Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

Iata datele problemei cu angajarea la Kurt Beier: Daca ai noroc si esti angajat ti se spune la Cluj ca nu trebuie sa depasiti programul de condus niciodata pt ca altfel veti fi trimisi acasa.Te urci pe camion si constati ca nu este asa.La prelata la majoritatea speditiilor vei merge si sambata si asta nu odata ci aproape toate sambetele,ceea ce inseamna ca la un moment dat vei iesi din orele legale saptamanale.OK dar daca te plangi la birouri unde candva chiar te ajuta cineva referitor la depasiri de program,o sa constati ca ti se spune "plateste firma amenda stai linistit".E bine ca plateste firma dar rau pt tine ca sofer sa ai numele pe la politia din germania de ex ca atunci cand esti oprit si vede ca ai 2-3 amenzi deja esti omul negru si esti tratat ca un sofer rau si poate te si trezesti cu o interdictie de cateva luni.

Ideea este simpla,nu depasiti niciodata ceea ce este legal nu va poate face nimeni nimic ci doar sa va tineti punctul de vedere si sa nu va inmuiati in fata disponentilor,pt ei nu conteaza decat marfa si atat.

Concluzia: La Cluj toate sunt bune si fumoase iar in danemarca afara vopsit gardul si in interior te mananca leopardul (disponentul).

Ceea ce vreau sa intelegeti este ca disponentii danezi chiar nu dau 2 lei pe tine ca sofer,iar unii romani de la Padborg (cei de la birouri) au cateva bile negre si nu se mai baga peste disponentii danezi,deci nu te mai ajuta nimeni.

Avem colegi carora li sau spus cuvinte grele,injurii aduse de disponenti etc si asta doar pt ca au incercat sa conduca legal.

Ca exemplu eu pt cativa km (4-5) nu am fost lasat sa intru la parcare sa fac un dus,motivul fiind extra kilometrii,evident ca m am dus sa ma spal din propria vointa si in urma certurilor la telefon cu disponentul.

Disponentii de la Cluj sunt ok,chiar simti ca ei vor sa te ajute si uneori reusesc dar in general nu prea au nici ei ce face,sunt sub tutela danezilor si sunt lipsiti de orice putere in unele cazuri.

Va doresc mult noroc si sa cititi topicurile "Kurt Beier",toate plangerile sunt adevarate 100%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Dragi colegi! :)

Nu mai credeti toti neadaptatii care vorbesc de rau un mediu de lucru performant, occidental, care solicita angajatii a se ridica la un nivel cat mai inalt.Pe toti cei care sunt cinstiti, corecti si cu dorinta de afirmare, ii asteptam cu drag.Noi apreciem soferii seriosi si muncitori.Ei sunt cel mai important element din cadrul companiei.Este extrem de important pentru noi a avea soferi care sa se incadreze in timpul de livrare prevazut si de aceea cateodata meseria de sofer poate fi stresanta.Cred ca pot spune ca la Kurt Beier este un mediu dynamic care ofera posibilitatea avansarii in functii administrative cu satisfactii si beneficii pe masura functiei ocupate.

Va astept cu drag! :-c:ymhug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

cristian , las.o la punctu' mort , mediu de lucru ' performant ? ha ha performanta e cand reusesti ca dispecer sa incadrezi munca logistici cu cea a soferului si invers si nu numai din cauza sumelor amenzilor , ci pentru a face soferul mandru ' de acel mediu ,, performant ,, ( timpi odihna , timpi normali de tranzit , comunicatie , etc ). pentru mine simplu fapt ca nu se respecta timpii de odihna saptmanala ma face sa am dubii in fata acelui mediu performant si dinamic , performanta e sa nu risti nimic , nici fizic nici material !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Domnule Gunea Cristian, în cazul în care nu v-ați prins până acum, haideți să vă explic eu care e treaba. Băieții aici au apreciat dorința dumneavoastră de a lăuda compania al cărei angajat sunteți. În fond, e normal ''să ții cu casa'', mai ales că loialitatea e o calitate din ce în ce mai rară. DAR... (și ăsta este un mare ''dar''), continuînd a vopsi o cioară și pretinzând că e cel mai frumos papagal, în fața unora dintre noi care au lucrat în aceeași companie și care cunoaștem ''pe pielea noastră'' cât de lung e ciocul papagalului în discuție... asta deja nu mai are legătură cu loialitatea față de angajator.

