Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Waberers - Miercurea Ciuc


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Members

Nu se mai face pe Romania,se face doar pe Ungaria,de aceea nu mai cere sa faci in tara fisa medicala,psiholocicul,medicina muncii,pentru ca nu sunt valabile la ei in Ungaria,asa ca ti le fac ei acolo.Daca pana acum ne puteam duce la ITM sau sa-i actionam in instanta pentru eventuale neregului sau opriri salariale abuzive,acum cu contractele pe Ungaria nu stiu cum o sa mai facem,probabil trebuie sa alergam cu translatorul dupa noi pe la ei prin tara.Si eu am trecut probele si sunt in dubii daca sa ma duc sau nu.Ma tot gandesc si nu ajung la nici un rezultat.Poate ne explica un coleg mai experimentat care sunt avantajele si dezavantajele semnarii unui contract de munca in alta tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Contractele cum am mai zis si mai sus se fac si pe ungaria si pe romania.Pe ungaria se fac neparat daca ai venit prin cineva si e pe camion de ungaria,daca ai venit prin o firma.Iar pe romania inca mai face la cativa pentru ca mai sunt camioane de romania,sau mai se face contract pe romania,daca vi prin o cunostinta si are contract pe romania si u vrei sa mergi cu acea cunostinta.Majoritatea care au avut contract pe romania au fost intrebati daca mai vor sa stea,si daca au mai vrut si-au dat demisia si au trecut pe ungaria,dar inca mai sunt destui pe romania.Mai sunt cam 3 luni parca pana trec toti pe ungaria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Se ocupa ei de tot.In 3 zile sunt toate gata.Normal ca sunt valabile cui crezi ca i-ar conveni sa isi schimbe actele de fiecare data când se angajeaza.Doar psihologicu si medicalul il fac in ungaria.Esti cazat la o pensiune in acest timp.Plecari sunt in fiecare saptamana,dar asta cui ii convine sa vina vineri si duminica sa fie inapoi in ungaria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

scz..intrebarea mea e alta..iti cere vreun act doveditor pentru cele 6 luni de experienta?adica sa le demonstrezi cu o hartie ca ai aceasta experinta,eu unu nu am pe international.stiu sa manevrez un asemenea ansambulu..am 5 ani de cand detin categoriele..si am lucrat da pe 8x4,nu pe articula,dar am avut ocazia sa conduc sa dau cu spatele si am fost si cu un amic plecat 2 saptamani prin belgia,am mai dat cu spatele intro rampa,si condus un pic pe autobanda,sper sa fiu inteles corect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut,

daca este un coleg care are o sentinta judecatoreasca prin care a cistigat (recuperarea)diurnei si vrea sa ma ajute,am nevoie la un proces.

Nu ma intereseaza datele personale,se pot sterge,doar sentinta,,IN NUMELE LEGI HOTARASTE....................

daca are cineva si vrea sa ma ajute astept un e-mail sau un nr de telefon

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru incepatori diurna este de 10 euro/zi !!!!! cat vor lucra in echipaj cu un titular ( 1-2-3 luni ) + salariul minim pe economie din Romania. Incepatorii trebuie sa vina cu bani de acasa 2-3 luni ca sa munceasca pentru Wabberer's pana prin destula experienta sa poata pleca singuri in cursa .

Toate actele se fac pe Ungaria - fisa medicala , aviz psihologic. Nu se cere in schimb card european de sanatate.

Se cere minim 6 luni experienta pe tir. Recomandarea unui sofer angajat in cadrul firmei este un mare avantaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.