Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Waberers - Miercurea Ciuc


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Members

Romania, Germany

 

 

Andrea Döngölő

 

 

Tel.             +40 266 312 071     

Fax +40 266 314 500

mobile             +40 7411 49701     

postal address RO-530122-Miercurea Ciuc

Str.Harghita, Nr.79/C, Jud. Harghita

e-mail Andrea.Dongolo@waberers.com

Un prieten a sunat la acest nr si a zis doamna ca angajeaza si fara experianta..puteti sa incercati si voi.Drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@danchi72 - adresa si nr de contact gasesti daca dai clik pe link-ul atasat.

@citraadrian - o parte am aflat de la o firma de recrutare si o parte direct de la Resurse Umane WEBERER`S.

@VIRGIL TIMIS - daca ai participat la un asemenea test, la Waberers in speta, te rugam sa ne dai mai multe detalii. Multumim !

@sprinterus - dupa ce suni sa ne lasi si noua un mesaj . ma intereseaza in mod special daca accepta si incepatori declarati  :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu am participat la acest test,un coleg care lucra la ei mi-a zis,si a zis ca si el a aratat tot cehia,el erea incepator si dupa 2 saptamani in echipaj la trimis singur,cu legislatia statea rau dar in acele ore cat am stat la incarcat l-am invatat tot ce avea nevoie sa stie

ps:am toata stima pt cei ce intreaba si le raspund cu cea mai mare placere,iar cei care se lauda ca ei stiu si dreg dar de fapt nu stiu nimic nu le raspund

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegilor , azi am participat eu la un interviu la Waberer`s .

M-am prezentat la ora 10AM , pana la ora 12PM s-au mai strans cativa colegi in total 7 si am terminat si de completat prima parte a testului.

Un formular cu date personale legate de nume domiciliu si numere plus valabilitati la atestate , permis etc.

Un test ce cuprindea o diagrama si schita unui cap tractor cu semiremorca atasata.De completat diagrama si de dat detalii despre dimensiunile ansamblului Lxlxh , lungimea semiremorcii si masa maxima autorizata.

La ora 1PM a inceput testul de conducere care a constat in :

-plecarea in linie dreapta si viraj stanga dupa aprox 100m

-dupa viraj , oprire si mers cu spatele , cat mai drept , de preferat :D

-plecare din nou in linie drapta , viraj stanga si oprire unde credea fiecare de cuviinta pentru o parcare cu spatele la 45grade pe stanga intr-un spatiu indicat in prealabil

-iesirea din parcare doua viraje stanga si inca o portie de mer cu spatele si STOP

Din cei 7 doi erau unguri, unu nu a participat la test insa l-am vazut defiland prin curte cu o geanta si o antena de statie cb in mana si cu un sofer alaturi de el. Ce-o fi fost cu el numai Dumnezeu stie.

Al doilea a participat ultimul la test si probabil ca instructorul ala era plictisit deja plus ca a mai primit si niste telefoane care l-au stresat si nu l-a mai pus pe cursant sa faca parcarea cu spatele si doar l-a invartit prin parcare :D. A fost admis in final !

Dintre noi ,  ceilalti 5, doar 4 am fost admisi unul fiind respins datorita faptului ca nu a putut face parcarea cu pricina :P

In rest numai de bine, toata lumea este amabila te trateaza cu respect si iti explica totul cat mai pe intelesul tau.5 minute cat stat intr-o sala, pana la aflarea rezultatelor, se preda despre imbunatatirea consumului, am avut ocazia sa aflu niste chestiii interesante.Eu zic ca nu-si bat gura de pomana ci au un interes cu efect de bumerang, ceea ce e bine penmtru toata lumea.

Despre consumul care se da, subiect mult discutat va pot spune in linii mari cum sta treaba:

-25 l % gol extern + 3.5 l intern

-0.35 l / tona .

deci la un 20 de tone pe extern se mai adauga inca 7 l % celor 25l ceea ce rezulta un total de 32 l % cu 20 de tone in spate.