Kurt Beier este o companie serioasă, oferă condiții de lucru excelente și nu în ultimul rând este o companie în care nu prea există ''grija zilei de mâine''. Banii sunt cam puțini (oricum, nu sub media pieței), dar sunt la zi în adevăratul sens al cuvântului, mașini noi-nouțe și foarte bine întreținute și aș putea continua mult și bine subliniind aspectele bune.

Problema mare este mediul de lucru, mai exact colegii (fie ei șoferi sau disponenți). Ăsta este motivul pentru care eu am demisionat din această companie. Pentru mine a fi coleg cu niște hoți și/sau țărănoi e un pic cam mult de suportat... și sunt convins că înțelegeți exact la ce mă refer (și dacă chiar nu înțelegeți vă invit să răsfoiți postările mele pe acest forum, o să vă luminați până la urmă).

Aș fi vrut să fiți la Padborg când colegii de la CarTrans și Aqvila (ăia de fac mai mereu pauzele vis-a-vis de Shell) râdeau și cu cu*ul de spectacolul gratuit oferit în curtea Kurt Beier (bere, manele și înjurături)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

D-le Gunea,tu esti exact ala care ocazional injura la telefon soferii,tu esti exact disponentul care face de rusine firma Kurt Beier,nici macar nu pot sa-mi dau seama cum de ai asa un tupeu nesimtit sa postezi aici.Nu vreau sa para jignire din partea mea dar colegii stiu exact de ce scriu asta si ca este adevarat 100% ca esti departe rau de dinamism si performanta....Si nu are rost sa amintim de speditia N&K unde tineti in brate cativa soferi care nu ca fura ci fac jaf la drumul mare de motorina si carne.Partial acest jaf este sustinut de voi de la birouri pt ceva motorina si o bucatica de carne pe care o frigeti la gratar exact in fata tuturor...Soferii buni pleaca unul dupa altul in alta parte pt ca au mandrie si nu pleaca capul in fata voastra.

Dinamism si performant?Colegii se imbata aproape in fiecare wek si se taie in curtea voastra si nu sa intamplat numai odata...Si ca sa intelegi exact cum stau lucrurile unii din noi chiar stiu ca oamenii importanti din Kurt Beier habar nu au ce se intampla in realitate si cum fortati soferii sa rupa programul in fel si chip,dar nu e tarziu cat de curand toata tacma voastra de la birouri va fi sparta un pic,a mai reusit un coleg asta...vor reusi si altii.Are rost sa amintim si de echipajele care fac numai 18h/9pauza?Chiar crezi ca oamenii aia sunt odihniti candva?Si sunt multe multe altele nereguli pe care le impachetati si le puneti fundita sa para ca totul este ok.

Drumuri bune colegii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cum spuneam??? Neadaptati??? :-q Probabil ca cei care mai au comentarii negative la adresa noastra sunt si cei care nu vor sa creeze concurenta pentru postul de sofer...Nu-i credeti!!!Sunati si vedeti cand puteti veni.Sunt locuri?Daca da, e de rau.Daca nu, e de bine.

Eu personal nu am constrans pe nimeni niciodata sa incalce programul de lucru.Cei care l-au incalcat au facut-o de bunavoie :ymdevil: .

Volanul si cheile sunt in mana soferului X( ...De ce intr-un meci de fotbal jucatorii, antrenorii si spectatorii injura???Se incearca o stimulare catre victorie...Cei slabi nu au ce cauta aici!!!!Aici rezista cei mai buni...NO PAIN, NO GAIN!!! :-bd

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Oare cât de mult crezi că poți întinde coarda ''vinețiule''?!?... Cât de în siguranță te poți simți în birou la Esjberg de-ți permiți să vorbești așa?!? Hai să-ți povestesc eu ceva.

Ai un coleg în birou acolo, pe nume George, oficial pe post de traducător, dar mai face și ''gardă'' din când în când. La un moment dat, într-o sâmbătă dimineață, vreo 5 mașini de N&K converg toate la Klimat ( în Helsingborg, Suedia). Acolo... surpriză. Dăm peste colegul tău George, trimis de cu seară de la Esjberg să descarce un vagon, din lipsă de șofer/cap tractor (venise cu un cap ce fusese deja pregătit pentru vânzare). Dacă vrei să știi cum e să-ți fie teamă pentru integritatea corporală... roagă-l să-ți povestească, sunt sigur că n-a uitat.

