Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Contract de munca in Italia......legal sau ilegal ???


Postări Recomandate

  • Members

Buna seara,

Am participat  la o discutie pentru angajare ca sofer in UE,dupa ce am gasit anuntul respectiv ...http://www.hst.ro/jobs.php.

Conditiile erau urmatoarele:

1000 euro salariu si 10centi la suta de km.

Se sta plecat 8-9 saptamani si 0 saptamana in Romania(neplatita)

Pana aici toate bune, dar cand am intrebat unde se face contractul......

Raspunsul a fost ,Italia.

Din cate stiu eu, pentru a putea sa ai contract e munca pe Italia, ai nevoie de :

Dovada domiciliului in Italia,

Codice Fiscale,

Buletin italian.

Personal cred ca este o mare tzeapa...

Daca se poate sa ma lamuriti

Cu stima,

Bogdan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

.....

Conditiile erau urmatoarele:

1000 euro salariu,

si 10centi la suta de km.

Se sta plecat 8-9 saptamani si 0 saptamana in Romania(neplatita)

Pana aici toate bune, dar cand am intrebat unde se face contractul......

Raspunsul a fost ca pe Italia.

Din cate stiu eu, pentru a putea sa ai contract e munca pe Italia, ai nevoie de :

Dovada domiciliului in Italia,

Codice Fiscale,

Buletin italian.

Asa este,ai nevoie de aceste acte ptr un contract perfect legal, poate sa -ti faca si contract ca nou intrat,insa este nevoie de nulla osta de la Questura si Oficiul de munca.....iar salariul minim pe ramura este de 1300-1400,depinde de provincie .

Personal cred ca este ceva neclar aici .....salariul este prea mic ptr a face comunitatea !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Asa este,ai nevoie de aceste acte ptr un contract perfect legal, poate sa -ti faca si contract ca nou intrat,insa este nevoie de nulla osta de la Questura si Oficiul de munca.....iar salariul minim pe ramura este de 1300-1400,depinde de provincie .

Personal cred ca este ceva neclar aici .....salariul este prea mic ptr a face comunitatea !

Respectivul zicea ca se respecta programul, ca se fac doar curse lungi in EU, si garantat 10000 km pe luna.

Eu nu am inteles cum se poate face contractul legal in Italia, daca lucrai maxim 8-9 saptamani si apoi reveneai in tara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Respectivul zicea ca se respecta programul, ca se fac doar curse lungi in EU, si garantat 10000 km pe luna.

Eu nu am inteles cum se poate face contractul legal in Italia, daca lucrai maxim 8-9 saptamani si apoi reveneai in tara

Lucrand in Italia de vreo 3 ani si trebuind sa'mi fac si eu documentele la un moment dat, as vrea sa va explic cateva chestii:

Codice Fiscale= Codul fiscal, este primul document pe care trebuie sa'l ai in Italia, inaintea contractului de munca si a cartii de identitate, pt ca ulterior vei avea nevoie si de acest Cod Fiscal, pt ati putea face Carte de identitate/Contract de munca.

Dupa aceea trebuie sa ai un contract de inchiriere pt un spatiu de locuit, cat si un Contract de Munca, pt ati putea face Carta d'Identita, iar Nulla Osta se elibereaza odata cu Carta d'Identita, document care inlocuieste vechiul Permesso di Soggiorno, pt cei care provin dintr'o tara membra U.E.

Iar pentru acei 1000€ iti putea face un contract perfect legal, pt ca sunt muuuuuuute variante de contracte, ex. : Part-time, aChiamata, .....etc, sau poate contractul se facea printr'o filiala dintr'o tara unde regulile sunt ceva mai permisive, cum e Romania, de exemplu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Lucrand in Italia de vreo 3 ani si trebuind sa'mi fac si eu documentele la un moment dat, as vrea sa va explic cateva chestii:

Codice Fiscale= Codul fiscal, este primul document pe care trebuie sa'l ai in Italia, inaintea contractului de munca si a cartii de identitate, pt ca ulterior vei avea nevoie si de acest Cod Fiscal, pt ati putea face Carte de identitate/Contract de munca.

Dupa aceea trebuie sa ai un contract de inchiriere pt un spatiu de locuit, cat si un Contract de Munca, pt ati putea face Carta d'Identita, iar Nulla Osta se elibereaza odata cu Carta d'Identita, document care inlocuieste vechiul Permesso di Soggiorno, pt cei care provin dintr'o tara membra U.E.

Iar pentru acei 1000€ iti putea face un contract perfect legal, pt ca sunt muuuuuuute variante de contracte, ex. : Part-time, aChiamata, .....etc, sau poate contractul se facea printr'o filiala dintr'o tara unde regulile sunt ceva mai permisive, cum e Romania, de exemplu...

  nu ti  trebuie neaparat contract de munca ,se poate plati o asigurare de 180 euro pe an,deci exista posibilitatea sa ti faci intai actele si apoi sa ti cauti de munca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  nu ti  trebuie neaparat contract de munca ,se poate plati o asigurare de 180 euro pe an,deci exista posibilitatea sa ti faci intai actele si apoi sa ti cauti de munca

Posibil sa ai dreptate, insa eu nu am mai auzit varianta asta. Eu stiu ca fara contract de munca nu'ti poti lua rezidenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

se poate si cu asigurare cum a zis colegu mai sus dar depinde de primaria fiecarui sat , nu toate accepta , la mine in sat de exemplu nu accepta

Probabil la fel e si la mine aici in ''comuna'' Pisogne, ''judetul'' Brescia, altfel as fi stiut si eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

pt. contract de munca pe italia este nevoie de :codice fiscal,carte de identitate(poate sa fie si romaneasca pt ca suntem comunitari).  Dupa care firma ,avand un contract semnat de tine cere nulla osta din questura pt contrctul pe timp indeterminat,restul vine pe urma carte de identitate daca ai contract de munca si contract de inchiriere sau dovada a 5000e..uro la banca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna seara colegilor,

In primul rand va multumesc pentru cele spuse si vreau sa va anunt ca am ajuns sa lucrez in Sicilia, cu contract italian. Pot spune ca am avut un pic de noroc pentru ca am gasit una dintre putinele firme din Italia la care chiar se respecta programul de condus.

Cu stima si va voi tine la curent,

Bogdan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

imi place bogdanele te-ai vazut cu sacii in caruta si nu mai au nevoie....nu angajeaza incepatori ....si va tin la curent ...asa face romanul sacii sus ...si ...gata ...hai sa mergem

Nu e vb de sacii in caruta.....

Ce vrei sa zic ca au nevoie daca ei chiar nu au

Firma unde lucrez eu nu e genul de firma la care sa lucreze f multi straini

Iar cu incepatorii chiar  nu se incurca

au conditii foarte riguroase la angajare

Daca vrei sa crezi bine....daca nu...asta este

Prefer sa nu dau sanse in zadar pentru incepatori.

Decat sa spere in zadar mai bine cauta in alta parte unde angajeaza incepatori

Sunt si aici in Sicilia firme mari ce lucreaza cu romani si accepta chiar inepatori.

Daca te-ai fi informat un pic s-a mai discutatat despre asta pe aici.

Barbera e una dintre acela firme.

Sper sa nu fi suparat pe cineva, dar prefer sa fiu realist......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

da are dreptate colegul din sicilia ,incearca la barbera ,acolo lucreaza si sotul meu si sunt si baieti care acolo si au inceput soferia ,dar trebuie sa te recomande cineva . la bani sunt punctuali si sunt mai multi ca la alte firme. daca doresti mai multe detalii suna ma la tf 0723590213 .bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.