Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Legal sau ilegal?????


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

A sasea zi din programul saptamanal.Incep programul de lucru,conduc 1/2h..ma sui pe vapor 11 ore,cobor si mai am de condus cam 1:15m ca sa ajung acasa....Ce trebuie sa fac???sa ma duc acasa sau raman in port...pentru a nu depasi sase programe intr-o saptamana???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pai trebuie mai multe detalii.La ce ora ai inceput saptamana?La ce ora ai coborat de pe vapor?

Eu nu vad de ce l-ai incepe pe al 7-lea daca spui ca ai de condus doar 2 ore+11 vaporul.Te incadrezi oricum in 15 ore.

Ca parere personala il poti incepe pe al 7 daca de la ora opririi iti mai raman min 24 ore pana la ora la care ai inceput saptamana.Evident fara a depasi celelalte restrictii.

De curiozitate despre ce ferry e vorba?Roma-Barceona?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Incep programul luni dimineatza la ora 8-conduc 4h-45m pauza-conduc 3h-pauza pana marti dimineatza la 7

                                                              -conduc 3,5h-45m pauza-conduc 4,5h-pauza pana miercuri la 8

                                                              -conduc 4,5h-45m pauza-conduc 4,5h-pauza pana joi la 10

                                                              -conduc 3h-1h pauza-conduc 2,5h-pauza pana vineri la 8

                                                              -conduc 4h-1h pauza-conduc 4h-pauza pana sambata la11

                                                              -conduc 1/2h ma sui p vapor 11h cobor este ora22:30imi trebuie 1:15m ca sa ajung acasa.....ce trebuie sa fac?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Incep programul luni dimineatza la ora 8-conduc 4h-45m pauza-conduc 3h-pauza pana marti dimineatza la 7

                                                              -conduc 3,5h-45m pauza-conduc 4,5h-pauza pana miercuri la 8

                                                              -conduc 4,5h-45m pauza-conduc 4,5h-pauza pana joi la 10

                                                              -conduc 3h-1h pauza-conduc 2,5h-pauza pana vineri la 8

                                                              -conduc 4h-1h pauza-conduc 4h-pauza pana sambata la11

                                                              -conduc 1/2h ma sui p vapor 11h cobor este ora22:30imi trebuie 1:15m ca sa ajung acasa.....ce trebuie sa fac?

Conduci normal,nici macar nu incepi al 7-lea program.Daca incepi sambata la 11 si opresti la 23 50 asta e al 6-lea.Se mai poate interpreta ca incepi programul 6 abia dupa ce cobori de pe vapor deoarece pauza zilnica se poate intrerupe pe o perioada de o ora pentru a urca pe ferry.Ca sa fii in regula total trebuie totusi ca in saptamana precedenta sa fi facut pauza saptamanala de 45.Daca ai facut 45 poti merge acasa fara nicio grija.

Asta cu 6 programe de munca e tot o interpretare,nu este specificat clar nicaieri asa ceva.Exista doar o limita de ore nu de programe.

Vad ca a confirmat si @GONGY doar ca ar trebui sa stea la rand la bere  :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In primul rand ;  salutare tuturor colegilor ! urmarind cu atentie forumul si diversele probleme tipice profesiei, pot spune ca am invatat cat un sofer cu o experienta de cel putin 5 ani la extern. Pentru bobo: din pacate, un raspuns concret nu poti primi;spune-ne,mai exact, cand ai inceput primul program saptamanal (data si ora),si apoi mai vb;sau,cel mai bine, posteaza tichetele !!! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

GONGY sa inteleg ca pot sa merg linistit acasa?

Categoric.In caz de amenda pe aceasta speta cotizez si eu 10% din salar.

Guvis ma faci sa-mi schimb parerea despre tine ?

6 ZILE consecutive =(MAXIM)

p.s. la varsta ta  ( 99 )si experienta...

  scuze .ceau.

De la batrani e bine sa inveti.Sa imi spui unde stai sa iti trimit cadou betisoare si un abac.

  Ai inceput programul Luni ora 06.00=Sambata la ora 05.59 STOP ==(6 zile x24 h)

1.Nu spune nicaieri 6 zile consecutive maxim.

2.  luni ora 6-marti  ora 6        1 perioada de 24 ore

    marti ora6 -miercuri ora 6  2 perioade de 24 ore

    miercuri ora 6 - joi ora 6      3 perioade de 24 ore

  .......................................................

 

    vineri ora 6 - sambata ora 5:59          X perioade 24 ore ??? 

A se afla valoarea lui X .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

In primul rand ;  salutare tuturor colegilor ! urmarind cu atentie forumul si diversele probleme tipice profesiei, pot spune ca am invatat cat un sofer cu o experienta de cel putin 5 ani la extern. Pentru bobo: din pacate, un raspuns concret nu poti primi;spune-ne,mai exact, cand ai inceput primul program saptamanal (data si ora),si apoi mai vb;sau,cel mai bine, posteaza tichetele !!!

