Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

Buna. Sunt si eu un angajat la aceasta firma....am cunoscut multi soferi in firma asta....si exista o regula: doar lenesi se plang, nu am auzit un sofer care isi face treaba sa se planga de ceva. Legat de domnul Nan Cristian, cel care a adormit pe volan, din punct de vedere profesional da lectii la multi soferi. Pleava firmei sunt relatiile unora dintre soferii lingai si celor de la birou.

O0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegii, acum intr-adevar mai sunt multi colegi acasa din decembrie care ii pot acoperi pe cei care pleaca de Paste acasa, dar in iulie-august cand sunt concediile iarasi va fi deficit, deci aveti in vedere si aceasta perioada.....Eu, de exemplu, as vrea sa merg acasa la sf iulie-inceput august si nu stiu daca va fi om in schimb....si ca mine sunt multi colegi.Drumuri line sa avem!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
exista o regula: doar lenesi se plang, nu am auzit un sofer care isi face treaba sa se planga de ceva.

Ce vrei să spui cu asta? Dacă mă deranjează nesimțirea, mojicia și de-a dreptul prostia unora dintre colegi și aleg să spun asta public, înseamnă că sunt un leneș? Dacă am acceptat și respect ''regulile casei'', sunt un leneș? Dacă ''țin cu casa'' și sunt loial companiei în care lucrez, chiar dacă mă mai cert cu disponenții sau mai știu eu ce, înseamnă că mă plâng?

Mă poți acuza de ce vrei tu colegule, dar nu de ipocrizie...

Eu nu mă dau gogoașă că sunt mare și tare și fac și dreg, departe de mine atitudini de genul... din contră mă laud cu ceea ce nu fac: nu folosesc magnet, nu fur din marfă/motorină, nu mint/înșel pentru câțiva bănuți în plus... . Nu am nevoie de aprecierea nimănui pentru ceea ce fac sau nu fac, dar în același timp nu voi rămâne impasibil atunci când există riscul de a fi băgat în aceeași oală cu gunoaie de care vorbeam mai sus.

Chiar și așa, oricât de arogant, zeflemitor și chiar jignitor aș fi, unii sunt prea retardați ca măcar să se prindă că pur și simplu, în fața mea nu valorează nici cât negrul de sub unghie.

Profesionalismul în meseria asta colegule e mult mai mult decât manevrarea cu dibăcie a covrigului... și asta nu o spun numai eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Domnu Cristi, tipic romanilor, este sa vada ce este in curtea vecinului,nu in curtea lor. Daca altu este cretin ce treaba ai tu. Eu ziceam ca cei care isi vad de treaba nu se plang...niciodata nu o sa fie un angajat multumit total de angajatorul sau. Eu nu acuzam pe nime persoanal, generalizam..acuma cine se simte e bine cine nu....bravo lui. Legat de mesajul tau cu Cristian Nan; te rog sa-mi spui si mie ce ai castigat cu acea postare...vreau doar sa stiu cu ce esti mai bogat, realizat dupa acea postare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Mai colegule asfalt,ce ai scris tu acolo a fost adevarat intr adevar,dar oarecum pompos si pea "literar" ca sa zic asa.Intr un fel se cunoaste de aici ca nu esti sofer decat de nevoie(adik schimbat job de birou cu unul de tirist,ca am avut destui elevi din astia la Kurt :)) ).Nu vreau sa te jignesc pe tine sau alti colegi care au lucrat sau lucra inca la Kurt,dar greseala multora dintre ei este ca i "doare capul" de vecinul din dreapta sau stg" si trebuie ei sa dea nume sau exemple..Asta un aspect doar si al doilea multi se dau mari dar cand este sa se impuna sa si expuna pct de vedere la birouri fiecare gaseste scuze gen "am rate la banca,copii mici",etc.A fost si este in contiunare kurt Beier o firma serioasa,pacat ca nu exista "conexiuni" intre cei de la birouri si soferi..Nu va mai certati intre voi nu va mai turnati pt ca asta urmaresc si unii din cei de la birouri..Am lucrat 3 ani la Kurt(colegii ma stiu,chiar daca am avut gura mare si nu mi am facut multi prieteni,am fost franc ca sa zic asa..)

