Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Sistem antifurt Rezervor, Usi & Prelata !!!


stefan24

Ce parere aveti ?  

40 membri au votat

  1. 1. Ce parere aveti ?

    • Da,e bun !
      34
    • Nu,e bun !
      3


Postări Recomandate

  • Members

Lucrez la 3 sisteme de antifurt diferite pentru Camioane - Pt rezervoare, cele cu prelata si pt. usile din spate. Un sistem care este pus pe filet la busonul rezervorului- in momentul in care (hotul) vrea sa fure... suna alarma in cabina. Iar cel pe prelata o panza cu acelasi sistem, in timp ce este taiata de afara sare alarma in cabina. Si sistemul de la usile din spate ca cel de pe buson ! Ce parere aveti ?? Ar cumpara cineva acest sistem ?? Sau daca stie cineva daca mai exista asa ceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Trebui sa fii un fel de Einstein sa faci asa ceva. :))

si in caz de vei reusi sa inventezi un astfel de sistem hotu va face gaura in rezervor :)

Oricum i bancu ala:Cica s-a inventat un robot care prinde hoti. In China a prins in 5 minute 100 de hoti, in America a prins in 5 minute 200 de hoti, in Romania in 5 minute s-a furat robot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am facut sistemul alimentat la bricheta in cabina soferului, cu firul pana la rezervor pus pe un colier langa buson, nu este vizibil firul, in momentul ce este desfacut busonul sare alarma,... iar daca firul este descoperit si taiat, alarma va suna si in cazul acesta :) .Acum lucrez la cel de pe prelata !  8)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut stefan24...

Este bine ceea ce faci...si felul in care gandesti.

Dar vezi tu, teoria e una, iar practica e alta. In teorie de la mine ai nota 10. Dar in practica, treburile nu prea stau asa cum ai precizat tu. Uite situatie: suna alarma aia magica proiectata de tine. Acum...sa zicem ca vrei sa scoti capul pe geam sa te uiti ce se intampla (asta daca nu ti-a scos borna la baterie ca sa nu poti da geamul electric jos sau sa deschizi usa cu inchidere electrica) ... iar afara vezi 4 racketzi, toti cu "ciorapi" pe cap si cu bate in mana. Ce faci? Iesi afara din cabina ? Daca iesi, este foarte probabil ca la 10 minute dupa, sa nu iti mai iasa inventarul la dinti!!! De obicei ciorditorii astia de motorina umbla intr-un numar >2, deci de la 2 in sus. Iar tu esti unul singur! Ca sa nu mai zicem ca...de cand cu criza asta, soferii sunt din ce in ce mai..."subtirei"...adica slabutzi. Iar in fata unei matahale cu ceafa cat sensul giratoriu`, n-ai nicio sansa.

Este buna si metoda ta, dar pana la un anumit punct, adica pana la punctul in care constati ca esti jefuit. Dar in momentul imediat urmator constatarii acestui fapt, fiecare actioneaza dupa cum a fost el invatat, pregatit sau dupa instinct.

Eu consider ca cea mai buna metoda este un pistol neletal de care faci uz imediat cum se atenteaza la siguranta ta, la integritatea marfii pe care o transporti sau la orice alt bun avut in posesie. Bineinteles, uzul de arma se face dupa avertisment prealabil, 3 focuri in aer, etc. Cititi legea 295/2004 privind regimul armelor si munitiilor si, dupa ce va puneti bine la punct cu legislatia, scoti permis de port arma si, in caz de uz de arma intr-o ultima instanta (daca altfel nu s-a putut), adaugi 1 bucata martor si n-ai nicio problema. Pentru ca hotul e hot, iar tu cu cazier curat si cu permis de port arma, pe care ai si utilizat-o in mod legal, fapt la care a asistat si un martor, deja esti OK.

