Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Hartltrans Romania - Timisoara


Postări Recomandate

  • Members

salutare dragi colegi

nu prea stiu cu ce sa incep sau cui sa ii raspund mai intai

-pentru cei care au dosarele depuse de mult timp,calcati-va pe mandrie si mai trimiteti o data un alt dosar prin curierat nu va duceti personal(mai ales cei ce stau departe)prezenta acolo nu va avantajaza cu nimic{eu unul am asteptat 2,5luni pana m-au chemat}

-in legatura cu angajarile sa stiti ca nu stie absolut nimeni cand se angajaza deoarece se angajaza doar la urgenta cand vad ca nu le mai vine cate unul sau este dat afara cate unul de catre Bernard(dupa ce il da afara pe cate unul suna la TM si ii zice Cameliei,vezi ca,cutarica nu mai vine sa imi trimiti altul in locul lui)tocmai de aceea se angajaza in mare majoritate personal din jurul TM au nevoie de oameni care sa ajunga acolo in cel mai scurt timp

-cu mine unul pana in prezent au fost corecti nu mau ars la bani cum zic unii(si nici nu am auzit vreo un ajutor care sa se planga ca i sau tras din bani,,fara un motiv bine intemeiat,,)

-ca si sofer B nu ai nici o raspundere si nu te intreaba absolut nimeni de nimic(aproape ca nici nu existi pentru ei)singura raspundere pe care o ai este in fata legii atunci cand esti la volan,acolo ---capu face capu trage---pentru prostiile pe care le faci nu te poate salva nici dracu

-ceea ce zicea un coleg mai devreme,precum ca a gasit oameni de la hartl care plangeau ca nu mai au de mancare(bani)imi vine cam greu sa cred asta .

-cam atat mi-a trecut prin cap sa va zic la ora asta,daca imi mai aduc aminte ceva sau daca mai aveti intrebari am sa va raspund in limita timpului disponibil

----------------------------------concluzia finala este ca,ca si rampa de lansare este foarte buna ca firma------------------------------------------------------

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

... pt audi,ce daca au baut ca doar merita dupa atata stat pe comunitate,doar ca unii este drept ca sunt cam nesimtiti,chiar acuma am vb la tel cu un fost ajutor de-al meu si mi-a povestit cum a fost....

pai sa bea, nu-i bai, numa nu in garaj, doar sunt atatea carciumi ;-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

va salut cu respect pe toata lumea.Am si eu o nelamurire in legatura cu plata salarului la hartl. Stiu ca la un sofer 2 renumeratia este de 600 euro incluzand si salarul pe tara dar nu am inteles din nici o postare cum se procedeaza in cazul in care lucrezi pana in data de 15 a lunii dupa care esti acasa 2 saptamani pauza dupa cele 2 luni lucrate asta insemnand ca stai acasa pana in data de 30 a lunii respective iar in data cand se face plata din luna care o incepi cati bani primesti??ma intereseaza ca vreau sa tirmit si eu dosarul zilele acestea si sa stiu exact in ce ma bag.Va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

va salut cu respect pe toata lumea.Am si eu o nelamurire in legatura cu plata salarului la hartl. Stiu ca la un sofer 2 renumeratia este de 600 euro incluzand si salarul pe tara dar nu am inteles din nici o postare cum se procedeaza in cazul in care lucrezi pana in data de 15 a lunii dupa care esti acasa 2 saptamani pauza dupa cele 2 luni lucrate asta insemnand ca stai acasa pana in data de 30 a lunii respective iar in data cand se face plata din luna care o incepi cati bani primesti??ma intereseaza ca vreau sa tirmit si eu dosarul zilele acestea si sa stiu exact in ce ma bag.Va multumesc!

