Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

stationare in strainatate


Olanda18

Postări Recomandate

  • Administrators

Buna.Stie cineva daca un sofer tir,platit la km daca stationeaza in Turcia de exemplu cam 10 zile pt ca nu are incarcare,are dreptul la diurna de stationare.Va multumesc mult.

adica cum daca are dreptul , ce s-a dus acolo de capul lui sau a fost trimis de firma sa efectueze cursa  :o

si nu ai voie conform legii sa platesti soferul la Km, sau la cursa .

>:( >:( >:( sper sa vada si cei de la ARR intrebarea ta )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

De regula cursele de Turcia nu se platesc la km, sunt doar 800 km de la Bucuresti la Istanbul,nu te alegi cu mare lucru. Majoritatea patronilor platesc soferul la cursa, intre 200 si 250 euro pana la Istanbul si 300-320 partea asiatica (Bolu,Eskisehir,Bursa etc.)

Referitor la incarcare...in Turcia nu stai mai mult de 2 zile dupa marfa la ce export fac ei,poate sa ai un patron care il doare .... de sofer si sa nu se implice foarte tare.

Eu unul fac in 5-6 zile cursa de Turcia, 3 pe luna ca sa mai stau si pe acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

                        Madam Maria

      Exista si pt. sofer :Diurna- interna/ZI (Arad-Bucuresti-Arad 2/3zile=30 lei/zi) ex.

                                            -externa/ZI -(Ro.D.Ro.=5.Zile x50.E/zi=========250.euro.)

                                                                -(Ro.D.Ro.=5.Zile/2.500km x10.E%===250.euro.),,nu este legala plata la km,,

              Pentru stationare ;la fel are drept diurna/zi/wek. (pt. dovada are nevoie de copii diagrame...)                                                       

      Diurna depinde:- daca soferul se afla intr-o tara euro sau non euro.(nu este egala)

                                -de la firma la firma (minim/maxim),important sa se stie !!!!!(SIGUR in actele contabile soferul nu figureaza cu plata la KM...)

              Plata la:km/zi/cursa...aproximativ egala la unele firme!!!!

    Sper ca am fost de ajutor.     

                 

ps,,Diurna/weekend NU este egala cu Diurna/zi!!!!,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

Colegule raspunsul la intrebarea ta conform codului munci din Romania este: Orice deplasare care depaseste distanta de 30 km. de localitatea de domiciliu este considerata deplasre in interes de serviciu si trebuie renumerata ca atare prin diurna de deplasare. Diurna care variaza in functie de durarta deplasari si distanta fata de localitatea de domiciliu. Diurna se plateste la ora deplasare, si totodata si firma care te trimite in deplasare trebuie sa i-ti acorde un avans de plata pe baza unui formular tip inregistrat la finante si o foaie de deplasare pe care cel aflat in deplasare trebuie sa o prezinte firmelor la care se deplaseaza ptr. confirmare cu data si stampila. In baza acestei foi se calculeaza diurna in urma efectuari deplasari in interes de serviciu. Diurna de deplasare se calculeaza in Ron ptr. deplasari in tara si eur. ptr. deplasari in strainatate. Diurna acordata angajatilor aflati in deplasare in interes de serviciu se contabilizeaza si este trecuta la cheltueli de catre firma. Diurnele medi declarate de catre firmele din Romania ptr. deplasari in strinatate ( EU) sint de 80 eur/24 h. (sursa, Truker Magazin , Fernfharer. D )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu unul ma bucur ca unii baieti in sfarsit incep sa puna problema plata`la diurna zilnica.e un inceput si sper ca daca vor cere cat mai multi chiar daca e mai mica diurna aia macar e un inceput spre partea legala.cu timpul o sa creasca si diurna daca cerem toti.cu plata la km e cea mai usoara forma pentru firma sa taie din veniturile lunare ale angajatului.eu sper sa se puna mai des probleme de genul asta in discutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members

Pina nu vor cere toti,diurna pe intern si pe extern, asa va merge ''tavalugul'',Scrisa pe contract,pentru ca diurna din discutiile purtate,odata trecuta pe contract nu se poate sa NU o incasezi,,,dar ,,mai nou,,se fac contracte ,cu diurna de 1LEU/LUNA,PE COMUNITATE. SE PROMITE CA SE TRECE 37 EURO.SI APOI DUPA CE STAI LA EI 1 SAPTAMINA PREGATIRE,DIURNA DEVINE 1LEU PE LUNA,PE EXTERN. LA HESSERS, AM FOST ACOLO AM VAZUT CU OCHII MEI.

  SI SINCER NU COMENTEZ NIMIC ALTCEVA,,DAR INAINTE DE A MERGE LA ORADEA,AM DISCUTAT,LA SAVINESTI, ACEST ASPECT,,SI MI S-A CONFIRMAT,DIURNA SE TRECE,,FARA PROBLEME))))))))))))))))))).1/LEU/LUNA.AM REFUZAT SI AM PLECAT.

  SI TE MAI MIRI .ERAU CARE NICI NU AU CITIT CONTRACTUL,SI AUSEMNAT,CA PRIMARUL.ASTA E.,,ATENTIE LA CE SEMNATI.

DRUMURI BUNE,SI LA CEI BUNI ,SI LA RESTUL.

Exces de caps,citeste regulamentul si pe viitor conformeaza-te,in viitor iti voi sterge comentariile daca nu scrii corect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

daca lucrezi cu acte in germania diurna variaza de la 24 de euro/24 h in Germania si 82 euro/24h in Suedia

Sofer pe 3,5 t hotel platit cu mic dejun inclus .ptr. o cursa care dureaza in total 6 ore primesti 8 euro

nu e cazul sa facem comparatii dar .........visam si noi

nu este poveste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.