Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

derogare la timpi de conducere, 100 km dela sediul firmei agricole


bulancea

Postări Recomandate

  • Members

licenta transport si certificat de transport in cont propriu.  se pot detine acestea doua in acelasi timp? as avea nevoie de certif de transport in cont propriu pentru a beneficia de derogarea ''100 km - timpi de conducere'', masinile fiind inmatriculate pe firma producator agricol,cereale mai ales. Cum e treaba? , imi pot transporta nestingherit cerealele in jud ct si tl la vara in campanie, pe o raza de 100 km? principala destinatie va fi portul cta, si ma gandesc la masura asta,de a ramane numai cu certificat de transp pt a putea trece in regula de viitoarele si desele blocaje ale arr din jurul constantei in timpul campaniei agricole. Momentan detin numai licenta de transport pe o alta firma a mea,masinile fiind ''inchiriate'' ; daca nu pot avea si licenta si certificat in acelasi timp, cum procedez sa am numai certificat tinand cont ca licenta mai e valabila inca vreo 3 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

extras din Ghid pt stabilirea perioadelor de conducere si de odihna ale conducatorilor auto, al centrului IFPTR (si acesta e extras din regulamentul AETR):

Fiecare stat membru poate acorda derogari in conditii speciale pe teritoriul sau sau cu acordul altui stat si pe teritoriul membru transportaturilor efectuate cu urmatoarele vehicule:

  (dintre vreo 15 derogari este prezenta si aceasta)

-vehicule inchiriate sau utilizate fara sofer de catre intreprinderi agricole,horticole, forestiere, piscicole sau crescatorii, pentru transportul marfurilor pe oraza de 100 km in jurul punctului unde intreprinderea isi are sediul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

am observat si eu formularea ,dar asa scrie, si asta m-a pus pe ganduri.

  Pt interventia lui Tavy, celelalte derogari se gasesc tot in acelasi regulament AETR la sectiunea timpi de conducere, cred ca sunt vreo 10 foi a4 toata sectiunea, se gaseste si partea cu derogarile. Chiar le-am citit si din cartea aia mare cu legile transp, nu numai dintr-un anume ghid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

am observat si eu formularea ,dar asa scrie, si asta m-a pus pe ganduri.

  Pt interventia lui Tavy, celelalte derogari se gasesc tot in acelasi regulament AETR la sectiunea timpi de conducere, cred ca sunt vreo 10 foi a4 toata sectiunea, se gaseste si partea cu derogarile. Chiar le-am citit si din cartea aia mare cu legile transp, nu numai dintr-un anume ghid.

M-am gandit ca ai citit undeva pe net si poti pune un link, nu de alta, dar poate mai sunt si altii interesati si sa le fie mai usor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.