Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Depasirea pe autostrada


CALIN

Sunteti de acord cu restrictia de depasire pe autostrazi in Romania?  

229 membri au votat

  1. 1. Sunteti de acord cu restrictia de depasire pe autostrazi in Romania?

    • NU
      220
    • DA
      25


Postări Recomandate

  • Members

SANT  pe o septica merg de multe ori cu viteza 80 km la ora .Va intrebati de ce .........pe cehia dupa praha spre brno ma oprit politia si am luat 1000 ck amenda pt ca mergeam cu 89km/h asa ca incerc sa merg cu viteza legala de 80km/h[exceptie singura tara din europa slovacia]care are 90km/h asa ca atunci cand vine din spate cineva cu viteza trag dreapta cu semnalizare sant depasit primesc multumirea [avari ] si revin inapoi...............ce ami face politia............este banda de urgente si daca te scapa pipi este tot urgenta.mi sa oprit motoru,tot urgenta si altele.............in romania pe a2 am stat 42 ore cu 2 copii mici[4 respectiv 6 ani ] si nu ma bagat nimeni in seama in afara de colegi care mau ajutat cu una alta asa ca...................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

SANT  pe o septica merg de multe ori cu viteza 80 km la ora .Va intrebati de ce .........pe cehia dupa praha spre brno ma oprit politia si am luat 1000 ck amenda pt ca mergeam cu 89km/h asa ca incerc sa merg cu viteza legala de 80km/h[exceptie singura tara din europa slovacia]care are 90km/h asa ca atunci cand vine din spate cineva cu viteza trag dreapta cu semnalizare sant depasit primesc multumirea [avari ] si revin inapoi...............ce ami face politia............este banda de urgente si daca te scapa pipi este tot urgenta.mi sa oprit motoru,tot urgenta si altele.............in romania pe a2 am stat 42 ore cu 2 copii mici[4 respectiv 6 ani ] si nu ma bagat nimeni in seama in afara de colegi care mau ajutat cu una alta asa ca...................

Colegule tin sa te contazic.

Pe Ungaria daca ati fost atenti dupa ce s-a introdus restrictia de depasire pt autocamioanele peste 7,5 t au pus mesaje pe panourile informative ca banda de urgenta sa fie folosita numai in caz de urgenta si pt asta  poate sa te amendeze.Iar chestia asta daca te scapa pipi e vrajeala ca nu te amendeaza,eu am luat amenda pe Slovenia pt ca am oprit un minut in SOS sa se spele colegul pe fata pt ca ii era rau dar militianul nu si nu-amenda si pana la urma tot mi-a dat degeaba i-am explicat cum sta treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

daca este autostrada si are doua benzi pe sens atunci ce facem?stam in spatele celuilalt,nu este corect,avem tot dreptul sa depasim ca nu toate masinile merg la fel,unele merg incet altele merg mai tare si atunci nu sunt de acord cu restrictia,deci am votat nu,drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • Members

Ne inatalnim cu multe cazuri in care un camion in fata noastra merge cu 60-70 km/h ..care practic incurca circulatia si daca depasim.. politia ne amendeaza tot pe noi ...pana la urma cine greseste ? Stim prea bine care e treaba cu programul. Ma refer la noi la romani ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 3 months later...
  • Members

Numai in Romania gasesti asa ceva,categoric ca nu sunt de acord cu restrictia asta nu au ce face cu legile!!

numai in romania si restu statelor europene gasesti asa ceva, ;D ;D ;D ;D,,,,,,,in anumite state in intervale orare,,,,,,in altele pe anumite sectoare de autostrada...........deci nu santem singurii ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In ungaria am fost eu amendat de 2 ori ptr depasire si nu e 800 eurO,ai incurcat cifrele.E 20000 de forinti adica 80 euro.Odata am depasit masina plitiei pe M7 si altadata am depasit 3 camioane tot pe M7.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu sunt deacord cu restrictia de a depasi in autostrada...., avand in vedere ca in autostrada limita de viteza e de 130 km/h si un camion care depaseste poate avea si 60 -70 km/h va las sa va imaginati ce se poate intampla, autostrada nu este doar a noastra, ci si a autoturismelor....,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

