Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Waberers - Miercurea Ciuc


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Members

Pai si daca faceai 9000-10000 de km pe luna nu era bun ( asta in conditiile in care faceai peste 8000.) ? Mai ales daca spui ca iti dadeau toti banii si plateau la timp. Nu vad de ce s apleci de la ei in conditiile astea mai ales acum cand se gaseste mai greu de munca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cum sa fie bine?

La timp se plateste,se opersc doar banii de supraconsum(consumul pleaca de la 23+o,4)

Se faceau usor 10-12k pe luna,in lunile proaste poate 8k

Mai nou se primesc cursele direct din Ungaria si nu prea se mai intra cu camioanele in tara ci cu microbuzul

Problema e ca se sta putin acasa.

In ultimul timp s-au facut multe schimbari,toate in defavoare soferilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pai si daca faceai 9000-10000 de km pe luna nu era bun ( asta in conditiile in care faceai peste 8000.) ? Mai ales daca spui ca iti dadeau toti banii si plateau la timp. Nu vad de ce s apleci de la ei in conditiile astea mai ales acum cand se gaseste mai greu de munca.

    azi lucrez pt 2300 euro in italia deci cred ca 1100-1200 pe luna era putin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • 1 month later...
  • Members

Au inceput se lipeasca iar autocolante cu angajari

Avand in vedere ca sarbatorile cad cam prost prevad demisii multe.Cine e dispus de un sacrificiu poate prinde un moment bun sa fie angajat chiar fara experienta

@ iulyanbr

Pune si tu intrebari punctuale si iti raspund in limita timpului.

Aici sa vada toti cei interesati si nu pe privat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 4 months later...
Vizitator Anonymous

In legatura cu Waberers Romania cu sediul in Miercurea Ciuc din Judetul Harghita -  ’este o firma care isi bate joc de sofer in sensul adevarat al cuvantului ’.

Am lucrat la ei 1 an de zile si am avut ocazia sa vad o firma de ....... mincinosi, hot isi excrocii.

La angajare iti promit marea cu sarea iar dupa acea te iau la roata si te fura in stil barbar.

In legatura cu consumul umbla o vorba pe la Waberers - ca ai lipsa un rezervor de motorina si nici nu ai reusita sa iesi din curtea firnei.

Consumul de motorina este subnormat adica norma de consum data este mai mic de cel dat de fabricantul camionului , hotie pe fata.

Parcul de camioane este vechi iar service-ul camioanelor este sub orice critica.

Exp:

-iti fac ITP ul la camion care are probleme la sitemul de franare si te trimit cu el in cursa,daca iti rupi gatul pe undeva atunci zic  ca soferul e de vina.

In legatura cu bani pentru vigniette povesti, nu le platesc.

Iti spun ca daca ai mafa periculoasa cum ar fi anvelope, electronice etc nu ai voie  sa parchezi numai in parcari pazite (aceste de obicei sunt cu plata) dar nu iti dau bani si nici nu deconteaza chiar daca ai adus bon,  iti zic ca un sofer bun se descurca. (adica plateste din buzunar).

Drumuri bune colegii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Exagerezi mult de tot...

Am lucrat la ei si mi-am luat banii si pe vignete si pe parcari si pe spalat podeaua semiremorcii.

Parc invechit???In afara de vreo 10 Daf uri si vreo 5 volvo restul au sub 500k km

Service-ul de la Ciuc este cam slabut dar la Budapesta se schimba orice este defect fara nici cea mai mica problema.

Marea problema este norma de consum aberant de mica,tocmai din aces motiv am si plecat de la ei.In lunile de iarna faceam lipsa 2-300 L lunar,in restul timpului ma incadram chinuit.

O alta problema este ca te fura la km netinand cont de abaterea tahorafului de 2-4-%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Ce  sa zic in tara asta ADERVARUL  DERANJEAZA!

Tot ce am scris este din proprie experienta si  ADERVARAT.

Deci colegu GUVIS sau ai lucrat la ei intradevar cu multi ani in urma cand le meregea bine soferilor  pentru ca se fura motorina la greu … sau esti vreun Coordonatoras pus de firma sa faci reclama la Waberes  si sa ademenesti  soferi la firma asta de nimic cere

ISI BATE JOC DE SOFERII.

Dupa  cum spunea un coleg ” numai reclama si cladirea e de ei  in rest pauza …”.

Asa ca EVITATII  firma  asta de nimic.!!!

