Jump to content

Mecanica auto

Guest Anonymous

Recommended Posts

Guest Anonymous

Cum procedezi daca ai vre-o defectiune pe traseu ? Vine cineva sa te ajute sau te bagi tu sa repari ?

La preluarea camionului iei in primire trusa de scule, sau trebuie sa vi cu ea de acasa?

Ce reparatii ai voie sa le faci tu ca sofer ?

Daca ai incarcatura stai paznic langa camion pana vine cineva sa- ti repare camionu?

Cum procedeaza firmele ?

Guest Anonymous

la o firma serioasa camionul se preda cu plinurile de combustibil,trusa chei ,vesta,stingatoare,se face un proces verbal,cat despre marfa gandeste ca semnezi pt ea si raspunzi cu buzunarul,bafta.

Guest Anonymous

la o firma serioasa camionul se preda cu plinurile de combustibil,trusa chei ,vesta,stingatoare,se face un proces verbal,cat despre marfa gandeste ca semnezi pt ea si raspunzi cu buzunarul,bafta.

Bine dar pana la ce nivel te poti baga tu la reparatii? Ma gandesc ca nu te apuci sa schimbi injectoare sa desfaci pompe sa cureti conducte si altele.

Si marfa daca dispare cand esti in camp si te duci dupa ajutor in prima localitate nu e asigurata pentru furt ? Cand imi incarca repere in paleti stau sa le numar ? Poate lipseste ceva chiar din depozitul de unde incarci. Nu e normal sa se sigileze camionul?

Guest Anonymous

logic,nu te apuci sa schimbi injectoare,cablaje sau alte minuni,eu ma refeream la o pana,la un filtru de motorina defecte pe care le poti remedia pt ati termina cursa,cat despre marfa chiar daca este asigurata(nu sunt prea multi care se inghesuie sa faca asigurari),raspunzi pana la elucidarea cazului,multa bafta.

• 2 weeks later...
  • Members

Probleme mecanice in timpul cursei . Da nici un sofer nu doreste asta dar aceste probleme apar inopinant si mai des la acele camioane care nu prea trec pe la revizii. Aceste camioane nu te lasa in drum asa usor asta datorita concurentei foarte mari intre producatorii de masini .Toti producatorii de masini incearca sa-si depaseasca contra-candidatii  straduindu-se  sa construiasca camioane din ce in ce mai performante. Dar asta nu inseamna ca un sofer gospodar nu trebuie sa tina in camion doar ochelarii de soare. Desigur au si ochelarii de soare rolul lor dar nu poti schimba un filtru de motorina imbicsit daca nu ai la tine niste scule. Aici iarasi mi-am amintit de o intrebare veita de la u sofer care suna cam asa-- Ce trebuie  sa-mi duc in cursa ? Pe linga mincare haine ustensile  igiena personala incercati sa aveti si o trusa de scule. Nu acea trusa din dotarea camionului in care daca o mai gasesti in camion nu ai decat o surubelnita cu doua capete trei chei fixe  un cleste papagal si un ciocan . Ve-ti spune ca  bine ca nu trebuie sa -mi duc si strung dar de multe ori niste chei din trusa personala te pot ajuta mult . Apropo de igiena personala incercati sa fiti curati igrijiti barbieriti . nu vreau sa jignesc pe nimeni  soferul nu are timp de intretinere personala ca un doctor dar daca vrea totusi se poate intretine curat. Totusi lasi o alta impresie cind te prezinti la un birou sa primesti documentele si vezi ca cel sau cea de la speditie i-ti zambeste sau te invita sa astepti pe hol . asta va pot spune din experienta proprie . Hai sa fim cetateni europeni. Scuzati daca am jignit pe cineva. 

• Members

Shogun tm. Incerc sa raspud la intrebarea ta care este urmatoarea --Ce fac daca raman defect ?  Primul lucru anunt firma despre problema pe care o am dupa care ma uit sa vad daca pot sau daca stiu sa intervin. Aici fac referire la problemele minore pe care un sofer cu experienta le cunoaste si pe care le poate rezolva fara sa astepte sa vina Santa Klaus sa-i depaneze camionul. 

• 4 months later...
  • Members

Servus! Ce te faci daca ti se sparge un piston si te afli prin Albania prin zona Reshen! Chemi depanarea ? Popa? Doctorul?

dai telefon la 112? Daca ai scule ( Normal sa ai) te bagi sub ,,ea " ! Anulezi pistonul si vii acasa!  Cam asa procedeaza un adevarat sofer de TIR! Pentru asta un patron cauta sa angajeze un sofer cu experienta!!