Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Mi-a sarit busonul de la ulei la Daf XF95.430


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

Salut. Am si eu o intrebare, poate stie cineva.

Am un DAF XF95, motor de 430 CP, din 2002 ,veneam din Grecia si mi-a sarit busonul de la ulei, care este pe filet si sa va spun sincer ca nu prea ma pricep la mecanica auto, la altele insa da.  Intradevar masina are vreo 900.000 km, dar chiar asa mare presiune sa se poata forma daca sunt sementii uzati. Gazele acumulate in capacul culbutori nu pot fi eliberate altfel. Am mai vorbit cu cineva si mi-a spus ca la microbuzul lui a patit la fel si era infundata o sita pe unde trebuiau sa fie evacuate  gazele, dupa ce a curatat-o nu a mai avut probleme. Stiti cumva daca Daf-ul are asa ceva si unde.

Va multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

probabil ti sa slabit busonul  si a sarit din cauza vibatiilor sau a socurilor , ma gandesc ca la o presiune mare in motor -carter sau capacul chiuloasei , mai repede ti-ar sarii joja (nu de tot , dar ar sarii din punctul ei de fizare )si gazele ar iesii pe acolo ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator Anonymous

probabil ti sa slabit busonul  si a sarit din cauza vibatiilor sau a socurilor , ma gandesc ca la o presiune mare in motor -carter sau capacul chiuloasei , mai repede ti-ar sarii joja (nu de tot , dar ar sarii din punctul ei de fizare )si gazele ar iesii pe acolo ...

Nu cred,pt ca sa auzit ca o bubuitura cand a sarit busonul, banuiesc ca din cauza presiunii acumulate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.