Si ca un P.S. tot respectul pt Karoly,Zsolt,Voicu(si poate inca cativa,care nu au uitat de unde au plecat si au inca sange de sofer in ei),pt ceilalti multa "sanatate" si sa ne vedem "cu bine"

Hai norok si Drumuri line

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ai dreptate Mamitzoi, nu sunt sofer(sunt incepator), stiu ca nu este usor, dar multi se plang si nu fac nimic pentru asi rezolva problemele. Daca zici ca ai lucrat la Kurt si ti-ai facut treaba nu cred ca ti-a zis cineva ceva. Stiu si de problemele de comunicare intre soferi si oamenii de la birou, m-am lovit de aceste probleme. Daca cuiva nu-i plac conditiile si este bun in ceea ce face, cu siguranta isi va gasi usor un loc mai bun sau asa cum isi doreste. Legat de rate, copii, si datori, sunt sigur ca aproape toti au asa ceva dar mai trebuie si demnitate. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
tipic romanilor, este sa vada ce este in curtea vecinului,nu in curtea lor.

Nu mă confunda cu vreun pensionar care nu are altceva de făcut decât să bârfească și în același timp să nu crezi că ascund ceva atrăgând atenția asupra altora. Cristian Pușcașu este numele meu, sunt din Petroșani (HD) și lucrez la Kurt Beier din noiembrie 2012 (61038 e codul de angajat)... sună tu, te rog, la firmă și interesează-te singur dacă am demonstrat (sau nu) că merit titlul de șofer profesionist. Abia după ce faci asta să-ți permiți a mă lua la rost... de acord?

Daca altu este cretin ce treaba ai tu.

Așa cum am mai spus, fac tot ce pot să nu fiu băgat în aceeași oală cu nici unul din ''exemplele'' date de d-nul Karoly, indiferent cât de ''bazat'' profesional e respectivul. Și încă o chestie... printre cele câteva motive de NEcreștere a salariului, invocate de către conducere se numără și comportamentele unora dintre colegi (comportamente nu tocmai potrivite, evident), deci nu te mai hazarda să mă întrebi, oarecum retoric, ''Ce treabă am eu?!?''... Mentalitatea asta de 2 bani se numără printre cauzele pentru care suntem văzuți așa în Europa.

Legat de mesajul tau cu Cristian Nan; te rog sa-mi spui si mie ce ai castigat cu acea postare...vreau doar sa stiu cu ce esti mai bogat, realizat dupa acea postare?

Era doar un exemplu și un prilej de a sublinia ceea ce tocmai spusesem (și nu numai eu). Nu apare doar numele lui în acel mesaj și putea foarte bine să fie alte nume acolo, la fel le postam... Nu căuta să mă scoți responsabil pentru publicitatea negativă și nici nu încerca să distorsionezi realitatea acuzându-mă (oarecum mascat) de interese ascunse...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Domnule Cristian, eu stiu cine esti...probabil de acea mi-am permis sa intru in discutie cu dumneata, nu-s genu care se baga in seama. Pot sa-ti zic si masina pe care esti si ca esti in Ringsted in acest moment, dar lasam lucrurile astea la o parte, doresc sa ne consideram egali. Si sa-ti raspund la intrebarile tale sau nemultumirile tale: nu te confund cu un pensionar, daca iti vezi de treaba nu esti bagat in aceasi oala cu ceilalti, asta in ochii cui conteaza pentru tine, legat de Cristian, nu la rastagnit pe Isus, a adormit in timpul lui liber.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
nu te confund cu un pensionar, daca iti vezi de treaba nu esti bagat in aceasi oala cu ceilalti, asta in ochii cui conteaza pentru tine

Eu aș fi cel mai mulțumit să fie așa cum spui.

Între noi fie vorba (și cu asta închei discuția asta, că eu am antecedente pe acest forum) mândria mea că sunt un român cinstit nu e de vânzare și nici subiectul vreunei tocmeli.

