Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Hartltrans Romania - Timisoara


Postări Recomandate

  • Members

am sa rasp la cativa colegi..nu ii mai citez..sunt pe pagina dinainte.

cu despartitul..tinand cont k am acasa decat logodnica..destul de greu..mai ales lipsa de....( :-)  )..in rest modul de viata..e oricum diferit..cel putin eu am noroc ca ma adaptez destul d rpd la un nou mod d viata.

Nu este nici un interviu de angajare..te suna..te duci..atat de simplu e..pe de alta parte cu tirul..la inceput e greut.e mai greu de intors decat camionul cu remorca..e si mai lung.dar cum zic englezii.."practice makes perfect".odata ce conduci  iti dai drumul la mana.sa aveti grija la parapeti si acele dale de beton in zonele de lucru..tineti axul drumului..iar in rest pe autostrazi..tineti marginea benzii de urgenta.pe anglia mi sa parut sincer mai usor pe motorway..mai ales k ai linia benzii de urgenta sub tine.ma rog asta e cu totul alta pov.

pt un coleg care zice k nu face nazuri pt bani..asa e..insa ai sa vezi knd aj aici..si vb cu akti colegi de la alte firme..o sa ti se pare f putin si frecare la greu pt banii kre ii iei..dar asa e..tre sa facem si noi incepatorii vechime undeva?

colegu kre zicea cv de schimbarea modului de plata..asta und ai auzito?surse.sigure..bernard..camelia..sau asa de pe la alti soferi?

k si perioada de.lucru..depinde pe und stai prin tara..dak eati din partea de E,NE,SE,centru..se lucreaza 8sapt cu 2acasa..asta pt k nu cred kti permiti la luna sa dai 100e pe drumuri in tara..kre oricum firma nu ti le deconteaza.pt restu tarii..adica cei mai aproape de timisoara este varianta de 4sapt cu 1 acasa.dar si alea 8sapt..sunt de fapt 9sapt..si alea 4satp sunt defapt 5sapt..plus k exista posibilatea k sa te mai si tina peste "program" 1sapt..2..am mai intanlit..

K si bagaj de.luat la tn..pantaloni..de fel confortabili pt condus..bermude..vine caldura..tricouri destule..k o sa le schimbati destul de des.chestii igiena personala,tacamuri,eventual o olita mica de 1-2L..daca aveti bani..butelie gaz mica si aragaz pt ea..o sa aveti nevoie..o sa va saturati de mancare rece..eu am avut noroc cu colegu k sia luat.o pernuta mica..cearceaf..patura pt invelit..dar de fel se face cald in masina si nu prea aveti nevoie.eventual una mai subtire..asa k de vara :-).

dak sunteti fumatori..o sa va saturati sa faceti tigari cu masinile alea..o sa va cunparati tutun la galeata si voi de tigara..e mult mult mai eftin dekt sa cumperi tigari gata facute.

dak aveti de unde sa va.luati chestii pt masina..ma refer electrice..incarcatoare pe 12v..luativa..nu o sa aveti c face cu cele de 220v.incarcativa cartelele,sau dak aveti abonamente..incercati sa va limitati.1min voce/primit 11centi..la fel si sms. sa suni 35 centi/min.

numi mai vine nik in cap acum..e devreme si tre sa dorm :-).

K un bonus de la mn pt voi..pregatiti-va de "giocco di mano" la greu ;-). mai rar mai ales k.sunteti 2 in cabina si nu prea ai intimitate..si la fetite..poate 1data pe luna k e scump..nu se merita prea des :-).

lasand gluma la o parte..e o meserie frumoasa..mai ales sa prindeti un titular de treaba si comunicativ..glumet...aveti ocazia sa vedeti europa..iar k si munca fizica..nu e cn stie c..eu unu am pus kteva kg pe mn :-(.

va doresc drumuri bune si sa ne vedem cu bine

Chiar ca foarte utile ce ai descris ;) Asa e mai pe intelesul incepatorilor. Nu mai pot de rabdare pana voi incepe si eu  ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut la toti colegi nu as vrea sa va plictisesc cu problemele mele dar indraznesc.azi am trecut pe rosu la semafor si mi-a lu-at permisu pe 1 luna.cand trebuia sa depun si eu dosaru ca il completasem adika facusem card tahograf si card cnsas.dar nu de asta va intreb.vroiam sa stiu si eu dak mi-a luat permisu pe o luna e corect sa imi mai dea si amenda.multumesc colegii si drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
:)))ce fel de sofer mai esti:))):)))Trecut pe rosu permis luat pe 1 luna daca nu ai mai avut permisul luat in ultimele 6 sau 12 luni si 3 luni daca ai mai avut in ultimele 6 sau 12 luni,,iei si amenda desigur...Pacat ca te-ai chinuit atat si acum iti ia permisul pe o luna,,totusi incearca sa trimiti dosarul poate te suna peste o luna dupa ce gandesc eu...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut la toti colegi nu as vrea sa va plictisesc cu problemele mele dar indraznesc.azi am trecut pe rosu la semafor si mi-a lu-at permisu pe 1 luna.cand trebuia sa depun si eu dosaru ca il completasem adika facusem card tahograf si card cnsas.dar nu de asta va intreb.vroiam sa stiu si eu dak mi-a luat permisu pe o luna e corect sa imi mai dea si amenda.multumesc colegii si drumuri bune

e f corect sati dea si amenda..permisul e k.sa.nu mai gresesti timp de o luna..iar amenda e pt k.ai gresit..

