Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

Cu prelata transporti aproape orice in afara marfurilor perisabile.Se respecta programul zilnic de conducere cat si cel saptamanal mai ales daca esti singur pe masina.Programul e destul de lejer,in functie de dispecer si speditie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

colegule geoady,ar trebui sa le mai zici celor interesati ca daca disponentul i ti zice sa sari din program tu asa trebuie sa faci!! NU se mai lucreaza la PROGRAM la Kurt de un an!!Cei de la birouri va zic ca daca va forteaza expeditia sa faceti asta sa le dati tel,ca rezolva ei problema! Tu esti obligat sa respecti programul!! Dar suni de nebun la office sa le explici care i situatia iar "uscatul" de Dudu sta pe jocuri la PC iar "blegul"ala de ionut se uita la telefon cu o greata mai mare ca a unei gravide in prima luna!! Am vazut asa ceva eram pe hol de nenumarate ori cand ei exact asa faceau.In timp ce tu disperat incerci sa prinzi o legatura la office,expeditia(disponentul)tipa la tine pe tom tom sau la tel cand te prinde ca tre' sa faci cum zice el!!Daca sari din program (pt ca astepti de zeci de minute sa vb la office si tot degeaba,stai pe loc si "time is money")iaar nu i bine ca tipa ceilalti la tine(Dudu,Ionut,etc) ca de ce ai facut asta ca te dau afara,ca daca te prinde BAG sau alt organ de politie TU ai sa platesti amenda!

Camionagistul,la prelata se transporta orice intr adevar,asa cum a zis si colegul geoady,dar sunt trasee aproape imposibile(aproape ca a celor de la Hartl)

Cineva scria mai sus ca ramane Kurt cea mai buna firma...Nu i adevarat! Pt mine ramane singura firma dupa care mi pare rau este adevarat,dar de cand se ocupa Denis,Dudu,Ionut si inca cativa incapabili de "rotile" firmei a cazut rau de tot..M au sunat colegi care sunt printre putinii vechi de la Kurt(care au mai ramas) si pe langa ca vor sa le faca(daca nu cumva au facut o)1300e/luna cu 500lei pe tara,in caz ca lovesti o oglinda sau agati spoilerul ori o aparatoare(intr o bordura inalta noaptea cand cauti sa te strecori in parcare,sau la ROLA cand e gheata pe vagon)si trebuie sa recunoastem ca la multi dintre noi se intampla asta indiferent de experienta care o avem,Kurt Beier numai strica Casco ci platesti din buzunarul tau(e pare ca au luat exemplul celor de la Blom).

Iar HBT Internationale Transporte(divizia de la Cluj)cei care se ocupa de magariile din tara si de angajari ,este cica in insolventa datorita numarului mare de procese intentate de catre noi fostii angajati,care timp de 3-4 ani(cum a fost si cazul meu/perioada mea de lucru la K.B.)nu au primit banii pe tara,procesele au fost castigate de catre noi iar Kurt nu mai vrea sa le plateasca banii(lei/ron)din urma a dat HBT in faliment,si atunci ia ti banii daca mai ai de unde!!

Printre altele,Kurt Beier este o firma unde daca ai curajul sa vorbesti sau impotrivesti,ti se cauta motive sa te dea afara,iar daca nu reusesc asta cu primul concediu care l iei nu te mai cheama inapoi la treaba(sunt zeci de soferi vechi in aceasta situatie).In situatia asta se afla si Doru(din Iasi) de la N&K si Valy tiganu(Bucurestenul)de la DSV,si a si putea continua lista,care au record de 3 ani la kurt de cand nu au mai plecat acasa,pt ca le este frica ca numai sunt rechemati(asta este sigur!)

Si pentru cei care indiferent ce am scris io aici vor totusi sa mai vina la Kurt,momentan("momentan" asta tine de prin ianuarie) numai angajeaza,pt ca din flota de 467 capuri cat a avut firma au mai ramas doar in jur de 2-300sute..

Si totusi daca chiar doriti sa veniti la K.B. nu uitati ca puteti lua teapa la ultimul salariu(asta am patit o si eu si alti colegi),mai ales daca ati avut "gura mare" si te ai pus in gura cu cei de la office vis a vis de program/incarcatura,etc

La salariul care l da Kurt acum,si in conditiile actuale referitor la alte facilitati care le ofera ei,mai sunt si alte firme care se incadreaza in tiparul lor.

