Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Rezolvare litigii de munca


cico_3504

Postări Recomandate

  • Moderators

Salutare,

   

Cred ca acest subiect este necesar observind mai multe discutii off topic la unele subiecte discutate pe forum.Dupa cum stim cu totii la un moment dat pot interveni conflicte intre angajator [patron,firma,etc] si angajat [soferi].Acestea de regula se pot rezolva amiabil sau daca nu se ajunge la o intelegere se rezolva in justitie,sau lasam de la noi si nu se mai rezolva deloc,pagubitii fiind noi.Ma astept sa discutam aici eventualele obsevatii pentru a nu mai aglomera alte subiecte.Cred ca din aceste discutii pot invata si cei care nu au avut inca probleme,asa vor fi pregatiti pentru ceva de care s-ar putea lovi si ei.  Va astept,

Incep eu cu un mod de rezolvare neortodox,incepusem lucrul la un patron turc cu vreo 10 tiruri,nemultumit de conditiile de munca in a 2 a saptamina lam anuntat ca nu voi mai continua sa lucrez la el.Acesta la jumatatea lunii mi-a dat salariul,oprind insa o suma de 200 lei actuali.Norocul meu ca ii oprisem talonul,m-a cautat 1 saptamina si apoi am facut schimb,el mi-a dat 200 lei,eu i-am dat talonul.E modul neortodox si nelegal,dar eu asa l-am rezolvat cind am simtit ca ar putea fi probleme banesti,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Acum in mod legal

  Daca relatia inceteaza si este o stare conflictuala intre patron si angajat fiti atenti la ce semnati,respectiv decizia si celelalte acte care vi se inmaneaza.Nu uitati sa verificati data,daca difera de ziua in care se semneaza scrieti-o voi deasupra semnaturii.Urmatorii pasi ,fiind o stare conflictuala,sunt la judecatorie,in functie de posibilitati puteti angaja si un avocat.Litigiile de munca se solutioneaza in regim de urgenta deci nu se asteapta mult.Atentie,actele se depun in perioada de 15 zile de la data incetarii contractului,sau de la data semnarii,daca aceasta difera,de aceea am spus sa fiti atenti si sa o treceti voi daca difera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

cico-3504 .Multi dintre cei care au citit aici sant sigur ca au trecut prin probleme asemanatoare dar toata lumea se abtine de la comentarii. Pot sa dau un exemplu asemanator cu al colegului cico-3504 . Daca patronii au intentia sa nu plateasca sint si modalitati neortodoxe de a nu ramane fara banii care trebuie sa tii plateasca firma.Exact cam la fel am procedat si eu cand nu am primit banii mei eu am oprit CMR-urile .Dupa  aproximativ doua ore am fost sunat de sefi si in schimbul CMR-am primit toti banisorii. Sant sigur ca mai sant si alte variante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Tudor,intradevar multi au trecut prin situatii de acest gen,au deschis discutii pe alte topicuri neavind legatura cu subiectul discutat acolo,acesta a fost si unul din motivele pentru care am deschis acest topic.Un alt motiv era acela ca sunt si colegi noi,care nu au trecut prin experiente de acest gen.Am crezut ca asa vor invata si ei si se vor feri sa cada in capcane,sa fie pregatiti pentru o eventuala neregula contractuala.Probabil m-am inselat si acest subiect nu isi are rostul,sunt destul de pregatiti sau nu vor sa le spuna si celorlalti din experienta personala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.