Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

de ce?


catalin86

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous
;) ;) ;) citeste bine ce sriu eu aici!!!  an cazul an care vei merge la un interviu petr angaj. si vor fi si soferi cu experienta,stiu eu 5-10-15-ani de tir ,tu si toti acei cu experienta de un an doi nu aveti nici o sansa sa va angajati . si atunci vine antrebarea ???? cum sa ai iei locul unui sofer cu experienta sa nu crezi ca daca mergi pe un tir si dupa un an de tir esti un sofer beton gresala un ancepator invata 2-3 ani si dupa aia poti sa zici ca ai ceva experienta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Va zic eu cum e. La multi soferi nu le place sa mearga in 2. Si dac merg prefera unul cu experienta din cauza sigurantei. Un sofer nou trebuie invatat cum sa mearga si multi soferi vechi prefera sa se culce sau sa faca altceva cand se da jos de la volan. Eu de exemplu am invatat 3 soferi si pe unu nu am reusit nicicum sa il fac sa priceapa cum e cu vitezele la Volvo. Sa lasat si pagubas cu tirul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

calin este foarte corect ce ne spui am anvatat si eu pe doi si an germania pe a7 spre kazzel sunt multe lucrari pe autoband si acolo sa pierdut baiatul si a frecat rotile vagonului de betoanele ce delimiteaza sensurile de mers.  si ma luat patronu la p... tot pe mine ca baiatul na mai venit la firma si am luat eu p....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Exista totusi si multi soferi cu experienta multa in condus masini mari care pot fi intrecuti in condus de cei aflati la inceput de drum.

Am fost plecat prin tzara cu microbuzul( pe moldova) si am luat cu mine pe un tip (care vroia sa mearga pana la maicasa ,ca el era din partea aia), sofer profesionist de-o viata( stia seful meu k merge cu mine, k era si cunostinta de-a lui) si l-am lasat sa conduca si el putin,k aveam de dat niste telefoane.Desi i-am aratat vitezele si tot ce trebuia sa stie despre masina respectiva , era varza,abea conducea( trebuie neaparat sa mentionez ca l-am lasat sa conduca pe un drum de tzara intre 2 sate , unde nu punea pe nimeni in pericol, doar chinuia masina  :D.Incepusem sa ma si mir,ori eu sunt prea bun (neee  ;D) , ori sunt si soferi profesionisti mai varza decat mine ( oleeee  ;) ).Bine, adevarul e ca nu mai condusese sprinter pana atunci( doar raba, saviel,dacii, mercedes 2007, vw LT), dar totusi , trebuia sa aibe habar, sa-mi dea lectii, nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pai da, si totusi e profesionist si cu multa experienta in spate ( chiar a lucrat cu carte de munca, nu doar cu el in buzunar, dar poate la el si anii isi lasa amprenta) , deci sunt si multi tineri care au aptitudini de soferi, si nu pun in primejdie pe ceilalti soferi . Sunt de acord sa se faca o selectie mai meticuloasa, de aici trag semnal ca nu cei care ajung la volan sunt de vina , ci aceia care i-au urcat la volan ( ma refer la cei care nu stiu sa conduca).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

frate cand te muti de pe masina ta pe alta e altceva ambreaju tine altfel vitezele sunt altfel franele tin alfel deci iti ia ceva timp sa te obisnuiesti sa nu crezi ca daca u te muti pe o alta masina o sa mergi foarte bine la inceput

A mai condus masina asta si cu alta ocazie ;), stiu eu ce vorbesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

    Calin are dreptate!Si eu am avut incepatori pe camion si acuma nu-mi mai trebuie!In ceea ce priveste experienta,este posibil ca un tanar de 30-35 ani care are experienta de 10-15 ani pe camion sa conduca mai bine decat un mosi de 60 de ani care,desi are experienta de 40 ani oboseste mai repede,nu mai vede asa de bine,il oboseste sa conduca noaptea,nu mai are reflexe bune,etc!Dar intre un tanar de 30-35 ani care are si vreo 10-15 ani de experienta si un incepator fara nici un dubiu,cel cu 10-15 ani este mai bun!Acuma cu mosul lui Tavy,mi s-a intamplat si mie,nu acuma,ca acuma imi conduc masina aproape zilnic,dar cand faceam voiaje lungi si veneam dupa 2 saptamani din cursa sa am probleme(nu mari,dar oricum)de adaptare cu masina mea mica!In primul rand cautam ambreiajul si mestecaul(pe care normal ca nu le gaseam,masina mea e automata spre deosebire de camion),apoi primele frane ma dadeam cu capul de bord(franele hidraulice,pe o masina mica abia le ciupesti spre deosebire de franele pe aer la un camion,mai ales daca mai este si incarcat foarte greu),aveam impresia ca dau cu fundul de pamant,mi se parea ca sunt mult prea jos si nu am vizibilitate,mi se intampla sa intru in viraje larg,ca si cand as fi avut remorca in spate,etc.....Nu dura mult readaptarea dar dura un pic......Si-mi cunosteam masina,era a mea personala!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Da, asa e , e ceva diferit la fiecare masina(chiar si la 2 masini identice ), dar daca urci la volanul unei masini pe care ai mai condus-o nu trebuie sa-ti ia mai mult de 10-15 km k sa te reacomodezi cu ea .Chestia cu luatul larg al curbelor cu masina mica cred ca se regaseste la toti soferii de camioane atunci cand urca dinnou la volanul unei masini mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Catalin, totul este un cerc vicios. De exemplu, aici in Canada toti vor soferi cu experienta ( nu ca ar fi altfel in Romania). Cind esti proaspat posesor de permis de conducere, vrei sa te angajezi dar nu poti. Revin, toti vor soferi cu experienta dar nimeni nu iti ofera sansa de a incepe. Mai ales in vremurile astea de criza nimeni nu are rabdare si timp sa te "scoleasca".

Eu am avut o sansa extraordinara, ca la 2 saptamini de la obtinerea permisului de conducere, sa-mi gasesc un job de sofer pe long distance si inca singur. De atunci, am facut team doar o singura data, 10 zile ( cu Razvan) si va rog sa ma crede-ti ca nu mi-a fost usor. In primele 5 zile nu am dormit nici macar 10 minute, in schimb am adormit la volan de 'nspe ori ( nu mai vreau), tot timpul stateam cu ochii pe colegul meu sa vad cum conduce, daca nu greseste drumul (mai eram si in plina iarna canadiana), etc. Stateam cu ochii pe el 12 ore dupa care treceam eu la volan. Ne-am ciondanit de multe ori, insa pina la urma s-a trecut cu vederea.

Un sofer cu experienta, nu prea mai are rabdare sa-si dadaceasca colegul de team si poi sa mai si conduca. De aia fug multi de team si mai ales de colegi incepatori....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Aici nu-i de vina soferul care trebuie sa faca pe instructorul si nu prea are chef,ci angajatorul ca nu-l motiveaza  cu ceva bani in plus la sfarsit de luna,dar la noi nu o sa se intample asa ceva pentru ca,in conceptia patronului e normal sa-l invete pe noul sofer fara sa fie rasplatit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.