Așa că, una peste alta, sfatul meu e s-o lași ''la punctul mort'', cum spunea un coleg mai înainte. Nu de alta, dar prieteniile între șoferi nu prea țin cont de angajator, sincer îți spun. Dacă mă apuc să povestesc ce vorbești tu aici, sunt gata să-mi pun casa la bătaie că în maxim 2 luni găsesc filmulețe pe YouTube, cu tine, alergat cu levierul prin curte...

Știi la fel de bine ca și mine cât de ''botanist'' e Denis. Dacă-l sună cineva (nr. e pe site) și-i șoptește ceva cât de cât convingător (și să-l mai prindă pe Denis și ''făcut''... ) în maxim 2 săptămâni vei avea soarta lui Alin (fost coleg de-al tău).

Între noi fie vorba, amândoi știm că ești ''un nimeni''... nici măcar fizic nu apari cine știe ce și nu cred că mai e cazul să-ți amintesc despre mentalitatea românească, știi tu... aia cu mușchii și cu țăranii... Pe măsură ce insiști să sfidezi lumea, inevitabil se va găsi unul să-ți bage mințile în cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cri5tian vad ca esti frustrat si faci pe vitezul aici >:( .Te astept la birou sa-mi bagi mintile in cap ca nici macar fizic nu "apar" cine stie ce.Mental cum par?Ce-ati vrea?Sa fiti platiti ca-n occident dar sa munciti ca-n Romania?Cu motorina si marfa lipsa?Sunteti cumva dintre aceeia?Zilnic sunt sunat de soferi care au lucrat cu mine si care vor sa vina la lucru dar acum nu am loc.Nu am amenintat pe nimeni niciodata sa incalce programul de lucru.Ar fi fost impotriva legii.A fost alegerea lor.A fost lipsa lor de professionalism.Aici avem nevoie si raman cei mai buni profesionisti.Prost nu-I ala care zice, Prost e ala care face.Auf Wiedersehen :-h \:D/ .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

pe cursele de spania de ce nu se fac pauzele ca la legea ,, sofereasca ,, ? ca e imposibil sa faci saptamani la rand cursa ..... cate amenzi au fost pe ultimul an? o fi o tactica ,, la deruta ,, acum observ kurt cu numere de germania , foarte putine pe dsv , cateva pe n&k si va cam intrece rs transport (bulgaria) ..... in un sofer :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Mai asta a lui Gunea! Ti am mai zis ca nu ai ce cauta pe site ul asta ca este pt soferi si OAMENI comentariu eliiminat TU nu ai FORTAT pe nimeno sa mearga peste program?! Aduti aminte din februarie 2010 sau 2011(sa mi fie cu iertare ca numai retin anul) lucram la Dan Cargo (unde am stat practic 2-3 ani la expeditia respectiva),a intraat Jani in concediu de maternitate si ai intrat tu in locul ei.De cate ori mi ai cerut sa sar din progarm si nu am vrut? Mai tii minte? De cate ori ai apelat la Alin Rares si Karoly sa ma convinga? Mai putin Karoly care de altfel este singurul(si nu in ultimul rand Zsolt) care mai tine cu soferii si ajuta cum poate..Dac nu ti mai aduci aminte atunci stai sa ti reamintesc io! Am fost cel care te a intrebat la tel (raspunzand injuriilor si amenintarilor tale ca ma dai afara si ca am sa platesc io si cu parintii mei motorina pe care am consumato,pt ca tu "masterandule" nu stii sa faci un traseu decat de pe google map), comentariu elinimat . Acum ma mai tii minte? Am avut id angajat 60071(eram printre cei vechi de la Kurt daca stii ce inseamna codul ala).Tot nu ti ai adus aminte de mine?! Stai sa ti mai zic...Cand am ajuns la Esbjerg cine a intrat dupa tine in birou si ai fugit in stada dar a ramas prostu' de Nicolaj cu Kasper(cand inca era invatacelul/catelul/argatul lui) si l am chemat in schimb pe el afara,practic l am tras de haine ca sa i arat cine este 'the most fucking sheet on this company".

Tot nu ma mai retii? eram singurul sofer de la Kurt care aveam placuta cu "soferii.ro" in dreapta si "george" in stanga.

Sa le multumiti(tu ,Nicolaj si Kasper) lui Alin si rares grindeanu ca m au tras afara din birou sa nu fac o prostie mai mare.

Nu stie Gerhard ce se intampla in firma asta, iar Kurt de cand s a inbolnavit nici atat..A ti bagat o firma mare de succes la apa! Oamenii capabili va incomodau si a ti facut tot posibilul sa i dati afara sau sa i faceti sa plece.Asta vis a vis de fratii Grindeanu.

