Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Camion la incarcat fara posibilitati ancorare marfa


balas tudor

Postări Recomandate

  • Members

Citi dintre soferi nu a-ti trecut macar odata prin asa ceva ? Camion neechipat cu destule chingi sau lipsa acele blocatoare din alumiiu bara de aluminiu care ti se cer la diferite locuri de incarcare. Pentru siguranta transportului exista niste reguli la care noi romanii trebuie sa ne supunem ca ne place sau nu. in tarile din uniunea europeana se pune mare accent pe aceste reguli ca marfa pe care o transporti sa fie ancorata. Se fac controale la camioane unde pe linga controlul documentelor sau starii tehnice a camionului se verifica si modul de ancorare a marfii din semiremorca  remorca etc.Aceste controale au rolul nu de a ne speria ci doar de a creste siguranta circulatiei. Pot aminti accidentul din romania cu acel camion care transporta bca fara ca marfa cu un camion neechipat pentru acel fel de transport din care a cazut o parte din incarcatura care a dus la producerea unui accident mortal .Cred ca am reusit sa ma fac  inteles.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pot aminti accidentul din romania cu acel camion care transporta bca fara ca marfa cu un camion neechipat pentru acel fel de transport din care a cazut o parte din incarcatura care a dus la producerea unui accident mortal .Cred ca am reusit sa ma fac  inteles.

????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Citi dintre soferi nu a-ti trecut macar odata prin asa ceva ? Camion neechipat cu destule chingi sau lipsa acele blocatoare din alumiiu bara de aluminiu care ti se cer la diferite locuri de incarcare. Pentru siguranta transportului exista niste reguli la care noi romanii trebuie sa ne supunem ca ne place sau nu. in tarile din uniunea europeana se pune mare accent pe aceste reguli ca marfa pe care o transporti sa fie ancorata. Se fac controale la camioane unde pe linga controlul documentelor sau starii tehnice a camionului se verifica si modul de ancorare a marfii din semiremorca  remorca etc.Aceste controale au rolul nu de a ne speria ci doar de a creste siguranta circulatiei. Pot aminti accidentul din romania cu acel camion care transporta bca fara ca marfa cu un camion neechipat pentru acel fel de transport din care a cazut o parte din incarcatura care a dus la producerea unui accident mortal .Cred ca am reusit sa ma fac  inteles.

Acesta discutie era mai apropiata topicului despre siguranta,Tudor,eu am inteles ce vrei sa spui,insa soferul este direct raspunzator de asigurarea incarcaturii,iar lipsa dispozitivelor necesare nu este o scuza !

Pentru viitor cauta mai intai topicul adecvat subiectelor tale,fara a deschide unul asemanator cu cele deja postate !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.