Si ca un final NICI o firma de transport la care au ajuns ROMANI(fosti colegi/soferi)la birouri,nu o sa mai fie ca inainte!!

Sa aveti Drumuri Line si Doamne ajuta!

P.S.-pt cei care ma stiu dupa nickname ma cunosc indeajuns de bine din curte de la Kurt ca sa confirme ca nu mint,iar pt ceilalti eram singurul cu www.soferii.ro pe geam(o cabina impopotonata cu toate tiganiile posibile care le poate avea un sofer de tir :)) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

salut colegule anonim84.Nu,nu prea cunosc firme care angajeaza la echipaj,pentru ca eu nu s adeptul la asa ceva si de aceea nu am bagat in seama firmele care angajeaza in 2.

Oricum fara suparare,subiectu de discutie aici este expres a tot ceea ce tine de Kurt Beier si nu cred ca o sa gasesti raspuns pe aici la ceea ce cauti tu.Dar daca postezi la Locuri de munca/caut job, cred ca ai mai multe sanse.

Drumuri line

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • Members
ionut a plecat in concediu ,cica nu se mai intoarce si supriza DUDU isi da demisia adevarat?

Salut colegu ,

Ionut a venit din concediu.... cat despre Dudu , gurile rele spun ca a fost fortat sa demisioneze.

Tot ce a scris Mamitzoiu este adevarat , se fac alte contracte pe o alta firma , dar cu acelasi sediu si aceiasi angajati ... ce faliment o fi asta nu stiu ?! Noile contracte prevad clauze ce lasa cu gura cascata si angajatii unei banci. Sunt colegi care de la Cluj se intorc acasa , nu vor sa l semneze. Se impun max 10h de functionare in gol a masinii pe timp de vara , 20h pe timp de iarna ... sa l vad eu pe ala care merge toata noaptea si ziua poate dormi in masina la peste 35 grade fara clima de stationare , nu mai aduc in discutie zgomotul facut de frig. Pentru ei suntem doar piese de schimb , asta e motivul ptr care se fac angajari in permanenta ... care cum fac ceva experienta la scoala kurt beier cauta la mai bine. Cat despre programul de condus ... depinde la ce speditie esti , in general la prelata se respecta.

Drumuri line colegi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare tuturor! Se pare ca incet-incet se duce pe rapa si firma Kurt Beier, sau mai exact HBT BGT dsu cum se mai numeste noua firma. Singurele lucruri care mai tineau soferii buni la aceasta firma era faptul ca se virau la timp si ca la unele speditii se respecta programul de condus(repet, la unele speditii). Mai nou se pare ca nici banii nu mai sunt virati la timp. Daca ai "nesimtirea" sa suni sa intrebi la Cluj de salarii esti imediat teleportat de la o persoana la alta. Ceea ce a scris mamitzoiu este adevarat. Nu am avut onoarea de a-l intalni personal dar soferii vechi din firma pot confirma cele spuse de el si ce fel de persoana este. De multe ori ajungi sa faci coletarie la prelata pe anumite trasee de iti vine sa iti iei campii. Nu vreau sa mai repet toate inconvenientele prezente pe aici, multe din ele deja spuse, dar un lucru e clar, se duce de rapa si una din firmele care mai ramasese cat de cat ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • Moderators

oooooo!! Mister Gunea!! What a...beautifull surprise!! Tu "invatat romaneste" acum?! Din cauza ta a lui Nicolaj,Kasper,Denis si nu in ultimul rand "masterandul" ala de "subnutrit" Dudu s a dus firma asta la vale si au plecat toti soferii ai mai buni(exclus moa pt ca io eram cel mai al "dreq si mai rau sofer din firma"..

Scuze Cristian,spre deosebire de altii tu si Nicolaj nu sunteti chiar atat de rai ba dimpotriva unii dintre cei mai buni dispo(referitor la cubaj,ore trafic,etc) dar toata lumea stie ca ar trebui sa va tratati la un spital de profil(psihiatrie)..

Si nu era cazul sa postezi aici,unde este un site dedicat soferilor si OAMENILOR nu unora cu probleme psihice..

P.S.- Aceleasi "salutari de bine" lui Dudu(care am inteles ca nu mai este printre voi) si lui Denis!!..The world is not so big enough .. i will find u!! >:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.