Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Card de sanatate pentru cei care vor sa mearga la lucru in afara tarii!


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

In maxim 2 luni plec in Italia la un prieten care deja lucrreaza acolo de ceva ani buni,acum am inteles ca acolo unde lucreaza el se mai cauta soferi.

Baiatul stiind ca ma intereseaza m-a chemat,ce rugaminte am la voi!

Am inteles ca pe langa card tahograf si atestat,ar mai fi nevoie si de un card de sanatate!

Cum se procedeaza,de unde se ia si daca este neaparata nevoie de el???

Va multumesc de acum ptr.raspunsuri!

Bafta maxima tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

daca lucrezi in tara te duci la firma ta si ei o adeverinta ca esti platitor de CAS ! daka nu lucrezi te duci la casa nat de sanatate platesti o suma de 300 - 500 lei in functie de  casa sau zona si depui o cerere si intr-o sapt primesti cardul acasa !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

daca muncesti ceri de la firma adeverinta de salariat si te duci la cnas si vezi acolo ce-ti mai trebuie pt dosar

daca nu muncesti (cum e si cazul meu) iti trebuie asa la cnas::persoane fara venit,:

-copie b.i/c.i

-adeverinte de venit pe ultimi 5 ani de la administratia financiara de sector

-certificat constatator de firma la ONRC

-copie carte de munca(daca ai)

toate astea te duci la cnas sa-ti calculeze daca ai muncit toti cei5 ani daca nu o sa platesti acolo din urma toate darile catre sanatate,,platesti si iti iei adeverinta de asigurat si cu aia parca la etaj 1 depui dosarul pt card care iti vine acasa cu curierul in 7 zile

cardul este gratuit si pt cei care muncesc,somaj,sau fara venit ...platesti doar CAS din urma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Da,am mai citit pe site cum ca trebuie sa dovedesti ca ai platit in ultimii 5 ani ... pai eu nu am 5 ani lucratii inca .. am abea 25ani, am cam 4 ani de munca legal ... in cazul asta ? Multumesc

Drumuri bune,numa' bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In maxim 2 luni plec in Italia la un prieten care deja lucrreaza acolo de ceva ani buni,acum am inteles ca acolo unde lucreaza el se mai cauta soferi.

Baiatul stiind ca ma intereseaza m-a chemat,ce rugaminte am la voi!

Am inteles ca pe langa card tahograf si atestat,ar mai fi nevoie si de un card de sanatate!

Cum se procedeaza,de unde se ia si daca este neaparata nevoie de el???

Va multumesc de acum ptr.raspunsuri!

Bafta maxima tuturor!

in ce zona pleci?eu plec vineri in italia in zona Pisa si nu mi-a cerut card de sanatate,oricum bafta multa si sa ne vedem 'acolo' cu bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Ce treaba are cardul de sanatate din Romania cu Italia? Daca te vor angaja acolo poti sa-ti faci ulterior card de sanatate italian. Daca ai nevoie la urgenta este gratuit oricum, nu te dau afara cu sau fara card. Gasiti de munca, restul se rezolva. Si apoi chemati-ne si pe noi!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

in cazul ca nu ai muncit cei 5 ani trebuie sa platesti 6 luni din urma sau toti ani care nu iai muncit ...nu stiu sigur ,,detalii pot da miercuri cind ma duc la cnas

eu nu am decat ultimii doi ani jumate lucrati neintrerupt.nu m-a pus nimeni sa platesc un leu pentru card.adevrinta de la firma angajatoare si o cerere tip de la cnas

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.