Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Waberers - Miercurea Ciuc


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • EX Staff

Eu stau calm. Dar de ce voi astia batrani va legati de cei care vor sa devina ca voi? Ce e rau in aia ca de la un salar de 300e am accepta dublu? Daca persoana mea ar accepta orice ca sa am asa un loc de munca, ce e rau in asta? Poate sunt un caz izolat.

In alt topic ai cerut sfaturi de la cei mai in varsta,si te minunai de conditiile de munca si greutatile intampinate, aici vad ca esti " cocos ",si faci pe haiducul !

Eu zic sa te potolosti ptr o vreme si sa citesti cu atentie ce spun altii , nu printre randuri , altfel nu ai sa intelegi niciodata de ce nu sintem de acord cu subsalarizarea si sclavizarea acestei meserii .

Sarbatori fericite !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sofer profesionist la 15 ani? ??? E un stil de viata? E tot o meserie. O meserie pe care voi soferii, o inaltati pana la cer si inapoi. Normal ca nu e una usoara. Nu e vorba numai de condus. Cine a zis asta? Dar sunteti  foarte aroganti >:(

am zis sofer de 15 20 de ani nu pustan de 15 20 de ani care e sofer am avut o parere buna despre ambitia ta de a deveni sofer dar acum pt mine nu mai prezinti interes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In alt topic ai cerut sfaturi de la cei mai in varsta,si te minunai de conditiile de munca si greutatile intampinate, aici vad ca esti " cocos ",si faci pe haiducul !

Eu zic sa te potolosti ptr o vreme si sa citesti cu atentie ce spun altii , nu printre randuri , altfel nu ai sa intelegi niciodata de ce nu sintem de acord cu subsalarizarea si sclavizarea acestei meserii .

Sarbatori fericite !

Am citit parerile soferilor corecti, cu picioarele pe pamant. In tara asta nesuferita unde mai primesti salar de 1000e? Zi tu? Numai daca esti director, manager si din astea atunci da. Dar un muncitor cand primeste banii astia? Sunteti prost platiti? Aia da. Pana la urma si voi tot muncitori sunteti. Cati dintre voi a mai lucrat si altceva? In alte locuri nu te streseaza seful? Nu esti sclavul lor pt nici jumatate de bani? Eu inteleg ca sunteti uniti voi soferii actuali,  dar nici chiar asa. Asta e un forum. Forumul e facut ca omul sa-si exprime gandurile, ideile. Nu sa fiu batjocorit ca eu inca nu sunt " intr-o linie" cu voi. Lasa-ma sa-mi spun parerea. Chiar daca e jignitor pt voi, asta e adevarul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mai colegi eu am 30 de ani de soferie dar nu-mi permit sa ma iau de nici un coleg fie el si tanar ,nu inteleg ce aveti cu ei ca merg pe salarii mici doar in orice exista un inceput ,si ei trebuie sa inceapa de undeva  chiar nu inteleg polemica asta intre colegi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegu  cobra zice sa te chinui mult sa faci acest permis,sa iei toate actele necesare soferiei,sa iti gasesti un loc ca sofer si dupa aia voi fi,vom fi colegi de breazla,

Winis si eu sunt tot ca tine,un viitor incepator(am luat sala si astept traseul pentru c si dupa aia o sa vina c,e;atestatul de marfa,cartela,pasaport,un gps,o statie si o antena,si dupa aia daca gasesc undeva pe tir e bine,daca nu voi incerca pe dubite...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu iti zic ca o sa te poti angaja,pe langa un batran.Uite eu am fost la garaj la pericol,un sofer profesionist si multi il cunosc de pe forum,si m-a invatat,aratat cum sa pot lasa remorca,si eu sa plec cu capul tractor,asa e mai am multe de invatat dar e bine pentru inceput..daca nu reusesc sa ma bag pe dubita unde muncesc,poate reusesc sa ma duc cu el,cand e sezonul de cereale,si sa imi arate,explice despre aceasta meserie...

