Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Hartltrans Romania - Timisoara


Postări Recomandate

  • Members

Cineva care lucreaza la Hartl, sa ne spuna ceva si de partea "tehnica" al meseriei la aceasta firma. Spre exemplu ce model de GPS au pe ele? Ce soft? Cum se descurca cu hrana pe traseele de la Hartl. Cum stati cu igiena corporala? Sunt locuri bune pt asta? Consumul de carburant? S.A.M.D :-\

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Winis n-ai mai terminat scoala dom`le?

Garmin e baza la hartl.in principiu harti actualizate.si cateva modele.bineinteles,fiecare isi aduce ce vrea ,insa eu unul m-am invatat cu el.al meu personal e Nuvi 465,profil de camion etc.

Hrana?Aldi,Lidl.de preferat din germania/austria.ca e mancarea ceva mai ieftina ca in alte tari .sunt destule magazine de genul asta care se pricopsesc zilnic cu tir-uri in parcare,pana acum n-a venit nimeni sa ne scoata afara.ma rog,poate tine si de bun simt

Igiena corporala zici...orice peco pe italia are dus.orice peco pe germania,belgia,franta.intre 50 c si 2 euro.

Consum de carburant...variabil.in functie de tonaj.Si cu ce alimentam.Biodiesel-ul a devenit moda...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

buna ziua dragi colegi,as vrea sa le raspund colegilor,,costi979si alex val profesori de limba romana,,voi nu stiti sa cititi prescurtari de cuvinte?eu am postat parerea mea pe forum si mi am cerut si scuze,din ce ati postat voi am anteles ca santeti ancepatori,banuiesc ca ati vrut sa mi dati lectii de gramatica nu?asta e,eu nu am timp de asa ceva,an ancheiere va zic asa fiecare sa se descurce cum poate,va convine sau nu cautativa de lucru si nu mai comentati postarile altora,        drumuri bune celor ce sant la volan (adevaratilor soferi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  Dragi colegi,asa cum am mai scris ,eu nu mai practic meseria,desi si acum simt o strangere de inima cand vad un tir! Deci nu pot fi acuzat ca nu vreau sa-mi furati locul de munca!

  Eu numai am vrut sa arat cateva aspecte mai dificile ale vietii de sofer! Soferia nu e numai de apa ,talpa,clacson,sapca in cap,tigarea in gura sunt sofer ma doare-n .........filtru uscator!Soferia inseamna in primul rand RESPECT! Fata de ceilalti participanti la trafic,de colegi(mai batrani sau incepatori),fata de meserie,fata de camion si nu in ultimul rand fata de tine si de familia ta!Soferia inseamna spiritul de a anticipa pericolele,reflexele de evitare a acestora,capacitatea de indura singuratatea,dragostea fata de masina si as putea enumera o groaza de astfel de calitati pe care trebuie sa le indeplineasca un adevarat sofer!

  Soferi ca domnul de 23 de ani cu familia plina de soferi (si sincer daca ai fi copilul meu te-as altoi bine,pentru tonul avut) am vazut destui! Inclusiv unul,Dan e numele lui si e din Brasov(sa-i de-a Dumnezeu sanatate)care pe 16 octombrie 2010 la 5.35 a adormit la volan si a intrat cu o saptica.in tir-ul pe care il conduceam,pe centura la Simeria ,vis-a-vis de OMV!

  Nu va vindeti pe bani putini! Si nu e vorba de cat castigati ci de cat ramaneti dupa cheltuieli! Nu bagati motorina din banii vostri! Conduceti la program! Etc. Cine vrea sa asculte si sa invete sa invete cei care sunt vitezi sa fie!

  Acceptati salariu de 600 de euro pe comunitate pentru ceva timp si cand aveti experienta,va treziti ca locurile de munca care se plateau bine acum se platesc prost!Va treziti ca sindicatele din vest fac presiuni asupra politicului din tarile lor sa nu mai primeasca romani ! Si voi ramaneti cu salariu prost si departe de familii!Toti lucram din doua motive:din dragoste pentru meserie si pentru bani! cine vrea numai sa se de-a cu tir-ul poate sa plateasca el patronii!

  In rest drumuri bune si spor la bani!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nici gand! Am mai condus pana in Ianuarie anul acesta! Motivul e in principal presiunile din partea dispecerului! Nu am acceptat sa fac cum voia! Adica incarcat condus toata noaptea,descarcat dimineata devreme,plecat,incarcat iar,condus iar toata noaptea ,somn 2-3 ore la 24 de ore! I-am zis ca eu nu fac asa ceva ,mi-a zis ca are soferi care fac(si intradevar avea,dar cand adormeau si propteau camionul in copac plateau reparatia) si a inceput sa ma arda la motorina ,sa ma tina prin parcari................ si asta e dar despre morti numai de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Momentan fac alta meserie,dar sa nu zici niciodata ,,niciodata''! ;) M-am scarbit de oamenii din transporturi(romani)! Cu exceptiile de rigoare! Iar de firma va feriti si singuri!Numai daca tii statia deschisa si vezi pe cine injura colegii tot timpul si iti dai seama! :-[

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegii!Am trimis si eu un cv la Hartl pe adresa de email.Voi tot asa a-ti procedat sau a-ti sunat inainte?Cam la cat timp v-au sunat sa trimiteti dosarul?Bafta tuturor!

salut nica. eu am aflat de firma asta de la un prieten de al meu, apoi am luat un numar de telefon de la ei si am sunat. fara sa trimit nici un cv. mi-au cerut un numar de fax sa imi trimita o hartie cu actele care imi trebuie pentru pregatirea dosarului apoi sa il trimit prin curierat. la 3-4 zile au zis sa ii sun sa intreb daca e dosarul complet. eu acum astept sa imi vina cardu de sanatate sa trimit si eu dosaru la ei.

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare tuturor!Am vorbit si eu la Hartl si m-au pus sa fac dosaru.Daca e careva amabil si in masura sa-mi raspunda la o intrebare: in cazul in care eu am fost in somaj pana luna trecuta,de unde iau acea adv cu stagiul de cotizare pt calcularea concediului medical?Stiu ca o sa-mi trebuiasca abia la angajare dar nu vreau sa arunc banii pe dosar si sa ma trezesc cu surprize,ca doar traim in Romania.Drumuri  celor ce muncesc!Bafta la angajare celor ca mine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu am depus di noiembrie,numai ca nu am tinut legatura cu ei si astazi am sunat pe la pranz si in 1 ora am primit telefon de la ei.La mine este problema ca inca lucrez in alta parte si sa vad cum fac cu demisia ca este treaba cu peravizul de 15 zile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.