Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Hartltrans Romania - Timisoara


Postări Recomandate

  • Members

Salutare. Despre firma asta si de cei de la birouri s-au scris multe, adevarul e ca e o "grupare" eu i-am spus "gruparea Bernard" toti sunt rude intre ei pe la birouri sau amanti/amante, ceva putin important pentru incepatori. Cel mai important e ca TITULARII adica cei care exploateaza in mod direct si beneficiaza de pe urma incepatorilor, TITULARI cu foarte multa nesimtire de care sunt capabili, nesimtire dusa pana la infinit, nu am auzit de nici macar un singur astfel de titular care sa fi cumparat el singur mancare si pentru incepator, sau sa-i fi dat incepatorului un pachet de tigari, o maslina, o bomboana, sa-i fi dat ceva acolo ca doar Titularul incaseaza banii pe Km facuti de incepator si mai si intra la incarcare si descarcare pe "lipici" ca sa aiba titularul timp sa faca cat mai multi Km. Sa traiti "TITULARILOR" !!!

Inainte de a mai face vreun comentariu citeste regulamentul,iti va fi de ajutor ca sa poti vedea ce permitem si ce nu permitem pe acest forum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Poate tu ai avut o experienta neplacuta... nu ar trebui sa generalizezi. Despre Bernard si restul "gruparii" de la birou ai dreptate. Cand mergi la ei la birou e ca si cand intra mezelurile in depozit. Suntem o marfa fara valoare si care se poate schimba oricand. Sunt niste incompetenti aia de la birou. Nu se pune accent deloc pe ceea ce e important cu adevarat: SOFERUL. Sau pentru unii: conducatorul auto in Uniunea Europeana!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ce santeti nedumeriti cu repartitia este ca si cum locurile de soferi care le au disponibile sunt pentru timisoara de acea se cere repartitie din localitatea de unde aveti domiciliul ,voi va duceti la ajofm pe judetul din care faceti parte cereti un numar de fax dupa care il dati la timisoara si ei va trimit pe adresa aia locul vacant sau disponibil special pe numele vostru dupa care cei de la somaj va fac un dosarel si va baga in baza de date ca si cum voi ati figura angajati va aproba repartitia respectiva pe care voi o veti duce la birou la timisoara ce atata greutate ....ca lucrati ca nu lucrati sau ca nu ati lucrat aceste documente trebuiesc facute nu este mare lucru ce va stresati parca ati muta lumea... ATENTIE !!!! cei care va prezentati la somaj pentru repartitie trebuie sa aveti acte la voi (acte studii,fisa medicala ca sunteti apt pentru a intra in campul munci sau faceti o copie dupa aia de siguranta circulatiei ca si acolo scrie ca sunteti apt..... in general luati la voi toate actele care va reprezinta ca nu se stie ce vi se mai cere numai asa va incadrati sa le faceti intr-o zi pe toate ... asta asa ca sa va ajut putin #:-s )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

uitati ceva amanunte care pot fi importante pentru sistemul nostru romanesc ''bine pus la punct''.Atunci cind te trimit dupa o repartitie si o primesti inseamna si ca cei de la AJOFM ti-au gasit de munca,cu toate ca ei nu fac nimic,deci pot raporta ca au gasit un nr ''de'' slujbe.O alta portita,care nu stiu daca se aplica in totalitate este ca atunci cind esti in somaj si te trimit la un loc de munca firma angajatoare are ceva beneficii daca te tine o perioada de timp,nu mai stiu exact,de exemplu pentru unul care se angaja dupa 12 clase era de subventionare pe 1 an a salariului.Este comentariu offtopic dar ca sa ne lamurim cu intrebarea data si sa revenim la subiect,succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Salutare. Despre firma asta si de cei de la birouri s-au scris multe, adevarul e ca e o "grupare" eu i-am spus "gruparea Bernard" toti sunt rude intre ei pe la birouri sau amanti/amante, ceva putin important pentru incepatori. Cel mai important e ca TITULARII adica cei care exploateaza in mod direct si beneficiaza de pe urma incepatorilor, TITULARI cu foarte multa nesimtire de care sunt capabili, nesimtire dusa pana la infinit, nu am auzit de nici macar un singur astfel de titular care sa fi cumparat el singur mancare si pentru incepator, sau sa-i fi dat incepatorului un pachet de tigari, o maslina, o bomboana, sa-i fi dat ceva acolo ca doar Titularul incaseaza banii pe Km facuti de incepator si mai si intra la incarcare si descarcare pe "lipici" ca sa aiba titularul timp sa faca cat mai multi Km. Sa traiti "TITULARILOR" !!!

