Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

card tahograf


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

Salut,  folosesc ptr prima data cardul taho si n-am inteles  daca trebuie sa imprim activitatea dupa fiecare zi( ca si cum ar fi discuri), sau dupa max 28 zile ?

In cazul meu, n-am lucrat 6 luni, este prima z de lucru la firma, iar cardul n-a fost folosit niciodata de la eliberare( nov.2010).  Ce fel de hirtie trebuie sa fac ?  Incepind de astazi,trebuie sa am aceasta hirtie + imprimari zilnice (ca si diagramele),  sau hirtia (timp de 28 zile) iar dupa aceea imprimarea de 28 in locul hirtiei ?   

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

activitatile de pe card le descarca firma la 28 zile , de la ultima descarcare , in cazul tau fiind cardul nou nu e nevoie , dar tine minte de azi 28 zile calendaristice , si atunci il duci la descarcat la firma , si mereu socotesti cel mult 28 zile

legat de activitatea zilnica , nu e nevoie sa imprimi tichete , daca vrei tu sa vezi ceva , il imprimi fara probleme , informatiuile raman in card+ tacograf ,

hartia ar trebuii sa ai in camion , si sa o schimbi cand se termina cea din tacograf , si nu e nevoie sa scoti niciun tichet zilnic sa le pastrezi ca pe discuri ,

intrebare de baraj . stii sa folosesti tacograful digital??

daca mai ai intrebari te ajut cu placere , bafta !!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

IIti trebuie o hartie de noua angajat iar la frima vei da o declaratie precum ca nu ai condus vehicule comerciale cu tahograf in ultimele 28 de zile.

Imprimarile zilnice nu sunt necesare,controlul se face cu ajutorul softurilor specializate prin descarcarea datelor din tahograf sau de pe card.Tahograful si cardul stocheaza datele min 1 an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Multumesc.  Guvis: Deci  o sa am hirtia, iar dupa aceea  cele 28 zile care ti se cer sint in card .  Peste o luna -spre exemplu- activitatea din ultimele 28 zile sint pe card, nu mai este nevoie de nimic, cum pastram inainte, diagramele ?

Mario@bandit:  am citit atent manualul, am gasit si pe net ceva, nu cred sa am probleme de genul asta.  Nu mi-era clar cu activitatea pe ultimele 28 zile.  Si inca ceva: dupa ce vin din cursa si fac pauza 2 zile (deci scot cardul), iar masina nu s-a miscat,  mai trebuie hirtie de concediu ptr astea doua zile?  Multumesc ,  si drumuri bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

daca scoti cardul 2 zile cand introduci cardul trebuie sa dai la introducerea datelor manuale , si te pui pe pauza din momentul scoaterii pana in momentul introducerii , asa nu ai nevoie de foaie de activitati , daca nu o faci o sa ai lipsa 2 zile din timpul tau inregistrat care o sa apara cu semnul intrebarii si agentul constatator te trage la raspundere ,

alta treaba distincta este cea in care ai o saptamana de inactivitate , pe langa introducerea datelor manuale , ai nevoie de foaia de activitati , in care sa apara ca nu ai desfasurat activitati de condus in cadrul firmei ,( condus alt camion )

mare grija la manariile cu foaia de concediu , mai ales in cadrul conducerii cu card+ tacograf digital ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.