Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Pauza la descarcat


BTU

Postări Recomandate

  • Members

Si se ia si nu se ia. Pai daca descarci se considera program de lucru. Dar tu nu zici ca ai descarcat ci ca ai stat si asa se ia in considerare.

Daca pe diagrame nu ai "ciocan" iei amenda. Deci daca stai la incarcat is lasi pe pauza, se considera pauza. Insa BAG, politia Ungara, politia Franceza se uita si dupa urmele lasate de butonul Ciocan sau Alte Activitati si in lipsa acestuia iei amenda. Si mare de tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • Members

Stiu ca pot merge maxim 9 ore pe zi,iar de doua ori pe saptamana pot prelungi pana la 10 ore.Ce nu stiu e ca daca merg 2h,fac pauza 45min,iar apoi merg 4,30 min se fac 6h30min de condus in ziua respectiva,deci mai raman 2h 30min pana se fac 9h.Cum fac astea 2h si 30min?

2h condus-45min pauza-4,30min condus pana aici inteles-...............????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Un calcul mai simplu. Intr-o zi ai 24 h. din care obligatoriu trebuie sa te odihnesti 11h

24-11=13

In cele 13 h nu ai voie sa depasesti 9h (10 h de doua ori pe saptamana) de activitate zilnica.In care intra si incarcarea si descarcarea. Este preferabil sa ai si ,,ciocane'' pe diagrame ca sa nu ai surprize.Si surpriza inseamna amenzi destul de consistente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Stiu soferi care conduc 15 ore in continu! Mi-a zis odata ca a condus mai mult de 24 de ore, trebuia sa ajung de sarbatori acasa.

Bine nu stiu daca sunt povesti sau este adevarat. Dar munceste omul nu glumeste! ::)

Cam toti am condus peste program. Si eu am condus fara sa ma opresc macar 1 minut mai mult de 8 ore. Dar astea sunt cazuri rare. Tu daca esti incepator, ai grija sa nu te prinda nici macar cu 1 minut de depasire la orele de condus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Stiu soferi care conduc 15 ore in continu! Mi-a zis odata ca a condus mai mult de 24 de ore, trebuia sa ajung de sarbatori acasa.

Bine nu stiu daca sunt povesti sau este adevarat. Dar munceste omul nu glumeste! ::)

Eu am venit acum 2 ani din franta fara sa fac nici o pauza, numai de cafea, toaleta si dai bataie.  Era in 22-23 decembrie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.