Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

auzisem de un eveniment mai vechi, cand un sofer roman a sarit la bataie la un disponent danez (Nikolaj) dupa ce intrase cu camionul in birourile de la Esbjerg.si apoi alte povesti cu soferi polonezi care lucrasera inainte acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Daca esti tare de fire rezisti la firma asta zi ca ei fa ca tine si totu e bine a si daca ai o personalitate mai puternica e rau ca nu rezisti vb aia capu lasat sabia nu il taie asta e suntem sclavi pe niste banuti mai buni drumuri bune colegi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cine merge la baza Neumunster a incurcat-o ,e clar ,nu s-au schimbat multe din vechile obicee de la KB.Loati mai mbla cu pusca in spate?Ca la Esjbierg a facut-o.

cobra mai lucrezi la kb.? daca da ne cunoastem? esti din arad sau? eu sunt din arad?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

am 2 ani la kurt si pot sa zic cu parere derau ca firma asta a cam inceput sa se cam duca "la vale"... a reinceput sa se lucreze ca acum 1 an, incet dar sigur te pune iar sa sari din program, te certi cu ei(disponentii) referitor la program de condus odihna tonaj etc, ei suna la colaboratorii romania(disponenti de legatura intre krt si casa de expeditii) te certi si cu ala , de pus magnetul nu cumva ca te da afara, de scos cardul mere odata pe luna , care se risca(ca deh nu poti sa duci masina mai mult de 2 ori pe luna la service, colegii care stiu problema ma inteleg..)..

au ramas seriosi in continuare la bani si restul...dar ce este mai dureros este ca s au skimbat f multi colegi...romania..vb de caracter aici..nu stiu eu arat cum arat sunt si un pic mai rau...poate dar suntem toti colegi la urma urmei si ar trebui macar sa ne salutam din cand in cand ca nu de alta dar ne salbaticim altfel..multi au nasul pe sus uita ca abia au prins ceva experienta si..in fine ASTA place la Kurt sa n ai prieteni numai saa muncesti..aa si apropos spre durere celor putini carora le pasa casa de la neumunster dispare..o sa se revina la padborg din cate am inteles...

a fost o mareee paranteza scuze..referitor la kurt pot sa mai zic ca alte skimbari sunt cele legate de ekipaje..da adevarat ca sa u cam eliminat ekipjele (multumesc lui  D zeu) e mai bine singur ..sincer, cine stie si cunoaste ma poate aproba, DAR pt ca este un mareee dar i ti dau extradriver la cursele mai lungi sau urgente, si in general acum in ultima periaoda se dau soferi fara experienta absolut deloc!!! ultimul abia ce si a scos carnetul de 2 luni a fost economist la banca(baiat fain ce sa zic..ca si caracter) dar nu avea decat cele 6 ore de condus de la scoala de soferi) stiti ce inseamna sa coduci 18 ORE!!! in continuu, pt ca pe zapezile din elvetie de asta iarna muream dreq daca i l mai lasam sa conduca el...iar disponentii si casa de expeditii nu  inteleg, ei vor sa vadada program de condus de 18 ore!! de asta zic ca a reinceput usor dar sigur sa revina vremurile de acum 1-2 ani cand faceai singur la DSV cate 16-19 mii km SINGUR!!! cu Niclolaj in "spate".

si inca un amanunt..la Kurt time is money...inainte asa era acum au reinceput curse cu incarcari si desccarcari pe varf de munte in prapastii coclauri, rupi capul decuplezi si cuplezi la unghi de 90 ca sa poti intoarce si restul...asta insemana ceva ..cam suna a curse de pe bursa...inaunte kurt nu lua o cursa care insemna saa piarda timp si sa rupa capurile pt ca nu i conevenea..acum insa..trageti voi concluziile..

drumuri line fara capre

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

am 2 ani la kurt si pot sa zic cu parere derau ca firma asta a cam inceput sa se cam duca "la vale"... a reinceput sa se lucreze ca acum 1 an, incet dar sigur te pune iar sa sari din program, te certi cu ei(disponentii) referitor la program de condus odihna tonaj etc, ei suna la colaboratorii romania(disponenti de legatura intre krt si casa de expeditii) te certi si cu ala , de pus magnetul nu cumva ca te da afara, de scos cardul mere odata pe luna , care se risca(ca deh nu poti sa duci masina mai mult de 2 ori pe luna la service, colegii care stiu problema ma inteleg..)..

