Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Depasirea pe autostrada


CALIN

Sunteti de acord cu restrictia de depasire pe autostrazi in Romania?  

229 membri au votat

  1. 1. Sunteti de acord cu restrictia de depasire pe autostrazi in Romania?

    • NU
      220
    • DA
      25


Postări Recomandate

  • Members

Si daca stai dupa unul de la Arabesque sau o bascula toata autostrada tot parerea asta o mai ai ?

Lasa colegule ca nu e chiar asa cu basculele. Si eu am lucrat pe bascula la cereale si cel putin pe autostrada depaseam tot ce mergea mai incet decat mine. Intradevar mai sunt si bascule ce se misca incet, dar sa nu generalizam. Eu zic ca mai mare problema reprezinta harburile de la Frutti Fresh, care se misca mai incet si decat basculele. Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

bascule si harburi de la FRUTTI.....aratati-mi o masina de la ALDIS CALARASI.....sunt sute,sute de masini limitate la 70/km la ora,,,politica firmei,a lor si poate multe altele....atunci de ce sa nu fiu de acord cu depasirea pe autostrada.Totusi pentru a inpaca pe toata lumea,ar trebui sa folosin sistemul SLOVEN pe autostrazi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

sa se faca autostrazi prima oara si dupa ai sa interzica depasirea.vreau sa imite germania cu cele citeva sute de km de autostrada....bravo lor.unguri macar au autostrazi si au interzis depasirea cu gindul la buget dar noi.......dupa ce faci un  drum de bucuresti in 2 zile cind prinzi si tu petecul ala de autostrada ???interzis sa depasesti.nu cred ca e corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare.. cum sa depasim pe autostrada fara sa incalcam regulile: :).  si avem 3 variante.....

1..daca am masina in fata si o depasesc e ilegal clar.

  2 ...daca am masina in fata dar se trage pe banda de urgenta pentru a putea avansa eu..e tot ilegal..pentru el cel ptin cred.

      3,...acum vine si intrebarea mea... daca am masina in fata pe banda 1 ...si se muta pe banda 2 cat timp eu trec pe banda 1, ..acest lucru mai e ilegal??(ma refer in cazurile in se poate muta pe banda 2..cand nu e circulatie mare) ...este interzisa depasirea sau devansarea  pe partea dreapta?mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Daca ati fost atenti pe autostrazile din Romania, nu este interzisa depasirea. Este interzisa circulatia camioanelor pe banda a 2-a si drept urmare aceasta interdictie este semnalizata printr-un indicator patrat verde pe care sunt desenate 2 camioane  cel din stanga fiind barat cu un X. Asa ca discutiile despre depasire si devansare nu au nici un rost. Referitor la topicul subiectului, nu sunt de acord cu aceasta interdictie. In schimb ar putea fi aplicata selectiv doar pe portiunile mai aglomerate sau in anumite intervale orare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Trecerea de pe o banda pe alta banda nu este depasire. Dar doar shimbarea benzilor.

Teoretic si cateodata si in practica, benzile sunt delimitate si de viteza de deplasare.

Prima banda vehicole lente, a doua, a treia,.....n, sunt pentru viteze superioare pana la limita maxima admisa (in general 130km/h pe autostrazi).

Daca o iei logic.

Un vehicul mai lent nu are ce cauta pe banda 2  sa faca loc celui care vine din urma sa mai repede.

Pe partea dreapta se pot depasi doar tramvaiele in mers(si acestea cu niste reguli) sau aflate in statiile de tramvai cu refugiu pentru pietoni, in cazul in care vehicolul depasit urmeaza sa vireze la dreapta pe un drum cu minim 2 benzi pe sens.

Mai e si particularitatea care-ti da dreptul si obligatia de a depasi pe dreapta in tarile unde circulatia vehicolelor se desfasoara pe partea stanga.

Dar presupun ca altceva vroiai tu sa intrebi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
  • Members

Da tu ce conduci, cap tractor cu 150 km/h nelimitati ?!. In zonele cu doar doua benzi, depasirea este logic sa fie interzisa, altfel s-ar limita traficul in spatele tau 15 minute pana reusesti tu sa-l depasesti pe ala care merge cu 89.5km/h nu ca tine cu 90. Asa ca mai trage de retarder ca nu-ti cade mana si lasa oamenii cu masini mici sa ajunga la servici !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Uitati-va la art. 74 din OUG 195/2002 rep. "circulatia autovehiculelor destinate transportului public de persoane sau de marfuri se efectueaza, DE REGULA, numai pe banda marginala din partea dreapta a autostrazii, in sensul de mers !" 

