Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Hartltrans Romania - Timisoara


Postări Recomandate

  • Members

frate e bine sa faci un an experienta pe banii astia, dar apoi trebuie sa ridici pretentii la bani frate...pai daca te duci la toti parlitii care isi cumpara 2,3 camioane si fac si ei extern si te plateste cu nu stiu cat pe km sau cursa si tu te bucuri ca ii vezi gramada la inceput, dar cand ai ajuns in afara vezi ca nu ramai cu nimic...pai atunci realizezi ca ptr meseria asta trebuia sa fi platit mult mai mult, mai ales cate responstabilitati si raspunderi ai si norme de respectat, ce stiu patronasii astia...dar tot noi suntem prosti ca stam si nu zicem nimic....ne fac cum vor ei si iti dau ce bani vor ei...eu nu m-as duce ptr 600 E pe comunitate nici sa ma bati...acum zic asta dupa ce am invatat si am un pic experienta...desigur ca incepator e rentabil la inceput cel putin 1 an, apoi nu mai poti sa stai pe bataia asta de joc. Mie mi-a oferit patronu salar minim pe economie si 200 euro diurna pentru o cursa de Germania, Franta sau Italia, ma apuca 2 saptamani poate chiar 3, ca nu are incarcari fixe, incarca din multe locuri si greu...si pe banii aia i-am zis sa se duca el sa faca cursa aia.....ca mai bine prefer pe tara, fac 3,4 curse pe saptamana si vin si acasa si ma incadrez la 20 de mil salariu, decat sa stau pe jegu ala de comunitate ca e scump totul si sa nu ai nici unde sa faci un dush, sa mananci o mancare gatita..e jalnic frate, aia o poti numi viata mizerabila. Ori muncesti eficient ori muncesti pe pierdere, pe linia de plutire. Eu le dau peste nas sa vada ca nu sunt prost si sa stie cu cine au de aface. Deocamdata is tot pe tara dar e MULT mai bine...cred ca dupa Pasti o sa fiu sofer pe un papuc frigorific si pe aceiasi bani. si sa fac numai Constanta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Asa este colegu,sunt bani putini 600 euro p luna,dar eu cind m-am dus la ei,anul trecut,am plecat de la un salariu de 650 ron la 600 euro,un pas urias pot sa spun si a fost singura firma care m-a angajat fara experienta(din sute de firme la care am trimis cv)nu ii ridic in slavi,dar e singura firma care te ia fara experienta.Eu am facut "stagiatura" la ei si acum am ridicat stacheta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sa ma discutat pe tema asta de n ori..cand ai experienta si vechime te ridici cu pretentii si atunci alegi tu firma nu ei pe tine..dar atata tinp cat esti mic si nimeni nu te angajeaza fara vechine..inghiti galusca pana faci vechime.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu astept sa-mi zici cu cat ramai dupa o luna... sau/si cat cheltuiesti intr-o luna :-X

Lucrez la Hartl din luna octombrie 2011, pot sa zic urmatoarele: daca faci economie (nu fumezi si nu bei prea mult) si te incadrezi sa cheltui 200 euro lunar pe mancare(asta daca te cuplezi cu titularul si cumparati mancarea la comun) ,ramai cu 400 euro cu care vi acasa(e un salt de la 620 lei pe care ii castigam in romania si din care 500 lei plateam rata la banca, puteti sa va inchipuiti cum e sa traiesti o luna cu 120 lei)! butelie de voiaj am de acasa incarcata cu GPL - mai fac o supa, o ciorba, o tocana ,etc. ca sa ies mai ieftin!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegii!

Eu cred ca pentru cei ce sunt pasionati de soferie si sunt incepatori,

important este experienta nu banii.

Dupa,poti sa lucrezi si pe bani multi,facand ceea ce iti place. Ii rog pe acei colegi incepatori care spun ca 600 euro este putin,daca au idee,sau sunt in stare sa incarce un container din terminal.

Personal am fost in terminal cu un prieten si cred ca.............mai am de invatat. Mentionez ca am permis din 2004si am aproape 1 000 000 km national si international  fara incidente.

1. La intrare in terminal ti se da o harta care trebuie urmarita intocmai

2.Faci jaloane cu tir-ul printre muntii de containere

3.Ai de complectat multe acte(CMR,AVIZ,AVIZ CONTAINER,VAMA,SCANER,ETC)

4.Pleci la drum

Am fost si am vazut cu ochii mei,am avut si o discutie cu patronul firmei unde lucreaza prietenul meu ,ideea discutiei a fost ca in momentul in care eu voi fi sigur ca pot face toate astea,atunci imi va oferii un loc de munca la firma lui.De condus este usor(penrtru cei care au ceva km),dar problema sunt actele de incarcare ,descarcare ,vama,etc.