Acuma, nah, cei mai experimentati judecati si spuneti voi daca e mult sau e putin sau daca e ok.

Drumuri bune tuturor colegilor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare tuturor. Si eu sunt un viitor "incepator " in ale camioanelor, spun asta pentru ca inca nu am terminat cu permisul , mai am sa iau traseul la E ( sala la C si traseu la C luate din prima fara SPAGA ) pe urma atestate de marfuri generale si prin noiembrie plec cu cineva pe un cap tractor cu semiremorca ( un DAF CF ) pe comunitate ca sa invat ce este de invatat. Am multe de invatat dar am noroc ca este cineva cunoscut si cu dare de inima :) Mie imi plac foarte mult camioanele si soferia sper ca intr-o buna zi sa ajung si singur pe ansamblu:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Asa cum s-a mai discutat.

1050 salariu de baza brut, din care ramai cu 700 si ceva de roni si pe urma 0.084 euro pe km extern, 0.04 euro intern, ceea ce nu prea e cazul pentru ca nu se face internul :D (cursa se termina in ungaria cand trebuie sa vi acasa si de acolo pana in RO vi cu autocarul firmei), 20 de euro pentru fiecare zi stata degeaba din vina firmei si cam atat.

Una peste alta se zice ca ajungi la 1000-1100 euro maxim. Se merge dupa program !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut tuturor.Postez aici pentru a rectifica si comunica tuturor celor interesati de oferta de angajare la Waber..Am sunat personal la nr. de tel.afisat la contact,dar nu este corect.Am fost informat ca pentru info. angajare soferi sa sunam la urmatoarele tel : 0266312071 sau 074535o717 D-l Andras Ede. Sper sa fie cu folos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cel mai sigur numar de tel pentru informati legate de interviu la Waberer`s este : 0757 062 600 dupa ora 9 AM.

ATENTIE ! Daca nu va raspunde nimeni nu insistati si a doua oara  , veti fi sunati inapoi, deci atentie la telefon :D

Multumesc adminilor ca mi-au scos prostia aia de verificare la fiecare propozitie postata si totodata ii intreb pentru ce exista optiunea de colorare a scrisului, marime de font si alte maruntisuri :D ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Angajeaza fara experienta dovedita (pe cartea de munca) dar trebuie sa misti si tu ceva acolo, dupa cum am zis , colegul caruia nu i-a reusit parcarea nu a fost admis.

Macar sa fi pus mana pe un tir si sa-l fi invartit cateva ore intr-o parcare :D

Incearca spre sfarsitul lunii, am inteles ca atunci va angaja si incepatori dar asta cu conditia sa nu isi faca planul la cei cu ceva experienta :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Imediat ce ai actele gata ii anunti si incepand de Luni, urmatoarea saptamana, trebuie sa fi la ei.

Ai o saptamana de scolarizare (teorie) dupa care duminica tot lotul din acea saptamana este transportat in ungaria pentru plecarea in curse.

Atentie, din ziua de miercuri a saptamanii de scolarizare incepeti sa fiti pontati, adica sunteti deja angajati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut! Merge cineva din Constanta(sau din zona) la Miercurea Ciuc pentru interviu?Eu as merge cu masina,daca as mai gasi unul sau doi baieti care sa mearga cu mine(iesim mai ieftin decat cu trenul). Daca exista doritori, sunati la 0766728827. Bafta tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut! Merge cineva din Constanta(sau din zona) la Miercurea Ciuc pentru interviu?Eu as merge cu masina,daca as mai gasi unul sau doi baieti care sa mearga cu mine(iesim mai ieftin decat cu trenul). Daca exista doritori, sunati la 0766728827. Bafta tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna ziua,

Mai jos gasiti informatii despre pozitia  "Sofer Tir International" din cadrul companiei Waberer's Romania, despre care am vorbit mai devreme si actele necesare pentru dosarul de interviu si angajare.

Poziţii:150 ; Locatia : Europa de vest; Tip post: Full time ; Beneficii: Asigurare ; Salariu: 1100 – 1200 euro / luna.