ma mira totusi k doar pe o luna ti la luat..nu vreau sa fiu rautacios sau cv dar stiam k pt neacordare de prioritate til ia 90 de zile..poate ma insel.

k sai rasp colegului de mai sus..nu nam avut probleme cu furtul de motorina si nici de marfa..asta pt k tot timpul am parcat in locuri special amenajate..se poate totusi sa te opereze si acolo..dar slava domnului nam avut incidente de genu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

rebound... alte firme care sa angajeze incepatori nu ai mai auzit de pe la colegii intalniti prin parcari?  :)

colegu nam mai auzit..daca auzeam postam,nu?

cu netu e mai greu..eu nam laptop la mn vb de pe tel..daca ai un smartphone at iei de la Aldi un sim..ALDI Talk se cheama..si poti activa cu 15e net nelimitat pe germania..si/sau cu 5 e net pe comunitate pana in 60mb si valabil 7 zile.

dak ai laptop ai la 40e stick..iar tariful banuiesc ca e acelasi.drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu e vorba de soferie nu ma laud dar va sp ca am permis de 4 ani si jumatate si am km destui ca am lucrat ca sofer pe dubita nu mai sp ca am iesit si in afara.nu vreau sa jignesc pe nimeni sau sa supar nu am avut probleme cu politia si cu trecut pe rosu am trecut ca eram intro problema si nu doresc la nimeni.doar ca am intrebat ca eu nu stiam ca mai da si amenda dupa ce nu mai ai permis nu mai ai nici bani.ms colegi sa aveti drumuri bune fara politie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

(4) Clasele de sanctiuni sunt urmatoarele:

a) clasa I - 2 sau 3 puncte-amenda;

b ) clasa a II-a - 4 sau 5 puncte-amenda;

c) clasa a III-a - de la 6 la 8 puncte-amenda;

d) clasa a IV-a - de la 9 la 20 puncte-amenda;

e) clasa a V-a - de la 21 la 100 puncte-amenda.

(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta In clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:

a) depasirea coloanelor de vehicule oprite la culoarea rosie a semaforului sau la trecerile la nivel cu calea ferata;

b ) neacordarea prioritatii de trecere pietonilor angajati In traversarea regulamentara a drumului public prin locurile special amenajate si semnalizate, aflati pe sensul de deplasare a autovehiculului sau tramvaiului;

c) neacordarea prioritatii de trecere vehiculelor care au acest drept;

d) nerespectarea semnificatiei culorii rosii a semaforului;

e) nerespectarea regulilor privind depasirea;

f) nerespectarea semnalelor, indicatiilor si dispozitiilor politistului rutier aflat In exercitarea atributiilor de serviciu;

g) nerespectarea prevederilor art. 79 alin. (2).

In cazul tau e clar, 30 zile suspendare + 4 sau 5 puncte amenda adica 70 lei * 4 puncte = 280 lei sau 70 lei * 5 puncte = 350 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

CACULEA , daca ai noroc sa nu-ti ceara de acum incolo cazierul rutier ai noroc ca figurezi deja cu cazier mie imi cere ca sa ma angajeze in CANADA cazierul rutier si cel judiciar pe ultimii 5 ani tot din 3 in 3 luni acum am o oferta din ROMANIA si vor si ei cazierul rutier asa ca aveti foarte mare grija mai ales la infractiuni grave,mult succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru "rebound": salutari tie si celorlalti colegi! Ziceai, intr-o postare anterioara, ca o sa ne spui si ce banuti iei la salariu, pe 30 parca. Sunt curios, am trimis si eu dosarul in primele zile ale lunii si urmaresc destul de des postarile pe acest forum. Astept, desi e grea si apasatoare... Noroc sa ai in deplasari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare, poate sa ma lamureasca cineva ce trebuie sa fac ca sa am card european de sanatate? in ultimele 9 luni nu am lucrat, am inteles ca tre sa platesti pe 6 luni in urma si pe 6 luni inainte......la ce sa platesti in urma? nu inteleg, cica cate 40 ron pe luna si ce documente ai nevoie ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegule daca ai da cautare sus in dreapta si scri card european de sanatate ai sa gasesti

sau citeste tot topicul asta de la hartltrans de 44 de file si ai sa gaseti

se platesc ultimi 5 ani din urma si 6 luni inainte cel putin asa la mine in caras-severin

ca am observat ca nu e peste tot la fel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut toti colegii!

Sunt din Constanta, am inceput si eu sa imi fac dosarul pentru Hartl. Am sunat la Timisoara si au zis ca acum nu mai primesc dosare ca au prea multe,dar sa imi fac dosarul si la inceputul luni Mai sa il trimit.

Mai sunt colegi din Constanta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.