Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Pauza sau intru in programu de conducere


Postări Recomandate

  • Administrators

sa zicem ca ai condus 4.20 si te-ai pus pe pauza .... Ai stat 10 minute si ai miscat camionul...cativa metri cum zici tu ...daca ai observat  pe tacograf la contor timpi , dreapta jos la activitatea prezenta minutele se adunau ...cum nu ai facut minim 15 minute ,cat ai stat nu ti se ia in calculul fractionari pauzei -adica contorul dreapta sus ( care inregistreaza si pauza zilnica ) Si tu pe lista de activitati ai 4.20h conduse plus 10 min pauza plus ,,minutu,, cat ai miscat care se leaga de cele 4.20h si formeaza o perioada de sofat .nu ai stricat nimic ,doar ca dupa ce ai pus din nou pe pauza ,stai 45 minute cele 10minute nu se mai iau in calcul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu ai stricat nimic. Regulamentul spune ca ai dreptul sa misti camionul 500 de metri dar viteza de deplasare sa nu depaseasca 20 km/h. Daca un politist se uita pe diagrama si te intreaba ce e cu miscarea aceea ii explici cum sta treaba. Nedepasind viteza de 20 km/h si distanta de 500 metri nu are ce sa iti faca nimeni. Si mie mi-au explicat politistii nemti,nici eu nu stiam de acest lucru,cum majoritatea dintre voi nu stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Nu ai stricat nimic. Regulamentul spune ca ai dreptul sa misti camionul 500 de metri dar viteza de deplasare sa nu depaseasca 20 km/h. Daca un politist se uita pe diagrama si te intreaba ce e cu miscarea aceea ii explici cum sta treaba. Nedepasind viteza de 20 km/h si distanta de 500 metri nu are ce sa iti faca nimeni. Si mie mi-au explicat politistii nemti,nici eu nu stiam de acest lucru,cum majoritatea dintre voi nu stiu.

unde zice asta ? ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

dupa cum ai spus ai tahograf cu cartela,acesta iti contorizeaza timpii,daca cumva timpul de condus de dinainte acumulat ca cel in care ai facut miscarea(respectiv 1 minut,2,cit teai deplasat) depaseste 4,30 ore este bine ca pe spatele ticketului sa scrii locul unde te aflai si motivul  pentru care ai miscat camionul.Daca cumva nu depasesti timpii de condus trebuie sa fii atent la perioada de pauza,daca dupa cele 10 minute nu ai mai stat inca minim 45 minute ai probleme,dupa cum stii si tu trebuie sa ai 4,30 cu pauza de 45 min,sau sa fractionezi pauza in minim 15 min cu 30 min,dar aici ultima pauza sa fie de cel putin 30 minute.Sper ca nu am fost asa complicat in explicatii si ai inteles cit de cit ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Eu nu am inteles nimic. Daca am condus 4:25 si dupa 10 min am miscat masina 50m cu 10 km/h ce inseamna? Ca trebuie sa fug de arr? Mi se pare cam aberatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

cred ca intradevar nu ai inteles nimic,daca tu ai condus4,25 si ai luat pauza de 45 dar dupa 10 minute ,in timpul pauzei,ai miscat masina tahograful inregistreaza miscarea,deci nu mai e pauza.Ulterior tu ai stat in pauza,daca nu ai stat minimum 45 minute apoi si ai condus pe urma arr chiar are treaba,e chestia aia cu depasirea timpului de condus.Daca ai luat ulterior o pauza care e mai mare de 45 minute e ok,nu ai spus cit ai stat in pauza ulterior.Cel mai usor ptr tine este urmatorul lucru,se invirte roata taho inregistreaza si iti baga automat conducere,depinde de model

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mie despre acest lucru mi-au explicat politistii nemti(germani). Am oprit intr-o parcare pentru pauza,si cum nu am mai avut loc sa parchez la camioane am parcat pe locul autobuzelor. Trebuia sa fac pauza mare. Un nesimtit de neamt a chemat politia pt ca eu si cu inca 2 colegi am parcat acolo. Politistii au venit la noi,si ne-au cerut sa mutam masinile pt ca nu am parcat bine...ne-am ciondanit putin cu ei pt ca nu voiau sa ne puna stampila cum ca am mutat camionul(si nu se mai inregistra pauza) pentru ca ne-au cerut ei,si atunci mi-au explicat ca am dreptul sa misc masina maxim 500 de metri daca viteza de deplasare nu depaseste 20km/h. Eu am cartela tahograf,acum nu stiu dar noi am mutat camioanele si apoi ne-au lasat impace. Pana atunci nici eu nu stiam de acest lucru. Sunt curios...am un prieten pe la ARR aici in Romania. O sa il intreb daca stie ceva despre astea sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

ar fi bine,am lamuri un aspect destul de important pentru multi dintre noi.Ar fi elegant sa iti dea si  art corespunzatoare care aproba sau interzic acest lucru,ne-ar scuti de multe discutii pro sau contra,hahah

deja esti pretentios, vrei cam multe , de unde ???

;D ;D ;D ;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members
Nu ai stricat nimic. Regulamentul spune ca ai dreptul sa misti camionul 500 de metri dar viteza de deplasare sa nu depaseasca 20 km/h. Daca un politist se uita pe diagrama si te intreaba ce e cu miscarea aceea ii explici cum sta treaba. Nedepasind viteza de 20 km/h si distanta de 500 metri nu are ce sa iti faca nimeni. Si mie mi-au explicat politistii nemti,nici eu nu stiam de acest lucru,cum majoritatea dintre voi nu stiu.

Trebuie sa ai sub 20 / ora , sa nu misti mai mult de 500 m si sa pui si magnetul !!! Nimenu nu-ti face nimic , mai ales nemtii !

Va rog sa terminati cu tampenii de genul asta !!! CITITI SI RESPECTATI REGULAMENTUL 561/2006 . Punct !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.