Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

incepator


Postări Recomandate

  • Members

salut tpti colegii

  ce sa zic am si eu o intrebare    si sper sa primesc un raspuns ca vad ca sedau informatii pe aici

am cat. b c e de 4 ani in toti acesi 4 ani am stat la volan la dezapezire pe RABA , la salubritate SAVIEM , RABA si intr-un final mi-au dat un mercedes  buna masina  acum bag pe un daf cu volan pe dreapta automatic   

vreau sa merg la waberer"s ca ma ajuta cineva ce sa zic

  la salubritate cam e vorba de putina munca pe unde sunt amplasate gunoaiele  si am 4 ani  de salubritate

ma consider incepator dar merita sa incerc ? la waberer"s ?

nu sunt ca unul care ieri a luat permisul si azi vrea sa fie mare camionagiu  am ceva experienta 

  va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

COlegule, ai tot respectul meu, fie ca mergi cu masina de gunoi fie ca mergi cu  agabaritic. tot sofer esti.

Ideea este urmatoarea, evita Wabereres, am auzit ca te scot nasol rau la motorina,  banii sunt putini , s.a

Eu, unul te-as sfatui sa incerci la firme mai putin cunoscute cu 3 4 , autocamioane - unde ai contact direct cu patronul etc, asa sunt mai bine tratati soferii. bine...nu in toate cazurile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sa fim seriosi,Waberer's nu este o firma tocmai de evitat.Mai ales pentru incepatori.E chiar recomandata,si iesi mult mai castigat decat muncind gratis sau pe 600E la Hartl.

Intr-adevar ai un consum mic si banii nu sunt foarte multi dar sunt si aspcte pozitive:

-nu te alearga,nu ti se impune sa sari programul,magnet etc.

-castigi experienta profesionala repede si mult,faci curse in toata Eu de la Finlanda la Portugalia,de la Scotia la Bulgaria

-masini relativ bune si intretiunute bine daca soferul e interesat,nu aveti nici macar roti de rezerva de schimbat

-daca spargi un spoiler sau faci dauna totala nu are nimeni treaba cu tine,nici nu te dau afara.Fa asta la un patron cu 3 masini,cred ca te ia si la bataie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

va multumesc pentru sfaturi colegilor

      oricum eu ce sa fac incerc la waberers  si daca tine tine daca nu  macar ma prind si eu cum sta treaba cu TIR-ul fac putina experienta si macar pot sa incerc la alta firma

      eu merg sa incerc marea cu sarea ca timpul trece si la batranete o sa zic ca am fost sofer(local la salubritate)

  multumesc de raspunsuri  si astept de a voi mai multe sfaturi legate de waberers

  drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Edy probabil sfatul meu nu va fi asa intelept dar totusi...Nu e nici o problema ca esti sofer pe salubritate,ma gindesc ca ai acolo un salariu bunicel,acasa tot timpul,acum pune in balanta si celalalt aspect ,pe tir cam tot timpul plecat,nu mai zic de micile necazuri care pot aparea.Compara aceste mici aspecte intre ele si vezi diferenta,daca nu ai familie e bine sa faci acest pas dar daca ai eu unu nu as risca sa dau un loc de munca stabil,bun pe ceva iluzoriu,in plus in zona ta stiu ca se sta cam slab si la capitolul munca,deci ce te faci daca nuti convine unde vrei sa te duci dupa 1 luna? Sper sa nu intelegi gresit si sa te superi,eu ti-am pus in balanta si alte aspecte ca atunci cind faci un pas sa stii si ce te asteapta,numai de bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare

  cico eu pe deoparte sunt de acord cu ceea ce zici tu

  dar salariul comparatic cu ceea ce este la noi in zona  este si nu prea bunicel dar nu este un loc de munca sigur si iti spun si de ce

  la noi in oras salubritatea este total a primariei , eu sunt angajat la patron si inchiriat la primaria din oras  daca  patronul nu mai castiga vreo licitatie si nu mai prinde contract ce fac ? ori raman pe jos ori ma muta in lata zona si tot plecat sunt . Familie am ce sa zic dar sa nu ma ascund este greu sa intretin aici din salar 1300 familia si asa am hotarat sa merg pe TIR .

Un mare aspect te rog sa il intelegi eu vreau sa ajung pe tir din 2 motive care nu pot sa zic ca este unul inaintea celuilalt :

  1  este cea mai mare placere a mea si dorinta de cand eram copil

  2  si se castiga mai bine ce sa fac

Daca dupa o luna nu imi place vad eu ce o sa fac  dar sunt firme rele rau de tot  si supravietuiesc soferii

    eu multumesc de sfat  dar merita sa incerc  cand fac ceea ce imi place cu adevarat.........................

  drumuri bune sa aveti colegilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

ai inteles corect sfatul meu,este bine ,totusi daca zici ca sunteti prin privat angajati atunci e mai rau,ma gindeam ca esti direct al ADP cum e la noi,si acolo baietii au salarii bunicele,ceva 16-18,program mai lejer,fara batai de cap,masini bune fata de ce aveau inainte si cel mai important un loc sigur de munca,care conteaza in aceste zile.Insa dupa conditiile spuse de tine acum e corect sa iti incerci sansa si in alta parte,nu e o mare problema,waberers este un inceput,ulterior vei gasi probabil si altceva mai bun,asa ca iti urez succes si numai de bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.