Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Gps


levy13

Postări Recomandate

  • Members

Salut. Daca astepti sa ti se dea un raspuns ( sau mai multe:) ) complet si competent pune si tu intrebarea cum trebuie. Explica-ne si noua la ce vrei sa il folosesti, unde .. in Romania sau Europa, cam in ce suma se incadreaza bugetul pe care il poti aloca pt cumpararea aparatului, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegu un GPS cit de cit performant il gasesti in Media Markt in vest de la cam 150 de euro cu un soft adegvat pentru camioane .eu recomand  Beker ,are si un displey mai mare si e foarte bun ,dar mare grija la setari ca aici e toata smecheria la el si la orice GPS.Cind cumperi un GPSsa ia grija sa aiba slot de card microsd, e foarte important daca vrei dupa un timp sa-ti incarci alt soft mai actualizat.Mult succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Eu de exemplu am IGO 8 in aparat si IGO Primo pe telefon . La ambele am ultimele harti ptr EU si posibilitatea setarii tipului de autovehicul.

Ce soft e mai bun pentru camioane ? Am inteles ca ptr EU e mai bun TomTom daca circuli cu camionul. Voi ce aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Indiscutabil Tom tom e cel mai bun dar nu e perfect.De multe ori te cam ocoleste iar daca ai de descarcat intr-o zona interzisa va ruta cidat rau.Trebuie totdeauna sa urmaresti bine traseul altfel iti va face probleme.In plus se foloseste destul de greu in tim ce conduci.Recomand Garmin sau Navigon,ultimul avand si profil de camioane dar nu nu prea tine cont de el,la fel ca si Primo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

shogun la ce bani e fratiorul meu scula asta?il putem lua si din romanica?

Vezi ca am scris aici. Daca ai drum prin D sau faci comanda si trimit colet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

da de asta ce zici colegu',o fi mai destept decat ce ziceai tusau e cam tot pe acolo ca si model?http://www.telematik-onlineshop.de/TomTom-PRO-7150

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

sau de asta?http://www.evomag.ro/SOLUTII-MOBILE-PNA/Becker-PNA-Z302-Truck-Pt.-camioane-58792.html

Asta are harti Navteq ca si Clarion Truck pe care l-am testat si mi-a rutat un camion cu explozibil prin centrul Timisoarei:)))))

da de asta ce zici colegu',o fi mai destept decat ce ziceai tusau e cam tot pe acolo ca si model?http://www.telematik-onlineshop.de/TomTom-PRO-7150

Asta are display de 5'' si cred ca e aceeasi treaba

Parerea mea e ca firma la care lucrezi trebuie sa doteze camionul cu sistem de navigare si monitorizare, nu sa vii tu cu el de acasa,

Sa-ti puna la dispozitie traseul pentru care e calculat consumul camionului si doar daca nu respecti sa te penalizeze.

E doar parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Tu zici bine ce zici,dar mai tre'sa asteptam foarte multi ani sa se intample asa!Uite eu am un prieten bun in Italia si si-a cumparat el saracu gps,

nu i-au dat nimic de la firma,asa ca se mai intampla si pe afara nu suntem singurii chitrosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut ,

dar va intreb ce faceti daca GPS ul .. NU MAI FUNCTIONEAZA? din diferite cauze?

sau va baga cum m-a bagat pe mine de vreo 2 ori de am zis ca nu mai ies de acolo decat cu elicopterul :)).

sfatul meu e ca in orice cabina trebuie sa existe ATLASUL si pt cei cu laptop AutoRoute. iar pt cine isi permite isi poate cumpara MODUL DE GPS pentru laptop si merge direct pe programul de Autorute. Pt cei care sunt pe Comunitate o sa vedeti pe unii cu laptopurile deschise cu harta pe post de GPS.

drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Noi va multumim colegilor ptr informatii si luam de bun tot ce spuneti voi,cate un pic de la cineva cate un pic de la altcineva,incet,incet invatam si noi,nu le poti avea pe toate de la inceput!

