Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Atestat, ADR si cartela tahograf?


soreen

Postări Recomandate

  • Members

Respect tuturor,

Sunt Sorin ... al mai nou si mai nou membru (azi 17.08.2011) si as dori sa ma edific asupra unor chestiuni.

Atestatul, ADR si cartela tahograf pot fi obtinute doar in loc. de domiciliu?

Cam cat dureaza? Am inteles ca preturile difera ...

Ceva sfaturi ... respectiv acte necesare?

Va multumesc anticipat!

Cu respect, ...drumuri bune

Sorin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Bun venit !

Da, atestatul si cardul se elibereaza doar la agentia judeteana de care apartii.

Tarifele si documentele necesare le gasesti pe site ul ARR ului.

Dar cel mai bine ar fi sa mergi pana la ei sau sa - i suni sa vezi ce vor mai exact. (In cate copii le trebuie documentele) Deoarece ei au "norme interne" care nu corespund cu cele trecute in site.

Iti doresc succes si nervi de otel

Sorin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mersi mult pentru raspunsul tau prompt  sxn (Sorin)

Drumuri bune,

Cu respect,

Sorin

ps

Inseamna ca dureaza ceva ... mai ales ca am preschimbat permisul in 2008 cu unul englezesc.

Cel mai usor ar fi sa-l declar pierdut ... sau ceva de genu'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Sal si bine ai venit in familia noastra.Daca inteleg eu corect intrebarea raspunsul pentru tine are 2 fatete,prima ca ,da ,asa cum tia spus si colegul,actele acestea se elibereaza doar de ARR din localitatea de domiciliu,sau judet,dupa caz.A 2a fateta insa cred ca se refera si la faptul ca tu  intrebi despre cursuri,acestea au preturi diferite,depinde de zona.De ex cursul simplu ptr atestat e pe la 4 mil,cel de ADR e la 3 mil.Cartela daca vrei sa o schimbi ptr ca a expirat sau au intervenit modificari te costa iar vreo 2mil si 4 sutemii.Preturile la cursuri difera in functie de scolile care fac aceste cursuri,deci ce am spus eu e orientativ.Costurile pentru eliberare atestat,cartele,ADR insa sunt aceleasi pentru toata lumea si sunt fixe,te duci la ARR si iti da un bonulet cu tot ce ai necesar,inclusiv conturile unde trimiti banii.Problema ridicata cu permisul de conducere apartine insa de politie,aici ai serviciul permise,unde TREBUIE sa il predai pe cel englezesc si sa il iei pe cel romanesc inapoi,care intre timp a ajuns in tara.Nu teas sfatui sa il declari pierdut,stai mai mult timp dupa el,in acest caz,ca si la furt,se fac verificari .Cel mai simplu e sa il predai si sa il iei inapoi pe cel vechi.E bine sa iti completezi si din datele de la profil,asa va fi usor pentru un coleg sa iti dea amanunte mai exacte,ne auzim,succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.