasta este parerea mea si nu o poate schimba nimeni....doar contesta  ;). Daca priviti cu atentie filmuletul si ganditi "la rece" , o sa vedeti ca s-au facut acolo cateva greseli.Haideti sa nu ne ascundem printre degete si sa recunoastem , ca noi, soferii de toate categoriile facem si greseli si sa recunoastem atunci cand gresim.Nu conteaza Palm ca daca ai mai multi ani de condus intern si extern inseamna ca te si pricepi sa conduci si corect si preventiv (nu ma refer aici la tine Palm, ci la soferii de camioane in general) deoarece multe accidente s-au produs din cauza ca nu se conduce preventiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

  Ma bag si eu in discutie!In afara de faptul ca nu semnalizeaza tot timpul si ca mai calca din cand in cand linia mediana soferul nu face nici o greseala!Este normal sa stai pe a 2-a banda cand sunt masini cand esti in depasirea unor bunicuti care merg cu 60/h sau cand sunt masini oprite pe prima banda sau banda de urgenta sau cand este echipajul politiei pe prima banda care controleaza vreo masina!In Canada sau USA iei amenda daca nu mergi pe banda a 2-a daca politia a oprit un vehicol pe banda 1 sau pe banda de urgenta!|Ce te faci daca ala deschide usa?ce te faci daca politaiul se da jos din masina,il agati sau il dai jos de la curentul de aer produs de remorca?de-aia pe multe autostrazi din USA banda din stanga este pentru THRU-TRAFFIC adica camioanele aflate in tranzit care nu iau urmatoarele iesiri,tocmai ca sa nu fie nevoite sa incetineasca cand cineva vine pe intrarea pe autostrada sau cand cineva incetineste ca sa ia iesirea!In rest,lucrul care ma enerveaza cel mai mult este cand cineva nu este rabdator,nu asteapta si imi face flash-uri!Atunci ii pun avariile si incetinesc intentionat!Ia de-aici amice!Nu este cel mai frumos comportament,este un comportament de cow-boy,dar cu magarii nu poti fi gentleman!Sau noaptea daca imi baga faza lunga in oglinzi le bag work-lights in ochi!Si am xenoane pe ele!Nu e civilizat,dar daca vrei demonstratie de forta iti dau demonstratie de forta!Fii civilizat,lasa-ma sa-mi fac treaba,lasa-ma sa-mi fac depasirea,tine cont de gabaritul meu si de greutatea mea si de faptul ca nu pot sa franez pe o fisa de un cent si ca imi ia mult timp sa-mi iau demaraj si suntem prieteni,vi cu claxoane de 2 bani iti trag si eu goarnele sa vedem cine streseaza pe cine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Si da,exista depasiri de peste 10 minute!E panta,pe prima banda urca un bi-tren incarcat la 60T!Eu sunt gol,zbor pe langa el!Doar ca panta se termina si incepe coborarea cand eu sunt in paralel cu el!si la vale el e mai rapid,il impinge greutatea!ar fi absurd sa-i pretind lui sa franeze in coborare stiind ca mai incolo urmeaza o alta urcare,lasand la o parte ca la greutatea lui isi uzeaza franele,ii mai ... si demarajul ca sa atace urcarea!Ce fac,incetinesc eu si trec in spatele lui?No Way,la jumatatea pantei urmatoare va trebui sa incetinesc din cauza lui,sa-mi .....tot demarajul unde mai pui ca daca incerc sa-l depasesc nu ma mai lasa nici o masina mica sa intru pe banda a 2-a,decat daca le tai fata si le dau cu remorca pe la nas!Asa ca raman pe a 2-a banda,imi pastrez demarajul si la jumatatea urcarii viitoare,cand bi-trenul incetineste din cauza greutatii si incepe sa retrogradeze trec pe langa el fluierand!Masinile mici ar trebui sa inteleaga ca nu toate camioanele merg la fel de repede chiar daca sunt de aceeasi marca sau daca au aceiasi cai putere!40T in plus sau in minus pot sa faca o mare diferenta!este greutatea a 50 de masini mici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Stiu Tavy,chiar si asa poate sa-ti ia o vesnicie sa depasesti!Intri sa-l depasesti pe un pensionar care abia se taraie cu 70/h!Cand ajungi in paralel cu el mosul accelereaza(este un fenomen destul de frecvent la automobilisti,merg ca mortul pana ii depaseste un camion si atunci cand camionul intra in depasire accelereaza,de ciuda sau de frica,nu stiu de ce).Ajungi la 90/h,nu poti s-o calci mai tare si pensionarul e in dreapta ta,nici nu incetineste,nici n-o calca!Ce faci in situatia asta?Teoria ar spune sa incetinesti si sa treci in spatele lui mosulica!Care mai mult ca sigur ca va incetini si el si tu iar o sa vrei sa-l depasesti si el iar n-o sa te lase si tot asa!asa ca eu fac altfel!Pun semnalul dreapta si incep sa calc putin cate putin linia dintre benzi!sa vezi ce repede incetineste mortalaul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Deja m-am saturat de asa zisele autostrazi din Romania. Ma enerveaza la culme mai multe chestii pe ele:

   -calitatea asfaltului

   -cei ce iau la ocazie

   -cei ce stau la ocazie

   -cei ce opresc pe rezerva sa isi faca treburile

   -supermasinile care circula cu 50-60-70 km pe ora

   -indicatoarele cu depasirea interzisa

   -cum stie unii sa intre si sa iasa de pe autostrada

   -cei ce vin din spate cand esti in depasire si cel putin de la 500m dau flashuri cu farurile

Mai am dar nu imi aduc aminte de toate acuma.

Cand imi aduc aminte mai pun.

astea ai sa le gasesti si in alte tari ,nu numai la noi, de ex italia....si eu sint la fel de suparat, culmea este ca indisciplinatii sint in 90 % cei cu autoturismele.... ;D ;D ;D ;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.