Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Hartltrans Romania - Timisoara


Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

Salutare ... Salutare

Pentru cei care vor sa mearga la Hartl  ... si nu numai

Trebuie sa stiti ca acolo vi se fura banii de diurna (si nu numai din diurna) pentru orice motiv si cand nu sunt motive se inventeaza. Eu nu am primit diurna pe 4 saptamani pentru ca am plecat de la ei cu doua zile inainte de a se baga diurna. Deci pe mine m-au tepuit de 450 de euro. Pe parcursul celorlalte luni cat am lucrat la ei nu a existat luna sa nu imi lipseasca din banii de diurna - adica cotizatia pentru coafor, solar, schimbat mobila in casa, vacante, etc... pentru Camelia si Silvana. Si sa nu uitam ca din cate se zvoneste prin garaj, Silvana e ceva ruda cu Bernard (sefu de garaj din Vomp) iar Camelia este "dama de companie" a lui Erst (patronul austriac). Deci ... asa se explica faptul ca ... cele doua "pipite" fac ce vor cu banii soferilor fara sa li se intample nimic - rau. Tot aceeasi situatie este si cu Diana care te pune sa faci curse "la negru" - nu dai CMR la descarcare pentru confirmare, descarci neutral, etc ... etc. Acesta este un aspect din fu.aiul firmei.

Nu este deloc de neglijat nici fu.aiul din parte titularilor. Nu se respecta programul de condus si durata pauzelor (ei alearga dupa Km - si te pune si pe tine sa alergi), se descarca si incarca pe magnet in 95% din situatii, participi egal la cumparaturi si titularul isi ia ce doreste el (sigur pe banii tai), iti fumeaza tigarile ("lasa ca iau eu de la urmatorul PECO"), faci mancare si curatenie ca doar tu esti "ajutor", ucenic si el e profesorul care le stie pe toate (dar nu stie nici o limba straina - sau asa zice ca sa rezolvi tu hartiile, nu stie sa foloseasca GPS-ul), dar el are 15 ani de sofer pe RABA si aia era masina, astea`s "masini pentru prosti". Dar eu avand doi titulari, ambii au lovit masina (scara din dreapta al capului tractor). In garaj cand ii intrebau de ce are scara indoita spuneau "am avut un ajutor prost si el a indoit-o".

Nu cunosc situatia altor firme dar, pentru incepatori le fac o recomandare ... din momentul cand a-ti ajuns in Vomp sa va intindeti antenele si sa va gasiti alta firma in max. 3 luni. Este suficient sau poate prea mult sa pierdeti mai mult de 3 luni din viata voastra cu Hartl-ul si hotii de acolo.

Apropo, de vreo doua luni au dus masini noi inmatriculate pe romania. Acele masini au fost duse de soferi direct de la fabrica. Cum de au fost inmatriculate pe romania fara ca acele masini sa fie vreodata in romania? Cine le-a facut identificarea si unde?, cine le-a dat agreere ADR si cum le-a verificat? cine si unde le-a facut verificarea tehnica pentru admitere in circulatie? ... mai am foarte multe de spus despre aceasta firma, dar poate va plictisesc, oricum mai bine fac cateva sesizari la autoritati, daca tot am chef de scris ... si am ramas si fara bani .... Banii mei .... banii mei ... sa va cumparati sicriu familiei cu ei ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

- Cazier - 1 exemplar

- Pasaport - 1 exemplar

- Fisa medicala siguranta circulatiei + aviz psihologic - 2 exemplare

- Card European de sanatate CNSAS - 1 exemplar

ma puteti ajuta cu o problema?cam cat costa toate la un loc?am atestat de marfuri generale,atestat de agabaritice si cartela tahografica...dar nu am cele de mai sus si as dori sa stiu cam pe la cat ma aduc,costul lor...multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

- Cazier - 1 exemplar

- Pasaport - 1 exemplar

- Fisa medicala siguranta circulatiei + aviz psihologic - 2 exemplare

- Card European de sanatate CNSAS - 1 exemplar

ma puteti ajuta cu o problema?cam cat costa toate la un loc?am atestat de marfuri generale,atestat de agabaritice si cartela tahografica...dar nu am cele de mai sus si as dori sa stiu cam pe la cat ma aduc,costul lor...multumesc

Din cate stiu eu, cazierul este in jur de 10 lei, pasaportul este in jur de 300 lei, fisa medicala siguranta circulatiei si avizul sunt in jur de 320 lei, iar cardul european de sanatate este 45 lei pe an. Toate informatiile sunt luate de pe net, nu stiu cat sunt de valide. SI eu tot in conformitate cu acestor sume ma ghidez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Salutare ... Salutare