Drumuri bune colegii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Am lucrat la ei circa 8 luni ,ce sa zic parcul auto este foarte o.k. service o.k. cursele sau legat nu am avut timpi morti totul o.k. pana la bani si la consumul de motorina eu am lucrat pe volvo si am avut norma de consum la inceput de 24\0,4 pe urma sa schimbat la 25\0,35 deci la un tonaj de 24 t. nu ai cum sa te incradezi decat daca mergi cu 75-80 km.\hsi cum esti platit la km. nu-ti convine sa dormi la volan,despre cerinta de a parca doar in parcari cu plata nu am avut si am dus si de la electrolux si cauciucuri si de la continental si de la slatina, am dus si electronice ,intreadevar trebuie sa fi atent la vignetele de polonia unde se plateste ches se cam ;uita; sa se deconteze ,acum ce sa spun depinde ce dispecer ai eu am fost la TOROK JANOS un fost sofer sa purtat foarte ok dar am auzit caci sant si altii vai de mama lor,cu nasul pe sus ,am auzit de la cineva care a fost circa o luna in firma ca si dispecer [ acum dinou sofer] caci fiecare dispecer trebuie sa aduca economie din salarile soferilor cel putin 10000ron. asta de la 25-30 soferi mai sant cei care cotizeaza plus prieteni si cunostinte care sint probabil scutiti de plata motorinei si atunci raman cativa care suporta politica respectiva eu unul nu sant de principiul caci din munca mea sa platesc pe nimeni si ca atare ....in rest ce sa spun soferii unguri cu greu gasesti unul sa te salute in trafic si-n parcari chiar daca esti singur de la ei de la firma nu prea gasesti vreunul sa vina sa te intrebe de sanatate,la inceput mia cazut greu cand am vazut caci nu raspundeau la salut pe urma am dedus caci cel mai bine este sa-i ignori si tu la rantul tau la Budapesta servisul e bine pus la punct dar ca si idee,la spalatorie au doua linii de spalat camioane ei bine cele cu nr de RO au acces numai la o linie unde vai de mama lui spalat :-\in rest banii se dau la timp atati cati se dau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Si eu am lucrat la aceasta firma pentru 2 luni in ianuarie pana inceputul lui mattie 2008. Am fost angajat experimental pe cursele de Turcia. Atunci ei experimentau noi rute si am fost angajati 2 soferi. Totul bine si frumos camioane noi salariu cum la promis la toata lumea etc. Dupa 8 curse de Turcia care insumau vreo 18000km m-am trezit cu un salariu de vreo 8 milioane si de plata vreo 350 l motorina. Bine inteles ca am ajuns in garaj mi-am dat demisia. dar lucrurile nu s-au oprit aici pentru ei fiind dat in judecata pentru plata motorinei. Pe cheltuiala mea am solicitat la Volvo conditiile de normare ale consumului de combustibil al camionului. Mi sa eliberat un certificat care spune negru pe alb ca constructorul camionului nu impune si sustine un consum acel certificat fiind o proba in justitie. Am prezentat acel certificat avocatilor Waberers si asa au renuntat la acuzatiile cu plata motorinei. In concluzie>daca te simti curat ca nu ai umblat stii tu unde nu va mai lasati calcati in picioare cu opriri din salariu pe extra consum. Cu un avocat bun vi se vor restitui acele sume oprite abuziv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Am sunat chiar eu astazi la waberers si mi-au spus k au nevoie de soferi minim 6 luni expierentza pe camion 21 de ani implinitzi... sper sa ajung saptamana asta la miercurea ciuc si va spun mai detaliat cum sta treaba dupa ce vad pe pielea mea care nu avetzi expierentza incercatzi poate avetzi noroc sunati la nr. de tel. 0266312071 si va spun ei mai multe... bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

                        Am fost si eu angajat la waberer's din ianuarie pana in martie 2010.Soferii de acolo numai se plang.Cu mine au fost relativ corecti.La angajare se face cam 1 saptamana protectia muncii si training(cel putin asa a fost la mine).Am fost cazat la o pensiune si banii mi-au fost retinuti din salar.Se merge la consum si daca il depasesti ti se retine din salar.Nu am facut foarte multi km pt ca asteptam cate o zi pentru incarcare.Coordonatorul cu care am lucrat eu primea cursele din ungaria si trebuia sa fiu gol cand cerea o cursa noua si acesta era motivul pt care stateam mult dupa o noua cursa.Pentru cine nu are multa experienta si pt cine vrea sa munceasca deoarece nu are alt loc de munca e bine si la waberers.Eu am castigat cam 4000 lei lunar mergeam cu maxim 85 km /h de multe ori chiar si cu 80.Depinde foarte mult si de coordonator.

Drumuri Bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sal colegi

Eu am sunat la ei si au zis sa merg la interviu cu atestat , permis si buletin .

In rest nimic niciun detaliu nimic.

Te rog Dragosh daca ai fost acolo la ei sa ne zici si noua in ce consta interviul si cam ce cer ?

Multumesc si multa bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Parerea mea e ca se tine un pic cont de domiciliu (nu stiu exact) eu am sunat si in momentul in care le-am comunicat ca am un apartament la Balan (aprox. 30 km de M. Ciuc)

imediat mi-au spus ca e ok. sa ma prezint la ei pt proba!

Le-am mentionat ca nu am experienta cine stie ce !

Baga-le si tu niste barabule  ....... nu se stie niciodata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Edy mergi acolo la ei iti da un formular gen cv il completezi dupa care el te intreaba pe ce masini ai mai lucrat cat timp firma vrajeli de astea,ei cer 6 luni expierenta minim in tara s-au in afara nu conteaza dar merge si fara spui si tu ca ai lucrat, nu te verifica nimeni si nici nu te pune la proba de lucru te scoate la harta sa vada daca stii geografie si te mai intreaba 2,3 capitale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sal florispa.am si eu o intrebare lucrezi la ei ???

Nu dar am de gand sa incerc !

Am un prieten care a lucrat la bacau pe autobuz si s-a dus la ei

De la Miercurea l-au trimis la Budapesta dupa nici o luna si de acolo e in Olanda de vreo 3 ani !

Si nu se plange ............ deci ....... norocul fiecaruia!

Mentionez ca e tot la Waberer*s!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.