Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Waberers - Miercurea Ciuc


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Members

Am ajuns si la sfarsitul celui de-a treia zi (cel putin dpdv al cursului). Nea Alexandru nu prea lasa pe nimeni sa plece inainte de ora 17. Aceasta zi a fost o zi bilingva. Majoritatea explicatiilor au fost data in asa fel incat sa nu se puna problema in nici un caz ca cineva nu a inteles. Temele de dimineata au fost cele legate de asigurarea cmr, asigurarea de sanatate, RCA, CASCO. Pauza de masa cu ciorba de Radauti si snitzel vienez cu cartofi romanesti. Dupa pauza a venit reprezentantul firmei Michelin si a vorbit despre folosirea anvelopelor. Un lucru pe care se pune accent foarte mare. Stiati ca firma Waberer's nu are in dotare nici o anvelopa? Toate cele cateva mii de anvelope care sunt folosite pe masini sunt luate in chirie si se platesc in acest sistem. A urmat cursul cel mai important (cred eu) care o sa faca cele mai mari diferente la salariu. Cursul despre alimentarea cu motorina, carduri folosite, benzinarii agreate si sistemul de alimentare. Un alt capitol a fost dedicat aparaturii de plata pe diferite autostrazi, plata taxelor de autostrazi, si folosirea diferitelor tipuri de aparate. Ziua s-a incheiat cu un curs de prevenire si stingere a incendiilor. In curte a sosit deja camionul demonstrativ al IFPTR-ului cu care vom face maine practica de arimare. Ziua a fost destul de obositoare, dar consider si folositoare pentru noi. Si sa inchei ca la seriale: Va urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegii ! Am inteles ca pt Waberers nu tr sa ai cazierul auto patat cu abateri pt alcool sau mai grave ; eu am doua amenzi pt centura , oare ma pot refuza din cauza asta ; multi soferi au cate o amenda , doua ; ma poate ajuta cineva cu un raspuns concret ? multumesc anticipat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Intervin si eu... stiu si eu limba maghiara. Am sunat la ei prin Ianuarie si am vb in limba maghiara. Atunci domnul de la telefon mi-a zis ca se angajeaza incepatori din martie. Asta a fost in Ianuarie. Deci nici un avantaj ca am vorbit cu el "dialectul" ala.

salut

colegu are dreptate ,eu am vb pe la inceputul luni ianuarie .

Si au spus ca vor angaja fara experienta dupa mijlocul nluni martie si sa fii implinit varsta minima de 21 de ani .

Dar totusi nu inteleg care este acesta mare problema cu varsta dar ma rog.

salutari si nu mai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ziua a patra. Aceasta zi a fost cea mai dinamica din punct de vedere al predarii. Si asta din cauza ca a venit directorul IFPTR-ului, domnul Sandor Gabor. Cine a mai avut ocazia (cum sunt si eu) sa asculte un curs predat de dansul o sa-mi dea dreptate. Un om carismatic, cu cunostinte care intrec orice limite in domeniul transportului si un orator desavarsit. Modul de predare, dinamica si stilul acestui om ar trebui sa fie subiecte la facultate. Tema a fost una complexa si a cuprins notiuni de conducere economica si ecologica, respectiv tactici de conducere. Cei care au fost la curs nu o sa manance morcovi cel putin un an de zile. (Cei care nu au fost sa nu ma intrebe de ce) Cursul a fost intre orele 8-15 cu pauza mare de 20 de minute la pranz cand se putea servii la alegere tocanita de porc cu paste sau mazare cu oua ochiuri sau nimic (dupa buget). Dupa ora trei am iesit in parcare unde am participat la o decopertare, copertare si proba practica de arimare a marfii. Nu a trebuit sa facem efectiv arimarea, ci marfurile erau deja legate, iar noi dupa diferite calcule tabelare a trebuit sa identificam marfa arimata incorect si sa facem arimarea a la carte. Sunt foarte multe de invatat aici (tipuri de arimare, coeficienti de frecare, forte, unghiuri si norme) care doar calculate impreuna dau modul de arimare corect. Si credeti-ma, ca pentru lipsa unei singure legaturi amenzile pot fii de mii de Euroi. Unde sa mai pun faptul ca un colt al curtii este plin de semiremorci si capete tractoare distruse din acasta sau alte cauze. Maine va fii ultima zi a cursului. In principiu terminam mai repede, deoarece trebuie sa ne ducem dupa ora 14 in oras pentru a ne prelua cardurile bancare. S-ar putea sa intarziu cu postarea zilei de maine deoarece trebuie sa ajung si acasa la Brasov iar acolo mai am de indeplinit obligatiile de sot iubitor. Dar nu va las fara sfarsitul acestui capitol. Vorbesc de capitol, deoarece doresc sa continui aceste postari si dupa ce plec in cursa. Ne mai vedem maine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut viitorule coleg.toate bune si frumoase din cea ce spui tu cu acele super cursuri de instruire,dar spunei sa va invete in maghiara cat e tarifu in vama bors la vamesii unguri ,ca daca scapi de aia ai scapat de jumate din cea ce inseamna ,,extern,,.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Salut viitorule coleg.toate bune si frumoase din cea ce spui tu cu acele super cursuri de instruire,dar spunei sa va invete in maghiara cat e tarifu in vama bors la vamesii unguri ,ca daca scapi de aia ai scapat de jumate din cea ce inseamna ,,extern,,.