In ceea ce priveste manevra de depasire, uitati-va la art. 45 alin. 1 din OUG 195/2002 rep.: "depasirea este manevra prin care un vehicul trece inaintea altui vehicul ori pe langa un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule in care s-a aflat initial (nu se specifica nicaieri pe sensul opus de mers!)" - de aici intelegem ca iesim din banda I in care ne aflam initial, circulam anterior, schimbam banda (din I in II) prin schimbarea directiei de mers, in timpul acesta trecem pe banda II, pe langa vehiculul sau obstacolul (poate sa fie o groapa sau un alt vehicul imobilizat voluntar sau nu) aflat pe banda I dupa care intram pe banda I pe care circulam initial.  Nu se precizeaza nicaieri de trecerea peste sensul opus de mers! In acest ultim context vine completarea la art. 45 alin. 3 din OUG 195/2002 rep. "Atunci cand prin manevra de depasire se trece peste axa care separa sensurile de circulatie, conducatorii de vehicule trebuie sa se asigure ca din sens opus nu se apropie un vehicul si ca dispun de spatiu suficient pentru a reintra pe banda initiala, unde au obligatia sa revina dupa efectuarea manevrei de depasire"- asta inseamna ca manevra de depasire exista si in alte cazuri in care nu se trece peste axa care separa sensurile de circulatie, deci situatiile prevazute la art. 45 alin. 1 definitia depasirii.

In ceea ce priveste termenul de devansare, acesta nu exista in legislatie (folosim acest termen popular).

Intr-adevar observam art. 45 alin. 4 din OUG 195/2002 rep. "nu constituie depasire, in sensul alin. 1 situatia in care un vehicul circula mai repede pe una dintre benzi decat vehiculele care circula pe alta banda in acelasi sens de circulatie" asta inseamna sa circuli mereu pe banda II a autostrazii si sa nu fi circulat anterior pe banda I ! 

In sustinerea celor de mai sus, ca argument al faptului ca exista depasire si fara sa se treaca pe sensul opus de mers, va rog sa observati faptul ca depasirea este interzisa pe trecerea pentru pietoni art. 120 lit. e din HG 1391/2006, iar pe anumite drumuri unde exista doua sau mai multe benzi de circulatie pe fiecare sens, pana in marcajul pietonal exista un marcaj longitudinal de separare al benzilor continuu, ceea ce implica faptul ca nu mai poti schimba banda de circulatie astfel incat sa nu depasesti pe trecerea pentru pietoni, astfel trebuie sa iti mentii banda de circulatie pe care te-ai inscris pana in trecerea pentru pietoni! Drumuri bune!

 

 

 

 

    Ai citit un subiect si ai raspuns in altul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Din punctul meu de vedere depășirea pe autostrada poate exista în contextul art. 45 alin . 1 din OUG 195/2002 Rep. Eu cred ca este o aberație ca pe tot sectorul de drum al autostrazii sa fie interzisa depășirea autovehiculelor destinate transportului de marfa! Aceasta manevra ar trebui sa fie interzisa pe anumite sectoare de drum nu pe toata autostrada!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Da tu ce conduci, cap tractor cu 150 km/h nelimitati ?!. In zonele cu doar doua benzi, depasirea este logic sa fie interzisa, altfel s-ar limita traficul in spatele tau 15 minute pana reusesti tu sa-l depasesti pe ala care merge cu 89.5km/h nu ca tine cu 90. Asa ca mai trage de retarder ca nu-ti cade mana si lasa oamenii cu masini mici sa ajunga la servici !

 

   Corect ce spui , dar daca dai de un somnoros de merge cu extraordinara viteza de 75km.h ? Dupa ala nu se face coada de camioane pe 3 Km? Sau asta nu se pune  , gandind ca soferii de camioane sunt deja ajunsi la munca.  Ai dreptate privitor la diferenta mica intre cei ce ruleaza cu 89,5 si cei care ruleaza cu 90 si se lanseaza in depasire , dar nu si la dreptul de a depasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu vreau să supăr pe nimeni, dar e posibil să se fi ajuns la această situație (mă refer la interdicția impusă camioanelor de a nu depăși pe autostrăzi), și din cauza unor colegi care merg mai repede cu 50m/h de cît camionul din fața lui și se bagă în depășire în ore de vîrf, făcînd cozi de zeci de kilometri, perturbînd astfel traficul pe acea porțiune de autostradă. Nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 years later...
  • Members

Bună ziua, un coleg de-al meu a depășit cu camionul pe autostrada A1, între Timișoara și Arad, un alt camion care mergea mai încet, a fost oprit de poliția rutieră și ia fost suspendat dreptul de a conduce pentru 60 de zile + amendă, este un abuz sau a fost reglementată această manevră de depășire pe autostradă prin schimbarea benzilor de circulație, pe același sens de mers?

Știam că se suspendă permisul în raza indicatorului de depășire interzisă doar dacă este linie continuă și se trece pe celălalt sens de mers!

Aici văd discuții despre depășirea interzisă pentru camioane!

Voiam să știu dacă se suspendă permisul de conducere pentru depășirea pe autostradă, prin schimbarea benzilor de circulație, mulțumesc!

Editat de cico_3504
unit comentarii
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Salut.

Nu e nici un abuz, ești doar tu neactualizat. Vezi că anul ăsta s-au făcut niște modificări cu privire la sancțiuni, inclusiv pentru depășire. S-a mărit și amenda și perioada de suspendare.

Dar suspendarea era oricum prevăzută la ”depășirea interzisă autovehiculelor destinate transportului de mărfuri”. Pentru că acest indicator nu are excepții, spre deosebire de ”depășirea interzisă”.

Oricum, e indicat să te ții la curent cu modificările ce apar. E sancționată mai dur și circulația pe banda de urgență, intratul pe contrasens, comportamentul agresiv...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.