Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Preschimbare Atestat Marfa


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

Salutare la  toti colegii de forum!Am o problema ciudata cred eu in preschimbarea atestatului de transport marfa tip vechi cu tipul cel nou!Asadar am depus actele aferente dosarului de preschimbare in urma cu 35 zile!intreb la agentia teritorila arr cand ma pot intoarce sa ridic atestatul cel nou si imi spune dupa 3 saptamani!Dupa acest timp ma prezint la agentie si imi spune ca de fapt dureaza o luna de zile,dau tel la buc la arr si aia imi spun ca cel tarziu astazi va sosi atesatul la agentia teritoriala dar spre uimirea mea nimic!rog un coleg care a preschimbat atestatul sau cineva care a trecut prin asa ceva sa-mi dea o idee ceva!Va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Deci tipic Romanesc!platesti inainte toate costurile si apoi te rogi de ei sati emita atestatul!treb sa existe o cale de rezolvare,bineinteles pe cale legala!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu l-am preschimbat si avenit in 3 saptamani parca , recubnosc ca m-am dus si eu de vreo 2 ori degeaba la arr ploiesti , dar pe urma m-am desteptat si am sunat :D , depinde de noroc , un amic e al meu a avut probleme cu o poza si dupa o luna ii zice ca nu s-au trimis actele mai departe ca nu era buna poza , dar oprise documentele initial ... deci suntem in romania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

pai nu prea au chef de munca zic eu,smecheria cum e,dupa ternminarea cursului si luarea testului ti se spune,de catre reprezentatul ARR ca dupa 1 saptamina sa te duci cu necesarul[acte,platile] la sediul ARR.Numai ca ajuns acolo iti spun ca nu au ajuns actele de la scoala unde ai facut cursul si nu poti lasa documentele,si te pun sa vii dupa alte 3 saptamini,ulterior iti spun ca gata in 3,4 saptamini il iei de la ei,dar cind te duci sau cind dai telefon te mai amina iar,ca nu au venit,etc.Si noi platim ptr toate,daca tot au facut  testele si lucreaza numai cu calculatoare ar fi fost mai normal sa dea un simplu clic si apoi in max 1 saptamina sa ti-le dea dar asaaaaa,e complicat sa vrei sa faci o treaba buna,e mai usor sa iei un dosar,sa iesi la o cafea,dupa 20 minute mai iei un dosar si tot asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • Members

eu unul nu inteleg ceva....de ce trebuie sa platesc si sa fac cursuri la fiecare 5 ani pentru o bucata de carton pe care UE. nici nu o baga in seama?..........pai ce? permisul de conducere cand a expirat am facut scoala din nou?..nu...atunci?.. de ce sa fiu obligat sa bag bani in buzunarele cuiva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

atunci?.. de ce sa fiu obligat sa bag bani in buzunarele cuiva?

Daca vrei pot sa iti raspund eu la intrebarea. Stii de ce? Pentru ca traiesti in Romania! Romania,tara taxelor si impozitelor..in scurt timp cred ca va fi pusa taxa si pe aerul pe care il respiram.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu mi-am facut atestatul nou, tip card, pentru marfa si persoane si dureaza "cel putin 5 saptamani", asa mi-au spus la A.R.R., pana imi vine. Tot atat si pentru agabaritic desi asta este ca atestatul de tip vechi, o bucata de hartie. Iar pentru cardul tahograf trebuie sa astept mai mult, desi in lege spune ca se elibereaza in maxim 15 zile, dar avand in vedere ca in Romanica nu se respecta nici o lege... ce sa fac... astept. Bine ca am platit in jur de 800 lei pentru ele din care 350 lei au intrat in contul A.R.R.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

nu e corect intr-o luna,asa iti spun ei prima data,eu de ex am asteptat 2 luni jumate,si am fost din buc,direct la sediu,

Daca ai nevoie sa lucrezi spunele sati dea o hirtie pina vine atestatul,sa ai ceva la mina

Cico, daca esti din Bucuresti crezi ca ai relatii ;D ;D ;D? Eu l-am facut nu l-am preschimbat si mi-a venit in doua saptamani si 3 zile, sunt din Mures! Oare sa fim noi UNGURII(sunt roman de cand ma stiu ;D, nu am nici urma de ungur in sange), astia mai avantajati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

>:(  Ioii ,, stiu ca nu am relatii,spusesem doar ca faptul ca fiind din Buc ,deci la sediul mama nu ar fi trebuit sa astept atit,totusi sa stii ca e mult mai usor sa il faci decit sa il preschimbi.Si cred ca voi aveti relatii mai bune cu UE,nu vezi ca la voi in zona siau luat case printul charles,francezi,spanioli, ;D ;D,plus ca pina aici e drumul mai lung :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

buna ziua  ! intr-o asemenea  situatie  sunt si eu....  eu acum ma pregatesc de  exmen  cat A  dupa  absolvire urmeaza preschimbare  permis  deci alta serie .  atestul tip card , cardtul tahograf  nu vor mai avea aceiasi serie  deci trebuiesc schimbate  in cazul asta mai platesc ceva ? am auzit k  daca ma duc in prmele 7 zile  ar fi gratis dar eu ce fac fara ele  o luna  k  eu le folosesc !  cred  k pana la urma  imi iau A.ul si  nu imi schimb permisu ....  si o sa figurez la ei acolo k il am in caz de ceva !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

daca tot te duci la ex intreaba-l pe nenea politistul,dupa mine cred ca este logic sa te puna sa til schimbi, si in acest caz intradevar va trebui sa schimbi si atestatul,si cartela,unu din motivele ptr care am stat eu atit este ca prima data la depunere au observat aia ca permisul imi expira peste 3 luni si miau zis ca mai bine sa il schimb atunci decit sa dau alti bani peste 3 luni, ptr cartela si atestat,asa am mai dat doar ptr permis in plus ,,sau dai un telefon direct la ARR,au nr pe site, afli cel mai corect raspuns zic eu,sau daca ai timp te opresti la sediul lor la gara de nord,intrarea G

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 years later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.