Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Amenda si permis retinut in Slovenia


edduard

Postări Recomandate

  • Members

Acum doua luni am tranzitat Slovenia dinspre Italia spre Ungaria cu un camion de 7.5t. La a doua poarta am constatat ca nu mai am tichetul (il pierdusem), neintelegandu-ma cu 'tanti' de la ghiseu cat sa platesc (plateam oricum ca altfel nu aveam pe unde sa trec), un echipaj de la politia autostrazi (Dars) era acolo cerandu-mi toate actele. Dupa mari rugaminti din partea mea (vroia sa sigileze camionul) am ajuns la un compromis, sa platesc 150e acasa in 8 zile (amenda fiind de 300e) dar permisul meu ramanand la el pana la plata amenzii (cadru legal in slovenia). Ajungand la firma am rugat patronu sa-mi dea suma pana la salar spunandu-mi ca nu e treaba lui ... ramanand si fara servici. Ma intereseaza orice informatie : daca nu platesc in cat timp vin actele, daca platesc unde sa fac asta in Romania sau sugestii .......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Din cei 70 care au vizionat postul pana acum,..... chiar nu stie nimeni nimic sau nu a trecut prin ceva asemanator ...... !!!                                                                            Drumuri bune la toti si toate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

nu cred ca a mai patit nimeni asa ceva, eu unul nu am auzit !

parerea mea este ca trebuie sa mergi acolo sa-ti platesti prostia, sau dai permisul pierdut , faci altul si nu mai calci pe acolo, asteptand sa vezi ce se intampla.

tu decizi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

edduard.Nu stiu ce poti face in acest caz dar despre patronul tau as vrea sa vorbesc. Un om de nimic si aici nu exagerez deloc.Pe ce motiv te-a dat afara parca ai spus ca ti-ai pierdut si locul de munca. Vedeti ce mult santem apreciati in ochii unor patroni. Macar ai primit banii pe cursa sau nu te-ai incadrat in consum? stii la ce fac referire.Om de nimic acel patron.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

edduard.Nu stiu ce poti face in acest caz dar despre patronul tau as vrea sa vorbesc. Un om de nimic si aici nu exagerez deloc.Pe ce motiv te-a dat afara parca ai spus ca ti-ai pierdut si locul de munca. Vedeti ce mult santem apreciati in ochii unor patroni. Macar ai primit banii pe cursa sau nu te-ai incadrat in consum? stii la ce fac referire.Om de nimic acel patron.

In consum m-am incadrat iar din diurna am trait (2 saptamami in Franta), dupa decont ramanand 35e. Salariul inca 460lei pe care l-am primit sa si dus .... lumina si intretinere. Stiu ca daca nu platesc amenda prima data cand ma opreste in Slovenia trebuie sa am banii in buzunar dar pe mine ma intereseaza permisul pantru ca nu vrea nimeni sa ma angajeze fara el cu toate ca este retinut pe post de garantie eu nefacand nici o infractiune sau contraventie, stiind de altfel ca nu il poate tine la infinit.              Acum intreb inca o data poate stie cineva in cat timp i-mi vine permisul in tara eu neplatind amenda pentru ca nu am de unde momentan neavand servici. Va multumesc anticipat si urmaresc postul ....
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

eu cred ca nu trebuia sa-ti ia permisul atata timp cat nu ai facut o fapta ptr. care se poate lua permisul.stiu ca ei te retin pana platesti,mai bine plateai sau daca nu aveai sunai in tara sa-ti trimite dar in nici un caz nu plecai fara permis. mai asteapta poate ti-l trimite ca n-are ce sa faca cu el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Bine ca nu ai avut nevasta sau copiii cu tine, ca precis ar fi oprit pe unul din ei. Nu cred ca ti-a oprit permisul, ca sa i-l trimita prin posta. Te-ai gindit sa te informezi la autoritatile noastre,...ma gindesc ca astia de la permise auto stiu care este mersul si cit de legal e cum a procedat politistul strain.

Daca-l declari pierdut si politistul strain o sa ia legatura cu autoritatile romane si o sa spuna ca ai declarat fals,.........o sa intrii in inccurcaturi mai mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.