Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

Firma "colaboreaza" cu AUTRANSA din Spania,se sta pe comunitate.Mai trag si remorci de Logesta tot pe comunitate,de aici si ceva curse de RO. Se lucreaza si echipaj,se castiga cam 1500€-1600€,nu se plateste la km,de ceva timp ca sofer 2 ai cam 1000€ pentru inceput(2-3 luni).Am inteles ca nu sunt probleme cu plata.Nu se accepta magnet sau alte "surogate"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Tatal meu lucreaza la ei salariul este fix 50 de euro pe zi :) fara magnet sau altceva ;)

Este o firma serioasa dar din cate am inteles nu cred ca mai angajeaza :)

Curse de romania au pe logesta si pe dacsher[container]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • Members

se angajeaza inca la galex. e o firma de nota 8-9. singurul inconvenient, din punctul meu de vedere, este plecatul acasa. e greu sa te trimita acasa...

se lucreaza mult in echipaj. cand esti singur, se trag remorci de autransa(rosii, flori-majoritatea curselor sunt spre anglia). in echipaj, in general, tragi remorci logesta si dachser.titularul are 50-55 euro pe zi, secundul 35-40 euro pe zi.se sta (teoretic) 3 luni cu o luna acasa, neplatita. au mercedesuri actros si iveco stralis.nu ai treaba cu consumul, nu te prea streseaza traficul atata timp cat iti faci treaba.un lucru bun e ca angajeaza si incepatori, daca te recomanda cineva, sau daca merge cu unul cu experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • Members

cica se fac angajari la Galex am sunat si a raspuns o doamna, cam greu de inteles cu accentul ala ardelenesc ca am cerut adresa de email ca acolo se depun CV-urile si cred ca am notat-o gresit....cererile se trimit in Spania si apoi va suna daca v-a acceptat. Procedura mi se pare cam mult si plus ca imi zisa ca tre sa-i mai sun sa le mai inprospatez memoria. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cica se fac angajari la Galex am sunat si a raspuns o doamna, cam greu de inteles cu accentul ala ardelenesc foarte pocit ca am cerut adresa de email ca acolo se depun CV-urile si cred ca am notat-o gresit....cererile se trimit in Spania si apoi va suna daca v-a acceptat. Procedura mi se pare cam mult si plus ca imi zisa ca tre sa-i mai sun sa le mai inprospatez memoria. :)

daca esti din alta zona a tarii nu inseamna ca trebuie sa jignesti,nu cred ca a zis nimeni de tine ca ai accent foarte pocit,te-am crezut baiat serios!!! :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

daca esti din alta zona a tarii nu inseamna ca trebuie sa jignesti,nu cred ca a zis nimeni de tine ca ai accent foarte pocit,te-am crezut baiat serios!!! :o

dar nu am zis frate cu jignire sau cu rea intentie...tu ce ai inteles? am zis ca nu am inteles eu ca nah asa vorbea dansa, dar nu ca vezi doamne asta m-a enervat...am zis ca nu am notat adresa de mail ca nu am inteles si se intrerupea si convorbirea, am sunat de pe mobil. O sa incerc luni, ca trebuie sa reincarc, la cati am sunat...sunati si voi ca cica fac angajari...pentru cine e in apropiere sigur va ia...baiatu cu Brasov la fel...daca sunteti disponibili sa mergeti....dar intai se fac selectii si asta mai da de asteptat, iar eu nu am timp de asteptat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • Members

colegi va spun eu despre firma galex este o tapa, va promite bani in fiecare luna la timp dar nu este asa pt ca dau ex te angajeaza pe 10 luni in curs si iti da bani dupa doua luni, se lucreaza in doi si primul sofer find catei lor le da 50 eur la zi si al doile ii 35 de eur la zi pe tara nu se da salar dar se retine 185 eur din diurna  pentru salarul de pe tara sunt certuri cu disponenti tot timpul sa puneti magnetul si sa depasiti progremul in doi acasa mai rarut ca nu au soferi  de schimb ii cangara acolo camion sa fiti prim sofer nu o sa vedeti nici unul pt ca au catei lor, daca plecati acasa la 5 luni sa va multumiti cand se pleca din firma nu o sa mai vedeti nici un euro,conditi de spalat haine deloc si nici nu o sa aveti timp de asa ceva,se platesc rovinetele si parcarile din bani soferului se deconteaza dar nu se stie cand,se circula numai de noapte si se fac cabotaje multe cam asa este in firma galex.BAFTA PENTRU VOI LA 35 DE EURO

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Si dumeata, dl. foxxis99,  de unde stii toate aceste detalii despre firma?