[/quote

s-a repetat de nenumerate ori acest subiect,sa nu-mi zici ca nu este in tot topicul subiectul care te intereseaza?

s-a mai spus si chiar si eu am mai zis ca salarul pt soferul 2 este de 600e pe luna si atat,fara salar pe tara,pt ca se da daca ai luna intreaga lucrata cam 600 lei si restul in euro,cam 450e,iti calculeaza salarul in functie de cate sap lucrate ai.cat stai acasa nu esti platit.se plateste de la 1 ale lunii in curs pana pe 30 sau 31 ale lunii,banii sunt virati in 10,leii si in 11,euro,sper ca am fost destul de explicit pt toti ca sa nu mai repet inca o data cand mai apare cate unul care ii este greu sa citeasca....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu imi e greu sa citesc chiar am citit dar daca am avut o nelamurire am vrut si eu sa ma lamureasca cineva.Oricum mersi de "amabilitati" si bafta la toti care sunteti pe aici si daca am intrebat ceva nu am injurat pe nimeni. scuze inca odata de deranj nu se va mai repeta.Nu toata lumea pe aici e perfecta!!(la mine fac referire)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

as avea si eu o intrebare pt cei care sunt in masura, si doritori sa raspunda legat de acest subiect:

pe langa droaia de acte care le cere acest Hartltrans...

cand esti sunat, are loc si un chestionar prin intermediul telefonului? (respectiv despre legislatia noastra mult iubita)

[... chestionar prin care poti fi admis sau nu]!?

sper sa fie logica intrebarea mea, si sa primesc un raspuns. (daca se poate de la cei care chiar au avut de/a face cu chestia in cauza, si mai bine)

multzumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

va salut cu respect pe toata lumea.Am si eu o nelamurire in legatura cu plata salarului la hartl. Stiu ca la un sofer 2 renumeratia este de 600 euro incluzand si salarul pe tara dar nu am inteles din nici o postare cum se procedeaza in cazul in care lucrezi pana in data de 15 a lunii dupa care esti acasa 2 saptamani pauza dupa cele 2 luni lucrate asta insemnand ca stai acasa pana in data de 30 a lunii respective iar in data cand se face plata din luna care o incepi cati bani primesti??ma intereseaza ca vreau sa tirmit si eu dosarul zilele acestea si sa stiu exact in ce ma bag.Va multumesc!

daca lucrezi pana in 15 ale lunii vei lua banii pe cele 2 saptamani.pentru 1-15 ale lunii,cazul prezentat de tine.bani care inseamna salariul pe tara si diferenta in lei.ii vei lua pe 10 luna urmatoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cand esti sunat, are loc si un chestionar prin intermediul telefonului? (respectiv despre legislatia noastra mult iubita)

[... chestionar prin care poti fi admis sau nu]!?

nu exista nici un fel de chestionar,de intrebari sau alte chestii,cand te suna iti spune data cand sa te prezinti la timisoara cu bagaju pregatit de drum si atat.

revin si eu cu o mica completare, un raspuns care imi permit sa mi/l dau singur, pt clau46 si ceilalti:

in decembrie am reusit si eu sa imi fac toate actele, am trimis dosarul in 4-5 ianuarie, fiind sunat alaltaieri cred, 15.01.13. [17]

s/a prezentat, Camelia Hartr... da zi, de cand asteptam, sarutmana,

aveti un dosar la noi... da, incepator zic, nu avem unde merge, ca ne cer toti experienta,

as avea zice, un mic chestionar... puneti intrebarea va rog sa vedem

cate ore in interval de o luna are voie un sofer in echipaj sa ia nus ce pauza de 24 ore... (ceva de genu) la intrebare care binenteles nu am stiut sa ii raspund.

pai dumneavoastra nu stiti legislatia... doamna draga ii zic, am dat atestatu acum un an, nu am profesat sa am notiunile astea intiparite in memorie, sunt chesti la care daca esti istet si ti le zice careva, in o zi le stii.

ne pare rau, zice, invatati bine legislatia si mai vorbim. la revedere... sarutmana.

