Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Waberers - Miercurea Ciuc


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Members

Afara,afara, cu ungurii din tara !.....cred ca la meci am auzit asta :P

Firma Waberer's este la iesirea din Miercurea Ciuc, spre Odorheiu Secuiesc. Eu sunt la ei acuma, si va dau informatii proaspete....

-Se merge la interviu, iar daca ai putina experienta pe comunitate il iei fara probleme :

-Prima data completezi un formular cu datele tele personale si experienta

-2-Un test referitor la tonajul masinii, dimensiuni

-3-Apoi se trece la tabla=harta....o harta a Europei, la care domnul Marton Levente(sigur nu e roman), ai intreaba pe candidati despre unele autostrazi din Europa, orase importante, distanta aproximativa intre ele

-4-Ultima proba, proba practica.....mergi cu un jaf....pardon de expresie....tir, prin curtea lor, si te pune ori sa cuplezi si sa decuplezi remorca, ori sa o parchezi cu spatele intre alte remorci

;DLamurita toata lumea pina aici ?

Daca ai mers cu tirul vreodata iei proba fara probleme, daca nu , nu bate drumul pina la Miercurea Ciuc degeaba.

-Dupa ce iei proba , iti da o lista superlunga cu acte ce trebuie sa le faci, de zici ca vrei sa dai la Academia de Politie :D, si cind le ai gata pe toate ai anunti si te cheama o saptamina sa faci teorie....

teoria chibritului, despre timpii de conducere, despre cum sa mergi cu tirul sa ai consum scazut...bla,bla,bla

-Problema este ca cei cu care faci cursul vorbesc doar din carti....experienta ciuciu....si citeodata mai bat campii !

Stai o saptamina cazat la pensiunea Turul, pe strada Brasovului, aproape de gara, si se plateste 25 ron pe noapte....t-i opresc din primul salariu 8)

Masinile sunt DAF,MAN,Volvo....euro 3 sau euro 4....majoritatea vechi, si cu probleme

Cele noi cu euro 5 sunt la Budapesta, si se plimba cu ele ungurienii....ungurul Bulan :D

Din discutiile purtate la angajare n-i s-a spus ca salariul este undeva la 1100 euro

-Din discutiile cu soferii vechi....700-800

Dupa ce iau primul salariu luna viitoare va spun exact cine are dreptate !

Se merge la inceput o saptamina sau doua cu unul vechi....sa inveti stilul Waberer's

Apoi esti singur pe cabina....

Nu au roata de rezerva , pentru ca conducerea s-a gindit la noi soferii sa nu cadem in abatere si sa o vindem ;)

Asta a fost raspunsul dat de Andras Ede....

Nu sunt paleti, nu se fac schimb de paleti.....mie imi convine treaba asta ! :)

-Salariul este compus din salariul pe tara=1050 ron, plus 8,4% la km

Luna viitoare va pot da relatii exacte despre salariu......dar nu stiu daca o sa fie incurajatoare

Daca aveti intrebari sau nelamuriri va astept, si va raspund imediat ce am ocazia....

    Drumuri bune , la toti colegii !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Tu zici ca cine nu a mai fost cu TIR-ul sa nici nu mearga la probe. Pana acum Waberers era o firma care angaja incepatori. Incepatorii nu au mai fost cu TIR-ul, parerea mea ??? La scoala se fac ore pe camion cu remorca. Acolo dai probe pe cap tractor cu semiremorca? Trista stire si asta, pentru ca aveam de gand sa incerc la ei :-[

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu este obligatoriu sa pleci de la Hartl....te face titular si castigi 1200-1400....deci mai mult ca la Waberer's ;)

La Waberer's o sa iei 1400 euro la Sfintul Asteapta....si au si masini mult mai proaste ca la Hartl

-Si inca ceva....la Hartl nu dai nici o proba, te angajeaza direct. 8)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cum sta treaba cu incepatorii: te angajezi mai intai la hrtl trans pt experienta pe 600 eur, apoi dupa 3 luni te duci la waberer pe 700-800eur inca 6 luni si te saturi de meerie, apoi cum tie norocul.... 

Da mai baieti :D Se urca in rang ca la armata :P Eu daca prind un loc bun sigur nu ma misc de acolo. Nu voi fi pasare calatoare. La actualul loc de munca sunt de 11 ani 8)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut. tocmai ce am fost acceptat pt un post la Waberer's . de saptamana viitoare incep cursurile .

dati-mi si mie niste detalii. cazarea se face la o pensiune cu 25 lei pe zi. dar de mancat se poate  manca acolo? in aia 25 de lei intra si mancarea sau trebuie sa ma descurc ? primele curse le voi face insotit de un alt sofer. in aceasta perioada primesc (in afara de salariul in lei) si ceva in euro? sau doar diurna ? apropos de diurna. banii pt diurna ii primesc la plecare sau trebuie sa am bani la mine si mi-i deconteaza la intoarcere in tara? si inca ceva. pentru cheltuielile cu parcarea, vignete sau altele,  primesc bani la plecare sau trebuie sa am la mine si pt asa ceva? mersi in avans

