Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

DEPASIRE vs DEVANSARE


Mario Bandit

depasire vs devansare ( filmulet 3 )  

46 membri au votat

  1. 1. depasire vs devansare ( filmulet 3 )

    • 3) nu sunt sofer , ma abtin
      2
    • 2) depasire+ depasire pe dreapta
      14
    • 1) depasire +devansare
      32


Postări Recomandate

  • Moderators

Câte o jumătate de răspuns corect de la fiecare.

Simbolul reprezintă ''toate autovehiculele'', inclusiv motocicletele (cu sau fără ataș), cu excepția indicatorului ''Depășirea autovehiculelor, cu excepția motocicletelor fără ataș, interzisă'' unde simbolul reprezintă la fel, ''toate autovehiculele'', exceptând motocicletele fără ataș.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

''Nerespectarea indicatorului'' și ''nerespectarea interdicției'' sunt chestiuni diferite, nu? Unele chiar fac diferența între contravenție și infracțiune, înțelegi acum ''rostul'' indicatoarelor de orientare și al celor de obligare/interzicere.

Domnu' Cristian, nu te supara, dar nerespectarea unui indicator rutier, indiferent care ar fi acesta nu constituie NICIODATA infractiune ci doar contraventie! Infractiunile sunt acum prevazute in Codul penal de la art. 334 in sus si nicaieri nu este incadrata vreo fapta ca infractiune prin nerespecatarea unui indicator rutier.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

exista totusi situatia in care incalcarea semnificatiilor indicatoarelor rutiere se transforma foarte usor din contraventie in infractiune 

De ex  :

fortarea trecerii la calea ferata sau la calea ferata industriala 

nerespectarea gabaritului de inaltime  

accident

      

In aceasta categorie intra multe " auto " de exemplu : autoturismul , camionul , tractorul , motocicleta , motocicleta cu atas , tancurile , etc .

Nu sunt , sau nu se considera autovehicule : mopedele ( niste biciblete cu motor mai mititel chiar daca acest motor poate fi si diesel sau chiar electric ) , carutele ( iindiferent daca sunt trase de cai sau de boi  , magarusi sau capre ) , bicicletele sau vehiculete trase sau impinse cu mana ( bratele ) .

Remorca sau semiremorca nu se incadreaza nici ele la autovehicule ci la vehicule .

Dragul meu, uita-te te rog la art. 102 alin. 3, lit. c din OUG 195/2002 rep. constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda din clasa a 4 de sanctiuni (9-20 puncte de amenda) neoprirea la trecerea la nivel cu calea ferata cand barierele sau semibarierele sunt coborate.....

Tancurile nu sunt autovehicule pentru ca nu se deplaseaza in mod regulat pe drumurile publice!

Mopedele in schimb sunt autovehicule, conform noilor modificari art. 6 alin. 1 pct. 21 din OUG 195/2002 rep. mopedul - autovehicul cu doua sau trei roti a carui viteza maxima prin constructie este mai mare de 25 km/h dar nu depaseste 45 km/h .....

O seara placuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Atunci cand aceste remorci sau semiremorci sunt atasate unui " tractor " , cap tractor sau un simplu turism, atunci abia sunt considerate autovehicule .

Niciodata remorcile nu sunt autovehicule indiferent ca sunt tractate de autoturism sau "tractor" ele sunt destinate a fi tractate pentru ca nu au mijloc de autopropulsare. Corect exista sintagma "ansamblu de vehicule" si NU "ansamblu de autovehicule" pentru ca orice autovehicul este vehicul dar nu orice vehicul este autovehicul ex. tramvaiul.

Cu stima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Domnu apocalipse, eu n-am spus niciodată că nerespectarea unui indicator este infracțiune. Citește mai atent te rog. În plus, că tot văd că le ai cu legile, las-o mai ușor cu ''niciodată'' ăla din contextul tău... că în exemplul ăsta:

Neacordarea de prioritate soldată cu accidentarea unui pieton... te asigur eu că numai contravenție nu este!

La aspectele astea mă refeream când am făcut analogia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In cazul asta discutam de infractiunile de "vatamare corporala din culpa" sau Doamne fereste! de "ucidere din culpa" dar efectiv nerespectarea unui indicator indiferent de semnificatia acestuia nu constituie infractiune de sine statatoare! Poate fi doar o cauza generatoare a accidentului de circulatie! Asta am incercat sa explic in postarea de mai sus! Drumuri bune fara controale!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Un exemplu ar fi acesta: Nu toate accidentele sunt infractiuni! O neacordare de prioritate soldata doar cu pagube materiale este intotdeauna contraventie, chiar daca asta implica nerespectarea indicatorului rutier "Oprire", insa daca din accident rezulta si vatamarea corporala a unui personae, atunci discutam de intocmirea unui dosar penal pentru "vatamarea corporala din culpa" art. 196 din Codul penal! Asta am vrut sa disting in postul de mai sus!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am divagat un pic de la topic, ce-i drept, dar in concluzie, parerea mea este ca nu exista termenul de devansare in legislatia rutiera! Daca ma insel eu,desi nu cred, rog un coleg sa imi prezinte un articol din Codul rutier in care apare acest termen consemnat negru pe alb in mod expres! Drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.