Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Numele scris si pus la parbriz.


CALIN

Aveti sau nu tablita cu numele la camion?  

65 membri au votat

  1. 1. Aveti sau nu tablita cu numele la camion?

    • DA
      38
    • NU
      46
    • NU AM BANI SA IMI IAU
      3


Postări Recomandate

  • Administrators

Obiceiul romanilor de a-si scrie cu litere cat mai mari numele peste tot a fost schimbat cu noul trend, anume stantarea de tablite, asemanatoare celor de inmatriculare, pe care sa troneze, la mare vedere, numele proprietarului veniculului respectiv.

Practica afisarii numelui, isi are radacinile undeva adanc in istoria umanitatii, fiind inrudita cu alta practica, transformata si ea in prezent, practica tatuarii.

Practicile fiind inrudite, m-am gandit ca ar fi benefic, cel putin pentru cei care se ocupa de statistici sau de istorie, sa precizez cateva amanunte legate de tatuaje, aici pe plaiurile noastre romanesti, pentru o mai buna intelegere a fenomenului afisarii numelor prin geamuri si ferestre de masini:

  Artemidor din Daldis precizeaza : "la traci sint tatuati copiii nobili, iar la geti sclavii".

  Herodot considera "tatuajul, semnul neamului ales, cel netatuat fiind om de rand".

De la Jaffa la Caiafa, de la semn nobiliar, la semn al rusinii, tatuajul, repet, este inrudit ca practica cu afisatul numelui propriu la mare vedere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Da- mi voie sa te contrazic putin.Parerea mea este ca nu are nici o legatura tatuajul cu placuta cu nume!Placutele cu nume au inceput sa fie folosite de camionagii americani si europeni odata cu folosirea statiilor radio cb(citizen band)!Pe FRANTA si ITALIA ai sa vezi de exemplu  CB FRANCO sau CB PIERRE!Sunt folosite pentru a usura comunicare intre camionagii,de exemplu in loc sa strige "colegu cu MANu nu stiu de care" striga "colegul CALIN 78"! :-\

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Obiceiul romanilor de a-si scrie cu litere cat mai mari numele peste tot a fost schimbat cu noul trend, anume stantarea de tablite, asemanatoare celor de inmatriculare, pe care sa troneze, la mare vedere, numele proprietarului veniculului respectiv.

Practica afisarii numelui, isi are radacinile undeva adanc in istoria umanitatii, fiind inrudita cu alta practica, transformata si ea in prezent, practica tatuarii.

Practicile fiind inrudite, m-am gandit ca ar fi benefic, cel putin pentru cei care se ocupa de statistici sau de istorie, sa precizez cateva amanunte legate de tatuaje, aici pe plaiurile noastre romanesti, pentru o mai buna intelegere a fenomenului afisarii numelor prin geamuri si ferestre de masini:

  Artemidor din Daldis precizeaza : "la traci sint tatuati copiii nobili, iar la geti sclavii".

  Herodot considera "tatuajul, semnul neamului ales, cel netatuat fiind om de rand".

De la Jaffa la Caiafa, de la semn nobiliar, la semn al rusinii, tatuajul, repet, este inrudit ca practica cu afisatul numelui propriu la mare vedere.

Nu are nici o legatura numele din parbriz cu tatuajul. De unde teoria asta???:D Pur si simplu mi-am pus placuta pentru ca ceilalti sa stie cum ma cheama , sa nu ma strige "colegul". Pana se va impamantenii si oboceiul de a citii ce este scris acolo va ma trece destula apa pe Dunare
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

Da, da !, placuta nominala este pentru comunicarea facila, un plus al statiilor radio.Totusi, mi se pare extrem de penibil sa vezi o placuta cu nume la autoturisme.Pentru ca am depasit demult nivelul infantilismului in actiuni si atitudini, ma depaseste obiectivitatea numelui "batut in Al" al posesorilor de masini mici. :o Nu sunt psiholog de meserie, dar as paria ca se admira tare mult acesti indivizi,...Of, narcisismul asta !. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator Anonymous