Am cunoscut veterani care nu le place soferia,dar o fac pentru bani.Nu aveti ce invata de la ei,pentru ca nici ei nu stiu,sunt niste catastrofe.

Daca experienta s ar gasii in piata asi cumpara un camion plin! Dar cum nu, lucrez si pe 300 euro pentru a face experienta.

Daca iti respecti meseria ,vei fi respectat!

Sper ca nu am jicnit pe nimeni si daca am facuto imi cer scuze fata de acei amatori!

PASTE FERICIT! tuturor colegilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

da colegule ai dreptate oricine poate sa mearga drept cu tirul mai greu la parcari si la gabarit

mie nu mi se par putini acesti bani 600 E tinand cont ca nu am mai lucrat pe tir si sunt fara experienta

eu incerc la ei am trimis dosarul si astept sa vad sper sa ma sune ca imi doresc foarte mult sa lucrez pe tir, tinand cont ca sunt sofer de dubita,microbuz  din 2007 imi place soferia si asta e. ...... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pai acum nu ti se par putini cand auzi 600 Euro, dar dupa ce te duci sa tragi sa vezi ca aia 600 EUro dabi iti ajung de mancare si dupa ce faci experienta si fugi de la ei la alta firma, iar nu gasesti pe salar mare, cine stie ce job prin ce imprejurari sa fie mai bine, poate la o firma ca Dianthus care platesc bine soferii si ii respecta...dar sunt putine firme si unde e bine nu e loc. unde e rau e loc. Bafta cu Tirul...dar se castiga bine si pe astea mai mici, si mie imi place soferia, dar nu poti sa pui nu mai placerea pe primul loc ca tie drag....pui si banii, ca din ce traiesti frate daca muncesti sa-i faci pe ei cu caru mare..ei scot bani, dar tu nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pai acum nu ti se par putini cand auzi 600 Euro, dar dupa ce te duci sa tragi sa vezi ca aia 600 EUro dabi iti ajung de mancare si dupa ce faci experienta si fugi de la ei la alta firma, iar nu gasesti pe salar mare, cine stie ce job prin ce imprejurari sa fie mai bine, poate la o firma ca Dianthus care platesc bine soferii si ii respecta...dar sunt putine firme si unde e bine nu e loc. unde e rau e loc. Bafta cu Tirul...dar se castiga bine si pe astea mai mici, si mie imi place soferia, dar nu poti sa pui nu mai placerea pe primul loc ca tie drag....pui si banii, ca din ce traiesti frate daca muncesti sa-i faci pe ei cu caru mare..ei scot bani, dar tu nimic.

Am un pont ptr cei care merg pe Germania dar mai ales pe nationalele din Germania . cele mai ieftine preturi la produse le are magazinul Netto si asta e valabil numai in Germania . toate produsele sunt prospete. Nu se compara deloc cu Lidl sau Aldi .Eu si colegul meu facem cumparaturi cel mai des in magazinele Netto deoarece : avand preturi mai mici  au vanzare mai multa, ceea ce inseamna ca produsele nu stau prea mult pe raft. in permanenta avem (rosii, castraveti,ardei gras,- ptr salata,fructe- banane, mere,portocale, La capitolul carne- in general de pui ca e mai accesibila!oua ,cascaval ,iaurturi ,biscuiti si cereale ptr lapte- asta dimineata. ptr sf de saptamana un bax de bere la jumate ne ajunge(nu consumam bauturi alcoolice in exces- dupa masa o bere)!mai cumparam conserve de peste in sos tomat , sau macrou afumat sau hering marinat- cel putin de 2 ori pe saptamana mancam peste! am uitat sa spun paine cumparam din aceea intermediara, de cuptor, are gust de paine neagra si e mai satioasa (ma au si paine la tava{ seamana cu cozonacul}, e alba dar din pacate e dulce si nu merge mancarea cu ea, e mai ieftina )pus cap la cap toate  in jur de 380-400 euro! Cu igiena corporala - dus facem de 2 ori pe sapt pe unde prindem . ori pe la garaj ori prin peco-pretul e de 2-3 euro sau pe la incarcari sau descarcari -sunt locuri unde au dush moca. Cu spalatul hainelor- am splat pe la garaj avem doua masini de spalat si 2 uscatoare! daca mai aveti intrebari , postati si va raspund in limita timpului disponibil!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

AlexVAL: Cand ai sa ai experienta,atunci ai sa sti cum sa iti faci meseria mai frumoasa si fara prea mult efort,combinand utilul cu placutul.

              Despre bani, niciodata nu sunt de ajuns!

narcis24:  Si eu sunt sofer tot de dubita,dar cand am ocazia mai plec cu prieteni cu tir-ul.

                Pe la sfarsitul luni voi trimite si eu dosarul la Hartl. Poate ai sa fi titular si eu incepator!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumim mult " fochimadrian" asa reusim sa ne facem o idee!