Pentru cei care vor sa mearga la Hartl  ... si nu numai

Trebuie sa stiti ca acolo vi se fura banii de diurna (si nu numai din diurna) pentru orice motiv si cand nu sunt motive se inventeaza. Eu nu am primit diurna pe 4 saptamani pentru ca am plecat de la ei cu doua zile inainte de a se baga diurna. Deci pe mine m-au tepuit de 450 de euro. Pe parcursul celorlalte luni cat am lucrat la ei nu a existat luna sa nu imi lipseasca din banii de diurna - adica cotizatia pentru coafor, solar, schimbat mobila in casa, vacante, etc... pentru Camelia si Silvana. Si sa nu uitam ca din cate se zvoneste prin garaj, Silvana e ceva ruda cu Bernard (sefu de garaj din Vomp) iar Camelia este "dama de companie" a lui Erst (patronul austriac). Deci ... asa se explica faptul ca ... cele doua "pipite" fac ce vor cu banii soferilor fara sa li se intample nimic - rau. Tot aceeasi situatie este si cu Diana care te pune sa faci curse "la negru" - nu dai CMR la descarcare pentru confirmare, descarci neutral, etc ... etc. Acesta este un aspect din fu.aiul firmei.

Nu este deloc de neglijat nici fu.aiul din parte titularilor. Nu se respecta programul de condus si durata pauzelor (ei alearga dupa Km - si te pune si pe tine sa alergi), se descarca si incarca pe magnet in 95% din situatii, participi egal la cumparaturi si titularul isi ia ce doreste el (sigur pe banii tai), iti fumeaza tigarile ("lasa ca iau eu de la urmatorul PECO"), faci mancare si curatenie ca doar tu esti "ajutor", ucenic si el e profesorul care le stie pe toate (dar nu stie nici o limba straina - sau asa zice ca sa rezolvi tu hartiile, nu stie sa foloseasca GPS-ul), dar el are 15 ani de sofer pe RABA si aia era masina, astea`s "masini pentru prosti". Dar eu avand doi titulari, ambii au lovit masina (scara din dreapta al capului tractor). In garaj cand ii intrebau de ce are scara indoita spuneau "am avut un ajutor prost si el a indoit-o".

Nu cunosc situatia altor firme dar, pentru incepatori le fac o recomandare ... din momentul cand a-ti ajuns in Vomp sa va intindeti antenele si sa va gasiti alta firma in max. 3 luni. Este suficient sau poate prea mult sa pierdeti mai mult de 3 luni din viata voastra cu Hartl-ul si hotii de acolo.

Apropo, de vreo doua luni au dus masini noi inmatriculate pe romania. Acele masini au fost duse de soferi direct de la fabrica. Cum de au fost inmatriculate pe romania fara ca acele masini sa fie vreodata in romania? Cine le-a facut identificarea si unde?, cine le-a dat agreere ADR si cum le-a verificat? cine si unde le-a facut verificarea tehnica pentru admitere in circulatie? ... mai am foarte multe de spus despre aceasta firma, dar poate va plictisesc, oricum mai bine fac cateva sesizari la autoritati, daca tot am chef de scris ... si am ramas si fara bani .... Banii mei .... banii mei ... sa va cumparati sicriu familiei cu ei ....

Trebuie sa stii, ca esti direct raspunzator de acuzatiile aduse !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegii!

Ma ingrozesc ce a scris colegul gmarius :o :o :o

Nu stiu cat ai stat la hartl sau cat stai...dar din cate am citit vad ca deti informatii multe...din care nu stiu cate sunt adevarate.

In legatura cu bani:am titularul meu care lucra la ei de 1 an si ceva si tot timpul i s-au decontat toti bani cheltuiti,la salariu intradevar mai calculeaza gresit km dar mergi si vorbesti cu Camelia si ii arati ce si cum si apoi iti baga bani pe card.Eu unul personal nu am avut probleme cu bani pana acum.Si nu cred ca asa sta treaba cu felete le la Tm cum spui u...sau ai stat cumva cu lumanarea la fundul lor?....sau da ai aplecat urechea la toate povestile de garaj care unii in loc sa puna o floare pun o gradina intreaga ca asa li se pare lor ca e bine...in fine.