Daca te uiti mai sus vezi cand ce si cum.....cat despre tichete......am taho analog....;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Stim cu toti ca intr-o saptamana nu avem voie sa facem mai mult de 6 programe de munk nu???

unde ai citit tu asta directore , esti convins de ceea ce afirmi aici  :o

(eu am crezut ca esti sofer, dar incep sa ma gandesc ca nu esti )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Scuze! in timp ce postam ai postat si tu.Intotdeauna GONGY e plin subintelesuri,dar are intotdeauna dreptate.Mai explicit,dupa parerea mea;tu sambata la ora 8,00 ai inceput al 5-lea program de 24 ore. Al 6-lea program de 24 ore se termina  duminica la ora 8,00;deci, tu-ti faci ultimul program saptamanal  pana duminica la ora 8,00.Parerea  mea! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Daca te uiti mai sus vezi cand ce si cum.....cat despre tichete......am taho analog....;)

si ce la diagrame nu se pot face poze ?

fac pariu pe un butoi de bere ca nu ai curaj sa faci poze la diagrame si sa le postezi aici ???

te prinzi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Incep programul luni dimineatza la ora 8-conduc 4h-45m pauza-conduc 3h-pauza pana marti dimineatza la 7

                                                              -conduc 3,5h-45m pauza-conduc 4,5h-pauza pana miercuri la 8

                                                              -conduc 4,5h-45m pauza-conduc 4,5h-pauza pana joi la 10

                                                              -conduc 3h-1h pauza-conduc 2,5h-pauza pana vineri la 8

                                                              -conduc 4h-1h pauza-conduc 4h-pauza pana sambata la11

                                                              -conduc 1/2h ma sui p vapor 11h cobor este ora22:30imi trebuie 1:15m ca sa ajung acasa.....ce trebuie sa fac?

;D ;D ;D

hai sa imi dau si eu cu parerea :

saptamana de munca : luni ora 08.00 pana duminica ora 08:00

1  program : luni 08:00 + 4 h conduse +45 minute pauza + 3 h conduse = 15:45 final + odihna pana marti la ora 07:00

al 2-lea program : marti 07:00 +3.30h conduse + 45 minute pauza +4.30 conduse = 15.45 final + odihna pana miercuri la ora 08:00

al  3-lea program:  miercuri 08:00+ 4:30 h conduse +45 minute pauza + 4:30 conduse = 15:45 final + odihna pana joi la ora 10:00

al 4-lea program : joi ora 10 :00 +3:00 h conduse  + 1 h pauza +2:30 h conduse = 14:30 final + odihna pana vineri la ora08:00

al 5-lea program : vineri 08:00 +4:00 h conduse + 1h pauza + 4:00 h conduse =17:00 final + odihna pana sambata la ora 11 :00

cel de al -6-lea program il poti face : ora 11.00 +1:30 condus  = 12:30 final si pauza in care incluzi traversarea

sa zicem 12:30 te pui pe pauza - 10 minute  intrerupi pentru inbarcare 5 minute = 12:45 iara pui pauza si intrare ferry  si pana la 23:30 cand se termina calatoria termini pauza ( cel putin 11 h )

cel de al 7-lea program :  sambata 23:30  + 1:30 conduse  si ai ajuns acasa la ora 01:00 duminica , cand poti intra in pauza saptamanala , sau poti contiunua cu cel de al 7-lea program pana la cel mult ora 08:00 duminica

deci legal , dai bice dupa debarcare si nu mai pierde timpul prin parcari , stai langa familie  :) :) :) :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

unde ai citit tu asta directore , esti convins de ceea ce afirmi aici  :o

(eu am crezut ca esti sofer, dar incep sa ma gandesc ca nu esti )

Asa dau de inteles jan 68 si guvis.....+calcule la perioade de 24 de h....pai si daca conduc 3h pauza 11 nu pot incepe alta perioada de condus???fara sa treaca 24 de h???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Guvis prima data mi-am cerut scuze ; am scris ( 6 Zile X 24h.) Nu confunda zilele cu programele=puteai sa deduci din paranteza (...)

Dupa 6 zile intrii in PAUZA MARE (24/45 H.+recuperari)

p.s.munte cu munte se intalneste...  .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

si ce la diagrame nu se pot face poze ?

fac pariu pe un butoi de bere ca nu ai curaj sa faci poze la diagrame si sa le postezi aici ???

te prinzi ?

Butoi de 20 de L sa facut...dami o zi doua si o sa le postez

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Asa dau de inteles jan 68 si guvis.....+calcule la perioade de 24 de h....pai si daca conduc 3h pauza 11 nu pot incepe alta perioada de condus???fara sa treaca 24 de h???

Nu stiu ce ai inteles tu dar ti-a scapat ceva ce am scris...

Asta cu 6 programe de munca e tot o interpretare,nu este specificat clar nicaieri asa ceva.Exista doar o limita de ore nu de programe

Guvis prima data mi-am cerut scuze ; am scris ( 6 Zile X 24h.) Nu confunda zilele cu programele=puteai sa deduci din paranteza (...)

Dupa 6 zile intrii in PAUZA MARE (24/45 H.+recuperari)

p.s.munte cu munte se intalneste...  .

Eu nu confund nimic,tu nu stapanesti unele notiuni clar definite in regulament.Acolo nu se vorbeste despre zile ci doar de perioade de 24 de ore.Nu mai drege busuiocul caci nu ai cum.Si nu mai da sfaturi pana nu te pui la punct.

Dupa 6 perioade de 24 de ore nu ai cum sa mai faci pauza saptamanala de 45 de ore ci doar 24,eventual continuand  recuperare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.