Mai Cristian Gunea mancate ar ITELA ta cu tot(ca tare ti o mai placut expeditia aia) cand ai sa fii macar JUMATATE meserias ca Rares poti sa zici ca esti un disponent, pana atingi nivelul acela esti un ratat pt cei multi care am plecat de Kurt si care stim cu ce se mananca soferia!!!

Firma buna zici ca mai este acum?! Cine strange haturile acum? Denis prostu' satului" Ionut maaaaarele director cazut ca incepator dintr o cabina de F13, si subnutritul ala de Dudu. Oare de ce au plecat majoritatea la firme alde Kaj Madsen, Blom, Essers, sau alte firme de prin Belgia ? Nu au plecat de bine si chiar daca sau dus la bani "mai jos" macar au ajuns undeva unde sunt cat de cat respectati!

Mario lasama te rog sa mi pun si niste poze pe site pe aici ca sa si aduca aminte cu siguranta de mine si sa stie cine l cauta!

Nu mi este frica de nimeni si nimk in afara de Dumnezeu,numai el ma poate judeca pt ce am facut si voi mai face, de aceea imi asum orice responsabilitate vis a vis de postarea aceasta!

comentariu eliminat .

Sa aveti Drumuri line colegilor

P.S.- scuze moderatorilor, repet imi asum orice raspundere pentru aceasta postare

george te rog sa respecti regulementul ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Offf..scuze Mario,oricum am scris in engleza ceva muuuult mai explicit special pt personaje ca ei...daca a si putea sa ma teleportez la fiecare dintre ei in camera noaptea le asi fi cel mai crunt cosmar pe care l au avut.Inteleg politica forumului si o respect,si mi cer scuze de fiecare data cand "dau pe alaturi", dar sunt sofer de meserie(nu am multa carte,sau nu sunt un bun orator ca multi alti soferi adevarati) si nu am schimbat job ul de birou cu cel de tirist cand a venit criza ca sa am un vocabular ca al lui Ponta :)

Inca o data scuze Mario,Cico and all

Drumuri line

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare mamitzoiu! nu stiu de ce te agiti cel care a preluat numele lui criastian victor gunea, e un lingau de la kb. gunea e prea slab de inger sa intre in polemica cu colegi de pe forum, iar un mesaj pt cel ce se da gunea " nu mor caii cand vor caini dar nici caini cand vor stapani!" alias gunea eu cand am fost la kb. tu unde erai? ca nu imi aduc aminte! arde uff ufff ce arde cristi se numea ( stingator) deci gunea nu are vocabularul asa dezvoltat ca inpostoru gunea nu mai aplecati capu la provocari!!! :-bd:-bd \m/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

erwin, din respect pentru moderatori si forumul acesta nu mai am de gand sa raspund la fel de fel de provocari...oricum cred ca ai dreptate intr o oarecare masura intrucat Gunea nu vorbeste atat de bine romaneste(din cate mai tiu io minte),dar totusi pt un "lingau" acest om stie cam prea multe referitor la activitatile lui Cristi..

Hai noroc si Drumuri line colegule..iar tie "Gunea" sau cine ai fi tu...mergi cu Domnul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

adevarul trebuie sa fie ,nu va incumetati sa aflati?

KURTBEYER,,,,,,,PIERDE TEREN,soferii nu mai sunt prosti".....dumnezeu vede dar si cind aplica reguli?........in genunchi asteptati voi sefilor plini de bani de la lingai"...el filmaza tot"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@Gunea scrie:Ce-ati vrea?Sa fiti platiti ca-n occident dar sa munciti ca-n Romania?"Din cate stiu eu,se munceste ca peste tot in Europa dar cu plata ca in Romania!La voi la firma ma refer!Pe vremea cand eu lucram la Andreas Andresen multi soferi romani au fost corupti de persoane ca tine sa vina sa munceasca pentru doar 1200 euro .Ca ei au dat dovada de slabiciune,este una dar voi ati aratat ca sunteti doar pusi pe capatuiala!Conditiile de lucru de la voi sunt lamentabile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
costy67 chiar nu inteleg mesajul tau fi unpic mai explicit pe limbajul soferilor daca se poate :-t si nu deranjez si nu primesc avertizment :-bd:-bd

Adica cum pe limbajul soferilor?Tu nu ai invatat sa citesti?Dupa mentalitatea ta soferul este mai incult decat alte clase profesionale?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.