Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Abel Cavaşi


Postări Recomandate

  • Members

Vă salut cu respect!

Eu sunt Abel şi de câteva luni sunt hotărât să devin şofer pe TIR, motiv pentru care în prezent fac şcoala pentru CE. Am B-ul din 2001, iar în ultimii doi ani am făcut 2,5 drumuri cu autoturismul personal (o Lancia Dedra) în Italia, la Roma, Viterbo şi Foligno.

Intenţionez să renunţ la meseria actuală (impiegat de mişcare) şi să devin şofer pe camion, în curse cât mai lungi, cu soţia alături.

Am învăţat multe lucruri (teoretice) despre această meserie citind câte ceva din acest forum al şoferilor profesionişti. Cu această ocazie, am dobândit un respect profund faţă de şoferii de TIR pe care îi blamam uneori pentru stilul agresiv cu care conduc în general. Sunt nerăbdător să iau permisul şi sunt fericit să ştiu că voi fi printre voi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Bine ai venit pe forumul soferii.ro !!! (de, am inca microbul de moderator in sange  :D

Vreau totusi sa fac o mica precizare. Dupa parerea mea, un sofer profesionist (de camion) nu are voie sa conduca agresiv (nu din punct de vedere legal, ci moral ).Deci, daca ajungi sofer pe vreun camion, incerca sa nu fi agresiv cu ceilalti participanti la trafic  ;).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mulţumesc pentru sfat, Tavy! E bine că ai făcut precizarea, dar te asigur că nu obişnuiesc să conduc agresiv, ci doar am vrut să spun că, acum, după ce am aflat câte condiţii trebuie să respecte un şofer de TIR, parcă înţeleg oarecum de ce se grăbeşte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am concretizat în topicul „Legal .....sau ..... ilegal ?” la ce mă refer când spun „uneori, pe bună dreptate”, ca să nu facem aici offtopic, dar asta nu  înseamnă că începătorul de mine ar putea să-ţi spună categoric unde greşeşti. Mai este muuuult până atunci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Am concretizat în topicul „Legal .....sau ..... ilegal ?” la ce mă refer când spun „uneori, pe bună dreptate”, ca să nu facem aici offtopic, dar asta nu  înseamnă că începătorul de mine ar putea să-ţi spună categoric unde greşeşti. Mai este muuuult până atunci...

eu pot sa-i spun ca greseste cand spune : legal practic, unde o fi auzit el expresia asta nu stiu!

eu stiu ca in justitie este:

    legal sau ilegal, vinovat sau nevinovat, atat si nimic mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.