Oricum, in 90% din cele mai NASPA situatii in care te poti afla, este suficient sa scoti pistolul (da, exact, doar sa-l scoti si sa-l tii langa corp, fara a fi nevoie sa-l fluturi prin aer sau sa-l indrepti catre tzestosul celuilalt), iar lucrurile se linistesc imediat...toata lumea se calmeaza si se sparge gasca. Restul de 10% din situatii, in care faci uz de arma, trebuie tratate cu o deosebita grija. Iti spun din proprie experienta. Iar ca si camionagiu, este suficient sa scoti arma pe geam si sa o incarci, adica sa bagi glontul pe teava si ai sa constati ca, oricat de rece ar fi sangele celui care te fura, in secunda doi fuge mancand pamantul. Pentru ca ... cei care fura motorina, nu au sangele prea rece. Cei cu sange rece rece, nu fura motorina...fura treburi mult mai serioase :)

Drumuri bune sa aveti! Si sa auzim numai de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare !bun nu iesi afara! dar incerci  pistol, telefon la politie , sau te iei si pleci cu hotii sub roti. dar in acest fel eviti sa iti faca paguba de 10,15,20 mil de motorina sau alte bunuri din vagon, parerea mea.. Dar intrebarea mea de ce multi soferi in loc sa doarma 2,3,4 ore stau ca pe maracini sa nu ii fure la motorina, cand poti avea un sistem si poti dormi cat de cat mai linistit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am facut sistemul alimentat la bricheta in cabina soferului, cu firul pana la rezervor pus pe un colier langa buson, nu este vizibil firul, in momentul ce este desfacut busonul sare alarma,... iar daca firul este descoperit si taiat, alarma va suna si in cazul acesta :) .Acum lucrez la cel de pe prelata !  8)

Daca alarma suna prima data cand firul e taiat ma intreb cine mai leaga firul inapoi pe acolo dupa. Intrebarea ar fi: daca se suna la 112 la primul semnal al alarmei cine are viteza mai mare: hotul la furat sau politistii la ajuns la locul faptei? ( asta era buna de dat ca problema la bac )  ;D ;D ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

leobango. Firul nu o sa fie vizibil, o sa fie bine ascuns, si apoi noaptea slabe sanse sa vada firul,culmea bagat si  pe sub o garnitura.. 2 contacte mici in spatele busonului.. imediat dupa neatingerea lor va avertizeaza.. acum pe urma ce faceti voi e treaba voastra.. impuscati hotu, dati peste el, sunati la politie etc. Eu unul il fac pt mine pt a putea dormii mai linistit si sa nu fiu intepat la motorina.  :-X

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Trebuia sa mai adaugi un punct la sondat "da, este bun dar nefolositor" , cu siguranta as fi votat-o  :).

Acum am sa-ti spun de ce este bun.Este bun ca isi face treaba , iar daca este bine mascat sistemul este foarte bine. Face zgomot si te avertizeaza in cazut in care cineva atenteaza la rezervorul sau prelata ta.

Am sa-ti spun si de ce este nefolositor. Cum spuneau si colegii de mai sus, degeaba ai un astfel de sistem daca : ei fac gaura in rezervor (de ceva timp ,nu se mai chinuie sa desfaca busoane si tot felul de sisteme antifurt, dau direct o gaura, timp redus de operare si risc minim de a fi auzit), ii vezi pe geam ca te fura si nu poti intervenii pentru ca ei au arme  (albe sau de foc) si tu nu, ca te depasesc numeric si nu ai nici o sansa in lupta contra lor, sau te mai blocheaza in interiorul masinii,etc. Iti iei permis de port arma

, cumperi un pistol, ii auzi ca-ti umbla la rezervor, il scoti pe geam si constati ca ei au un AK-47, sau un UZZI.

Cred ca ce-a mai buna solutie ar fi parcarile incercuite si pazite cu sisteme de supraveghere video si cu paznici care sa nu fie manjiti.eventual si vreo 2-3 caini acolo :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

stefan24 cauta sa faca un sistem care sa-l atentioneze ca cineva ii umbla la rezervor.

mie mi se pare o chestie foarte buna. ia ganditi-va, daca va umbla cineva la rezervor si nu stiti nu este mai rau?

numai pentru faptul ca esti atentionat si poti suna la 112 si tot este un avantaj, chiar daca nu ai curaj sa iesi afara sau sa te iei la bataie cu hotii, poate incepi sa claxonezi, sa trezesti alti soferi.