Și eu sunt capabil să fur/mint/înșel, să nu mă crezi vreun sfânt la o adică, dar la mijloc e vorba de câteva principii ale mele peste care nu trec nici dacă s-ar suci pământul cu curu'n sus... În cazurile de față, dacă mă întrebi pe mine, ceea ce fac colegii mei nici măcar furturi nu sunt... cel mult niște ''găinării''. Se cred mari ''jmekeri'' că au supt 50L de motorină într-o noapte, opriți cine știe pe unde ca să nu-i vadă careva și după aceea stau cu morcovu'n cur câteva zile să nu-i descopere... pfff. Și dacă cineva de la diesel team închide ochii sau doar ''bifează'' undeva în liniște... ''hoțul'' deja e plin de el că ''i-a făcut pe fraieri''... Să fim serioși...

puscasu.cristi4n@yahoo.com continuăm pe mess dacă vrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

O lasam asa, te rog doar, sa nu umpli forumul si facebook-ul cu ce fac romanii, daca tot esti patriot, nu trebuie sa scoti in evidenta ce fac colegii romanii sau de la KB. Astea se numesc rautati gratuite, barfe muieresti.

In rest, cele bune domnilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut celor doi colegi de pe forum asfalt si cri5tian.

Am citit toata controversa (sa-i zicem asa) si efectiv am ramas super surprins. De ce? Pentru ca pe Cristi (Nan Cristian) il stiu ff bine de 5-6 ani.

Nu este genul de tip sa se omoare cu bautura si chiar m-a socat cele aflate, intre timp mi s-a confirmat si din alta parte acel incident si ca l-ar fi trimis acasa dupa, pacat, chiar nu cred ca era o abatere atat de grava tinand cont de imprejurari (in garaj, in timpul sau de pauza, etc). Parerea mea este ca si oboseala acumulata a condus la acea situatie penibila.

Cam atat am avut de spus si ma repet, atat el cat si inca aprox 6 soferi au plecat de la acelasi fost angajator din tara catre KB, unii mi-au fost subalterni (printre care si Cristi) si ma "doare" cand vad/aud astfel de chestii.

Pe final n-as vrea sa-l supar pe cri5tian, dar asfalt a zis bine ca NU trebuia/nu trebuie facute publice astfel de incidente neplacute ale colegilor romani, nefiind intotdeauna o obisnuita a celui in cauza.

Multumesc si sper ca nu am suparat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Îmi pare rău dacă s-a întâmplat așa cum spui, că l-au trimis acasă din cauza asta... erau destule metode să-l ''pedepsească'' dacă chiar era cazul. Situația respectivă, penibilă/rușinoasă/comică... indiferent cum vrei s-o numești s-a întâmplat din pură coincidență a doua zi după ce eu îmi exprimasem public dezamăgirea față de nesimțirea unor colegi (vezi și cele relatate de johannis, vis-a-vis de subiect).

Postarea mea se referea la nerespectarea regulilor casei, nu direct la comicul situației... iar legat de publicitatea negativă invocată... mai căutați pe forum înainte să-mi bateți obrazul, am postat și aspectele pozitive de la Kurt Beier (apropo de asta, atunci n-a sărit nici un angajat al K.B. să comenteze ceva, doar moderatorii și userii străini de companie).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu am stat pe parcare cu omul care le-a bagat capul in birouri.Dupa ce le-a faramat baraca,a curentat si dispecerul,si nu a patit nimic.Pe mine daca m-ar lua,le-as da un tun (motorina,marfa,cauciucuri),sa ma pomeneasca.Nu ma vor,ca nu am referinte bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Generalizam, nu mă refeream strict la tine...

Și cu asta basta, continuați voi să tăceți și să vă îngropați mizeriile sub pat căci până la coadă mi-e tot una. Dar nu-mi cereți mie să fac la fel, e prea mult pentru mine.

Ceea ce postez pe facebook (atenție domnule ''asfalt''... că n-ai binevoit să te prezinți) este strict treaba mea. Iar postările de pe acest forum sunt oricând la discreția moderatorilor, ei decid ce trebuie să rămână și ce nu, așa că scutiți-mă vă rog de ''recomandările'' dvs. vis-a-vis de necesitatea/utilitatea/oportunitatea vreunei postări...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

deci este de munca ? se plateste corect ? cat trebuie sa stai acolo ? cerintele care sunt ? un numar de contact detalii de la cei ce lucreaza acolo va rog,pt a vedea daca se merita...iar certurile se pot face pe privat.multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.