Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Hartltrans Romania - Timisoara


Postări Recomandate

  • Members

salut colegii eu sunt la Hartl de 3 saptamani ce pot sa va spun e ca titulari sunt baieti de treaba si ei au fost ca noi,primul meu titular a fost super de gasca dar a plecat azi dimineata si sincer imi cam pare rau,acum mi-a venit un alt titular,dar sincer e titular cu numele decat.nu stie nici macar sa arunce o chinga,asta mi se pare o prostie,in fine,am mers azi in Italia pe un national foarte aiurea,multe curbe stranse,am intrat intr-un sat de am zis ca nu mai ies de acolo dar usurel am scos-o,titularul a zis cica opreste ca nu mai avem ce sa facem,era foarte speriat,in fine ma ajuns pana la urma cu chiu cu vai la firma am descarcat,acolo am schimbat cardurile si a luat-o el,a durat 15 min sa o scoata cu spatele dintr-o curte...cam naspa un asa titular,asta e,in rest e bine si cine zice ca nu se invata soferie nu stie ce curse are Hartl :) unde intoarce uliul cu frana de mana acolo ajunge si Hartl...am mers pe niste nationale de abia incapeau 2 tiruri.acolo se invataa soferia nu pe autostrada ca ai dai pilotul si te ti de volan...asa ca incercati,chiar daca nu sunt bani multi se merita...ne mai auzim si sper sa va sune in special pe M@nuel care a trimis odata cu mine dosarul dar nu a fost chemat pana acum.multa bafta M@nuel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegilor care vreti sa veniti la Hartl eu acum o saptamana am plecat de la ei (am lucrat doua luni unde mi am facut ucenicia) , va pot spune cat se poate de sincer ca se merita sa mergeti la ei aveti toate sansele sa invatati de toate in firma asta . Cei care va zic multe lucruri rele nu fac decat sa va sperie si asta nu e un lucru bun , pentru ca daca vreti sa deveniti soferi si va place meseria asta eu zic ca se merita sa faceti un pic de compromis (ma refer ca aveti sanse sa va dea un titular care e destul de slab in soferie si care se considera cel mai cel) , nu trebuie sa ii bagati in seama probabil asa mai sunt unii , in fine...

Majoritatea colegilor de la Hartl cu care m am intalnit prin : parcari , la garaj sau pe la incarcari si descarcari sunt baieti de nota 10 va vor ajuta cu ce pot . Sa nu va fie rusine sa intrebati ceva ce nu stiti pentru ca va vor ajuta (nimeni nu sa nascut invatat)

Salariul este de 450 euro si 600 lei  nu va da nici mai mult nici mai putin .(in privinta asta stiti de la capul locului cat veti avea de luat , si nu am auzit pe careva sa il traga in piept sau sa il duca cu vorba).

Daca va vedeti de treaba nimeni nu o sa va zica nimic (cat am stat nu m a interesat sa ma afirm ca sa vada ,,lumea" ca sunt eu cel mai soferila din ajutoare ) nu m-as mira sa nici nu stie cum ma numesc pe cei de la birou sau de la garaj gen Bernad (e mai bine asa)

Stiu ca remuneratia este destul de mica dar ma mai uit ca in alte parti se poate si mai rau

Daca aveti nevoie de un sfat sau o intrebare  va stau la dispozitie

(am plecat de la ei pt ca am gasit in alta parte unde se castiga mai bine asta ca sa nu se inteleaga ca nu am ,,rezistat" :D )

Va urez drumuri cat mai faine si fara evenimente si inca o data va zic sa nu va mai luati dupa cei care va zic ca este rau la hartl pt ca nu e asa

Drumuri bune ne vedem prin parcari .

Cu stima Radu Marton

PS: scuzati caligrafia scriu de pe laptop :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut colegi.ieri am terminat prima stagiatura la hartl,adica 2 luni.pot sa zic ca ceea ce a zis colegu ma sus este intru totul adevarat.ai ce.invata..iar cel mai bn se invata soferie pe nationale nu pe autostrazi.

cu banii eu de ex trebuia sa iau acum 600 e total si am laut dekt 312e plus 600 lei..o sa sun luni sa vb sa vedem carei problema?sper totusi sa se rezolve si problema cu banii.

chestia e k atata timp kt esti ajutor..nu stie nimeni nimic de tine decat titularul cu care lucrezi.ceea ce e bine.si cel mai bine asa sa ramana.mai nasol e ca masinile sunt majoritatea automate..iar in alta parte daca te duci si au manuale..o sa te obianuiesti mai greu..