Inainte de a mai face vreun comentariu citeste regulamentul,iti va fi de ajutor ca sa poti vedea ce permitem si ce nu permitem pe acest forum

salutare,am sa adaug si eu cava daca nu te superi :D ,referitor la Bernard ai putina dreptate ca el taie si spanzura dar nu-i om rau,daca esti corect si ii spui ce te framanta te poate ajuta,nu sunt pilosi,amanti,amante cum zici tu,dar sunt intradevar soferi mai vechi care fireste ii priveste cu alti ochi,referitor la titulari te inseli,poate cum a zis un coleg ai avut tu o problema cu careva.sunt si colegi care nu stiu nici macar sa salute,dar asta nu inseamna ca toti sunt asa,ca titular nu trebuie sa-ti dea el sa mananci ca nu s-a dus nimeni sa lucreze pt tine,toti au fost ajutori de soferi,de exemplu eu l-am avut ajutor pe Iordache Eugen din Tulcea,el inca lucreaza si poate il cunoasteti si puteti sa-l intrebati toti care vedeti mesajul asta cum a fost cu mine,nu are rost sa detaliez eu,am avut si eu trei titulari din care cu doi m-am inteles ca fratii,trebuie sa fii om nu animal...fiecare lucreaza pe bani si viata asta de doi lei te face sa fii mai strangaret la buzunar,asta nu inseamna ca nu-ti ajuti colegul...ti-am zis poate tu ai nimerit prost :D salut pe toti fostii colegi de la hartl,drumuri bune tuturor ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

foarte bine pus punctul pe '' i '' clau46 ,,,,,eu am ajuns la ei cu dosaru ieri personal dupa ce in urma cu 2 luni am dus CV si am mai discutat cate una alta..... dar nu cred ca e obligat cineva sa-ti de-a ceva de mancare atat timp cat nu se stabilesc niste regul de la bun incepu ,,, din momentul in care te-ai urcat la el in masina(in masina titilarului) ,,, la el esti ca si acasa.... se intreaba intai ce ai voie sa faci si ce nu ca foarte multi dintre noi avem tabieturile noastre pana unde ai voie sa intinzi coarda ... unde dormi... in patul de sus sau cel de jos.....(de regula sof2 doarme sus ca asa e regula ,,, cred eu) iar apoi se discuta si problema mancarii... se manaca la gramada sau fiecare cu mancarea lui .. ca nu e nimeni obligat sa-ti de-a din mancare lui ..... nu vorbim de apa aici ...... drumuri bune sa aveti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
foarte bine pus punctul pe '' i '' clau46 ,,,,,eu am ajuns la ei cu dosaru ieri personal dupa ce in urma cu 2 luni am dus CV si am mai discutat cate una alta..... dar nu cred ca e obligat cineva sa-ti de-a ceva de mancare atat timp cat nu se stabilesc niste regul de la bun incepu ,,, din momentul in care te-ai urcat la el in masina(in masina titilarului) ,,, la el esti ca si acasa.... se intreaba intai ce ai voie sa faci si ce nu ca foarte multi dintre noi avem tabieturile noastre pana unde ai voie sa intinzi coarda ... unde dormi... in patul de sus sau cel de jos.....(de regula sof2 doarme sus ca asa e regula ,,, cred eu) iar apoi se discuta si problema mancarii... se manaca la gramada sau fiecare cu mancarea lui .. ca nu e nimeni obligat sa-ti de-a din mancare lui ..... nu vorbim de apa aici ...... drumuri bune sa aveti...[/quot

salutare parerea mea este ca mai bine sa mananci singur ce vrei si ce-ti place si nu se supara nimeni dac eu vreau sa prajesc o tigaie de carne si el nu are chef ca-i obosit treaba lui ........ uni se satura de miros :-ss

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

:ai dreptate aici nu te contrazic...... de asta am si spus ca e de preferabil de intrebat .... eu unul stiu sa gatesc de la 12 ani ... deci nu am sa mor de foame ca pot manca si '' pietre prajite'' sau io mai stiu ce...... dar pot manca si la comun cu ''Nea Soferu'' daca ii convine... dar cel mai bine e sa manaci singur ca tu sti cat manaci si nu se uita nenea la tine in gura sa vada cat manaci din mancarea lui... uitand ca poate si el a mancat din macarea ta si nu si facut la fel ca el... in fine.....se poate comenta pe tema asta 100 ani ... o zi faina.... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

stie cineva daca se mai cere obligat la angajare si cardul vietii de sanatate pt ca nu am fost angajat minim un an pe uneva si domnisoara la cnas mia spus in scurt pe doi 475 ron pt card sanatate ii destul cat am cheltuit cu permis si atestate card si pasaport....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