si uite asa s/a dus o droaie de bani, timp... sperante.

ce ziceti voi mai departe? respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pe vremea noastra eu ,costi797,clau ...etc ,te suna si spunea cind sa vii fara teste sau probe de lucru,....acum ca sunteti prea multi cred eu ca mai fac si ei o selectie telefonic iar colegule la intrebarea aia sa-mi fie cu iertare dar trebuia sa stii  :(,ca la ei cind ajungi direct in tir si dai bataie pe comunitate ,nu cursuri sau program de acomodare ... direct in paine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Prsupun ca intrebarea care ti-a fost adresata a fost formulata astfel: Se poate injumatati pauza de 45 de ore la 24 de ore?Sau poate te gandesti putin si ne spui si noua exact ce intrebare ti-a fost adresata!Dar sincer , daca vrei sa profesezi aceasta meserie ar fi indicat sa cunosti macar in proportie de 99% timpii de conducere,repaus....!Bafta in viitor si nu ar strica sa te mai documentezi putin in legatura cu aceste notiuni de baza!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cate ore in interval de o luna are voie un sofer in echipaj sa ia nus ce pauza de 24 ore

Poate o fi zis ca de cate ori in interval de o luna are un sofer ce este in echipaj sa injumatateasca pauza de 45h la 24h.

Raspund si eu si sper sa fiu corectat daca gresesc,inca nu practic meseria deci nu ma injurati..

O singura data poti sa faci pauza din 45h in 24h.Dar timp de 3 saptamani trebuie sa faci si pauza de 21h inca sa iti iasa pauza de 45h..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

domnilor colegi, nu conteaza ce a intrebat, daca am stiut eu sau nu...

conteaza ca la hartl (si stiti voi ce inseamna hartl), un incepator a fost chestionat. punct. atat aveam de zis.

multi o dati in acuzatii, care chiar nu isi au rostul, si, parerea mea ca sunt spuse in necunostinta de cauza.

va salut... (numai ca nu stiu ce sa fac mai departe), aici puteam sa ne formam si noi  :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

am ramas masca,exact ca mario ???  ::),e prima oara cand aud ca la hartl cere o intrebare,da poate sunt prea multe dosare si cred si eu ca mai triaza,dar nu bag mana in foc sa vb aiurea.treaba cu stiutul e ca ,nu trebuie condamnat ca nu a stiut,ca fiind la inceput si nu prea stie ce sunt pauzele de 24 si 45 si cred ca si noi pana sa ne confruntam cu munca practica nu stiam suta la suta cum sa procedam,dar este simplu,o pauza de 24 de ore si una de 45 de ore,nu de 21 de ore cum a zis un coleg,dar una peste alta e ca intradevar ca sunt bani si nu sunt dati aiurea ca poti sa cauti in alta parte si cred ca daca tu vrei cu adevarat sa faci meseria asta iti poti gasi in alta parte ;),eu va doresc la toti succes ,drumuri bune  ;);D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Haideti baieti! Raspundeti la intrebarea pe care colegul a primit-o prin telefon. Cand cineva asteapta asa o ocazie, de mult timp si in sfarsit e sunat, cred ca uita si cum il cheama! Dar apoi intrebari din timpii de condus. Experienta practica e deasupra teoriei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Haideti baieti! Raspundeti la intrebarea pe care colegul a primit-o prin telefon. Cand cineva asteapta asa o ocazie, de mult timp si in sfarsit e sunat, cred ca uita si cum il cheama! Dar apoi intrebari din timpii de condus. Experienta practica e deasupra teoriei.

O data pe luna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am citit ce la intrebat pe adrianb27 si eu cred ca totul a fost la misto si bataie de joc pt ca Camelia nu avea hartie igienica si dorea sa sacrifice un dosar.