Un prieten mai avut el asa de felul lui,cand a plecat in prima cursa si-a luat cu el dvd,televizor,laptop,cand s-a intors din cursa s-a certat cu patronul,i-a zis ala (da ce e ba camionul meu hotel?).

Multumim de sfaturi si drumuri bune sa aveti!

Doamne ajuta la toata lumea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...
  • Members

Salutare colegilor, chiar daca e mai veche discutia eu zic sa o actualizam umpic, piata gps-urilor sa mai imbogatit. Eu as spune asa: Ce gps folositi? Ce va place la el sau ce nu va place?

trimis de pe Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

GPS-ul este foarte util, nici o îndoială, dar nu este nici pe departe ''baza''.

Degeaba ai GPS dacă tu nu ai nici cea mai mică idee încotro te îndrepți, sau unde te afli. Nici un GPS sau calculator n-o să-ți arate absolut nimic dacă nu are minim 2 puncte de reper (poziția actuală și destinația).

Ce te faci când ai 4 gps-uri în parbriz, 2 laptop-uri deschise pe bord cu softuri de navigație și receptoare atașate și o plasă de hărți... dar, din cauza condițiilor terenului (drum șerpuit, montan, printr-o pădure deasă)... ''beep'' semnal. Tu știi unde trebuie să ajungi (că ai adresa pe CMR), dar nu știi unde ești... nah, descurcă-te!!!

 

Revenind la subiect, personal sunt fan BECKER. Am un Transit A50 și expun mai jos plusuri și minusuri:

Pro:

- Posibilitatea de a bloca (din 2 click-uri) drumul din față, foarte utilă când te pomenești cu tronsoane sau ieșiri din giratorii blocate, tu te abați și el recalculează pe aceeași rută. Blocând drumul din față, recalculează direct alt traseu, evitând porțiunea respectivă.

- Posibilitatea de a calcula trasee cu multiple opriri și cu setarea de ''service time'' la fiecare oprire, inclusiv cu plecare dintr-un alt punct decât poziția actuală;

- TMC integrat.

- Update hărți gratuit pe viață.

Contra:

- Ecran de 5''.

- Cablul de alimentare scurt.

- Am dat 299€ pe el la un magazin Saturn în Dortmund :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Si eu sunt de aceeasi parere cu tine, dar avem nevoie si de ele (gps-uri). Nu rebuie sa ne bazam pe ele, dar nevoia cateodata te impinge inspre ele.
Eu personal ma iau dupa indicatoare, gps al folosesc pentru aflarea stradelor. ( lucrez in distributie pe italia)

Momentan folosesc unul pentru masina dar vreau sa cumpar unul si pentru  camioane. Si apoi voi spune avantajele si dejavantajele modelului intrat in posesie.

trimis de pe Tapatalk

Editat de cico_3504
cuvinte prescurtate
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • Members

Mi-am luat o tableta Utok 700Q lite,cei din magazin au spus ca au functia gps pe el,dar am instalat igo pe el si nu gaseste locatia mea.Pe net unele site-uri zice ca are functia gps,unele ca nu.

Daca nu ar avea functia asta,ar trebuii sa mai am optiunea asta la setari?

Screenshot_2015_09_10_13_39_33.png

adult photo sharing

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mi-am luat o tableta Utok 700Q lite,cei din magazin au spus ca au functia gps pe el,dar am instalat igo pe el si nu gaseste locatia mea.Pe net unele site-uri zice ca are functia gps,unele ca nu.

Daca nu ar avea functia asta,ar trebuii sa mai am optiunea asta la setari?

Screenshot_2015_09_10_13_39_33.png

adult photo sharing

Salut, in bara de sus nu vad sa ai un program deschis ce foloseste gps, instaleaza din google play GPS Data si verifica daca vezi satelitii ( sa fii afara din casa) ai si posibilitatea de a actualiza datele gps, daca are modul GPS este cu Agps ce este mai slab calitativ pe viitor cauta sa aiba si GLONAS dar mai ales GPS nu Agps, Agps foloseste conexiunea la internet, o zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.