Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Idei....pur si simplu...


Postări Recomandate

  • Members

Am vazut in jocul paginii o reclama la emisiunea aia de pe Discovery " Tehnici esentiale de supravietuire" ; Caline ,oare ala stie si ceva "tehnici esentiale de supravietuire a unui sofer profesionist in momente de criza " ??  :D

Cred ca ar trebui sa postam si niste tehnici de supravietuire in cadruL unei firme unde esti prost platit , curse naşpa,platesti motorina la greu si conduci un camion mai mult defect  ;D .  Buna idee, nu ?  :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Vizitator Anonymous

            Probleme cu patronii firmelor de transport?Abuzurin peste abuzuri....cred ca nu este sofer pe lumea asta care sa nu fi avut macar odata probleme cu angajatorii...lucrez de doi ani numai in strainatate numai la firme straine...si pana acum am schimbat vreo patru.Fratilor trebuie sa intelegem cu totii un singur lucru, de unul singur nu poti schimba nimic...trebuie lasate deoparte acele idei daunatoare nu numai pentru cei care le au ci si pentru colegi si anume ambitiile personale mancatoria lasitatea nepasarea...intr-un cuvant prostia...santem cea mai dezbinata natie si de aceea toti ne iau in ras santem bataia de joc a Europei acest lucru trebuie sa inceteze.Eu unul m-am saturat....am cautat sa fac singur ceva si nu am reusit de aceea m-am inscris la un sindicat relativ nou dar in care imi pun toata speranta.... www.sindicatnational.ro

Sper sa vad ca si la noi o sa se ajunga ca in Franta sau orice tara civilizata care are un sindicat al soferilor foarte puternic si care are puterea sa schimbe anumite lucruri sa te protejeze.FUGA NU ESTE O VARIANTA.AI MUNCIT LUPTA PENTRU DREPTURILE TALE.Gandeste-te ca toate firmele acum sant puse pe capatuiala schimb-o doar daca ai epuizat toate variantele altfel risti sa cazi din lac in put...nu cred ca ii convine cuiva sa o ieie mereu de la capat pentru ca in final sa fie iar si iar inselat.      WWW.SINDICATNATIONAL.RO

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

Ai perfecta dreptate ,eu traiesc cu speranta ca in al 12-lea ceas romani o sa se trezeasca si se vor uni . noi stim cel mai bine sa dezbatem anumite subiecte ,da cand ii vorba de fapte ,practica ...suntem praf ,ne dam la oparte ,bagam scuze (ca daca nu va merge,daca nu vom schimba nimic .samd)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  EU AM LUAT DECIZIA SANT PECALE SA MA AFILIEZ LA ACEST SINDICAT NU POT FACE MAI MULT DECAT SA INCERC SA II FAC SI PE ALTII SA FACA ACEST PAS....PUTEREA UNUI SINDICAT E TOCMAI NUMARUL CELOR AFILIATI DECI MEDITATI SI LUATI DECIZII SUCCES....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In primul si in primul rand trebuie ca noi muncitorii romani sa nu ne lasam calcati in picioare de angajatori la noi in tarza.E grav sa fi calcat in picioare intr-o tara straina in care abea ai ajuns , dar mai grav este faptul ca esti calcat in picioare in tara unde te nasti, cresti ,muncesti si platesti impozitele si unde ar trebui sa ai parte de respect.

In mod normal un sindicat e benefec , dar depinde si cine sta la conducerea lui si ce interese are.Stim cu totii ca dupa '90 sindicatele au fost doar niste rampe de lansare ,atat pe pan financiar cat si mediatic,pentru oamenii care se aflau la conducerea lor si care isi urmareau propriul interes,nu al sindicatelor si membrilor acestora. Dupa '90 a crescut in mod necontrolabil puterea angajatorilor, iar acum ii este greu pana si statului roman sa ii mai potoleasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  In comment-ul de mai sus Tavy are perfecta dreptate. Atata vreme cat nu suntem respectati in Romanica noastra ''draga'' ,sa nu ne miram ca nu avem respect in afara granitelor.Cat despre sindicate ce sa mai vorbim, am fost ''protejat'' timp de vreo 18 ani de sindicat si sunt convins cat de ''interesati'' sunt fata de angajati.Exceptand cotizatia si posibilitatea de a accede in pozitii politice cat mai grase, atceva nu ii mai intereseaza.Uitati-va in transporturi si va veti convinge.Cine il apara in fata angajatorului pe sofer? NIMENI. Deci.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  Crezi ca se vor da in curand astfel de legi? Eu sunt convins ca nu se vor da.Cei din patronatul transportatorilor si-au creat organisme gen FORT care poate face lobby sau poate forta mana politicienilor pentru diverse avantaje sau respectarea drepturilor lor. Dar pentru soferas nu prea exista asa ceva.Eu unul personal nu am incredere in asa zisele sindicate si vorbesc din proprie experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

Am vazut de prea multe ori care este directia in care actioneaza diverse sindicate, de aceea nu prea diger astfel de indemnuri muncitoresti.