Diurna/ zi de stationare: 20 euro/zi.

Se vor planifica transporturile in asa fel incat angajatul sa aiba curse si camioane disponibile. Media de km parcursi este de 10,800 km/luna. Se poate ajunge si la 12,000 km/luna.

Acte Necesare pentru Interviu si Test (De trimis copii inapoi pe e-mail):

1. Angajament (atasament) va rog sa il completati de mana si sa il semnati si sa il trimiteti inapoi pe email

2. Fisa de inscriere (atasament) va rog sa il completati de mana si sa il semnati si sa il trimiteti inapoi pe email

3. Permis conducere – Fata si Verso (! Vechime minim 1 an pe categoria C si E)

4. Cazier judiciar (!fara condamnari sau condamnare cu suspendare)

5. Cazier auto (!fara alcool)

6. Atestat transport marfa

Va rugam ca in cel mai scurt timp sa ne trimiteti pe e-mail documentele pentru a putea stabili interviul si proba practica!

Descriere job

Waberer's - Companie de Transport si Logistica de renume pe plan european avand subsidiara in Romania si in alte 5 tari din Europa cu peste 4.000 de angajati la nivel european si peste 600 in Romania avand peste 2.500 de camioane de ultima generatie (cu cap tractor si sa; TIR) la nivel de grup angajeaza SOFERI PROFESIONISTI (TIR) pentru comunitatea europeana, transport diverse marfuri in baza documentelor de insotire.

Soferi acceptati: Intre 21 si 55 de ani; corect, onest, spirit de echipa, initiativa si rezistent la stress.

Experienta in conducerea camioanelor de tonaj mare (40 Tone) de minim 6 luni in Romania sau International.

Atestat transport marfa si card digital tahografic

Se asigura un mediu de lucru profesionist pentru persoane care doresc sa faca parte dintr-o echipa tanara si competitiva pe termen lung. Contractele sunt pe perioada nedeterminata si cele mai multe trasee sunt efectuate in Europa de Vest iar candidatul va lucra 4-5 saptamani, apoi este liber 1 saptamana (cand se poate reveni in Romania, fiind efectuate 2 curse regulate in tara/saptamana cu autocarele companiei).

Dupa un interviu preliminar cu Tjobs sunteti supus unui test de conducere la Miecurea Ciuc care consta in conducerea unui camion, conectarea camionului si a trailer-ului, marsarier, parcarea camionului si a trailer-ului etc; test cunostinte geografice: tari din Europa si capital; marimea unui camion cu cap tractor si sa (TIR) etc.

Pentru angajare (dupa ce ati trecut de proba practica) aveti de pregatit documentele de mai jos:

1. CV Europass

2. C.I.

3. Diploma de studii

4. Aviz medical (sa contina „apt pentru transport marfa intern si international”) – valabil cel putin 6 luni

5. Aviz psihologic (sa contina „apt pentru transport marfa intern si international”) – valabil cel putin 12 luni

6. Recomandare de la ultimul loc de munca

7. Cartela tahografica

8. Certificat de nastere

9. Livret Militar sau Adeverinta de Recrutare

10. Certificat de casatorie

11. Certificat de nastere copii (daca este cazul)

12. Carnet de Munca pentru determinarea vechimii in munca

13. Adeverinta eliberata de angajatorul precedent si nota de lichidare

14. Pasaport valabil

15. Fotografie tip buletin – 1 buc

16. Asigurare medicala pentru munca in strainatate sau “Cardul European de asigurare de sanatate”

Se vor planifica transporturile in asa fel incat angajatul sa aiba curse si camioane disponibile.

Se va asigura training IFPTR si de asemenea se vor respecta in permanenta timpii legali de condus in vigoare conform AETR.

Nu aveti de achitat nici un comision!

Cu stima,...........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mirce Razvan, nu ai nevoie de ADR  iar interviul are loc asa cum spuneam in zilele de Marti, Miercuri si Joi incepand cu ora 10 AM la sediul Waberer`s din Miercurea Ciuc.

Pentru siguranta si informare apel la 0757-062 600 !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.