au ramas seriosi in continuare la bani si restul...dar ce este mai dureros este ca s au skimbat f multi colegi...romania..vb de caracter aici..nu stiu eu arat cum arat sunt si un pic mai rau...poate dar suntem toti colegi la urma urmei si ar trebui macar sa ne salutam din cand in cand ca nu de alta dar ne salbaticim altfel..multi au nasul pe sus uita ca abia au prins ceva experienta si..in fine ASTA place la Kurt sa n ai prieteni numai saa muncesti..aa si apropos spre durere celor putini carora le pasa casa de la neumunster dispare..o sa se revina la padborg din cate am inteles...

a fost o mareee paranteza scuze..referitor la kurt pot sa mai zic ca alte skimbari sunt cele legate de ekipaje..da adevarat ca sa u cam eliminat ekipjele (multumesc lui  D zeu) e mai bine singur ..sincer, cine stie si cunoaste ma poate aproba, DAR pt ca este un mareee dar i ti dau extradriver la cursele mai lungi sau urgente, si in general acum in ultima periaoda se dau soferi fara experienta absolut deloc!!! ultimul abia ce si a scos carnetul de 2 luni a fost economist la banca(baiat fain ce sa zic..ca si caracter) dar nu avea decat cele 6 ore de condus de la scoala de soferi) stiti ce inseamna sa coduci 18 ORE!!! in continuu, pt ca pe zapezile din elvetie de asta iarna muream dreq daca i l mai lasam sa conduca el...iar disponentii si casa de expeditii nu  inteleg, ei vor sa vadada program de condus de 18 ore!! de asta zic ca a reinceput usor dar sigur sa revina vremurile de acum 1-2 ani cand faceai singur la DSV cate 16-19 mii km SINGUR!!! cu Niclolaj in "spate".

si inca un amanunt..la Kurt time is money...inainte asa era acum au reinceput curse cu incarcari si desccarcari pe varf de munte in prapastii coclauri, rupi capul decuplezi si cuplezi la unghi de 90 ca sa poti intoarce si restul...asta insemana ceva ..cam suna a curse de pe bursa...inaunte kurt nu lua o cursa care insemna saa piarda timp si sa rupa capurile pt ca nu i conevenea..acum insa..trageti voi concluziile..

drumuri line fara capre

+1 de la mine George !

Ai dreptate , au inceput sa forteze la program ...in special echipajele , care desi alearga cel mai mult ....nu strica sa mai intre in a 7a zii de program , ca raspund ei oricum ...cel putin asa spun. Cu ocazia asta am prins un 45h , primul de cand lucrez la KB ...aproape 4 luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mai mult decat sa te trimita acasa ca refuzi sa depasesti programul    sau sa accepti sa nu iti faci pauza saptamanala de odihna nu are ce sa-ti faca ! treaba e sa  ai  caracter si  sa spui  NU  !  DIN PACATE SUNTEM ROMANI ! treaba cu " raspundem noi " cine o haleste isi merita soarta , ca ei raspund doar de amenda  [ eventual ] , in caz de mai rau  .... esti la revadere! oricum sunt multi  care nu  cunosc AETR ,  deci nu-si cunosc drepturile!  acum      or  sa  inceapa  probabil comentarii de genul " am rate la banca , am copii de crescut . cum sa ma trimita acasa."  ,  abtineti-va ! daca nimeni n-ar accepta nu  ar avea cu cine sa va inlocuiasca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

....atunci si acolo o sa faca prapad...colegii veterani stiu despre ce este vorba....ploconul infloritor made in romania

  la neumunster e Karoly  nu are nici o legatura cu cealalta persoana ! oricum dintre  toti  Karoly si Zsolt mi s-au parut cei mai ok ! eu nu am ce le reprosa .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

intradevar se cam strica treaba dar un singur lucru bun din toate astea cand ne da jos la cazarma am reusit sa ne cunoastem mai bine intre noi si sunt niste colegi de treaba si intradevar Karoly este un om de treaba in rest suportam si muncim care poate drumuri bune si sa auzim numai de bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

b24col

"mai mult decat sa te trimita acasa ca refuzi sa depasesti programul    sau sa accepti sa nu iti faci pauza saptamanala de odihna nu are ce sa-ti faca ! treaba e sa  ai  caracter si  sa spui  NU  !  DIN PACATE SUNTEM ROMANI ! treaba cu " raspundem noi " cine o haleste isi merita soarta , ca ei raspund doar de amenda  [ eventual ] , in caz de mai rau  .... esti la revadere! oricum sunt multi  care nu  cunosc AETR ,  deci nu-si cunosc drepturile!  acum      or  sa  inceapa  probabil comentarii de genul " am rate la banca , am copii de crescut . cum sa ma trimita acasa."  ,  abtineti-va ! daca nimeni n-ar accepta nu  ar avea cu cine sa va inlocuiasca!"