Daca te consideri bun in ceea ce faci, nu ai decat sa demonstrezi in fata angajatorului ca esti bun, si dupa aceea TU ESTI CEL MAI BUN SINDICAT.Nimeni nu este in stare sa negocieze pentru tine ceea ce tu crezi ca ti se cuvine.

Nici eu nu sunt un mare negociator, dar daca nu discuti clar termenii contractului la care te-ai angajat si mai ales sa-i pui pe hartie restul e...discutii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

intotdeauna parerile sant inpartine dar parerea mea personala este urmatoarea

noi santem de vina

nu mai acceptati asa de usor toate prostiile angajatorilor de dragul de a fi angajati

70% din soferi sant platiti la km si minim pe econ pe cartea de munca nu mai acceptati asta

eu am ajuns pe acest sait pentru ca i mi caut de munca firma la care am lucrat si a schimbat orientarea sa zicem si toata lumea din firma isi cauta de munca am lucrat 12 ani aici dar sa revenim la oile noastre. am avut multe oferte pana acum de la patronasi cunoscuti sau firme cu care am avut deaface dar nu am acceptat niciuna tocmai de ce va spuneam mai sus

Tu esti sindicatul tau pui problema de la capu locului permisul e al tau nu ti l au dat ei

nu te au invatat ei meserie

Daca am fi toti uniti ar fi altceva nu si ar bate zoc de nimeni nu ar mai trai cu impresia ca maine gaseste unu care accepta ce vor ei :o :o :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

Da colegu sunt absolut deacord cu tine,numai ca unii sunt cu banci,familii ,trebe sa castige ceva ca de nu raman in strada,alti au o varsta la care iti gasesti greu de munca , ii greu sa ii convingi pe 2 oameni sa fie de acceasi parere dapoi ...toti soferii din romania ,nu ai vazut atunci cand a fost greva aia de au iesit in fiecare oras camioanele ,unii au iesit alti au profitat si au avut mai multe curse,asta ii problema nu mai avem coloan,nu mai stim sa dam cu pumnul in masa si sa ne cerem drepturile,ne lasam umiliti ,scuipati,frecati,samd .pacat ca ii o meserie frumoasa numai ca ii plina de ......fosti ciobani care nu au avut nici o treaba cu soferia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Usor, sa nu mai acceptam sa fim platiti cu minimul pe economie dupa 20-30 de ani de munca ( asta e valabil in orice meserie si nu neaparat dupa 20-30 de ani de munca, chiar si dupa 5 ani de munca).Nu trebuie noi, fiecare in parte, sa acceptam orice oferta mizerabila de munca , sa incepem si noi, angajatii , sa punem conditii.Daca vrea cineva sa ne angajeze pentru ceea ce stim, sa ne angajeze asa cum trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Usor, sa nu mai acceptam sa fim platiti cu minimul pe economie dupa 20-30 de ani de munca ( asta e valabil in orice meserie si nu neaparat dupa 20-30 de ani de munca, chiar si dupa 5 ani de munca).Nu trebuie noi, fiecare in parte, sa acceptam orice oferta mizerabila de munca , sa incepem si noi, angajatii , sa punem conditii.Daca vrea cineva sa ne angajeze pentru ceea ce stim, sa ne angajeze asa cum trebuie.

Eeee...uite aici ai atins un punct sensibil.

Nu stiu cati ani ai, dar exista o vreme cand fiecare salariat, indiferent unde lucra, avea un salariu de baza la care se adaugau diferite sporuri, printre care si VECHIMEA care nu era deloc de neglijat.

Acuma...vezi tu, oricat de bine ne-am argumenta noi aptitudinile in fata unui angajator nou, tot incepatori suntem.

Cunosc o situatie recenta cand unui om cu par alb in cap si bataturi in palme de la volan i s-a spus ,,in prima luna iti dau 1000 lei si dupa aia mai vedem" , ce poti sa mai adaugi la una ca asta?

Asa ca tot la inbuibatii astia de la ministerul muncii se afla rezolvarea, dar cine sa ne sustina?Si aici ajungem la discutia din topicul celalalt cu sindicatele.....oare chiar exista?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

evgheny, totusi, a fost un caz fericit, deci a contat chestia cu vechimea, pt ca in majoritatea cazurilor atunci cand mergi la o firma( in tara in special) ti se da salar de baza, k sofer, 400-500 lei.Sa nu mai aducem in discutie ca in Romania sunt foarte multe firme care nu platesc vechimea ;).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.