Cu mare placere!Sa nu credeti ca la firma e "draq" si veti avea viata un calvar! De cand sunt la firma, eu nu am auzit ca sa taie bani cuiva pe nedrept!cand cineva a luat amenda din cauza ca dipecerii nu au anuntat restrictiile la timp - Bernad i-a dat banii pe amenda inapoi. Ceva nou la firma- nu mai exista afisele in care scoteai consum mare scria in dreptul tau "Kkt" sau altceva .

Acum pe afise cine are  un consum mai mare la motorina trece o suma"cat costa motorina care ai consumat-o in plus" oricum nu e treaba ta ca si incepator. Semne de intrebare apar abia cand ajungi titular! toti se intreaba daca va incepe sa taie din salarii ptr carburantul consumat in plus!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am un pont ptr cei care merg pe Germania dar mai ales pe nationalele din Germania . cele mai ieftine preturi la produse le are magazinul Netto si asta e valabil numai in Germania . toate produsele sunt prospete. Nu se compara deloc cu Lidl sau Aldi .Eu si colegul meu facem cumparaturi cel mai des in magazinele Netto deoarece : avand preturi mai mici  au vanzare mai multa, ceea ce inseamna ca produsele nu stau prea mult pe raft. in permanenta avem (rosii, castraveti,ardei gras,- ptr salata,fructe- banane, mere,portocale, La capitolul carne- in general de pui ca e mai accesibila!oua ,cascaval ,iaurturi ,biscuiti si cereale ptr lapte- asta dimineata. ptr sf de saptamana un bax de bere la jumate ne ajunge(nu consumam bauturi alcoolice in exces- dupa masa o bere)!mai cumparam conserve de peste in sos tomat , sau macrou afumat sau hering marinat- cel putin de 2 ori pe saptamana mancam peste! am uitat sa spun paine cumparam din aceea intermediara, de cuptor, are gust de paine neagra si e mai satioasa (ma au si paine la tava{ seamana cu cozonacul}, e alba dar din pacate e dulce si nu merge mancarea cu ea, e mai ieftina )pus cap la cap toate  in jur de 380-400 euro! Cu igiena corporala - dus facem de 2 ori pe sapt pe unde prindem . ori pe la garaj ori prin peco-pretul e de 2-3 euro sau pe la incarcari sau descarcari -sunt locuri unde au dush moca. Cu spalatul hainelor- am splat pe la garaj avem doua masini de spalat si 2 uscatoare! daca mai aveti intrebari , postati si va raspund in limita timpului disponibil!

Tu mananci pe comunitate mai bine ca eu in Romania ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Tu mananci pe comunitate mai bine ca eu in Romania ;D

Mancam ca suntem doi, secretul e sa mananci diversificat, si sa bagi cat mai multe vitamine in tine! daca ai sa mananci numai salamuri si mancare rece, iti dai organismul peste cap (asa am patit eu in primul voiaj,au inceput sa imi iasa pete pe fata pe corp) datorita faptului ca titularul cu care eram nu ii placea sa gateasca( manca doar conserve si salamuri si  nu consuma fructe) a trebuit sa o dau si eu pe salamuri si mancare rece

!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

dragi mei,eu sunt in ue de 8 ani si va spun sincer si cu mana pe  pe inima ca cu 600 de euro cat va da hartltrans abia o sa va junga de conserve si fructe  de la lidl,penny market,si de unde vreti voi....viata in ultima perioada e devenit foarte skumpa......e bn pt capaterea experintei dar sa nu va ganditi ka o sa deveniti bossi...drumuri line tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegu eu sambata a venit de la hartl unde lucrez de 2 luni si treaba e asa: 150e pe saptamana, la o luna se fac 600e din care 600 tii da roni iar 450 e.de lucrat lucrezi 1luna cu 1 saptamana sau 2 luni cu 2 saptamani.daca esti titular e posibil sa te cheme mai repede sau sa stai mai mult la serv dar ca ajutor nu se intampla din astea.faza rea e ca banii sunt putini programul e foarte greu iar titulari sunt de toate felurile.eu am avut unul rau la inceput si mistocar dar am invatat de la el multe ca era sofer vechi iar a doua luna am avut inca 2 super baieti.insa eu am avut noroc sunt titulari care cred ca e tiru lu masa si te dau jos sa mananci sau iti dau cutie de carton sa manaci in ea sa nu le faci mizerie sau iti dau cel mai mic compartiment si ei stau cu restul.cam asta e treaba la hartl.daca mai vreti informatii cereti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

rampo ca titular castigi de la 900e pana pe la 1500-1800.Dar rar atingi cota de 1800 si pt asta trebuie sa stii sa iti faci programul sa conduci pana la ultimul minut si cat mai mult noaptea ca sa ai cat mai putine restrictii si masini pe drum.si tre sa fii si putin nesimtit sa ceri numai cursele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.