Jump to content
Sign in to follow this  
Mario Bandit

sondaj de opinie- zi de munca !!

Ce reprezinta si care credeti ca este perioada de timp maxima a unei zile de munca , conform reg.561 ce + directive??  

160 members have voted

1. 1. Ce reprezinta si care credeti ca este perioada de timp maxima a unei zile de munca , conform reg.561 ce + directive??

• E
      3
    • D
      10
    • C
      28
    • B
      53
    • A
      69

Recommended Posts

nu e buna comparatia mihai ,

pe un portativ , fiecare nota care e pusa acolo  reprezinta ceva , do re mi fa sol la si  do , ( uite ca le stiu :  ;) ) si impreuna formeaza o melodie ...ala care le vede pe foaie , stie ca  FA  e  FA  , DO e DO , MI e MI ,  si nu  are cum sa incurce notele , apasa pe clape si suna frumos melodia !!!

in schimb , aici  , ca sa explice un termen ,sau sa dea definitia la o chestie ,  folosesc cuvinte din care se subintelege total opusul , adica mi se zice zi sau zilnic si eu sa inteleg ce e vorba de o perioada de x timp , sau jumate din zi ???

spune  domnule`clar ...  ,, ziua de munca ,,  e perioada de timp intre o pauza de odihna ( vezi nu am zis zilnica sa nu creez confuzie ) si sfarsitul urmatoarei pauze de odihna , implicit , durata de condus maxima in o zi de munca , reprezinte cumulul orelelor conduse intre cele 2 pauze ....scurt si la obiect !!! :P :P vezi ca asa se face diferenta ??

Am raspuns si voi ramane la aceiasi afirmatie- ziua de munca e zi de munca -cercul de 24/h  e alta ciorba-  in acel cerc trebuie sa-ti efectuezi perioada de odihna 9-11 si atat.

daca ai reusit sa-ti faci pauza mai repede cu atat mai bine , poti pleca linistit la....Drumuri bune ,si Doamne ajuta

raspuns -C

Din puntul meu de vedere Raspunsul corect e .... D.  Eu am ales varianta D (sofer cat. B):D

PERIOADA DE ODIHNA IN 24H ESTE DE CEL PUTIN 9H DE CEL MULT 3 ORI PE SAPTAMANA DAR IN MOD NORMAL ESTE DE 11 H SAU DACA PERIOADA DE ODIHNA SE IA FRACTIONAT PRIMA PERIOADA DE ODIHNA ESTE DE CEL PUTIN 3 H URMATA DE O PERIOADA DE 9 H(DECI IN TOTAL 12 H

SCUZE AM RASPUNS LA PERIOADA DE ODIHNA.

PERIOADA MAXIMA DE MUNCA IN 24 H ESTE DE 10 H DE CEL MULT DOUA ORI INTR-O SAPTAMANA

ASTFEL:    -4ZILE X 9 ORE = 36 ORE

- 2ZILE X 10 ORE =20 ORE

TOTAL            56 ORE MUNCA PE SAPTAMANA

Guest Anonymous

deocamdata nu ajung, nu lucru, is acasa. fain acolo net , lidl aproape, mag chinezaraie.

SCUZE AM RASPUNS LA PERIOADA DE ODIHNA.

PERIOADA MAXIMA DE MUNCA IN 24 H ESTE DE 10 H DE CEL MULT DOUA ORI INTR-O SAPTAMANA

ASTFEL:    -4ZILE X 9 ORE = 36 ORE

- 2ZILE X 10 ORE =20 ORE

TOTAL            56 ORE MUNCA PE SAPTAMANA

mitica vezi ca produci  confuzie pe  aici , orele de condus sunt oare de condus si totalu orelor de munca e cu totul alta ciorba

varianta  A .  perioada de 24 ore care cuprinde si timpii de condus si timpii de repaos , incepand cu ora 0 terminand cu ora 24

A categoric.Maxim 24 de ore in care ai minim 9 ore pauza zilnica.Nu conteaza ora de incepere a perioadei de 24 de ore....trebuie sa fie un cerc complet de 24 de ore.Nu are treaba cu ora utc.....blablabla