eu va doresc la toti sa va sune si sa plecati..drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu stiu sincer cafea nu beau de fel,iar tigari nu fumez decat electronica iar ce am nevoia imi iau din tara pt cat stau pe comunitate.dar mai mult de 70-90e pe 2 luni nu ma ajung cu tigara electronica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut colegi....sau viitori colegi

daca cineva din voi, care a trecut prin toata chestia asta care incepe cu citirea forumului, trimiterea actelor la TM, apoi angajarea si plecarea in austria si apoi in cursa prin europa, poate sa-mi de-a raspuns la citeva intrebari:

    - daca ia soferi incepatori si peste 35 ani,

    - cam cit dureaza, in medie, de cind trimiti actele pina te suna

    - daca cineva a fost sa depuna actele, personal la birou si daca crede ca e mai indicat sa mergi direct la ei la birou ca sa fii face-to-face

    - in momentul ajungerii la vomp, la garaj, poti sa-ti alegi singur un titular sau te dau ei cu cine vor

    - daca poti sa iti alegi un camion, ex. Man sau Daf

    - daca camioanele au cutie automata (e cel mai bine la inceput, cred, pina te familiarizezi cu tirul, gabarit, lungime, latime, depasiri, curbe, dat cu spatele la rampa)

    - au numai Daf-uri si Man-uri, care sint automate?

Chiar acum am citit postul lui Rebound...ptr.care am o intrebare sau mai multe....in astea 2 luni de cind esti in firma, ai avut timp sa-ti faci o imagine cit de cit, care este rata de plecare a soferilor din firma si c-am citi angajeaza saptaminal? (ca sa stiu cit avem de asteptat)

Daca am laptop, ce adaptor am nevoie sa il pot folosi pe camion? Prin parcari gasesti retele WiFi?

Daca vorbesti germana sau engleza, te avantajeaza cu ceva? de ex. sa soliciti sa-ti de-a cursa de anglia sau scandinavia?

E clar de la inceput ca in privinta banilor, nu ma stept sa devin milionar, dar cred ca conteaza mult ca sa poti invata meserie si sa poti da proba de lucru ca un profesionist in ale volanului de tir in momentul cind iti gasesti alta firma si cind o sa fii singur prin europa. mersi

Poate cineva sa puna niste poze, filmulete, cu camioanele, cu firma sau sint la secret, nu gasesti nimic pe net, in afara de cele vreo 14 poze de pe facebook

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sa raspund unui coleg care a postat mai sus in cateva randuri

1 : DA se accepta soferi incepatori si de 35 ani de fapt se ia pana la 40 ani

2 :adaptoare pentru laptop gasesti prin parcari pe la was toate benzinariile(in Franta la Calais gasesti cel mai ieftin ) se gasesc in Romania la toate magazinele de profil  pretul destul de bun

3: actele le poti trimite azi iar peste doua zile te poazte suna asta cu conditia ca dosarul sa fie cat mai complet , dar s-a intamplat sa sune si dupa 2 luni (parerea mea este ca dupa ce trimiti dosarul astepti 3 zile sa fi sigur ca ajunge la ei dupa care suni din 3 in 3 zile daca au nevoie pana se satura de tine si te cheama, fapt incercat de mine ;) si mi a iesit  ) nu trebuie sa mergi personal decat daca iti prisosesc banutzii in buzunar

4:titular iti dau ei pe cine vor sau mai exact dau ajutoare titularilor si nu invers (dar daca te intelegi cu careva in prealabil se poate rezolva si asta)

5:Camioanele nu le veti alege voi ci ve-ti primi un bilet cu numarul camionului de la timisoara la plecare (au MAN , DAF cu cutie manuala sau automata , acum depinde de norocul vostru)

5:germana sau engleza te vor avantaja pentru ca te vei putea intelege cu ,,poporul" la incarcari sau descarcari  asta daca nu cumva vrei sa folosesti ,,Limba Gimnastica "  si in sfarsit  : cursele  le vei avea  asa cum vor ei nu poti cere tu unde sa mergi asta daca nu nimeresti cu un Titular care cunoaste ceva ,,lume" si cere cursa intr-o anumita tara dar de scandinavia nu am auzit pe nimeni sa ajunga pe acolo .

pt alte nelamuriri va stau la dispozitie

cu stima Radu 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Vrei sa zici ca nu-ti ajung 70-90 euro pe doua luni in asa fel ca fumezi doar electronica si iti cumperi toata mancarea in tara? Ca nu am inteles...

m-ai intrebat cam cat ma ajunge.cu fumatul si cafeaua pe luna...eu tiam zis k nu beau cafea iar de fumat fumez electronica simi cumpar din tara inainte sa plec ce am nevoie in valoare de 70-90 e. pt tot voiajul.