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu sunt inca acasa.voi pleca la cursuri la Miercurea Ciuc sapt viitoare. si as vrea sa plec si eu cu tot ce imi trebuie. doar cei angajati la ei pot spune exact ce si cum.ca ei(adica cei de la firma angajatoare) nu cred ca stau la telefon cu mine vreo 20 min sa imi raspunda la toate cele. deci,inca astept niste sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Daca tot cunostii atatea informatii din interior eu zic sa-l lamuresti si pe ROBERT cum sta treaba la WAB nu numai sa-i zici "fugiti de firma asta"spunei ce e bine ce e rau din experienta pe care ai avut o la firma.Eu zic ca pt incepatori e buna firma salarul acceptabil,conditiile de lucru la fel si poti deveni titular p masina destul de repede intre 2sapt si 1 luna.Eu iti urez bafta si multa rabdare ca altfel nu faci nimik in viata si dracu nu e chiar asa de negru la WAB

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare! Imi poate spune cineva ce fel de teste se dau la wabberers? Am sunat ieri la ei..si mi-au spus sa revin saptamana viitoare si sa ma programez pentru un test teoretic, un interviu, si proba practica, la proba practica imi cam dau seama ce poate fi... dat cu spatele, agatat-dezgatat remorca.... dar la testul teoretic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Am cat. B din 1997 si am lucrat la distributie 4 ani  si pe max. 3,5 T.

scuze dar ce faci tu la Wab cu categ. B ?

angajeaza cu "B" ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

1: daca tot zici sa fuga de firma asta tu ce mai cauti la ea mawerik?

2: la pensiune n-ai nimic. trebuie sa te descurci cu mancarea. dar este in M.Ciuc pe strada cu piata un loc unde se mananca foarte bine si ieftin. pe perioada care stai acasa, fie ca este vorba de cursuri sau concediu ve primii doar salariul fix. bani de parcare doar daca ai ceva marfa scumpa iti baga pe card bani, in rest daca tu vrei sa stai la autohof stai pe banii tai. diurna fixa nu ai, esti platit salariu fix si kilometru. banii ii vei primii toti in lei pe card. de afara de pe card poti sa retragi euro, lire..etc, depinde de moneda tarii in care te aflii. mare grija cu germania si austria. sa ai bani cash pentru ca nu accepta plata cu cardul visa. vignete se cumpara cu cardul shell sau mol, ai abonament la mont blanc sau frejus si la tren calais-dover. podul reginei il platesti cu cash. daca ai orice problema tehnica cu masina suni si se rezolva. tu nu ai treaba cu nimic. la inceput pleci cu un titular pana cand te simti in stare ca sa iei masina ta.

sper ca ti-am fost de folos. daca mai ai intrebari astept.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

1: daca tot zici sa fuga de firma asta tu ce mai cauti la ea mawerik?

2: la pensiune n-ai nimic. trebuie sa te descurci cu mancarea. dar este in M.Ciuc pe strada cu piata un loc unde se mananca foarte bine si ieftin. pe perioada care stai acasa, fie ca este vorba de cursuri sau concediu ve primii doar salariul fix. bani de parcare doar daca ai ceva marfa scumpa iti baga pe card bani, in rest daca tu vrei sa stai la autohof stai pe banii tai. diurna fixa nu ai, esti platit salariu fix si kilometru. banii ii vei primii toti in lei pe card. de afara de pe card poti sa retragi euro, lire..etc, depinde de moneda tarii in care te aflii. mare grija cu germania si austria. sa ai bani cash pentru ca nu accepta plata cu cardul visa. vignete se cumpara cu cardul shell sau mol, ai abonament la mont blanc sau frejus si la tren calais-dover. podul reginei il platesti cu cash. daca ai orice problema tehnica cu masina suni si se rezolva. tu nu ai treaba cu nimic. la inceput pleci cu un titular pana cand te simti in stare ca sa iei masina ta.

sper ca ti-am fost de folos. daca mai ai intrebari astept.

in primul rand da,mi-ai fost de mare ajutor. si mersi pt raspunsuri.

apoi, mai am o intrebare. taxele (cuma r fi podul reginei )sau orice alte taxe de gen, le platesc eu cu cash din buzunarul meu ,si mi le deconteaza la intoarcere?sau cum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

mersi de urare Bogdane, chiar ma bucur din plin de concediu. nu stiam ca esti tu, dar si tu stii ca nu e asa de rau aici... depinde ce-ti doresti de la o companie. oricum stii ca nu vine nimeni ca sa iasa la pensie de la waberers.

hai sa nu-i mai speriem mai rau pe colegii nostrii care vor sa inceapa de undeva soferia. stii ca mai conteaza si la ce coordonator esti.

PS: ce cauti la avatar cu volvo galben ca al tau e alb... ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.