Eu, de exemplu am vorbit cu un baiat de la ei si mi-a zis ca e exact invers cum spui dumneata. Eu l-am sunat pe unul dintre baieti, nu doar de pe forum, dar se pare ca nu mai angajeaza momentan. Poate daca voi incercati cu vreo recomandare....cine stie, eu nu am.

http://www.soferii.ro/Forum/index.php?action=unreadreplies

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegi va spun eu despre firma galex este o tapa, va promite bani in fiecare luna la timp dar nu este asa pt ca dau ex te angajeaza pe 10 luni in curs si iti da bani dupa doua luni, se lucreaza in doi si primul sofer find catei lor le da 50 eur la zi si al doile ii 35 de eur la zi pe tara nu se da salar dar se retine 185 eur din diurna  pentru salarul de pe tara sunt certuri cu disponenti tot timpul sa puneti magnetul si sa depasiti progremul in doi acasa mai rarut ca nu au soferi  de schimb ii cangara acolo camion sa fiti prim sofer nu o sa vedeti nici unul pt ca au catei lor, daca plecati acasa la 5 luni sa va multumiti cand se pleca din firma nu o sa mai vedeti nici un euro,conditi de spalat haine deloc si nici nu o sa aveti timp de asa ceva,se platesc rovinetele si parcarile din bani soferului se deconteaza dar nu se stie cand,se circula numai de noapte si se fac cabotaje multe cam asa este in firma galex.BAFTA PENTRU VOI LA 35 DE EURO

nu te pune nimeni sa folosesti magnetul. se plimba Juan prin curte sa vada cine are magnet pe cutie, iti era frica sa pui magnetul si cand bagai masina la spalat. acasa pleci destul de greu, ce'i drept, asta a fost motivul pt care am plecat de la ei. si, sincer, acum imi pare rau. cat despre deconturi..banii iti intra atunci cand ajung hartiile la algeciras.spalatul hainelor..le spalai cu mana, daca mergeai la baza...daca nu, gaseai peste tot masina de spalat. la goussainville, la irun, etc. daca ai fost la la verrie, ajungeai mai greu la baza, dar mereu iti spuneau cine merge jos la baza. eu am dus zeci de plicuri ale celor de la la verrie sau ale celor de la logesta.am asteptat si 3 ore ca sa ne putem intalni cu un camion care era la la verrie. si nimeni nu s'a plans ca nu si'a primit banii atata timp cat ai trimis toate chitantele de parcari. si cum naiba se circula numai de noapte? eram un fericit daca circulam numai de noapte. zi'ne si de pauze..de 24, de 45 si de 56..uneori te si saturai de stat. dar cum zicea un coleg, ''ca hodina nu'i niciuna'', asa ca de ce sa te plangi..am avut pauza si de 80 ore.si erau platite zilele in care stateai. cu 35, 40, 50 sau 55..cum ti'era norocul si'ncadrarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • Members

barfe barfulite....da lucrez de un an ...super multumit si m ai sunt si din buzau...atat timp cat iti faci treaba e ok....bani sunt la timp...prea multi referitor la programu cel fac....mori de plictiseala in parcari...macnetu il pui numa asa sa nu uiti traditia...daca te tine...nu esti obligat de nimeni...Disponenti....sunt fosti soferi care nu a uitat de unde a plecat...referitor la fosti colegi..da da sa nu uitam ca fie care padure are uscaturile eii....cu plecatu acasa ..da e problema,daca nu te inscri la cuvant cu o luna in nainte...pe 70 de camioane nu puate sa angajeze 200 de soferi,e mai greu dar pleci,,,asta e.....de cat fara bani k la alte firme m ai bine mai greu acasa zic eu..ce sa va m ai zic....in principiu e bine....va doresc succes..........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

nu te pune nimeni sa folosesti magnetul. se plimba Juan prin curte sa vada cine are magnet pe cutie, iti era frica sa pui magnetul si cand bagai masina la spalat. acasa pleci destul de greu, ce'i drept, asta a fost motivul pt care am plecat de la ei. si, sincer, acum imi pare rau. cat despre deconturi..banii iti intra atunci cand ajung hartiile la algeciras.spalatul hainelor..le spalai cu mana, daca mergeai la baza...daca nu, gaseai peste tot masina de spalat. la goussainville, la irun, etc. daca ai fost la la verrie, ajungeai mai greu la baza, dar mereu iti spuneau cine merge jos la baza. eu am dus zeci de plicuri ale celor de la la verrie sau ale celor de la logesta.am asteptat si 3 ore ca sa ne putem intalni cu un camion care era la la verrie. si nimeni nu s'a plans ca nu si'a primit banii atata timp cat ai trimis toate chitantele de parcari. si cum naiba se circula numai de noapte? eram un fericit daca circulam numai de noapte. zi'ne si de pauze..de 24, de 45 si de 56..uneori te si saturai de stat. dar cum zicea un coleg, ''ca hodina nu'i niciuna'', asa ca de ce sa te plangi..am avut pauza si de 80 ore.si erau platite zilele in care stateai. cu 35, 40, 50 sau 55..cum ti'era norocul si'ncadrarea.

tagadam dragule...nu stiu cand si cum ai lucrat la galex,insa nu ai dreptate deloc....nu vreau sa cred ca esti vreunul din "pupincuristii"  celor de la trafic..care sunt oricum niste gunoaie...mai ales cei care au invatat soferie la fara frecventa....spuneai ca se pleaca rar,da,ai dreptate..stiu baieti care au stat 11 luni...sau un an..si cand au spus ca vor sa mearga acasa,ce sa vezi..li s-a spus sa-si dea demisia..sau zile din luna care sunt "pierdute"?..si nu iei banutu'...asa ca,asculta-ma,ai facut bine ca ai plecat..se impute treaba,de altfel ca peste tot unde ajung mai multi romani "sefi"...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.