colegule nu te supara dar "viteji" ca tine si ma scuzi....cu gura mare am vazut o multime..toti te indeamna sa te duci sa faci etc iar la birou te trezesti singur...am skimbat multe firme dar din toate KB mi se pare serioasa macar la bani...si nu am rate la banca, dar stii ce inseamna sa ai 3 copii la facultate? sa n ai lok de munca ca ti ai cerut drepturile? Aproape toti angajatorii cer referinte...trage tu concluziile, daca ti ceri drepturile pe care le cunosti esti facut scandalagiu etc..stii ce inseamna colegutule sa stai acasa 1 an de zile pana se mai uita de tine? si in timpul asta sa faci taximetrie ca sa ti intretii familia sau sa lucri pe RABA pe 1200 lei pe luna? nu cred ca stii..tu ai fi facut cariera inainte de '90 la sedintele de partid..zau

hai bafta  drumuri line fara capre

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

b24col

"mai mult decat sa te trimita acasa ca refuzi sa depasesti programul    sau sa accepti sa nu iti faci pauza saptamanala de odihna nu are ce sa-ti faca ! treaba e sa  ai  caracter si  sa spui  NU  !  DIN PACATE SUNTEM ROMANI ! treaba cu " raspundem noi " cine o haleste isi merita soarta , ca ei raspund doar de amenda  [ eventual ] , in caz de mai rau  .... esti la revadere! oricum sunt multi  care nu  cunosc AETR ,  deci nu-si cunosc drepturile!  acum      or  sa  inceapa  probabil comentarii de genul " am rate la banca , am copii de crescut . cum sa ma trimita acasa."  ,  abtineti-va ! daca nimeni n-ar accepta nu  ar avea cu cine sa va inlocuiasca!"

colegule nu te supara dar "viteji" ca tine si ma scuzi....cu gura mare am vazut o multime..toti te indeamna sa te duci sa faci etc iar la birou te trezesti singur...am skimbat multe firme dar din toate KB mi se pare serioasa macar la bani...si nu am rate la banca, dar stii ce inseamna sa ai 3 copii la facultate? sa n ai lok de munca ca ti ai cerut drepturile? Aproape toti angajatorii cer referinte...trage tu concluziile, daca ti ceri drepturile pe care le cunosti esti facut scandalagiu etc..stii ce inseamna colegutule sa stai acasa 1 an de zile pana se mai uita de tine? si in timpul asta sa faci taximetrie ca sa ti intretii familia sau sa lucri pe RABA pe 1200 lei pe luna? nu cred ca stii..tu ai fi facut cariera inainte de '90 la sedintele de partid..zau

hai bafta  drumuri line fara capre

colegule ! am stat acasa aproape doi ani ! in rest nu am ce comenta ! exact motivele pe care le-am enumerat mai sus ........
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegu mamitzoiu poti sa-mi dai si mie mai multe detalii , daca se mai fac angajari, unde , daca mai e valabil ca ia fara engleza,  stiu spaniola si italiana...am experienta pe comunitate  5 ani, am vechime si km de 23 de ani,,,.....asta inseamna nu doar permis in buzunar, ca sa ma fac inteles......cred ca suntem cam in aceeasi oala,,,, in privinta scandalului la locul de munca ,,, dar pe dreptate..........si eu am ajuns singur la birou de 2 ori si tot nu m-am linistit.......drumuri multe fara puncte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mai fratilor...eu lucrez la Kurt Baier de 5 luni...si nu am plecat acasa.Am 5 luni de cabina.ln 5 luni mie nu mia cerut nimeni sa sar de program...nu mia cerut nimeni sa incalc legea.AAAAAA........si mentionez....NU AM DAT SPAGA SA MA ANGAJEJ LA KURT BAIER.Povesti am mai auzit la parcare...dar...exista un DAR mare de tot.Eram la incarcat la o firma unde se fabrica rigips in Germania....am ajuns...bag la parcare...ma duc la birou.Langa birou...incarcat ...un coleg de la Kurt Baier...Salut....ce fagi colegu...cum e aici la incarcat???Ca eu sunt prima oara aici...mooooaaamaaaa...AM 4 ANI LA FIRMA SI NU AM TRAS NICIODATA 18 CHINGI PE MARFA....blablabla....sa moara mama ...plec acasa....