nu este nevoie deoarece lasa camioanele in ungaria si vin cu microbuzul acasa :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Tariful e 0 pt ca e firma ungureasca. Colegu merlin despre cum sa va calculati consumul ati fost invatati? Sunt curios ce parere o sa ai peste 3 luni. O sa urmaresc cu placere acest forum sa vad parerile tale daca vor corespunde cu cele de acum sau daca nu cumva gandul tau va fi de cum sa ii dai in judecata :)). Succes tuturor incepatorilor! Cursurile sunt nepretuite daca pleci inainte de 6 luni. Deci nu se stie cat vei plati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Stimate colegule aliasje. Cand am inceput sa scriu despre acest subiect eram constient de faptul ca o sa apara mai devreme sau mai tarziu si cei ca tine. Nu contestc faptul ca ai si tu experienta la Waberer's, deci in consecinta ai si dreptul la opinie. Insa am rasfoit istoricul tau si am dat peste urmatoarele:

In ziua de 04. iun. 2012 ai fost la interviu la Waberer's

In ziua de 06. iun. 2012 deja dadeai informatii despre consum, dar nu stiai ce trebuie sa ai in bagaje.

In august 2012 ai fost plecat ca ucenic, asteptai sa primesti masina ta, dar deja ziceai ca se opresc banii. (Cand inca nici nu ai luat primul salariu)

Pe 15. sept. 2012 zici ca este iadul pamantesc, si incepi sa dezinformezi cu niste taxe de despagubiri.

Pe 21. sept. 2012 Recunosti vina ca nu ai citit contractul

Etc.

Iar acum vii din nou sa semeni ciulini.

Cei care ma urmaresc stiu ca eu m-am angajat sa scriu aceste postari cu conditia sa scriu si cele bune si cele rele. O sa ma tin de aceasta promisiune si nu o sa ma feresc sa discut cu tine peste cateva luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Stimate coleg detectiv, eu nu am plecat ca ucenic, asta e procedura sa pleci prima oara in ekipaj dar poti avea norocul sa nu fi mers niciodata cu un camion si totusi sa te trimita in cursa fara nicio zi de ekipaj in prealabil, caz pe care l-am intalnit.

Nu am asteptat sa primesc masina. Dupa 4 saptamani de ekipaj am stat o saptamana in concediu si am revenit singur pe masina.

Deja ziceam ca se opresc bani pt cel cu care am fost pe ekipaj, un ungur cu vekime la waber de 1 an, i se oprise din diurna 1800 lei (18 000 000 lei vechi).

Nu am dezinformat despre despagubiri ci doar am incurcat clauzele, ulterior postand imagini cu clauzele din contract asa cum sunt ele formulate.

Eu nu sunt aici sa seman ciulini, sunt aici sa ajut, sa deskid okii celor ce vor sa vina la waber sa stie ce ii asteapta si pe cei proaspeti angajati sa ii ajut (daca au nevoie) cu informatii, o firma, un traseu, o coordonata orice imi sta in putere si stiu.

Spre deosebire de tine vreau sa stie lumea ca nu trebuie sa vina la waber ca la pomul laudat cu sacul.

Daca tu crezi ca aici e raiul pe pamant de ce crezi tu ca angajeaza soferi in permanenta?

Ti se pare corect sa nu primesti raspuns la o cerere in termenul legal de 30 de zile?

Ti se pare corect sa nu primesti fluturas de salariu?

Ti se pare corect sa nu sti daca bani din buzunar cu care faci plati pt waber sa nu sti daca ti-au fost decontati?

Ti se pare corect ca toate tranzactiile din lei in euro sa le faci de pe cardul personal si sa suporti comisioanele de skimb valutar(master/visa) sa le suporti din banii tai?

etc.

Pe 15. sept. 2012 zici ca este iadul pamantesc, si incepi sa dezinformezi cu niste taxe de despagubiri.

Pe 21. sept. 2012 Recunosti vina ca nu ai citit contractul

Etc.

Iar acum vii din nou sa semeni ciulini.

Cei care ma urmaresc stiu ca eu m-am angajat sa scriu aceste postari cu conditia sa scriu si cele bune si cele rele. O sa ma tin de aceasta promisiune si nu o sa ma feresc sa discut cu tine peste cateva luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ultima zi a cursului. Am inceput cu complectarea diferitelor acte necesare: CMR, foaie de drum, foaie de decontare, etc.