Deci respect soferilor mai batrani ca ei ne vor invatat despre aceasta meserie...

Si totusi daca nu gasesc prin zona,desigur o sa depun cv pe la firme unde accepta si incepatori,si la wabbers e bine pentru un incepator..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Daca detin acel permis, sunt o persoana mai buna fata de altii? Ca tine? Inainte sa obtii acel permis erai un zero? Cine nu are plasticul respectiv nu ajunge la inaltimea ta? Eu detin doar cat. B. Asta insemnand ca cine umbla cu bicicleta e inferior mie. Bravo soferule >:(

Vacanta placuta si sarbatori fericite !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Snt proaspat demisionar de  la Waby...si vreau sa ma credeti ca snt sincer in ceea ce voi spune . Waby e ideala pt incepatori , dar si pt cei care si-au aranjat casa, copii , au cont in banca si vor sa mai faca ceva. Daca esti foarte atent si ordonat , aproape ca iesi cu consumul...da asta inseamna foarte mult din partea ta ( trebuie sa ai ceva studii :)  ) , calcule , lucru cand pe automat , cand pe manual , ochii pe turbo , ....ce sa mai....iti trebuie ureche de sofer ....nervi de otel....si la altceva nu poti fi atent...si cand crezi ca totul e in regula , te ard la bani pe motive doar de ei stiute !!!. Altfel , mai faci parcari si cate 4 zile  si de acelasi tratament beneficiaza si romanii  si ungurii . Voi reveni cu amanunte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

colegu earl mai las-o moale cu ochii pe turbo si cu faze gen ureche de sofer. Poate esti unu din-aia care merg pe HU cu 75 de iti umple toata lumea frigideru, sau poate te crezi mare sofer ....eu iti spun ca poti sa si impingi cate o masina si tot nu scoti consumul. Plus ca eu sunt platit la km nu la zi/consum/cursa. Am mers cu masina la care-i dadeam panica maxima si tot nu consuma peste. La faza cu vagonul asa e...daca ai vagon prost sa-l schimbi cat mai repede ca nu scoti consumul. La traseu...ce sa zic? Daca esti gasca si te iei dupa coordonator ca tu trebuie sa o iei pe clermont ferand....atunci nu pot decat sa-ti urez bafta. Mai pune si tu piciorul in prag. Eu am mers de la calais pe A10-N10-bordeaux-la jonquera, si coordonatorul imi daduse tranzit pe A20 si tranzit prin irun. Da m-am certat cu el si am modificat traseul si km. Daca mai te impui si tu din cand in cand poate fii ok. De angajat cred ca o sa angajeze in ianuarie la greu. Am 3 prieteni care si-au dat demisia deja si inca multi care nu vor sa mai vina din ianuarie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
............................Daca voi muri de foame la prima cursa, daca voi primi 600e salar..........................................Chiar daca voi face aceasta meserie pt o luna. Dar tot voi face!!!

Winis, aceste cuvinte au deranjat in ceea ce zici tu.

Voi sunteti ai trecutului >:( Vine generatia noua ;)

Iar acestea sunt chiar jignitoare, si asta ti-o spune un sofer incepator care inca nu a parcurs nici macar 1 km la volanul unei masini mari in afara celei de la scoala de soferi.

Sa revin la primele randuri. Pe mine ca sofer incepator ma deranjeaza foarte mult conceptiile alea, pentru ca datorita unora care au aceste conceptii eu personal nu-mi pot cauta relativ linistit un loc de munca platit decent si unde sa mi se respecte niste drepturi, adica sa fiu tratat ca un om si nu ca un caine din strada. Crede-ma ca totusi voi insista si voi face tot posibilul sa nu ma duc sa lucrez pentru firmituri si surcele, iar pe deasupra sa risc si amenzi, sa platesc motorina, sa-mi risc viata din cauza lipsei de somn sau cate altele.