Morala.....nu ai chef de munca....nu veni la Kurt Baier.Pentru detalii ...trag la OHL 20 de tone minim zilnic o incarcare si o descarcare lateral pe zi.Am auzit ca se schimba soferii pe masini...am auzit...eu nu am trecut prin asa ceva.ln 5 luni este a doua masina pe care lucrez.Din punctul meu de vedere este o firma serioasa.Mi sa spus ca primesc 1500 de euro pe luna....atat primesc.La program nu am avut ocazia sa depasesc....dar mi-am facut programul la maxim,cand a fost de treaba...pauza de 9 ore si 3 minute.....47 de minute pe zi...si da-i sandale.Cand am avut pb am sunat la disponent..sa rezolvat imediat...care e problema cu firma asta??Si despre Karoly...este singurul din firma care a trimis un mesaj de Paste pentru colegii de pe sosele....NO COMENT!!!!!!!!!!

Sa dea Bunul Dumnezeu sa aiba firma mai multi de Karoly si Zsolt in firma...lar pentru cei care au de comentat....ghenovdaniel@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Dan 1976,

tu n ai dat de greu inca colegule...si ca o paranteza la ce scriai tu acolo tu ziceai sau ala de nu avea kef de lucru,...se pun minim 14 kingi sau 1/tona (daca sunt alea cu 3)..dar ...ai sa ajungi poate vreodata sa lucrezi cu olaf morten nikolaj gunea kasper sau inca cativa care or sa te forteze sa sari din program...tu esti la cargo ...stai sa vezi cand ai sa intri la frig..atunci distractie si program pe tine sa vezi!!eu am 3 ani la Kurt si am skimbat doar 2 masini...aici ai dreptate daca ti vezi de treaba si vb aia punct okit punct lovit vis a vis de adrese incarcari/descarcari stii macar engleza/germana si ceva in plus(italiana, franceza etc), nu te da nimeni jos de pe masina...doar daca vine unul mai veki ca tine vb cu disponentul si el i si alege soferii, atunci zbori...pe alta binenteles..iar de Karoly, Zsolt, ce sa zic....ne dau lectii de educatie si bun simt...adik jn firma asta preferam sa facem o taina sa vb ceva cu ei decat cu romanii nostri..baieti faini, da..dar repet nu ridica in slavi firma asta ca nu i kiar raiul pe pamant, este una dintre cele mai bune sunt de acord dar mai sunt multe..."gauri"..

aaa..si inca ceva colegutule..stai sa faci ceva elvetie sau austrie sau prin tzigania de italia pe la napoli, roma si ai sa vezi atunci trasee frumoase cand le rupi balcoanele la oameni sau le iei rufele de pe sarma cu trailerul...locatii frumoase, privelisti,etc..colegii mai veki stiu la ce ma refer..

iar pt restul de or intrebat daca mai angajeaaza..din cate stiu eu da, dar in primul rand se cere ceva experienta, o limba straina ca eng/germ, si Doamne ajuta!!

celelalte acte necesare sunt trecute undeva pe forum pe aici inclusiv nr tel de la HBT cluj

Drumuri line fara capre

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mai colegu...ce sa zic....nu e Firma lui TATA.....ltalia nu am servit,dar daca ma duc poti sa fii sigur ca nu am sa ies cu balcoanele pe prelata.Am facut 2 ani de zile Grecia cu cherestea.Si daca nu am reusit sa imi trec balcoane in palmares in Grecia.....poti sa fii sigur ca nu am sa le trec in palmares nici acum.Am un bun prieten care faceFranta cu Gunea si chiar ieri am vorbit cu el la telefon si spunea ca e pe Franta si la amendat francezu cu 270 de euro pentru pauza de 45 lipsa sau incompleta.Daca avea depasiri de program.....cat era amenda??Atat 270 de euro...depasire de program nu are.Si iti dai seama ca vorbim multe chestii dar nu mia zis niciodata ca Gunea la pus sa sara peste program.La mine a fost o situatie in care trebuia sa sar din 10 ore de volan si Ulf mia zis sa nu sar din program.Stiu ca la friguri e alergatura....dar mie imi place la prelata.Prefer singur pe masina si sa nu am nebuneala cu motoru ala de iti merge in cap toata noaptea.Cine are placerea sa mearga cu frigu...sa fie sanatos

Sper sa mai vorbim...si poate bem si o bere in parcare daca ne gasim....

Drumuri bune la toata lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Dane eu sunt pe un frig la Dan Cargo, daca e ceva sa ma vezi, si am stegulete  placute cu nume toate tziganiile pe masina, n ai cum sa n o vezi..:) acum fac 45 la Milano la DHL Calepio di Setala

Daca ajungi pe aici te astept la o bere si un gratar de peste

Drumuri line fara capre

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.