Ne-au fost aratate calculele ce se fac pentru a stabili cuantumul alimentarilor. Aici am dat si un mic test la sfarsit. Au urmat iarasi cele doua teste cu care ne tot speria nea Alexandru, respectiv cel de PSI si protectia muncii. Toate acestea pana pe la pranz. Aici urma puctul culminant: semnarea contractului. Unii nici macar nu citesc contractul si semneaza tot ce li se pune in fata. (nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar unii nici macar nu stiu sa citeasca) Ca exemplu: Dintr-un chestionar de 30 de intrebari care in mod normal se poate rezolva in 10 minute, am vazut persoana care nu a citit decat 6(sase) intrebari in 30 de minute si a rasuns corect la una singura. No comment. Ne-au urat noroc (o sa avem nevoie) si asteptam sa ne intalnim cu coordonatorii nostrii si sa ne comunice cu cine plecam in prima cursa de recunoastere. Cum bine a zis colegul de mai sus unii vor pleca chiar singuri din start. Si eu mi-am primit ordinele aferente, dar despre care voi vorbii dupa primele curse, cand voi avea suficient timp si mai ales net. Ne-am strans mainile (in tocul usii) cu noii colegi cu care chiar daca nu ne-am legat prietenii de o viata, am impartit aceasta saptamana. Speram sa ne vedem cu bine prin parcari sau la o berica.

Cam atat despre cursul de formare de la Waberers. Nu sunt eu in masura sa decid daca aceasta firma este buna sau rea. Sper ca am fost destul de obiectiv. Parerea mea este ca adevarul este pe undeva la mijloc (intre dracul negru vopsit de unii fosti angajati si raiul de pe pamant asa cum este descris de catre reprezentantii firmei). Sau poate ca totusi are dreptate serialul din care am vizionat 24 de bucati in aceste 5 zile: "Adevarul este dincolo de noi" (The Truth Is Out There)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutari colegii ! Vreau sa pun o intrebare care sper sa nu o considerati o prostie si anume : in leg cu cardul european de sanatate ! Deci mergi la ei la interviu unde sa presupunem ca-l treci ; urmeaza sa-ti dea o lista cu acte necesare pt angajare si sa-i anunti cand le ai gata printre care si acest card eu de sanatate .Daca din momentul in care ai aceste acte si pana te cheama practi la angajare , la acel curs bineinteles ,pot trece si 4-5-6 luni dupa cum am vazut la colegii care au fost deja , timp in care valabilitatea acelui card aproape ca sau chiar poate expira si atunci care ar fi procedura ? sunt putin derutat , ar trebui sa- l fac imediat ce am trecut interviul sau cand voi fi chemat pt curs , ma gandesc ca dureaza o saptamana pana este gata acest card sau chiar si mai mult , mie mi-a venit dupa 10 zile ! la cel precedent !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut colegii. observ ca foarte multi dintre voi sunteti foarte incantati despre aceasta firma. aveti dreptate sunt buni au curse masini frumoase servis televizor lcd la sedii in ungaria etc. parerea mea dupa 3 ani de waberers este ca e o scoala de soferi buna dar te cam costa. vi se pare normal sa ti se spuna 8,4 euro la suta sati calculezi km si si niciodata sa nu iasa? vi se pare normal sa dai 50 euro sa fi la coloana de romanaia? vi se pare normal sa faci 12 000 km si iei 1900 roni? imputatie 1800 roni dupa care sati recalculeze foile si sati mai gaseasca alte foi si sati dea restul cu taraita dar nu toti? vi se pare normal ca ucenic sa iti dea 10 euro la zi 50 euro pe saptamana cand ti se face contract pe perioadfa nedeterminata incadrat sofer masina mare tonaj? sa te aduca cand vor iei chiar daca ai probleme( aveam cardul blocat pentru ca mi sa emis cardul nou si ma lasat 3 saptamani afara fara bani raspunsul fiind numi da budapesta cursa nu gasesc camion cu care sa schimbi remorca), sa platesti amenda pentru greutate unde nu ai asistat la incarcare, sati dea diurna in lei la un curs pe care il pun iei de regula cel mai slabv din luna repectiva sa platesti parcari pentru ca esti cu samsung si te obliga la parcari cu plata fara a le deconta deconta si multe altele. si cand a fost vorba de recomandare nici macar nau avut curajul sa spuna adevarul. pe deasupra sa mai si minta. dar sunt cunoscuti printre transportatori si cu proasta lor recomandare miam obtinut locu de munca. deaia rezista aceste firme ca noi le incurajam si lucram pentru ele. imi pare nespus de rau ca am ajuns sa fiu deacord cu adolf hitler si sa spun ca daca mai traia el nu eram condusi de evrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salbatic, exact acelas lucru am patit si eu cu analizele si cu cazierele,a expirat,am dat testul pe 14 august si ma chemat la pregatire pe 11 martie 2013,si cand am spus ca mai e valabil 5 luni fisa medicala a zis sa le refac, ca atare am renuntat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.