In legatura cu camioanele noi:Cand m-am intors la munca am luat 11 Daf-uri noi de la Salzburg care sunt in leasing cu nr de Tm,au 11 km in bord si am luat si remorci noi noute tot pe timisoara,tot in leasing.Pe mine unul nu ma intereseaza cum sunt luate si cum au actele facute deodata ce sunt noi luate direct de la dealer,si crede-ma ca au totul in regula.

Cu titularii depinde de om.Intradevar sunt oameni si oameni depinde cum ai norocul.

Iar cu programul tin sa te contrazic nu se merge pe magnet,intradevar la descarcat si la incarcat il mai pui daca esti aproape de firma,dar in rest pe drum nici vorba fiindca e riscul prea mare,iar ca incepator nu esti obligat sa il pui...daca vrea sa il puna el sa isi bage cardul lui si gata...nu trebuie sa te lasi i fata titularului chiar tot timpul.

Ca si concluzie...e o firma buna pentru incepatori masini bune nu cadavre ...inveti si meserie si iei si bani.Unde mai gasesti asa totusi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare ... Salutare

Pentru cei care vor sa mearga la Hartl  ... si nu numai

Trebuie sa stiti ca acolo vi se fura banii de diurna (si nu numai din diurna) pentru orice motiv si cand nu sunt motive se inventeaza. Eu nu am primit diurna pe 4 saptamani pentru ca am plecat de la ei cu doua zile inainte de a se baga diurna. Deci pe mine m-au tepuit de 450 de euro. Pe parcursul celorlalte luni cat am lucrat la ei nu a existat luna sa nu imi lipseasca din banii de diurna - adica cotizatia pentru coafor, solar, schimbat mobila in casa, vacante, etc... pentru Camelia si Silvana. Si sa nu uitam ca din cate se zvoneste prin garaj, Silvana e ceva ruda cu Bernard (sefu de garaj din Vomp) iar Camelia este "dama de companie" a lui Erst (patronul austriac). Deci ... asa se explica faptul ca ... cele doua "pipite" fac ce vor cu banii soferilor fara sa li se intample nimic - rau. Tot aceeasi situatie este si cu Diana care te pune sa faci curse "la negru" - nu dai CMR la descarcare pentru confirmare, descarci neutral, etc ... etc. Acesta este un aspect din fu.aiul firmei.

Nu este deloc de neglijat nici fu.aiul din parte titularilor. Nu se respecta programul de condus si durata pauzelor (ei alearga dupa Km - si te pune si pe tine sa alergi), se descarca si incarca pe magnet in 95% din situatii, participi egal la cumparaturi si titularul isi ia ce doreste el (sigur pe banii tai), iti fumeaza tigarile ("lasa ca iau eu de la urmatorul PECO"), faci mancare si curatenie ca doar tu esti "ajutor", ucenic si el e profesorul care le stie pe toate (dar nu stie nici o limba straina - sau asa zice ca sa rezolvi tu hartiile, nu stie sa foloseasca GPS-ul), dar el are 15 ani de sofer pe RABA si aia era masina, astea`s "masini pentru prosti". Dar eu avand doi titulari, ambii au lovit masina (scara din dreapta al capului tractor). In garaj cand ii intrebau de ce are scara indoita spuneau "am avut un ajutor prost si el a indoit-o".

Nu cunosc situatia altor firme dar, pentru incepatori le fac o recomandare ... din momentul cand a-ti ajuns in Vomp sa va intindeti antenele si sa va gasiti alta firma in max. 3 luni. Este suficient sau poate prea mult sa pierdeti mai mult de 3 luni din viata voastra cu Hartl-ul si hotii de acolo.

Apropo, de vreo doua luni au dus masini noi inmatriculate pe romania. Acele masini au fost duse de soferi direct de la fabrica. Cum de au fost inmatriculate pe romania fara ca acele masini sa fie vreodata in romania? Cine le-a facut identificarea si unde?, cine le-a dat agreere ADR si cum le-a verificat? cine si unde le-a facut verificarea tehnica pentru admitere in circulatie? ... mai am foarte multe de spus despre aceasta firma, dar poate va plictisesc, oricum mai bine fac cateva sesizari la autoritati, daca tot am chef de scris ... si am ramas si fara bani .... Banii mei .... banii mei ... sa va cumparati sicriu familiei cu ei ....