      Depasirea pe autostrada ar trebui sa fie peste tot permisa!Si in canada sunt pe unele autostrazi interdictii pentru camioane pe banda din stanga dar sunt rare,sunt de obicei in zona marilor orase,acolo unde autostrada traverseaza orasul!Nu sunt de acord cu aceste restrictii,ele incetinesc foarte mult traficul,se stie ca pe prima banda sunt multe intrari si iesiri de pe autostrada,deci multe masini si camioane care ies sau incearca sa se integreze in trafic,deci mi se pare mai logic cum este pe majoritatea autostrazilor din USA si anume benzile din stanga,in apropierea marilor orase sunt THRU TRAFFIC LANES,adica benzi pentru cei in tranzit,indiferent daca sunt cu masina sau camionul,daca nu ies pe urmatoarele iesiri stau pe benzile din stanga!era sa uit,si in Montreal pe autostrada metropolitana 40 in partea de vest a orasului s-a bagat legea asta,prima banda din dreapta doar pentru cei care ies la urmatoarele exit-uri,ceilalti pe celelalte benzi din stanga,si anume camioanele pe banda 2 si masinile pe celelalte benzi si traficul s-a fluidizat foarte tare in zona aia!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

      Banda de urgenta nu este ca sa circuli pe ea!Este doar ca sa te opresti daca ai probleme sau daca te opreste politia!De altfel,in foarte multe jursdictii in America de N,daca un automobil este oprit pe banda de urgenta de catre politie,sau daca un camion de remorcaj se pregateste pe banda de urgenta sa remorcheze un vehicol in pana sau avariat,exista obligatia ca vehicolele care circula pe prima banda sa se mute pe banda din stanga,ca sa nu cumva sa loveasca  din gresala politistul sau cine mai e pe banda de urgenta,asa zisul Move Over!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pe autostrada ne este permis prin lege accesul autovehiculelor care prin constructie nu ating viteza de 50 de km/h si in ceea ce consta depasirea interzisa... nu sunt de acord dar stiu k trecerea unui vehicul pe langa altul pe un drum cu 2 sau mai multe benzi pe sens se numeste "devansare"nu depasire!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pe autostrada ne este permis prin lege accesul autovehiculelor care prin constructie nu ating viteza de 50 de km/h si in ceea ce consta depasirea interzisa... nu sunt de acord dar stiu k trecerea unui vehicul pe langa altul pe un drum cu 2 sau mai multe benzi pe sens se numeste "devansare"nu depasire!

Foarte adevarat ce zici!!! Habar nu au ce inseamna depasire. Daca ar fi asa cum se refera ei atunci pe o autostrada cu trei benzi pe sens, daca toate benzile ar fi ocupate de masini cei de pe banda 3 ar fi in situatia de triplare. O ineptie, zic eu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Din cate stiu si eu executi manevra de depasire atunci cand trebuie sa treci pe celalalt sens de circulatie ca sa poti trece in fata autovehiculului din fata ta.Iar in cazul in care pe sensul tau de mers sunt cel putin 2 benzi sau indiferent 3,4,5 benzi tu tot ce poti sa faci este o devansare.

Si ca sa fiu on topic nici eu nu sunt de acord cu aceasta lege deoarece nu noi "astia mari" incurcam circulatia si mai ales pe autostrada unde se merge constant.Pace voua 8)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

am votat cu DA, pentru ca cine a facut legea asta nu a fost amator, tinand cont strict de A din .ro cu 2 benzi amarate pe sens.. nu o mai iau in calcul pe cea de urgenta... clar nu sunt de acord cu devansarea masinilor de tonaj intre ei, gandeste-te unul ruleaza cu 85 kmph iar cel care vine se duce pana in 89-90 kmph ca deh e in limitator, cat timp ii ia aceasta devansare? ce riscuri implica? aici intervine statia si daca esti sigur ca e liber pana in nu stiu ce punct gen km 20 etc. si in oglinda... te bagi  ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ai dreptate horis, am mers atat la economie, dar si fara sa tine cont de cat consuma, depinde de caz..si baietii care nu tineau cont de economie ci de program clar ca ma depaseau si vice versa.

Am avut in firma un iveco eurocargo (mmta 12 t) care saracu avea limitator (asa spuneau veteranii din firma) dar nu functiona, eu neavand habar, intram lejer cu 97-105 kmph in depasirea colegilor, dar pe urma nu mai tinea cu casa si era firesc.

Cert este ca daca nu exista graba e bine sa conduci la economie, si nu doar pentru firma sau pt tine, pentru utilaj, natura si mediul inconjurator :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.