Mi-am pus numele in parbriz ca sa stie lumea cum ma cheama...si implicit cum sa strige la mine. "Colegul cu Iveco de Bucuresti" pot fi mai multi in acel moment pe receptie si astfel se creaza confuzie , confuzie ce uneori duce la pierdere de timp si implicit la pierderea lagaturii radio(in cazul in care pana sa-ti dai seama ka tu erai cel vizat deja ai iesit din zona acoperita de statia celui ce te apela). Normal ca numele plasat in spatele camionului are un rost.....pentru cei ce vin din spate...dar si acela pus in parbriz are acelasi rost...pentru cei ce vin din fatza. Din experientza mea....cele mai multe comunicari se realizeaza cu cei ce vin din fatza....de la ei cerem de cele mai multe ori informatii. Parerea mea. In bransa noastra afisarea numelui la loc vizibil nu este un moft si salut acea "standardizare" . Sunt destul de vizibile dar nu ostentative si nu diminueaza vizibilitatea daca sunt amplasate corect. Sunt unii ce si-au pus placute luminoase...aurite...argintate....fistichii. Chestie de gusturi si de educatie. Cat despre folosirea acestor placute de catre amatori......no coment ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mi-am pus numele in parbriz ca sa stie lumea cum ma cheama...si implicit cum sa strige la mine. "Colegul cu Iveco de Bucuresti" pot fi mai multi in acel moment pe receptie si astfel se creaza confuzie , confuzie ce uneori duce la pierdere de timp si implicit la pierderea lagaturii radio(in cazul in care pana sa-ti dai seama ka tu erai cel vizat deja ai iesit din zona acoperita de statia celui ce te apela). Normal ca numele plasat in spatele camionului are un rost.....pentru cei ce vin din spate...dar si acela pus in parbriz are acelasi rost...pentru cei ce vin din fatza. Din experientza mea....cele mai multe comunicari se realizeaza cu cei ce vin din fatza....de la ei cerem de cele mai multe ori informatii. Parerea mea. In bransa noastra afisarea numelui la loc vizibil nu este un moft si salut acea "standardizare" . Sunt destul de vizibile dar nu ostentative si nu diminueaza vizibilitatea daca sunt amplasate corect. Sunt unii ce si-au pus placute luminoase...aurite...argintate....fistichii. Chestie de gusturi si de educatie. Cat despre folosirea acestor placute de catre amatori......no coment ;)

Ce mare lucru sa-ti striga "Colegu cu B-2548"??, It-i ia tot atat timp sa citesti nr. de inmatriculare, cat it-i ia sa citesti numele scris si pus in parbriz. Ba dimpotriva, cateodata nici nu reusesti sa vezi ce scrie pe placuta aia... E inutil. Mai alesc ca acum 80 la suta au si astia cu masinile mici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Mai intai vreau sa salut pe toti colegii de forum.

Ce parere aveti de tablitele cu "Sunt liber","Sunt gratis","Dau din fund ca masina de cusut"sau ce mai scrie pe acolo,isi au rostul in parbriz ;D

Scuze daca am suparat pe cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mai intai vreau sa salut pe toti colegii de forum.

Ce parere aveti de tablitele cu "Sunt liber","Sunt gratis","Dau din fund ca masina de cusut"sau ce mai scrie pe acolo,isi au rostul in parbriz ;D

Scuze daca am suparat pe cineva.

Prostie omeneasca de care nu poti sacapa nici cu trecerea timpului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...
  • Members

Redeschid subiectul ca mi se pare foarte amuzant in zilele astea  ;D

Pe parcursul catorva zile am urmarit asocierea expresiilor scrise pe placutele gen numar de inmatriculare cu fata si fizicul soferului.

Expresia: Gigolo-- este asociata cu un tip tinerel ,plin de cosuri pe fata, slab mort,dintii galbeni de tutun, nu avea bani nici de cafea la tonomat

Expresia: Spaima soselelor-- asociata unui tigan dubios, cu ochii in toate partile

Expresia: Cabina de proba ptr femei-- un sofer aproape de pragul pensionarii, maruntel, la vreo 1.50, fara dinti in fata, si in cabina era jegul la el acasa.

Expresia: Regele soselelor-- un copil de 18-20 ani, cu o Dacie 1300, pe care nici Remat-ul nu ar fi acceptat-o, dacie care de fapt a si " murit" la prima pedala mai tare.

Comic sau trist, expresiile astea in ton cu situatiile de fapt nu reflecta decat vointa multor romani de a se confunda cu alte personaje,de multe ori inchipuite,sau niste dorinte de copil care n-a avut jucariile potrivite cand era mic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu am de ex palcuta de AL , batuta in Spania cu numele. 18E a costat,da nu-mi pare rau de ea. Ce are daca vede lumea cum ma cheama? Cui nu-i place, sa nu-si puna! Sau sa nu se uite la altii care au... Bineinteles la aia care isi pun numele in parbriz. Aialalti cu "cabina de proba" si "spaima" si "gigolo" sunt cocalari. Si inca ceva_: daca as avea ocazia si eu mi-as face una de aia cu leduri......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

Nu am placuta cu numele si nici nu mi-as pune decat daca m-ar obliga angajatorul sau cine stie ce imprejurari. In caz de comunicare pot fi apelat doar cu numarul masinii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.