In ceea ce priveste soferii cu experienta da, unii pot fi cum zici tu, dar pana la a generaliza si a-i baga pe toti in aceeasi oala e cale lunga. Asa cum a mai spus cineva unul dintre cei care ajuta este pericool, iar eu tin sa-i multumesc pentru sansa oferita azi de a-l insoti doar, pentru ca pentru atat a fost timp. In schimb am avut parte de o experienta si eu personal, asa cum am discutat si cu el, nu vad condusul ca fiind cea mai mare problema ci multe alte chestii de care te lovesti in aceasta meserie, de imprevizibil, de multe lucruri de baza despre care nimeni la scoala de soferi nici macar nu a deschis subiectul. Poti vedea o parte a experientei de azi in aceasta postare: http://www.soferii.ro/Forum/http://forum.soferii.ro//viewtopic.php?t=6 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ca o completare: tu accepti 600, dupa un timp unul va accepta 400, altul 300 si pana la urma vom lucra toti pentru salariul minim pe economie, dar fiind responsabili de masina+incarcatura valorand zeci de mii de euro, ca sa nu mai amintim si de viata noastra si a altora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Iti urez succes. Dar cu asa atitudine, cum au "cei batrani" fata de noi, iti taie pofta sa incerci aceasta meserie.

Auzi Winis dar tu la locul tau de munca actual cand te-ai angajat te-a primit cineva cu bratele deschise???? Nu e treaba ca "cei batrani" vor sa iti taie cheful dar gandeste-te ca si ei sunt uzati dupa ani si ani de munca continua ca sa imbogateasca te miri ce "patron". Nu trebuie sa o iei ca un afront. Si eu sunt incepator....dar cand esti incepator cel mai bine e sa "ciocu mic" poate daca ai si un coleg "mai batran" intelegator (cum a fost cazul meu) reusesti sa inveti meserie destul de rpd...Nici eu nu sunt de acord sa fi calcat in picioare, nici eu nu m-am lasat cand am avut dreptate, si eu am avut certuri cu unu din colegii cu care lucram in echipaj...oricum cel mai bine e sa lucri tu singuri sa vezi tu ce ai de facut nu sa t lasi p baza lu altu....asa ca "ciocu mic" si deschide urechile e sfatul meu (daca vrei sa inveti ceva).

P.S. Daca unii colegi au vrut sa iti "taie cheful", aia nu inseamna ca trebuie sa te lasi de meserie sau sa t superi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sa revin la primele randuri. Pe mine ca sofer incepator ma deranjeaza foarte mult conceptiile alea, pentru ca datorita unora care au aceste conceptii eu personal nu-mi pot cauta relativ linistit un loc de munca platit decent si unde sa mi se respecte niste drepturi, adica sa fiu tratat ca un om si nu ca un caine din strada. Crede-ma ca totusi voi insista si voi face tot posibilul sa nu ma duc sa lucrez pentru firmituri si surcele, iar pe deasupra sa risc si amenzi, sa platesc motorina, sa-mi risc viata din cauza lipsei de somn sau cate altele.

Mit, ocup aceeaşi poziţie şi subscriu celor relatate de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Tipic "companiilor de transport" te obliga sa rezolvi o lista intreaga de acte ca sa iti ofere......in brate cum se spune. Scuzati limbajul dar cand am mai vaz si aia cu "Recomandare de la ultimul loc de munca" am zis ca dau pe spate....hahahaha ce recomandare fratilor daca vin la angajare numa incepatori ...auzi recomandare...glumeti "secuii" astia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu vreau sa mai deschid subiectu ca aici e un forum unde trebuie sa ne ajutam si sa ne informam unii pe altii,dar de la un subiect nefast s-a ajuns la o discutie nasoala in toata regula,daca nu intervenea vt880 se ajungea poate la injurii,sa ma iertati ca nu vreau sa jignesc,dar winis draga ti-am mai scris intr-un topic cate ceva si nu mai deschid subiectul dar ai cam intrecut masura,parerea mea e ca ai cam suparat lumea de pe aici,sa aveti un an mai bun si drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.