Datorita faptului ca multi se vaita prin telefon precum cel in cauza ca vezi doamne ´´da, incepator zic, nu avem unde merge, ca ne cer toti experienta´´ citez din discutia lui cu aceasta Camelia ´´potec´´ o sa fie din ce in ce mai rau.

Acum sa zic asa in mare cat tupeu jegos are aceasta .......Camelia.Eu am trimis dosarul pe 7 ian era luni, doamna de la posta imi zice ca face 2 zile, bun.Sun vineri si intreb, doamna aveti idee a venit dosarul meu,ii dau numele bla bla si imi spune ca nu, apoi ii explic ca am trimis pe data de 7 si deja sunt 5 zile dupa care imi spune sa merg la posta sa vb cu cei de la posta, am multumit frumos pt timpul acordat pana aici nimic neobisnuit.

Luni(14 ian) merg la posta cu chitantza si dovada ce mi-au dat-o ei si le povestesc ,cei de la posta imi spun ca tre sa mai sun eu acolo ca trebuie sa fie o greseala.Marti(15 ian) sun la hartl raspunde aia si imi spune ca e la masa, sa sun dupa 14:30 sun pe la 15:00 si imi raspunde un domn intreb iar de dosar verifica camelia(era si ea linga el) pe calculatorul ei fermecat si spune ca nu(deja erau 8 zile) ma intreaba domnul amabil ´´cand ati trimis actele´´ ii spun ca pe 7 dupa care ma trimite iar la posta :)) ii zic am mai fost odata ieri acolo si stand cu omu de vorba se aude vocea scorpiei prin telefon tot repeta ´´care-i problema, care-i problema, care-i problema´´ dupa care domnul de la telefon ma roaga amabil sa mai raman la telefon da nu mi-a zis de ce ,apoi trece scorpia la telefon (aici mi se pare urat de tot gestul facut) sa imi spuna ea cateva vorbe, ca ea nu vede care ii problema si de ce dezbat eu atat la telefon cu omu ala aceasta chestie, dupa care imi spune mai multe printre care si ´´mai trimitetzi dosarele si la alte firme nu numai la noi´´ si multe altele ...deci frate gestul in sine lasa mult de dorit, sa ii ia tel lu ala din mana si apoi sa faca ea tam tam la tel cand eu am fost f calm si toata discutia nu a fost mai mult de 2 min mi se pare penal rau de tot...a avut noroc ca mai mi-a venit mintea la cap(anu asta fac 30) ca eu de fel nu prea is dus la biserica si ii umpleam frigiderul de carne si faceam ceva pe firma lor...mi am luat la revedere amabil si am ´´plecat´´

                                                                                                                                                          Conform regulamentului scrierea mesajelor cu deformari ale limbii romane, de genul: tz, sh, k, sau uzare " CAPS este interzis.Tu ai mai fost atentionat de 3 ori.Nici acum nu ai profilul completat.Pedeapsa o vad toti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

A si inca ceva ,daca toate sunt in regula, treci si de intrebarile alea telefonice, cand o sa te cheme la timisoara, acolo  o sa te vada si o sa te intrebe , ´´de ce nu ai sapca in cap´´ si o sa te trimeata acasa, :)))) cei ce stiu bancul cu sapca stiu la ce ma refer.Deci concluzia este ca daca ai toate actele facute merita sa faci copii si sa la trimiti, dar sa faci actele special pt aceasta firma de 2 lei nu merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Rog pe domnul moderator care mi-a dat acea avertizare la primul meu mesaj, acela lung, sa imi arate si mie un , sh un tz un k in acel intreg text sau un cuvant scris intreg cu caps lock, iar daca gaseste eu imi sterg contul singur daca pot, sau numai intru deloc pe forum din 2 una. eu nu mai inteleg nimic!

rog pe cineva din moderatoti sa revizeze acel text intreg unde spune ca am folosit .sh , tz si k in loc de c si daca nu se gaseste sa mi se ridice acest statut de supravegheat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.