bravoooo...uraaaa...si eu am fost tepuit cu 480 de euro....singurul lucru cu care nu sunt de acord este de silvana....in rest..te sustin.......... de camelia...ar merita o mama de bataie sa isi revina..se crede DUMNEZEUL hartalului....sper sa ajung la timisoara oadata si odata sa o scuip in fata..
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In mare parte e adevarat ce zic colegii mai sus , dar depinde si cum vorbesti cu fetele de la birou , si eu am avut ceva probleme cu banii , dar am vorbit cu camelia si i-am trimis pe fax foile cu km din nou si s-a rezolvat amiabil..............pentru colegul care a intrebat cit cistiga un ajutor , 150 de euro pe saptamina  adica 600 euro in 4 saptamini care se impart in 604 ron salariul pe cartea de munca si 450 euro diurna........nu e nevoie sa mai fi lucrat pe tir inainte , ca sa faci experienta e o firma buna pentru incepatori , se merge in toata europa si marea britanie, iar  titularii sint ok , mai sint si unii care o fac pe sefii si incearca sa te puna sa faci numai tu anumite lucruri , dar daca nu-ti convine, poti sa ceri sa te schimbe cu altul...... sfatul meu e sa incerci inca de la timisoara sau de pe microbuz catre  Vomp sa te orientezi cu vreun titular care ti se pare ok sa-i spui sa te ia cu el , si cind ajungeti la garaj Bernad intreaba pe fiecare titular daca si-au gasit sofer 2 , daca nu au le dau la intimplare , e mai bine sa te orientezi tu , decit sa mergi pe noroc, zic eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pana la urma depinde de tine,daca esti descurcaret si iti si place fiindca daca nu esti luat de "fraierica".Eu mi-am gasit titular de pe microbuz si chiar si cand m-am intors a-2a oara tot cu el am prins.Asa ca bagati-va in seama cu tupeu ca nu va "omoara" nimeni.

Cristihd(banuiesc ca esti din HD...la fel si eu) daca nu ai experienta  si iti place meseria...nu mai sta pe ganduri si baga dosarul fiindca e o rampa de lansare pentru noi incepatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

si eu le-am trimis azi...o sa vedem cum este treaba in ciuda comentariilor "naspa" de aici care sincer sa fiu nu le inteleg. spuneti ca cele 2 doamne iti calculeaza aiurea numarul de km si ca te fura la bani?? care km daca "boboci" cum spunea cineva mai devreme ca se numesc cei nou veniti sunt platiti cu 150eu pe saptamana adica 600 pe toata luna.... spunea cineva ca l-ar fi tepuit cu 480eu... :-\ adica el a muncit decat pe 120eu in luna aia? sincer cred totusi ca ceva este putred in toate comentariile astea si nu stiu daca isi au rostul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegii,am mai intrebat cateva post-uri mai in sus despre ceva acte(costul lor) si as avea o intrebare pt colegii care au trimis dosarele...am atestat marfuri generale,agabaritice si cartela tahograf dar nu am restul cerintelor pt dosar...daca imi puteti spune la ce cost va adus dosarul complet colegii...multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cardu de sanatate  se elibereaza in situatia urmatoare :

Sa fi lucrat ultimi 5 ani fara intreruperi daca ai intreruperi pe cartea de munca trebuie sa platesti tu lunile intrerupte 37 lei pe luna.(eu de exemplu am ultimi 2 ani fara carte de munca si inca 3 luni din urma ma costa 27 luni x 37 lei= 999Ron)Ca sa nu platesti nimic trebuie sa ai ultimi 5 ani lucrati cu carte de munca fara intreruperi ,nu conteaza cat e pe cartea de munca poate sa fie si pe 2 ore doar sa fi contribuit la sanatate.

Pentru persoanle fara venit sunt necesare urmatoarele acte:

-Copie carte de identitate

-Dovada achitari contributiei la asigurarile sociale de sanatate la zi(pentru cei care au intrerupei se plateste direc la Casa De Sanatate)\

-Adeverinte privind veniturile din perioada 2006-2011 eliberate de administratia finaciara (original)

-Certificat constatator eliberat de ONRC

-Copie carte de munca pe ultimi 5 ani

-Alte documente justificative  pe ultimi 5 ani (somaj,certificat de pers. cu handicap erc.)

Cam asta trebuie pentru eliberarea unui Card European de Sanatate la noi valabil 6 luni.

                     

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Banuiesc ca da  dar tu poti duce adeverinta ca ai fost elev ai facut liceul si nu platesti,decat daca nu ai lucrat deloc de cand ai terminat liceul pana te duci sa iti elibereze cardul de sanatate atunci trebuie sa platesti lunile care au trecut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.