in rest mancarea depinde ce cumperi si cat mananci.daca te chibzuiesti poti ajunge la 150 pe luna cu mnacarea..poate si mai putin.mai ales dak aveti butelie sa mai si gatiti si nu mancati din benzinarii si mergeti la lidl sau aldi si faceti piata.

in germania sunt mai eftine preturile la mancare.italia e scumpa.franta la fel.spania sunt mai eftine si gasesti chestii pe care in alte tari nu le gasesti

drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

As mai avea totusi ceva intrebari in legatura cu firma asta... Ce se intampla acolo ca tot timpul se angajeaza soferi? Din ce cauza pleaca oamenii de acolo? Ce se intampla cu titularii? Am inteles ca un incepator primeste 600e timp de 6 luni, dar un titular ce salar are? Nu e posibil ca un incepator sa fie dat afara dupa 3 luni, conform Codului Muncii? Adica 3 luni poti fi angajat de proba doar, daca nu corespunzi ai zburat. Deci revin cu intrebarea: de ce se angajeaza asa multi oameni?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

winis eu am 3 luni aici si asai iau 600 e iar un titular poate lua de la 900 la 1500 depinde de vechime km.tocmai asta e si cauza pt care se angajeaza deoarece aici multi vin sa faca ceva vechime si pleaca de bunavoie undeva unde e mai bine nu ii da nimeni afara.Credema ca stiu colegi care dupa 7 luni habar nu aveau sa mearga pe autostrada dupa gps si nu l-a dat nimeni afara.Iar titular devii cand iti e norocu nu neaparat dupa 6 luni.Daca ai noroc si esti in garaj cand ii crapa lui bernard maseaua te face si dupa 2 luni fie ca vrei fie ca nu.Iar codul muncii nu e valabil in meseria asta in majoritatea firmelor pt ca inainte sa te angajeze iti semnezi demisia in alb si daca vor sa te dea afara spun ca ai demisionat u si nu ca te-au dat ei. ;) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

am fost azi pentru cardul de sanatate , pt ca vineri au avut inchis si ieri am avut treaba

se pare ca s-a stricat masinaria de printat carduri de la bucuresti , si va dura de la 2 saptamani in sus sosirea lui (casiera bajbaia ceva chiar de o luna ) .

partea buna este ca , poti cere o adeverinta care poate tine locul cardului la dosar , care se elibereaza a 2-a zi  !

deci , maine voi trimite si eu dosarul

voi prin ce l-ati trimis ? posta ? curier ? ce curier ? ce cost?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut baieti, m-au sunat pt vineri acum sa ma prezint la timisoara,  e cineva poate ne intalnim la bucuresti la gara , eu sunt din tulcea si schimb trenu la bucuresti

Eu vin la TImisoara ! plec de joi seara! schimb in Bucuresti (vezi ca poti sa iti iei bilet la cuseta ca sa poti sa dormi un pic , ptr ca te asteapta 2 zile grele)  aacum depinde de tine! drum bun! ne intalnim in Buc pe peron 11.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut colegi.ieri am terminat prima stagiatura la hartl,adica 2 luni.pot sa zic ca ceea ce a zis colegu ma sus este intru totul adevarat.ai ce.invata..iar cel mai bn se invata soferie pe nationale nu pe autostrazi.

cu banii eu de ex trebuia sa iau acum 600 e total si am laut dekt 312e plus 600 lei..o sa sun luni sa vb sa vedem carei problema?sper totusi sa se rezolve si problema cu banii.

chestia e k atata timp kt esti ajutor..nu stie nimeni nimic de tine decat titularul cu care lucrezi.ceea ce e bine.si cel mai bine asa sa ramana.mai nasol e ca masinile sunt majoritatea automate..iar in alta parte daca te duci si au manuale..o sa te obianuiesti mai greu..

eu va doresc la toti sa va sune si sa plecati..drumuri bune

hoopaaaa...deja au aparut probleme cu banii??..daca ai sa te uiti in urma la mesajele postate,ii multumeai cameliei..si eu ti-am spus sa vad daca ii multumesti si cand te arde la bani...sincer iti spun,as vrea sa iti recuperezi banii,sunt ai tai,banii munciti....ramane de vazut...AVIZ TUTUROR AJUTOARELOR DE LA HARTL..PASTARTIVA FOILE DE LA TITULARI..FACETI COPI DUPA ELE.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut! Sunt pe cale de a-mi depune dosarul la aceasta firma. Inteleg ca salariul pentru incepatori este de 600 E/luna(450 E+600 ron).As dori sa stiu cam care ar fi costurile pe o luna de voiaj(mancare,spalat,etc,-fara tigari-sunt nefumator).Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.