daca esti intr-o parcare cu 20-30 de camioane nu stiu hotii cati colegi de la aceeasi firma ai tu acolo, si chiar daca nu ai, nu stiu cati o sa sara din masini la ei

pana la urma scopul sitemului este sa nu iti fure motorina, nu sa prinzi hotul, daca apuca sa vina si politia si ii prinde este bonus deja

stefan24 ideal ar fi daca ai putea sa cuplezi intr-un fel sistemul sa se aprinda si ceva lumini catre ei, cu siguranta lumina ii va speria mai tare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu va trebuie nici un senzor de parcare sau fire trase aiurea. daca vrei sa faci ceva ca lumea montezi un CM (contact magnetic) care se pune pe usi la sistemele antiefractie. iar daca vrei sa te anunte cu ceva timp inainte de a se apuca de ''forat'' iti pui un PIR (senzor de prezenta). unul bun e vreo 50 lei fara TVA (un DSC sau PARADOX). se apropie vreun terorist te anunta; ii tai alimentare te anunta, tai cablul cu totul la fel..... daca cineva doreste detalii il ajut cu placere sa-si faca singur un asemenea montaj.... o sa incerc sa pun si niste poze ca sa vedeti despre ce e vorba. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pana la urma scopul sitemului este sa nu iti fure motorina, nu sa prinzi hotul, daca apuca sa vina si politia si ii prinde este bonus deja

Propun sa inventeze stefan si un zmac ( lasou ) pe care sa-l arunci din cabina si ai prin si hotu, ca un bonus la sistemul lui. Asa o sa fiti multumiti??? ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • EX Staff

Poate fi scos sorbul de motorina si ramai cu antifurtul pe buson dar cu rezervorul gol.

" ....Mos Craciun cu plete dalbe,a sosit de prin nameti ......". cam asa a picat raspunsul tau, pai atunci hai sa blindam tot camionul,il facem tanc,Abraham,Lincoln,Panther....sau un T34 ca ala era sovietic si era robust !

Daca e sa te calce hotii te calca si cu camere de luat vederi si sensori infra ptr miscare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

" ....Mos Craciun cu plete dalbe,a sosit de prin nameti ......". cam asa a picat raspunsul tau, pai atunci hai sa blindam tot camionul,il facem tanc,Abraham,Lincoln,Panther....sau un T34 ca ala era sovietic si era robust !

Daca e sa te calce hotii te calca si cu camere de luat vederi si sensori infra ptr miscare !

CORECT!asta am vrut sa zic dar m-am abtinut,hotul te fura oricum,de-aia e hot :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Poate fi scos sorbul de motorina si ramai cu antifurtul pe buson dar cu rezervorul gol.

;D ;D ;D propun fabricarea  unu ,,scut ,, ca la nava stelara Enterprisse , si cand vine hotu, sa dea cu capul in el ,  ;D ;D ;D  si atunci stii ca ... FORTA E CU TINE  :P :P :P

bafta in continuare stefan ,  mosuvaly a promis ca ne prezinta un ,,proiect ,, . sa vedem ce iese  :o :o :o !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu stiu daca exista ceva sa-i opreasca, dar daca ai un lacat de genu` pe capac, poate nu la tine se vor opri sa-se chinuie ci mai bine la unu care nu are lacat si nici macar capacul nu-l incuie  ;):D Iar inregistrarile le-am postat pentru cei care nu stiu exact despre ce este vorba, asa cum nu am stiut nici eu si a trebuit sa-ma documentez un pic. inreg. mai bune nu am gasit. Sry  :-\

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

corect spoon!

eu sa fiu hot,daca as vedea asa ceva pe un rezervor as pleca mai departe.a,daca sa zicem ca te gaseste parcat prin nu stiu ce loc parasit si singur,cred ca te-ar ataca cu toate sistemele de

securitate din lume.pai degeaba e zicala ca incuietorile sunt pentru oamenii cinstiti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
  • Members

Salut.Vad ca va bateti pe idei despre sisteme de alarma la rezervoare.

Este un lucru bun sa ai asa ceva,doar pentru simplul fapt ca te atentioneaza si poti daa cheie si pleca mai departe.

E mai placut sa te trezesti dimineata cu busonul desfacut si fara 1000l???

Nu prea cred.

Poti sa-mi dai un numar de telefon sa vorbim mai multe???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.