foarte interesanta chestia asta cu repartitia de la fortele de munca...... eu cand am schimbat un loc de munca cu altu nu am avut nevoie de nici un fel de repartitie ......exemplu..... am lucrat la caransebes la o X firma si am trecut la alta... cu preaviz 21 zil etc ... forme legale....am fost angajat si nu am avut nbevoie de asa ceva...... exemplu2 firma la care lucrez actualmente aceeasi firma la care am plecat de la cansebes si-a schimbat ''denumirea'' numele firmei ,, s-a facut o alta firma... am stat in somaj vorba vine.. eu lucrand in continuare ,, mi-am facut actele necesare de reangajare....copii fisa medicala .. etc .... dar de repartita asta de 2 lei nici vorba..... sa fie astia de la hatrl mai catolici decat papa?? sau poate s-a schimbat ceva de 2 ani pana in prezent si eu nu stiu.... ????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
stie cineva daca se mai cere obligat la angajare si cardul vietii de sanatate pt ca nu am fost angajat minim un an pe uneva si domnisoara la cnas mia spus in scurt pe doi 475 ron pt card sanatate ii destul cat am cheltuit cu permis si atestate card si pasaport....

cred ca e ceva legat de judete diferite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
ce lucruri trebuie sa iei cu tine la inceput, gen lenjerie, butelie......?

ce ai nevoie acasa ai si pe drum,poate chiar mai mult, mai este topic pe forum exact despre asta...nu e greu un search

cam asa

-lingura,cutit,furculita farfurie etc.(o sa ai nevoie ca nu o sa manci numai conserve,daca iti iei butelie iti trebuie si o tigaie,oala,paleta...eu nu am luat asa ceva si am nimerit sa aibe titulari deci nu am avut probleme)...aici mai adaug ceva, niste supe ADR :))) alea la 1 leu care doar bagi apa fiarta...le faci rapid

-un cearceaf sau 2,o patura si o perina

-haine cu gandul ca poate nu o sa apuci sa iti speli o vreme deci sa ai lenjerie intima ,ciorapi ...si important vreo 2 sau 3 perechi de addidasi...ca altfel sa porti o luna aceias pereche....pfff cred ca iti dai seama(la deichman au un sprei care costa 20 de lei,dai cu el in incaltaminte ,lasi sa se usuce..probabil inainte de somn ar fi cel mai bine si ajuta cu mirosurile..sa nu crezi ca esti sofer si lucri la costum...incarci descarci,tragi de prelata etc ...transpiri, te murdaresti

-detergent,ca nu peste tot au(cum am patit in franta,erau masini de spalat dar nu aveam de unde sa cumparam dero.....)

-gel de dus,deodorant ,antiperspirant,vreo 2 prosoape,etc. etc. servetele umede vreo 2 sau 3 pachete,si foarte important !!! SLAPI pt dus

-cel mai important lucru care il am eu cu mine este laptopul,dacai ai il iei cu tine(invertor sau un incarcator de masina la el )care sa il umpli de filme muzica si seriale,daca nu sunt destul de sigur ca o sa fie prima ta achizitie din salar

sa iti iei de toate dar evita sa ai bagaje voluminoase,prinzi sa lucrezi pe MAN ai loc in cabina suficient dar spatiu de depozitat nu prea,ai sa muti bagaj din pat si inapoi cand vrei sa dormi,prinzi un DAF ai loc de depozitat suficient dar cabina e mai mica si patul de sus e pt copii

cam asta ar fi in mare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

klauss...prima data am auzit de repartitie in 2008 cand firma la care ma angajam atunci m-a trimis la AJOFM cu REPARTITIA, in 2010 cand mi-am skimbat locul de munca nu mai stiu daca am trecut prin aceleasi chestii, detalii, sa ma angajeze ca le duc 10 repartitii si livretul militar (care oricum nu-I bun nici de hartie igienica)!!! :D;D:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

are perfecta dreptate colegu dany dar vad cum se da pagina urmatoare si mai intreaba si alti ce mai trebuie fara sa citeasca topicul cand oi avea timp de scris o sa postez si eu mai multe ..... in primul rand pentru a elimina mirosul de incaltaminte incinsa folositi bicarbonat de sodiu alimentar este anti acid se pune in soseata sau incaltaminte cate putin din doua-in doua zile si garantat nu mai miroasa dupa doua saptamani va dau eu bani inapoi si pentru internet care aveti leptop procurativa antene wireless directionale de putere mare sa capteze de la distanta mare,sansele de a avea internet gratis cresc......o sa mai revin cu detali.... :-s program pentru spart parole wep este beeini 1.2.1 aveti video pe youtube cum se foloseste dar cum am spus mai sus va trebuie antena...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.